Rozpalanie biokominka jest bardzo proste i szybkie, ale należy stosować się do pewnych zasad, by było również bezpieczne. Nie zapominajmy, że mamy do czynienia z żywym ogniem i łatwopalnym paliwem. W artykule wyjaśniamy, jak rozpalić biokominki różnych typów i na co zwracać szczególną uwagę.

Biokominki manualne i automatyczne

Rozróżniamy dwa rodzaje biokominków. Są to biokominki manualne i biokominki automatyczne. By rozpalić oba te typu biokominków, potrzebujemy kilku atrybutów. Przede wszystkim będzie to paliwo do biokominka oraz lejek, a także zapalniczka w przypadku kominka manualnego. Jak rozpalić zarówno biokominek manualny, jak i automatyczny?

Rozpalanie biokominka krok po kroku

Palenisko biokominka zasłonięte jest szkłem, więc należy je najpierw zdjąć. Do środka paleniska wkładamy lejek i wlewamy płyn, w taki sposób, by nic nie wylało się na zewnątrz paleniska. W biokominkach, w których cylinder osłania palenisko, najpierw rozpalamy palenisko za pomocą zapalniczki, a następnie nakładamy cylinder szklany.

W przypadku biokominków wiszących palenisko jest zazwyczaj wąskie, dlatego należy upewnić się, że płyn został odpowiednio wlany do zbiornika i nie rozlał się nigdzie poza jego obszar. Jest to bardzo ważne ze względów bezpieczeństwa. Gdy wykonamy te czynności, to rozpalamy biokominek za pomocą zapalniczki.

W przypadku biokominków automatycznych zapalniczka jest całkowicie zbędna. Taki biokominek rozpalamy za pomocą specjalnego pilota lub za pomocą aplikacji na telefonie, która działa zarówno na telefonach iPhone, jak i komórkach z systemem Android. Zawsze jednak przed rozpaleniem biokominka musimy prawidłowo uzupełnić poziom płynu.

Proces rozpalania biokominka przedstawiliśmy również w filmiku:

Warto wiedzieć, że w przypadku biokominków automatycznych, system sam poinformuje nas o tym, że biokominek jest już uzupełniony odpowiednią ilością płynu. Działa to też w drugą stroną - biokominek automatyczny informuje, że należy uzupełnić paliwo, dlatego nie musimy sprawdzać poziomu płynu przed każdym rozpaleniem.

W niektórych biokominkach, zbiornik na płyn ukryty jest wewnątrz biokominka. Wtedy wystarczy jedynie odsunąć klapkę zabezpieczającą i tak jak w przypadku innych biokomików, wlać odpowiednią ilość płynu.

Bezpieczne rozpalanie biokominka = wybór odpowiedniego paliwa

I jeszcze na koniec poruszymy kwestię paliwa do biokominków. Rekomendujemy wybierać produkty, które posiadają odpowiedni certyfikat i tym samym dokładnie zbadany skład. Przykładem takiego produktu jest biopaliwo marki Bionlov, posiadające atest Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH. To paliwo uważamy za najlepszy wybór.

Odradzamy korzystanie z podejrzanie tanich produktów, sprzedawanych jako “odpowiedniki” biopaliwa, ponieważ mogą być one nie tylko niebezpieczne dla zdrowia, ale mogą także uszkodzić biokominek.