W mało którym mieszkaniu w bloku można pozwolić sobie na instalację tradycyjnego kominka. Ograniczają nas przede wszystkim przepisy, według których montaż kominka w mieszkaniu jest niemożliwy, jeśli blog posiada więcej niż 4 kondygnacje. Ponadto należy spełnić wymagania dotyczące odpowiedniej kubatury, wentylacji i obecności przewodu dymowego. Alternatywą dla tradycyjnego kominka jest biokominek, który może zostać zamontowany w każdym mieszkaniu w bloku i to nie tylko w salonie, ale również sypialni czy łazience. Poznajmy bliżej zalety i wady biokominka.

Biokominek w bloku - zalety

Jedną z największych zalet biokominka jest fakt, że można zamontować go w każdym mieszkaniu. Możemy wbudować go we wnękę w salonie, umieścić na tarasie, w sypialni, powiesić na ścianie lub pod sufitem.

Ponadto biokominek tworzy niezwykły nastrój - ogień uspokaja i ociepla wnętrze. Jeśli włożymy do niego naczynie z wodą i olejkiem zapachowym lub eterycznym, pod wpływem ciepła wydzielą się aromaty i będzie jeszcze przyjemniej.

Biokominek w bloku nie wymaga podłączenia do przewodu kominowego, ponieważ paliwo do niego używane jest bezwonne i spala się bez sadzy. Biokominki są również ekologiczne. Nie stanowią zagrożenia dla domowników, o ile pamiętamy o wietrzeniu. Produktami spalania paliwa do biokominków w salonie i bloku jest dwutlenek węgla i para wodna w bezpiecznych ilościach. No i nie musimy rezerwować miejsca na drewno i brykiet, jak w przypadku tradycyjnego kominka, a to na pewno duży plus.

Dużą zaletą biokominków jest także ich różnorodność. Bez problemu dobierzemy odpowiedni model do danego wystroju pomieszczenia. Salon w stylu angielskim, skandynawska łazienka, styl minimalistyczny lub glamour? W każdym z tych pomieszczeń biokominek będzie dobrze wyglądał.

Biokominek w bloku - wady

Trudno jest wskazać wady biokominka, które by go dyskwalifikowały do montażu w bloku. Możemy jednak podać pewne ogólne cechy, które dla pewnych osób stanowią przeszkodę.

Po pierwsze - biokominek nie może stanowić jedynego źródła ogrzewania, bo ilość emitowanego ciepła nie jest tak duża, jak w przypadku tradycyjnych kominków. Wiemy jednak, że w niemal żadnym mieszkaniu kominek tradycyjny nie będzie stanowił jedynego źródła ogrzewania.

Po drugie - chociaż paliwo w biokominku spala się bezdymnie, to jednak stawiając biokominek w salonie, musimy zadbać o regularną wentylację. Wietrzenie pomieszczeń jest wskazane nawet wtedy, gdy nie posiada się biokominka, choć dla niektórych może to być pewnym uniedogodnieniem.

Ponadto możemy jeszcze uznać za wadę fakt, że nie powinniśmy przenosić wolnostojącego biokominka, gdy pracuje (emituje płomień).

Estetyka biokominków

Bogactwo form i kształtów pozwala wykorzystać biokominek jako element designu w mieszkaniu. Możemy go powiesić na ścianie zamiast obrazu, ustawić koło łóżka w sypialni czy użyć jako oświetlenia wieczornego grilla. Niektóre modele biokominków zostały zaprojektowane przez designerów znanych na całym świecie i są uznawane za przykład sztuki użytkowej. Ponadto biokominki dostępne są w wielu różnych wersjach kolorystycznych, dzięki czemu bez problemu można dopasować je do wystroju każdego wnętrza.

Chociaż wiele osób postrzega biokominek w bloku jako alternatywę dla kominka, to jednak urządzenie to jest jak najbardziej samodzielnym, pięknym elementem wyposażenia naszego salonu lub mieszkania.

A może kominek elektryczny do mieszkania w bloku?

Choć biokominek pozwala cieszyć się prawdziwym płomieniem, to jest rozwiązaniem - w przypadku posiadania dzieci czy zwierząt domowych - nieco mniej bezpiecznym niż kominek elektryczny. Dlatego też wiele osób decyduje się na zakup kominka elektrycznego, który dzięki specjalnej technologii optycznej daje złudzenie trójwymiarowego ognia.
Kominek elektryczny montuje się w pobliżu zasilania energetycznego (poza tym nie ma żadnych innych ograniczeń w montażu). Nie jest to żywy ogień, dlatego taki kominek jest bezpiecznym rozwiązaniem, gdy posiadasz małe dzieci.