Grill gazowy na balkonie to idealne rozwiązanie dla tych, którzy spędzają lato w mieście i nie dysponują własnym ogrodem. Zanim jednak zaprosimy bliskich na soczystą karkówkę, upewnijmy się, czy grillowanie na balkonie jest dozwolone oraz sprawdźmy, na który z dostępnych na rynku modeli grilli gazowych warto zwrócić uwagę.

Grill gazowy na balkonie – lepszy wybór niż grill węglowy

Jeśli zależy nam na bezpiecznym grillowaniu i dobrych stosunkach sąsiedzkich, zrezygnujmy z tradycyjnego grilla węglowego. Wydobywający się z niego dym – zgodnie z artykułem 144 Kodeksu Cywilnego – może zostać uznany za „niedozwoloną immisję”, co może być podstawą do złożenia na nas skargi w sądzie. Grill gazowy na balkonie będzie zatem zdecydowanie mniej inwazyjnym rozwiązaniem. 

Grille gazowe na balkon od marki Weber

W przypadku, gdy powierzchnia naszego balkonu nie jest zbyt duża, postawmy na mały, przenośny grill gazowy Weber Go-Anywhere, zasilany nabojami gazowymi.

Pokrywa, kocioł oraz ruszt tego grilla pokryte zostały wysokiej jakości emalią porcelanową.

Mały grill gazowy na balkon - model Weber Go-Anywhere

Dodatkowo model ten wyposażony został w praktyczny uchwyt na pokrywie oraz stabilne, metalowe nóżki, dzięki czemu grillowanie przy jego pomocy jest nie tylko dziecinnie proste, ale i bezpieczne.

Kolejnym godnym polecenia grillem gazowym o niewielkich rozmiarach jest Weber Q 2200 – wyjątkowo poręczny model o dużej mocy.

Idealny do grillowania nie tylko na balkonie – bez problemu zmieści się w bagażniku samochodu, dzięki czemu zabrać możemy go również na rodzinny wypad za miasto. Miłośnikom designu z całą pewnością grill ten przypadnie do gustu. Model ten spodoba się również tym, którzy cenią sobie wygodę. Elektryczny zapłon, wbudowany termometr, składane stoliki boczne – komfort użytkowania w przypadku grilla Weber Q 2200 jest naprawdę wysoki.

Chociaż występuje na standzie, to oczywiście łatwo można go zdemontować i postawić na stole.

Grill gazowy Weber na balkonie

Mały grill gazowy na balkon również na wózku

Jeśli nasz balkon ma nieco większy metraż i poszukujemy nowoczesnego, kompaktowego grilla gazowego na wózku, zainteresować powinien nas model Campingaz Expert Plus.

Wyposażony został on przez producenta w podwójne, niezależne stalowe palniki oraz dwa ruszty: główny do mięsa oraz dodatkowy do grillowania warzyw. Co ważne, możemy zdecydować, czy chcemy ogrzać całość czy tylko połowę rusztu. Dzięki zamykanej pokrywie mamy natomiast możliwość grillowania metodą pośrednią. Proces ten możemy kontrolować poprzez wbudowane w pokrywie okno.

Idealne grille gazowe na balkon z oferty Broil King

Spośród grilli gazowych Broil King wybraliśmy dwa modele, które będą świetne na balkon. Wybór konkretnego modelu zależy przede wszystkim od tego, jaką powierzchnią dysponujemy. Na małe balkony polecamy grill gazowy Broil King Porta-Chef 320, który został umieszczony na 4 nogach. Można je jednak zdemontować i postawić grilla na stole.

Grill gazowy Broil King Porta-Chef 320 na balkonie

Na większym balkonie zmieścić powinien się grill gazowy Broil King Royal 320, choć jego przechowywanie zimą może być bardziej problematyczne. Jeśli jednak posiadasz miejsce, w którym możesz przechować grilla, to będzie to dobry wybór. Model też waży 37 kg i jest wyposażony w dwa kółka, więc nie powinien sprawiać problemów podczas transportu.

Czy można grillować na balkonie?

Zanim zabierzemy się za grillowanie na balkonie czy w ogródku, sprawdźmy regulamin wspólnoty mieszkaniowej lub statut spółdzielni. To w nich będzie zawarty zapis zabraniający lub zezwalający na grillowanie na balkonie, który może wyegzekwować administracja budynku, jeśli nasi sąsiedzi uznają, że zapach dymu czy grillowanych potraw im przeszkadza.

Z kolei o ochronie przeciwpożarowej mówi rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7 czerwca 2010 roku. W paragrafie 4 ustęp pierwszy czytamy, że „zabronione jest rozpalanie ognia w miejscu umożliwiającym zapalenie się materiałów palnych albo sąsiednich obiektów w odległości mniejszej niż 0,5 m od urządzeń i instalacji, których powierzchnie zewnętrzne mogą nagrzewać się do temperatury przekraczającej 100 stopni Celsjusza”. 

Kwestię możliwości stosowania grilli gazowych na balkonie skonsultowaliśmy także z rzecznikiem prasowym komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej

 

Czy można grillować na balkonie

Przepisy przeciwpożarowe w tym. rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów nie zawierają zapisów dotyczącego jednoznacznego zakazu użytkowania grillów na balkonach i tarasach budynków. 

Państwowa Straż Pożarna odnotowuje przypadki pożarów spowodowanych używaniem na balkonach lub tarasach grillów. Rozpalanie grilla na balkonie stwarza zagrożenie pożarowe zarówno w bezpośrednim otoczeniu, jak i w lokalach sąsiednich. Ponadto, przepisy prawa miejscowego, określonych np. przez zarządców wspólnot mieszkaniowych mogą zakazywać stosowania palenisk lub grilla na balkonach i tarasach z uwagi na uciążliwość dla sąsiadów.

Bardzo ważne, aby każde urządzenie eksploatować zgodnie z zaleceniami producenta, co dotyczy również grilla z paleniskiem, elektrycznego lub gazowego. Pozostawienie urządzenia tego typu bez dozoru lub wykorzystanie w niewłaściwy sposób może spowodować pożar.

Biorąc pod uwagę aspekty prawne z zakresu prawa budowlanego oraz przepisów przeciwpożarowych, akty prawa miejscowego, zasady współżycia społecznego oraz aspekt odpowiedniej eksploatacji urządzeń typu grill elektryczny lub gazowy straż pożarna stoi na stanowiska, że rozpalanie grilla na balkonie lub tarasie nie jest zalecane oraz może prowadzić do zagrożenia zdrowia, życia lub mienia poprzez powstanie pożaru.

 

Z wyrazami szacunku

bryg. Karol Kierzkowski

tel. 783 934 786

rzecznik prasowy komendanta głównego

Państwowej Straży Pożarnej

 

Decydując się na używanie grilla gazowego na balkonie, należy pamiętać o tym, aby nie stosować butli gazowej, która znajduje się w bezpośrednim nasłonecznieniu. Większość producentów grilli gazowych umożliwia zakupienie urządzenia, który posiada szafkę, gdzie możemy schować 5-, 8- lub 11-kilogramową butlę gazową w trakcie użytkowania. Przechowywanie butli gazowej na balkonie lub loggi również jest zabronione. Poniżej fragment artykułu opublikowany w serwisie Administrator24.

Czy można grillować na balkonie 

Sprawdź także: Grill na balkonie. Czy można grillować na balkonie?