W salonie, sypialni, a nawet łazience. Biokominek może być ozdobą niemal każdego pomieszczenia. Oprócz gotowych do montażu biokominków wolnostojących, wiszących oraz przyściennych, na rynku dostępne są także biokominki do zabudowy, które można zaaranżować na wiele sposobów. Oto nasze propozycje i garść praktycznych porad.

Biokominek do zabudowy chyba najbardziej przypomina tradycyjny kominek. Być może dlatego, iż przeważnie jest on montowany w ścianie, a następnie obudowywany wybranym materiałem, na przykład naturalnym kamieniem.

Biokominek – montaż bez problemów

O ile w przypadku kominka opalanego drewnem instalacja jest dosyć skomplikowana – musimy między innymi wziąć pod uwagę konstrukcję ściany, podpięcie do instalacji kominowej i zapewnienie zabezpieczenia przeciwpożarowego - o tyle montaż biokominka nie nastręcza większych problemów. Nie jest potrzebna instalacja kominowa ani nie są wymagane żadne pozwolenia, w związku z czym na biokominek mogą pozwolić sobie również osoby, które mieszkają w bloku. Proces montażu biokominka wbrew pozorom również nie jest zbyt skomplikowany. Z reguły sprowadza się do przygotowania wnęki o odpowiednich wymiarach i osadzenia w niej biokominka lub wkładu biokominkowego. Jeśli powierzymy tę pracę fachowcowi, na efekt finalny będziemy czekać do dwóch dni. Oczywiście planując rozmieszczenie naszego biokominka pamiętać należy o zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Biokominek nie powinien znajdować się w pobliżu łatwopalnych materiałów, a pomieszczenie, w którym chcemy go zamontować, powinno posiadać naturalny system wentylacji.

biokominek , biokominki , biokominki kraków , biokominki do zabudowy , decofire blog

Ciekawe aranżacje biokominków

Zanim jednak kupimy i zainstalujemy biokominek, zastanówmy się, w jaki sposób chcemy go zaaranżować, aby jak najlepiej współgrał z wnętrzem naszego mieszkania lub domu. Możliwości jest naprawdę wiele. Możemy zdecydować się na przykład na postawienie dodatkowej ścianki działowej, której głównym punktem i niewątpliwą ozdobą będzie wybrany przez nas biokominek. Warto pomyśleć także o nieco bardziej oryginalnych rozwiązaniach. Ciekawym pomysłem może być zamontowanie biokominka w meblach, na przykład w stole, nowoczesnej wyspie kuchennej lub regale. W tym przypadku pamiętać należy jednak o tym, iż przy montażu biokominka w zabudowach meblowych konieczne jest jego wyizolowanie ognioodpornym materiałem. Równie dobrze biokominek może zostać wkomponowany w ścianę niczym obraz lub stanowić nowoczesną ozdobę naszej łazienki.

Zabudowa biokominka - pomysły

Decydując się na klasyczny wariant, czyli wbudowanie biokominka w ścianę, naszym kolejnym krokiem powinno być obudowanie go odpornymi na ogień i wytrzymałymi płytami gipsowo-kartonowymi, które następnie wystarczy otynkować i pomalować. Jeśli jednak nie chcemy, aby biokominek „wtopił się” w ścianę, postawmy na nieco inne rozwiązania. Obudujmy biokominek na przykład płytkami klinkierowymi imitującymi cegłę. Ich niewątpliwą zaletą jest to, iż są bardzo łatwe do utrzymania w czystości. Dodatkowo występują w kilku wersjach kolorystycznych, dając nam tym samym większą możliwość wyboru.