Grill z pokrywą dla osób, które do tej pory przygotowywały posiłki jedynie na tradycyjnych, otwartych grillach, to zupełnie nowe doświadczenie. Dzięki szczelnemu zamknięciu sprzęt osiąga znacznie wyższe temperatury, a ciepło rozchodzi się równomiernie w każdym kierunku, co otwiera przed nami zupełnie nowe możliwości kulinarne! Przygotowaliśmy poradnik dla wszystkich początkujących miłośników grillowania, dzięki któremu uzyskasz świetne efekty. Dowiedz się, jak grillować na grillu z pokrywą i sprawdź, dlaczego warto wybrać grill z przykryciem!

Do czego służy pokrywa w grillu?

Wiele osób przygotowuje na grillu przede wszystkim proste i sprawdzone klasyki, które wymagają od czasu do czasu obrócenia na drugą stroną. Jednak funkcjonalny grill z dobrze izolowaną pokrywą sprawdzi się także do przygotowania w wysokiej temperaturze m.in. pizzy, kurczaka w całości lub soczystych żeberek. W sprzętach wykonanych z trwałego odlewu aluminium, po zamknięciu pokrywy całe ciepło zostaje wewnątrz, a dzięki cyrkulacji powietrza rozchodzi się na wszystkie strony, równomiernie opiekając potrawę.

Zamykaną pokrywę posiadają niemal wszystkie grille gazowe i grille elektryczne, a także większość funkcjonalnych grilli węglowych. Ponadto, zazwyczaj na jej środku znajduje się termometr do pomiaru stopnia nagrzania wewnątrz, dzięki czemu możesz łatwo uzyskać temperaturę zalecaną w przepisie.

Dzięki pokrywie możliwe jest grillowanie pośrednie, które stosujemy, grillując potrawy wymagające opiekania powyżej 25 minut. Działa to na podobnej zasadzie jak pieczenie w kuchennym piekarniku z funkcją termoobiegu, jednak dzięki opiekaniu na grillu zyskujemy niezwykły aromat. Potrawa jest nieco oddalona od bezpośredniego źródła płomienia, a ciepło odbijające się od pokrywy otacza ją z każdej strony. Metodą pośrednią przygotujemy m.in.: delikatne ryby oraz duże większe części wymagających mięs – żeberka, pieczeń, kurczaka w całości.

Grillowanie pośrednie infografika

Warto również wiedzieć, że najbardziej funkcjonalne grille posiadają zestaw z rożnem obrotowym, dzięki czemu możemy przygotować obiad dla całej rodziny praktycznie bez żadnego wysiłku. Wystarczy zamocować mięso na prętach, uruchomić silnik i zamknąć pokrywę.

Zobacz więcej: Jak grillować – grillowanie bezpośrednie i pośrednie oraz łączona metoda 50/50

Grill z pokrywą – zalety

Na grillu wyposażonym w szczelną pokrywę z solidnego materiału uzyskamy wyższe temperatury, a potrawy ściągnięte z rusztu będą równomiernie wypieczone. Jednak zalet takiego rozwiązania jest znacznie więcej. Oto najważniejsze z nich:

