Dzisiaj proponujemy przepis na szybki i smaczny obiad. Burgery wołowe z grilla z dodatkiem fety i sosu miętowo-majonezowego to idealny wybór na słoneczne popołudnie. Wspólny czas na świeżym powietrzu ze znajomymi, warto uzupełnić o pyszny posiłek.

Burgery wołowe z grilla to szybki obiad, który z łatwością można przygotować nawet dla dużej grupy przyjaciół. Danie cieszy się popularnością na całym świecie! Wystarczy wybrać ulubione dodatki i pyszny oraz pożywny posiłek jest gotowy. Burgery wołowe wielu osobom kojarzą się z niezdrowym fast foodem, nic bardziej mylnego, dobrej jakości mięso, warzywa i bułka będą tak samo wartościowe jak klasyczny obiad złożony z ziemniaków, kotletów i surówki.

Surowa wołowina z dekoracją

Sprawdź także: T-Bone Stek z grillowanymi warzywami i dipem na bazie grillowanego czosnku

Rodzaje wołowiny

Kiedy decydujemy się na danie z wołowiny, warto wiedzieć o tym, że poszczególne fragmenty różnią się między sobą. Podział krowy przez rzeźnika obejmuje kilkanaście różnych rodzajów mięsa. Poniżej przedstawimy kilka opcji, które możemy wybrać.

  • Mostek – fragment, który zawiera dużo tłuszczu i włókien. Świetnie sprawdza się podczas długiego duszenia, a przygotowane z niego mięso mielone będzie fantastyczne do burgerów.
  • Karkówka – bardzo popularny kawałek do grillowania. Wysoka zawartość tłuszczu sprawia, że po usmażeniu fragment pozostaje soczysty, nadaje się też do duszenia i jako baza do zup.
  • Polędwica – wysoko ceniony fragment mięsa wołowego. Idealny do szybkiego przygotowania, ponieważ ten delikatny kawałek wymaga tylko krótkiej obróbki termicznej.
  • Antrykot – chudy kawałek żebra wołowego, który ma wszechstronne zastosowanie. Sprawdzi się zarówno na grillu, jak i przy duszeniu lub smażeniu.
  • Łata – to mięso wspaniale nadaje się do gulaszy i zup. Łata jest mięśniem z dużą ilością tłuszczów i włókien.
  • Szyja – fragment, który doskonale sprawdzi się jako mięso mielone, ponieważ jest dość tłusty. Może znaleźć zastosowanie np. w formie mięsa na burgery.
  • Rozbratel – bardzo popularny fragment, jego wielbiciele, uważają, że jest to najlepszy kawałek wołowiny.
  • Rostbef – mięsień poprzecinany licznymi cienkimi żyłkami tłuszczu. Dzięki temu pozostaje soczysty i kruchy nawet po długiej obróbce.
  • Łopatka – wykrawana z dużego kawałka mięśnia, dlatego jest to najtańszy i najbardziej popularny kawałek wołowiny. W Polsce chętnie wykorzystujemy łopatkę do przygotowania zrazów wołowych.
  • Ligawa – ma bardzo intensywny czerwony kolor. Rzeźnik wykrawa ją z silnego mięśnia i jest to chudy kawałek mięsa. Bywa nazywana fałszywą polędwicą.

Surowe burgery wołowe

Mięso mielone na burgery

Kiedy nie wiemy, jakie mięso wybrać na burgery wołowe z grilla, najlepiej decydować się na fragmenty z większą ilością tłuszczu. Warto też dowiedzieć się, czy mięso zostało pobrane z rasy krów mięsnych takich, jak Limousine, Hereford lub Black Angus. Te rodzaje bydła są hodowane w celu pozyskiwania mięsa, dlatego wyróżnia je doskonały smak. Znaczenie ma również sposób hodowli. Czy jest to wypas całoroczny, czy zwierzęta głównie spędzają czas w budynkach. Każdy z tych elementów przekłada się na jakość i smak mięsa wołowego.

Kiedy kupujemy wybrany fragment, należy go obejrzeć. Czy dobrze wygląda i nie ma przebarwień, uszkodzeń oraz wyciekających soków. Idealnie byłoby, gdyby udało się nabyć mięso sezonowane, dzięki temu potrawa z grilla będzie jeszcze bardziej aromatyczna. 

Klasyczne burgery wołowe z frytkami

Sprawdź także: Domowy cheeseburger z grilla

Klasyczne burgery wołowe

Burgery wołowe z grilla to klasyczne danie. Są jedzone na całym świecie i uwielbiane przez miliony ludzi. Ich popularność rozpoczęła się w XIX wieku, nie ma pewności, kto pierwszy przygotował burgera, jednak był to strzał w dziesiątkę. Są bardzo popularne jako główne danie z grilla na przykład w USA. Klasyczny burger wołowy z grilla składa się z bułki pszennej, kotleta wołowego oraz dodatków. To właśnie pozostałe składniki decydują o charakterze całej potrawy. Podstawowe dodatki stanowią sos barbecue lub Worcestershire oraz ogórki konserwowe, pomidory i sałata. Równie często przygotowywane są cheeseburgery z plastrami sera cheddar. 

Ser feta

Do naszego burgera wołowego z grilla wybraliśmy mniej popularne dodatki. Jednym z nich jest grecki ser feta – bardzo aromatyczny i o wyrazistym smaku. Jego historia sięga starożytności, a produkcja rozpoczęła się na półwyspie bałkańskim. Ser feta jest międzynarodowym symbolem Grecji! Docenili go kucharze na całym świecie jako dodatek do wielu potraw.

