Czy biokominkiem można ogrzać mieszkanie? Jak wydajny energetycznie jest biokominek i czy poza walorami dekoracyjno-estetycznymi może również być źródłem ogrzewania? Większość osób decydując się na biokominek skupia się przede wszystkim na jego walorach dekoracyjnych, tymczasem podczas spalania paliwa biokominek wydziela również ciepło. Jaka jest moc grzewcza typowego biokominka i czy można traktować go jako źródło ciepła?

Czy biokominek grzeje i ile daje ciepła?

Najpierw porównajmy moc grzewczą różnych źródeł ciepła. Efektywność biokominka wynosi około 3 kW. W przypadku pokojowego grzejnika jest to 1,5-2 kW, natomiast kominka zamkniętego opalanego drewnem - od 5 do 16 kW. Tylko co to właściwie znaczy? Aby ogrzać 10 m2 powierzchni potrzebny jest 1kW mocy grzewczej. Biokominek jest w stanie ogrzać pokój o powierzchni 30 m2, czyli w zupełności wystarczy do ogrzania np. salonu. Odpowiadając więc na postawione pytanie: biokominek grzeje i daje ciepło, ale nie w takiej ilości, jak tradycyjny kominek.

Biokominek jedynym źródłem ciepła?

O ile tradycyjny kominek, zwłaszcza taki wyposażony w płaszcz wodny, może stanowić jedyne źródło ogrzewania domu, o tyle biopalenisko do takiego zastosowania się jednak nie nadaje.

Nie chodzi tu już nawet o moc biokominka (można wyobrazić sobie sytuację posiadania kilku urządzeń w domu), ale o konieczność uzupełniania paliwa i w większości biopalenisk niskiej mocy akumulacyjnej ciepła.

Nie oznacza to, że biokominek ciepła nie potrafi akumulować. Jeśli wybierzemy taki, który wykonany jest z kamienia bądź cegły, to jak najbardziej jego obudowa będzie się powoli nagrzewać i nawet po zakończeniu spalania oddawać ciepło.

W przypadku biokominków aluminiowych, stalowych czy szklanych w akumulacji ciepła mogą pomóc różnego rodzaju akcesoria kominkowe, takie jak polana ceramiczne imitujące drewno czy kamienie.

Koszty ogrzewania biokominkiem

Paliwo do biokominków występuje w formie płynu lub żelu. Przykładowo - 10 litrów świetnej jakości paliwa Bionlov kosztuje ok. 100 zł, a 20 litrów niecałe 200 zł. Zazwyczaj im większy zestaw kupujesz, tym mniej płacisz za litr paliwa.

Dosyć trudno jest jednak oszacować zużycie biopaliwa, bo zależy ono głównie od wielkości paleniska i wysokości płomienia (niektóre modele biokominków umożliwiają regulację wysokości płomienia). Możemy przyjąć, że litr paliwa spala się przez ok. 3-6 godzin (w zależności od tego, jak duży jest płomień), czyli 10 litrów wystarcza na 30-60 godzin pracy.

Biokominek do zabudowy

Podsumowując - nie warto ignorować mocy grzewczej biokominka. Jest to urządzenie, które grzeje i daje ciepło. Choć nie jest to równie efektywne spalanie jak w przypadku drewna w zamkniętej komorze, a ogrzewanie biopaliwem jest porównywalne w kosztach z ogrzewaniem gazowym, to kupując biokominek warto pamiętać o tym, że będzie on wpływał na temperaturę w pomieszczeniu. Stąd choćby konieczność dobrego rozplanowania czujników temperatury w mieszkaniu sprzężonych z systemem grzewczym, będącym podstawowym źródłem ciepła.