Montaż biokominka to nie tylko znakomity sposób na nadanie wnętrzu modnego i ciekawego charakteru, ale też dodatkowe ogrzanie przestrzeni, wprowadzenie do niej przyjemnego klimatu i ziszczenie marzenia o posiadaniu kominka bez wiążących się z tym utrudnień. Oferta producentów biokominków jest bardzo szeroka, dlatego można mieć problem z selekcją. Jaki biokominek wybrać? Podpowiadamy w artykule.

Jaki biokominek? Najpierw wybierz rodzaj

Biokominki różnią się sposobem montowania. Możemy wyróżnić:

Wybór typu biokominka powinien być determinowany przede wszystkim przez osobiste preferencje i warunki otoczenia. Wolnostojące biokominki są często bardziej praktyczne, zwłaszcza że niektóre ich typy można użytkować nie tylko w domu, ale też na otwartej przestrzeni - na tarasie czy w ogrodzie. A jeśli zamierzasz biokominek umieścić na ścianie, to możesz wybrać biokominek wiszący lub biokominek do zabudowy, który umieszcza się we wnękach lub np. specjalnie w tym celu przygotowanej ściance działowej. Z kolei biokominki portalowe w największym stopniu przypominają tradycyjne kominki i są świetnym wyborem do klasycznych wnętrz. Oczywiście każdy z tych typów biokominków wymaga innego zakresu montażu. Więcej piszemy o tym w tekście: Montaż biokominka.

Ponadto biokominki można podzielić na dwa rodzaje ze względu na stosowane paliwo: płynne lub żelowe. Oba te paliwa spalają się w sposób ekologiczny, nie wydzielając dymu, dzięki czemu niepotrzebne jest posiadanie przewodów kominowych. Pozwala to na umieszczenie kominka praktycznie wszędzie.

Wybór biokominka a design

Wygląd biokominków uzależniony jest od ich konstrukcji i sposobu oprawy. Znaleźć można modele tradycyjne (portalowe), biokominki o charakterze nowoczesnym, ale też zupełnie futurystyczne, które na pierwszy rzut oka nie wyglądają jak kominek. Takie są na przykład ekstrawaganckie propozycje marki Cocoon Fires, zaprojektowane przez znanego designera.

Każdy więc musi sam zdecydować, czy chce wybrać biokominek bardziej tradycyjny czy na wskroś nowoczesny. Oczywiście design biokominka należy dopasować do wystroju otoczenia.

Wielkość, czyli jaki biokominek wybrać, by pasował do wnętrza

Gabaryty biokominków często wpływają przede wszystkim na ich cenę. Im mniejszy biokominek, tym niższa cena, choć oczywiście nie zawsze jest to regułą, gdyż wpływ na koszt ma też np. jakość stosowanych do produkcji materiałów. Jednak wielkość biokominka wpływa również na jego walory użytkowe i na aranżację pomieszczenia.

Biokominek na pewno nie może przytłaczać małego pomieszczenia wielkimi rozmiarami, ale też nie może w nim ginąć. Chyba że jest na tyle charakterystyczny, że mimo niewielkich rozmiarów będzie najmocniejszym akcentem w pomieszczeniu. Przewagą większych biokominków jest to, że zwykle dają więcej ciepła.

Jaki biokominek? Wybór często determinuje cena

Warunki finansowe bezsprzecznie odgrywają dużą rolę i często to właśnie cena może pomóc zdecydować, jaki biokominek wybrać. Ekologiczny kominek nie musi być bardzo kosztowny, najprostsze modele to wydatek rzędu zaledwie kilkuset złotych. Przykładem dosyć tanich biokominków najwyższej jakości są produkty marki Simple Fire lub nieco droższe modele marki InFire. Jeśli jednak chce się postawić na produkt prezentujący się wyjątkowo designersko, to należy liczyć się z ceną wynoszącą nawet kilkanaście tysięcy złotych.