Czy wiesz, od czego zależy grubość cremy na kawie? A czy wiesz, że 100% kawy arabica to nigdy nie jest tak naprawdę 100%? I że w niektórych warunkach znacznie bardziej smakować będzie Ci kawa z 30% robusty? Uważasz się, za kawosza? Zatem sprawdź, czy znasz odpowiedzi na nasze pytania!

1. Od czego zależy grubość cremy na kawie?

Crema to cieniutka warstwa jasnej pianki, jaka powstaje na powierzchni kawy tuż po jej zaparzeniu. Na jej temat funkcjonuje wiele mitów. Niektórzy sądzą, że im lepszej jakości kawa, tym większa crema (mit). Inni twierdzą, że cremę można uzyskać jedynie w ekspresie (mit).  Jeszcze inni, że to po prostu zanieczyszczenie kawy (można uznać, ze jest w tym „ziarnko” prawdy). Z czego zatem bierze się crema? Przede wszystkim z prawidłowego procesu parzenia kawy z ziarnami robusty. To właśnie robusta – czyli gorsza jakościowo, zanieczyszczona kawa, jest odpowiedzialna za piankę. Im jej więcej w mieszance, tym łatwiej uzyskać grubszą i bardziej mięsistą piankę. Oczywiście, zależy ona również od sposobu parzenia. Przepalona kawa (czyli parzona zbyt długo) będzie mieć cremę cienką, bądź nie będzie mieć jej wcale.

2. Ile % kawy arabica jest w kawie 100% arabica?

Wydawałoby się, że 100% prawda? Tymczasem jest jej nieco mniej. 100% arabici to kawa bez cremy i zbyt ostra w smaku. Dlatego nawet do 100% mieszanek dodaje się nieco ziaren robusty. Łatwo je rozpoznać – są jaśniejsze niż arabica. Warto dodać, że arabica uznawana jest za najstarszy rodzaj kawy, który pochodzi z Etiopii. Uprawia się ją na terenach górzystych, gdzie panuje temperatura między 20 a 25 stopni. Arabica zawiera także mniej kofeiny niż robusta. 

3. Czy aby zachować świeżość kawy, można ją mrozić?

W teorii mrożenie zachowuje aromat. Niestety w przypadku kawy to nie działa. Mrożenie ziaren powoduje zwiększenie utleniania oraz pękanie powierzchni ziaren, a to owocuje wytrącaniem się CO2. Efekt – pogorszenie smaku i aromatu. Kawę przechowujemy w chłodnym miejscu, ale nie w lodówce i tym bardziej nie w zamrażalniku. Warto podkreślić, że ziarna kawy wyróżniają się nieregularną, porowatą strukturą. Ma to wpływ na bardzo łatwe przyjmowanie innych zapachów. Co więcej, podczas procesu prażenia kawy wytwarzane są naturalne aromaty, które w wyniku wpływu niskiej temperatury zostają zniszczone. Jeżeli więc chcemy cieszyć się kawą o bogatym i świeżym aromacie, powinniśmy przechowywać ją w szczelnie zamkniętym pojemniku w temperaturze pokojowej. 

ciekawostki o kawie ziarnistej

4. Która kawa ma więcej kofeiny? Arabica czy robusta?

Jeśli odpowiedziałeś że robusta to masz rację. Produkuje się jej mniej, jest bardziej gorzka i ma około dwa razy tyle kofeiny co arabica. Arabica jest uznawana za lepszą kawę od robusty ze względu na swoją rozległą paletę smaków. Robusty głównie używamy do mieszanek, przede wszystkim po to, żeby nieco podbić moc kawy. Ma to znaczenie zwłaszcza w kawach espresso, których zadaniem jest szybkie pobudzenie kawosza. Dodatek odrobiny robusty sprawdzi się tu idealnie – zawiera ona 2,7% kofeiny, a arabica jedynie 1,5%.

5. Czy kawa zawsze była na świecie ceniona?

Niestety nie. Niektórzy bali się kawy tak bardzo, że próbowali jej zakazać. W XVI wieku uważano ją za napój szatana a w Mekkce zakazano, twierdząc, że przyczynia się do radykalnego myślenia. W XVII wieku władca imperium osmańskiego, Murad IV, za picie kawy kazał chłostać. 

Ile poprawnych odpowiedzi uzyskaliście w naszym teście? Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o kawie, koniecznie przeczytajcie tekst na naszym blogu: "Ciekawostki na temat kawy, które mogą Cię zaskoczyć!".