Biokominek do zabudowy to świetna i ekologiczna alternatywa dla tradycyjnych, murowanych kominków. By jednak rzeczywiście odmienił wnętrze i wprowadził do niego niepowtarzalny nastrój, warto dobrze przemyśleć nową aranżację salonu. Jak zabudować biokominek?

Zabudowa biokominka

Biokominki nie wymagają dostępu do przewodu kominowego i nie muszą spełniać innych wymagań, które stawiane są w przypadku tradycyjnych kominków. Dlatego można zamontować je w każdym domu, mieszkaniu w bloku czy kamienicy, a także w różnych pomieszczeniach: salonie, jadalni, sypialni, a nawet w łazience. Na zabudowę biokominka nie trzeba mieć żadnych pozwoleń. Ponadto, paliwem biokominków jest ekologiczny płyn lub żel, którego spalanie nie generuje dymu i popiołu. Jest więc świetną alternatywą dla każdego, kto chce cieszyć się efektem naturalnego ognia w domowym zaciszu.

Jeśli szukasz ekologicznego kominka do zabudowy, to produkty te znajdziesz w następujących kategoriach:

Wybór zależy od tego, jak dużo pracy chcesz włożyć w zabudowę biokominka. Najbardziej wymagające pod tym względem są palniki, do których należy wykonać pełną zabudowę. Trzeba pamiętać o odpowiednio przygotowanej wnęce i jej prawidłowym rozmieszczeniu – z daleka od łatwopalnych przedmiotów. Wszystkie modele biokominków do zabudowy pozwalają dowolnie zaaranżować wnętrze, w którym się znajdują. I to bez względu na to, czy jesteśmy zwolennikami tradycyjnych rozwiązań, czy też stawiamy na nowoczesność.

Zabudowa biokominka

Sprawdź także: Montaż biokominka – jak zamontować biokominek?

Salon retro – jak zabudować biokominek?

Biokominek, o ile zostanie odpowiednio zabudowany, może stać się doskonałym uzupełnieniem salonu urządzonego z szacunkiem do wnętrzarskich tradycji. Jednak jak zabudować biokominek w takim pomieszczeniu?

Materiały, których warto użyć do wykończenia zabudowy to przede wszystkim ceramika, cegła lub kamień. By obniżyć koszty, możemy też zdecydować się na wykonanie zabudowy z płyt kartonowo-gipsowych, które następnie obłożymy elementami dekoracyjnymi, upodabniając całość do klasycznego kominka na drewno. To jakich materiałów użyjemy, zależy od naszych indywidualnych preferencji. Jeżeli jednak chcesz jeszcze bardziej dopracować aranżację biokominka, możesz pomalować farbą sąsiednie ściany. Dzięki temu blask ognia będzie doskonale współgrał z otoczeniem. Idealnym rozwiązaniem będą również stylowe dodatki. To elementy, które tworzą przytulną atmosferę w danym pomieszczeniu i niwelują uczucie pustego, chłodnego wnętrza. 

Sprawdź także: Aranżacje: biokominek wolnostojący

Jak zabudować biokominek w nowoczesnym wnętrzu?

Nieco łatwiejsze zadanie mają przed sobą Klienci, którzy chcieliby, aby biokominek ożywił ich wnętrze urządzone w stylu nowoczesnym. Jednym z najciekawszych dostępnych rozwiązań są wkłady, których światło i ciepło rozchodzą się w dwie strony, a nie, jak w typowych biokominkach do zabudowy – tylko w jedną. Mogą one być montowane zarówno w ścianie (wówczas są widoczne w dwóch różnych pomieszczeniach), jak i specjalnie w tym celu wybudowanych filarach, które dodatkowo optycznie zorganizują przestrzeń w dużym salonie. Warto rozważyć również zakup kominka narożnego, który świetnie prezentuje się w każdym pomieszczeniu i również widoczny jest z kilku stron. 

Zabudowa kominka narożnego – propozycje

Ciekawą propozycją dla miłośników biokominków do zabudowy jest model kominka do zabudowy Simple Fire Corner 900L – narożny model z otwartą lewą stroną, przeznaczony do wbudowania we wnękę. Biokominek wykonany został ze stali nierdzewnej, malowanej proszkowo na kolor czarny.

Dodatkowo model Simple Fire L900 zachwyca ramką, wystającą poza obrys biokominka i zachodzącą na ścianę. Co więcej, dodatkowo można kupić do niego szybę. Konstrukcja biokominka zapewnia prosty montaż, a także efektowne wykończenie bez konieczności idealnego obrabiania rantu otworu w ścianie. Model ten dostępny jest również w wersji z otwartą prawą stroną.

Właścicielom małych mieszkań lub osobom, które chcą zaaranżować biokominek na stosunkowo niedużej powierzchni, zaproponować możemy natomiast biokominek Simple Fire Corner 600L o rozmiarze 600 x 450 x 240 mm. Model ten wykonany ze stali malowanej proszkowo, wyróżniają nie tylko niewielkie gabaryty, ale również prosta konstrukcja i atrakcyjna cena. Jest więc doskonałą alternatywą dla każdego, kto marzy o posiadaniu tradycyjnego kominka w domu. 

Palnik biokominka Simple Fire Corner 600L zaopatrzony został ponadto przez producenta w ceramiczny wkład absorbujący, zabezpieczający przed wylaniem się biopaliwa. W zestawie otrzymamy także pokrywę do zakrycia szczeliny palnika, dzięki czemu gaszenie ognia w biokominku Simple Fire Corner 600L będzie dziecinnie proste.

Kolejna nasza propozycja to biokominek narożny Simple Fire CORNER 1200R. Doskonały dla posiadaczy dużych przestrzeni, którzy chcą unowocześnić domowe wnętrza. Linia ognia jest wyjątkowo długa – palenisko ma aż 80 cm długości, co jeszcze bardziej podkreśla nieszablonowy wygląd tej dekoracji. Montaż biokominka jest bardzo prosty, a pełne uzupełnienie zbiornika o pojemności 2 l, wystarcza na około 2-3 godziny palenia.

Moc grzewcza tego modelu wynosi 3 kW, dzięki czemu będzie świetnym uzupełnieniem dla głównego źródła ogrzewania w Twoim domu! Biokominek do zabudowy Simple Fire CORNER 1200R dostępny jest również w wersji opcjonalnej z szybą ze szkła hartowanego o grubości 4 mm

Sprawdź także: Czy biokominek grzeje i daje ciepło? O mocy grzewczej i kosztach ogrzewania

Biokominki – co warto wiedzieć? 

Szukasz biokominka do zabudowy, ale nie wiesz od czego zacząć? A może zastanawiasz się, czy biokominek wolnostojący wymaga instalacji kominowej? Biokominki to wysokiej jakości urządzenia, zasilane ekologicznym biopaliwem, które nie wydzielają dymu oraz zapewniają efekt naturalnego ognia. Dzięki temu doskonale nadają się do aranżacji każdego rodzaju wnętrz i są zamiennikiem tradycyjnego kominka. O tym, dlaczego warto wybrać te urządzenia oraz o najczęściej zadawanych pytaniach dotyczących tematyki biokominków opowie Wam nasz ekspert. Zapraszamy do obejrzenia materiału!