Świeży ser feta ułożony na desce

Tradycyjnie feta wytwarzana jest z mleka koziego i owczego. Grecja nie ma zbyt wielu terenów, które nadawałyby się do wypasu bydła, dlatego mieszkańcy zaczęli hodować kozy i owce, które są mniejsze i bardziej wytrzymałe. Wyjątkowego aromatu nadaje również sposób żywienia zwierząt. Kozy i owce są całorocznie wypasane na świeżym powietrzu i żywią się lokalnymi roślinami, z których wiele występuje tylko w Grecji, dzięki temu oryginalna grecka feta ma niepowtarzalny smak.

Produkcja fety przebiega w ściśle określonych warunkach. Początkowo mleko jest odkładane do koagulacji i odcedzenia w formach. Pokrojone na plastry kawałki umieszcza się w beczce i zasypuje solą. W solance ser przebywa kilkanaście dni, na końcowym etapie przekazywany jest do dojrzewania na około 2 miesiące.

Sprawdź także: Burger wołowy z serem cheddar i sałatką z ogórków

Gotowy burger wołowy z grilla

Przepis na burgery wołowe z grilla

Burgery to z pewnością najbardziej klasyczne danie przyrządzane na grillu. Szybkie, smaczne i sycące. Danie, które z łatwością można modyfikować na różne sposoby, łącząc swoje ulubione smaki. My postanowiliśmy zastąpić klasyczne składniki świeżymi akcentami w postaci mięty, fety i szpinaku.

Składniki:

Sos majonezowo-miętowy

  • majonez
  • świeże liście mięty
  • świeży kmin rzymski
  • sól
  • pieprz

Burgery

  • mięso mielone wołowe
  • bułki grahamki
  • sól
  • pieprz
  • ser feta
  • świeże liście szpinaku
  • cebula czerwona
  • oliwa z oliwek
  • ocet balsamiczny
  • olej

Przepis

  1. Przygotowania zaczynamy od rozgrzania grilla.
  2. W tym czasie przygotowujemy sos majonezowo-miętowy. Do miski nakładamy majonez i dodajemy do niego utarty kmin rzymski oraz posiekane liście mięty. Następnie doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Sos dokładnie mieszamy i odstawiamy do lodówki.
  3. Zamiast klasycznej sałaty wybraliśmy liście szpinaku, które należy dokładnie wypłukać. Czerwoną cebulę kroimy w pióra. Warzywa polewamy niewielką ilością oliwy i octu balsamicznego oraz doprawiamy do smaku solą i pieprzem.
  4. Z mięsa mielonego formujemy burgery, możemy użyć do tego specjalnych form do burgerów. Kotlety smarujemy cienką warstwą oleju.
  5. Następnie przygotowujemy pieczywo i równocześnie z burgerami kładziemy je na rozgrzany ruszt. Bułki kładziemy w strefie pośredniej, a kotlety bezpośredniej.
  6. Mięso smażymy po 2-3 minuty z każdej strony. Następnie posypujemy burgery świeżą, pokruszoną fetą.
  7. Kiedy bułki mają chrupiącą skórkę, smarujemy je sosem i jeszcze raz chwilę podgrzewamy.
  8. Pieczywo układamy na talerzu, kładziemy na nim szpinak i cebulę, następnie burgery wołowe i przykrywamy drugą stroną bułki. Całość stabilizujemy patyczkami.
  9. Burgery wołowe z grilla są gotowe. Smacznego!

Akcesoria do przygotowania burgerów z grilla

Zestaw do burgerów firmy Enders

Grille gazowe Broil King Monarch

Broil King to kanadyjska firma, która w swojej ofercie posiada grille gazowe. Prezentujemy urządzenia z serii Monarch, w skład której wchodzą 3 modele: 320, 340 i 390. Wykonane z wysokiej jakości materiałów z dbałością o szczegóły prezentują sobą elegancki design, funkcjonalność i trwałość.

Najważniejsze cechy serii

Cechy wspólne tych modeli to główne palniki wykonane w technologii Dual-Tube, które zapewniają równomierne rozprowadzenie gazu. Aromatyzery Flav-R-Wave chronią palniki główne przed ściekającymi sokami oraz jednolicie rozprowadzają ciepło i powodują, że aromat grillowanych potraw jest bardziej intensywny. Dwustronne żeliwne ruszty Flav-R-Cast sprawdzają się do grillowania steków i chudych potraw oraz tłustszych kawałków mięs. Strona stożkowa pozwala na idealne przygotowanie chudszych dań, a strona rynienkowa odprowadza nadmiar tłuszczu z mięsa.

Grill gazowy Broil King Monarch

Ruszty mają wymiary 38 x 55 cm, a dodatkowo dołożona została górna półka do utrzymywania potraw w cieple (wymiary: 22,5 x 50 cm). Zawory Linear-Flow pozwalają na precyzyjną kontrolę temperatury. Piekarnik Therma-Cast zapewnia dużą ilość miejsca i umożliwia grillowanie nawet dużych pieczeni. Grille oparte są na stabilnej szafce z kółkami i dwoma półkami bocznymi.

Broil King Monarch 320 – podstawowy model z serii. Wyposażony w 3 palniki główne. Dodatkowy podział na strefy za pomocą przegród Flav-R-Zone wspomaga równomierne rozprowadzenie temperatury, którą można kontrolować przy pomocy wbudowanego termometru Deluxe Accu-Temp.


Broil King Monarch 340 – odróżnia go od poprzedniego modelu dodatkowy palnik boczny, idealny do sosów i zup. Takie wyposażenie sprawia, że grill staje się mobilną kuchnią ogrodową.

Broil King Monarch 390 – zachowuje wszystkie zalety serii. Został wzbogacony w porównaniu do modelu 340 o zestaw do rożna i jest grillem o wszechstronnym zastosowaniu.