Marzysz o tym, aby mieć w domu własny kominek? Już nie musisz martwić się o pozwolenia ani o trudności montażowe. Biokominki, bo o nich mowa, to idealne rozwiązanie dla każdego, kto w prosty i bezpieczny sposób pragnie stworzyć własną aranżację z żywym ogniem. W artykule wyjaśniamy, czym jest biokominek i jakie są rodzaje biokominków.

Co to jest biokominek?

Biokominek to alternatywa dla tradycyjnych kominków. W przeciwieństwie do klasycznych palenisk, biokominki można zainstalować w każdym domu, a nawet w mieszkaniu znajdującym się w bloku, nie wymagają one bowiem odprowadzania dymu na zewnątrz budynku. Dlatego nie trzeba mieć żadnego pozwolenia na montaż biokominka.

Biokominki najczęściej montowane są w salonach, w przestrzeniach półotwartych (np. salon połączony z kuchnią, salon z jadalnią), ale coraz częściej pojawiają się też w sypialniach, łazienkach czy nawet holach.

Paliwo stosowane w biokominkach

Do rozpalania ognia w biokominkach używa się specjalnego biopaliwa w płynie lub żelu, które spala się do pary wodnej i nie dość, że jest całkowicie ekologiczne i produkowane z surowców roślinnych, to jeszcze może pozytywnie wpływać na zdrowie domowników, nawilżając powietrze w pomieszczeniu.

Biokominki nie wydzielają dymu i nie generują popiołu, co stanowi dodatkowy atut dla osób, którym zależy na zachowaniu nienagannej czystości w mieszkaniu. Czas spalania bioetanolu jest uzależniony m.in. od wielkości płomienia, jednak przyjmuje się, że 1 litr paliwa może wystarczyć na ok. 3-6 godzin. Co ciekawe, istnieje także możliwość dodania do paliwa olejków o właściwościach aromaterapeutycznych, które pozostawiają przyjemny zapach w mieszkaniu.

Tak jak tradycyjny kominek, tak również biokominek potrzebuje do spalania tlenu, dlatego pomieszczenie, w którym będzie zamontowany musi mieć odpowiednią wymianę powietrza (czyli być po prostu regularnie wietrzone).

Rodzaje biokominków

Na rynku znajdziemy różne rodzaje biokominków, które świetnie dopełnią wystrój wnętrza w każdym mieszkaniu i zaspokoją najbardziej wygórowane oczekiwania klientów. Jeśli chodzi o sposób montażu, biokominki możemy podzielić na:

Szczególnie popularne są biokominki do zabudowy, które można wkomponować we wnękę. Taki biokominek wspaniale zastępuje tradycyjny, tworząc w pomieszczeniu niezwykły klimat. Wkład można w dowolny sposób zabudować (wymagane jest tylko, by materiały były odporne na ogień) i dopasować do każdego stylu aranżacyjnego. W nowoczesnych lub industrialnych wnętrzach świetnie prezentują się biokominki narożne lub biokominki otwarte z dwóch czy trzech stron. W bardziej tradycyjnych aranżacjach najczęściej wykorzystywane są biokominki horyzontalne, czyli otwarte z jednej strony (od frontu).

Kolejnym rodzajem biokominka są modele wolnostojące.Taki ekologiczny kominek nie wymaga żadnego montażu - wystarczy po prostu postawić go w dowolnym miejscu pokoju. Na rynku znajdziemy zarówno biokominki dużych rozmiarów, jak i te niewielkie, które świetnie sprawdzą się jako dekoracja stołu czy ławy. Najmniejsze biokominki nie są w stanie wygenerować dużej ilości ciepła, ale nie zapominajmy, że główną rolą biokominka jest stworzenie domowej, przytulnej atmosfery.

Trzecim rodzajem biokominków są modele wiszące, dostępne w wielu wariantach. Montaż biokominka wiszącego nie jest skomplikowany i ogranicza się do nawiercenia w ścianie otworów oraz przymocowania do niej kominka za pomocą dedykowanych zaczepów. Biokominki tego typu zajmują niewiele miejsca, a ich oszczędne zazwyczaj wzornictwo świetnie komponuje się z wystrojem minimalistycznych, nowoczesnych wnętrz.

Warto zaznaczyć, że poza typowymi modelami mocowanymi na ścianie, w niektórych sklepach znajdziemy też designerskie biokominki podwieszane do sufitu na długich - zwykle metalowych - linkach.

Ponadto biokominki możemy podzielić na rodzaje według miejsca stosowania. Powyżej pisaliśmy o biokominkach wewnętrznych, ale część modeli wolnostojących to biokominki zewnętrzne do ogrodu i na taras.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu. Posiadamy ok. 150 różnych modeli biokominków, więc na pewno znajdziesz wśród nich taki, który Cię zachwyci.