  • Grillowanie wymaga mniej uwagi – ciepło rozchodzi się na wszystkie strony, a potrawy opiekane pod pokrywą wymagają znacznie mniej uwagi. Wystarczy kontrolować poziom nagrzania grilla i podnieść co jakiś czas pokrywę, żeby sprawdzić stopień zarumieniania.
  • Precyzyjna kontrola temperatury – możesz stosować sprawdzone receptury opracowane przez profesjonalistów, ponieważ dzięki termometrowi w pokrywie (dostępny w większości grilli) wiesz, w jakim stopniu jest nagrzany grill i możesz łatwo zmniejszyć lub zwiększyć temperaturę.
  • Temperatura jest bardziej stabilna – gdy już uzyskasz najbardziej optymalny stopień nagrzania, to dzięki pokrywie utrzymasz go bez problemu przez długi czas. Szczelna izolacja sprawia, że czynniki zewnętrzne, takie jak wiatr, w żaden sposób nie wpływają na stopień nagrzania.
  • Więcej możliwości grillowania – zaskoczysz bliskich zupełnie nowymi potrawami rusztu, ponieważ grill z pokrywą pozwala na znacznie więcej. Otwórz się na kulinarne eksperymenty!
  • Wydajniejsze grillowanie – dzięki opiekaniu pod pokrywą w grillach zasilanych butlą gazową ograniczysz zużycie gazu. Ciepło jest zatrzymywane wewnątrz, dzięki czemu nie ma spadków temperatur, które wymagałyby zwiększenia przepływu gazu.
  • Bardziej soczyste dania – pod zamkniętą pokrywą grillowanie przebiega szybciej, a to pozwoli uniknąć wysuszenia wewnątrz potraw. Ponadto, para wodna powstająca w trakcie, przez cały czas zostaje pod pokrywą, dodatkowo nawilżając opiekane przysmaki.
  • Intensywniejszy smak grillowanych potraw – podczas odparowywania soków i tłuszczów na grillu powstaje aromatyczny dym, który nadaje smaku grillowanym mięsom. Pod zamknięciem dym nigdzie nie ucieka, a więc potrawy mają z nim kontakt przez dłuższy czas, co zwiększa ich walory smakowe.
  • Większe bezpieczeństwo – unikniesz ryzyka niekontrolowanego rozprzestrzeniania się ognia na grillu węglowym podczas wietrznej pogody.
  • Ochrona potraw przed czynnikami zewnętrznymi – w grillu zamykanym przysmaki na ruszcie są chronione przed owadami, zwierzętami lub zanieczyszczeniami z zewnątrz.

Zalety grillowania z pokrywą lista

Zobacz też: Grill gazowy czy węglowy? Opinie użytkowników i ekspertów

Dwie metody grillowania na grillu węglowym z pokrywą

Zanim umieścisz mięso na grillu, przygotuj odpowiednio palenisko. Wybierz sposób, w jaki chcesz grillować, rozmieść brykiety lub węgiel i rozpal grilla.

Grill węglowy z pokrywą daje nam zupełnie nowe możliwości przygotowywania potraw w porównaniu do tradycyjnych grilli z otwartym paleniskiem. Można na nim grillować zarówno metodą bezpośrednią, jak i pośrednią. Na czym polegają i czym się różnią te sposoby?

  • Metoda bezpośrednia grillowania polega na położeniu mięsa czy warzyw na ruszcie, bezpośrednio nad brykietem – tak, jak robimy to w grillu bez pokrywy. Dodatkowo, dzięki pokrywie, nasze grillowane produkty pieką się również od góry i nie trzeba ich tak często obracać. Metoda ta jest najczęściej wykorzystywana do grillowania mniejszych kawałków mięsa, szaszłyków, kiełbas.
  • Metodę pośrednią możemy zastosować wyłącznie na grillu z pokrywą. Rozgrzane brykiety układa się po bokach grilla, a grillowane produkty na środku rusztu. Zamknięcie pokrywy powoduje, że grill zaczyna działać jak piec konwekcyjny, a krążące wewnątrz gorące powietrze równomiernie opieka potrawę. Mięso, warzywa czy pizza na pewno się nie przypalą, a potrawy będą soczyste. Metoda pośrednia wymaga dłuższego czasu grillowania – powyżej 25 minut.

Grillowanie metodą bezpośrednią i pośrednią na grillu węglowym

Niezależnie od wybranej metody grillowania, temperaturę kontrolujemy na dwa sposoby. Pierwsza zasada mówi o tym, że im więcej brykietu użyjesz do rozpalania grilla, tym większą temperaturę uzyskasz na ruszcie. Rozstawiając brykiet na bokach, uzyskamy niższą temperaturę niż wtedy, gdy jest on rozłożony równomiernie na całym palenisku.

Natomiast drugi sposób polega na zmianie ułożenia odpowietrzników grilla – znajdziesz je w każdej pokrywie. Jeśli odpowietrznik jest maksymalnie otworzony, to temperatura wewnątrz będzie znacznie wyższa (około 250-300 stopni Celsjusza) niż wtedy, gdy jest otwarty tylko na około 1/4 (120-180 stopni Celsjusza). Całkowite zamknięcie wywietrznika prowadzi natomiast do wygaszenia grilla.

Zobacz też: Kontrola temperatury na grillu węglowym

Grillowanie z pokrywą na grillu gazowym

Rozpalanie grilla gazowego jest znacznie łatwiejsze, jednak pamiętaj o tym, aby podczas uruchamiania palników pokrywa zawsze była otwarta – jest to zalecane ze względów bezpieczeństwa. Zamykamy ją dopiero po ułożeniu potraw na ruszcie. To, jaką temperaturę uzyskamy pod pokrywą, zależy od ilości rozpalonych palników, a zmieniając przepływ gazu w palnikach łatwo ją zwiększymy lub zmniejszymy. W przepisach na grilla często znajdziemy dokładne informacje o tym, na jaką pozycję powinny być przekręcone pokrętła.

  • Jeśli chcesz grillować metodą bezpośrednią w wysokiej temperaturze, uruchom wszystkie palniki i ustaw je na maksymalnej pozycji. Przysmaki grillowane pod zamkniętą pokrywą wystarczy obrócić na drugą stronę raz, mniej więcej po upływie połowy czasu zalecanego w przepisie.
  • Podczas grillowania metodą pośrednią uruchamiamy tylko zewnętrzne palniki (zazwyczaj na niskiej pozycji), a potrawę kładziemy na środku rusztu.

Grillowanie na grillu gazowy z pokrywą

Co grillować pod pokrywą?

Najważniejsza zaleta, jaką posiada grill z pokrywą to możliwość przygotowania na nim niemal każdej potrawy! Przy tradycyjnym, otwartym palenisku nie przygotujemy dużego kawałka mięsa, całego kurczaka czy pizzy. Grill z pokrywą daje nam tę możliwość, a dodatkowe akcesoria do grillowania, jakie oferują producenci (m.in. stojaki na mięsa, zestawy rożna, kamienie do pizzy, żeliwne naczynia oraz brytfanny) pozwolą Ci zaskakiwać bliskich za każdym razem!

Obsługa grilla z pokrywą – zasady, o których warto pamiętać

Chcesz, by potrawy grillowane pod pokrywą zawsze były równomierne wypieczone, smaczne i soczyste w środku? Pierwszym krokiem do doskonałego efektu jest rozgrzanie grilla do odpowiedniej temperatury, ale pamiętaj również o poniższych zasadach.

  • Zanim ułożysz potrawy na ruszcie, rozgrzej urządzenie do odpowiednio wysokiej temperatury.
  • W czasie nagrzewania rusztu warto wyjąć z lodówki produkty przeznaczone na grilla, aby osiągnęły temperaturę pokojową, co ułatwi ich późniejsze opiekanie.
  • Podczas otwierania pokrywy z wnętrza grilla ucieka temperatura, w szczególności przy gorszej pogodzie. Otwieraj ją tylko wtedy, gdy to konieczne – zbyt częste doglądanie potraw obniża wydajność grillowania i sprawia, że opiekanie potraw trwa dłużej.
  • Ważna jest nie tylko temperatura opiekania, ale również temperatura wewnątrz opiekanego mięsa. Warto zaopatrzyć się w termometr z sondą, dzięki któremu zawsze będziemy wiedzieć, kiedy grillowane danie jest gotowe do ściągnięcia z rusztu.

Grillowanie pod pokrywą z termometrem

Grillowanie z pokrywą – termometry polecane do pomiaru wewnątrz dań

Większość grilli z pokrywą posiada wbudowany termometr, dzięki któremu możemy łatwo monitorować stopień nagrzania w piekarniku. Jednak to nie jest wystarczające. Ocena stopnia wypieczenia potrawy z zewnątrz to za mało, jeśli chcemy uzyskiwać powtarzalne efekty i mięsa, które będą zawsze doskonale soczyste w środku. Najważniejsza jest temperatura wewnątrz mięsa – jeśli jest zbyt niska, to mięso będzie niedopieczone, natomiast zbyt wysoka sprawia, że jest suche i niesmaczne. Mierzymy ją za pomocą specjalnego termometru z sondą.

Na rynku są dostępne zarówno modele odpowiednie dla początkujących, jak i zaawansowane urządzenia, które mogą mierzyć w tym samym czasie kilka kawałków mięs. Oto nasze polecenia:

  • Termometr do grillowania Enders posiada długi szpikulec i podświetlany wyświetlacz, na którym prezentuje wartości liczbowe. Dokonuje pomiaru w około 3 sekundy.

  • Termometr z dwiema sondami Broil King – umożliwia pomiar temperatury w dwóch kawałkach mięsa jednocześnie. Ma funkcję minutnika i ustawianie temperatury docelowej. Pozwala na stały pomiar bez otwierania pokrywy.

  • Inteligentny termometr GrillEye® MAX – potrafi nawiązywać łączność z aplikacją mobilną na urządzenia z systemem Android i iOS. Możemy w niej wybrać rodzaj mięsa i preferowany stopień wypieczenia, a termometr zasugeruje optymalną temperaturę. Ma aż 8 portów do podpięcia sond (w zestawie 2 sondy) i wysyła powiadomienia, gdy potrawa jest gotowa do zdjęcia z rusztu. Mierzy z dokładnością do -/+ 0,1 C.

Zobacz też: Jak sprawdzić, czy danie z grilla jest gotowe? Grillowanie a temperatura w środku mięsa

Jaki grill węglowy z pokrywą wybrać?

Utrzymanie wysokiej temperatury na grillu węglowym ze szczelną pokrywą jest znacznie łatwiejsze. Ponadto, taki model pozwoli Ci przełamać rutynę w grillowaniu i zaserwować najbliższym nietypowe przysmaki, których z pewnością się nie spodziewają. Jeśli planujesz zakup nowego sprzętu, to mamy dla Ciebie kilka propozycji.

Grill węglowy Weber Master-Touch GBS E-5750 57 cm

To solidny, wytrzymały sprzęt, pokryty odporną emalią porcelanową. Posiada chromowany ruszt o średnicy 57 cm z systemem wymiennych wkładów GBS – dzięki temu możesz wykorzystać kompatybilny kamień do pizzy, patelnię żeliwną lub kociołek. Ma także aluminiową przesłonę do regulacji temperatury. Dodatkowym udogodnieniem jest termometr w pokrywie, wygodny uchwyt oraz dwa kółka do transportu.

Grill węglowy Enders Caldera PRO 57

To grill węglowy o klasycznym, zaokrąglonym kształcie, wyposażony w ruszt Switch Grid ze stali nierdzewnej. Jego średnica wynosi 57 cm, a na środku znajduje się okrągły element, który można zastąpić dedykowanymi wkładami z dodatkowej oferty, by zwiększyć zakres kulinarnych możliwości. Model Enders Caldera jest szczególnie polecany dla początkujących, oferując wysoką jakość w przystępnej cenie. Dzięki suwakowi wentylacyjnemu w pokrywie możliwe jest precyzyjne dostosowanie temperatury do potrzeb potraw na ruszcie, a wbudowany termometr umożliwia monitorowanie poziomu nagrzania. Zawarte w zestawie kosze na węgiel umożliwiają zarówno grillowanie bezpośrednie, jak i pośrednie. Dodatkowo, pojemnik na popiół zapewnia utrzymanie czystości, a dwa duże kółka ułatwiają przemieszczanie sprzętu w miejsce przechowywania.

Grill węglowy Weber Compact Kettle 47 cm

To bestsellerowy model, który zyskał uznanie wśród wielu miłośników grillowania. Posiada dwie aluminiowe przesłony do regulacji temperatury – w pokrywie oraz kotle, natomiast cały popiół zbierze w specjalnej misie pod dolną przepustnicą powietrza. Średnica chromowanego rusztu w tym kompaktowym modelu wynosi 47 cm, a dodatkowym udogodnieniem jest dozownik do brykietu, dzięki któremu łatwiej stworzysz warunki odpowiednie do grillowanego dania.

Gravity Series 560 cyfrowy grill węglowy + wędzarnia Masterbuilt

To propozycja dla bardziej wymagających miłośników grillowania. Model od marki Masterbuilt posiada cyfrowy panel sterowania, na którym ustawisz pożądaną temperaturę, a system DigitalFan będzie kontrolować dopływ powietrza, aby utrzymać stały poziom nagrzania. Ten grill ma także pojemny zbiornik na węgiel – jedno napełnienie zapewni aż 12 godzin grillowania! Dwa dwustronne ruszty żeliwne zapewniają łącznie aż 3612 cm2 powierzchni na opiekane przysmaki, a aplikacja mobilna pozwoli wygodnie sterować pracą grilla. W zestawie znajdziesz także dwie sondy do pomiaru temperatury wewnątrz mięs i termometr w pokrywie.

Jaki grill gazowy z pokrywą wybrać?

Coraz więcej osób decyduje się na grille gazowe, ponieważ takie sprzęty są znacznie łatwiejsze w obsłudze. Ponadto, wiele modeli oferuje dodatkowe funkcje, m.in: palnik boczny lub zestaw rożna obrotowego, dzięki czemu możliwości kulinarne takich sprzętów są niemalże nieograniczone. Poniżej prezentujemy grille, na które warto zwrócić uwagę.

Grill gazowy Enders Monroe PROX 3S Turbo

Model, który oferuje 3 palniki główne (2 × 3,5 kW oraz 1 × 4,2 kW) oraz strefę Turbo Zone, na której można osiągnąć aż 400 stopni Celsjusza. Pokrywa tego grilla wyróżnia się ciekawą konstrukcją – posiada szklane okienko, przez które można doglądać opiekane potrawy. Wymiary rusztu wykonanego ze stali nierdzewnej wynoszą 62x43 cm. Dodatkowym udogodnieniem jest system Simple Clean – części piekarnika ze stali nierdzewnej można wyciągnąć i szybko umyć pod bieżącą wodą.

Grill gazowy Napoleon Freestyle 365 SIB z palnikiem bocznym na podczerwień

Posiada charakterystyczny ruszt żeliwny w kształcie fali, co zapewnia niezwykle skuteczne rozprowadzanie ciepła. Jego wymiary wynoszą 51 x 45 cm, a za nagrzewanie powierzchni odpowiadają 3 palniki główne o łącznej mocy 12 kW. Ten model posiada także palnik boczny na podczerwień Sizzle Zone – idealny do opiekania steków i wymagających mięs. Dodatkowym udogodnieniem jest otwieracz do butelek, który przyda się na każdej imprezie!

Grill gazowy Broil King Monarch 390

Funkcjonalny model, który posiada 3 palniki główne o mocy 8,8 kW oraz zestaw rożna obrotowego, dzięki któremu przygotujesz kurczaka w całości, soczystą pieczeń lub kebab. Ponadto, ma także palnik boczny, na którym przygotujesz sosy do grillowanych mięs. Jego ogromnym atutem jest dwustronny ruszt żeliwny o wymiarach 55 x 38 cm – ze stroną rynienkową do tłustych mięs i stroną stożkową do steków.

Zobacz też: Jaki grill gazowy do 3000 zł wybrać? Ranking TOP10 2023