Montaż biokominków jest bardzo łatwy, zwłaszcza w przypadku modeli wiszących i przyściennych. Biokominki wolnostojące nie wymagają montażu, natomiast biokominki do zabudowy można zaaranżować na wiele sposobów. W artykule szczegółowo wyjaśniamy, jak wygląda montaż biokominka każdego typu.

Wymagania montażowe dla biokominków

O ile w przypadku kominka opalanego drewnem instalacja jest dosyć skomplikowana – musimy między innymi wziąć pod uwagę konstrukcję ściany, podpięcie do instalacji kominowej i zapewnienie zabezpieczenia przeciwpożarowego – o tyle montaż biokominka nie przysparza większych problemów.

Przede wszystkim nie jest potrzebna instalacja kominowa ani nie są wymagane żadne pozwolenia, w związku z czym na biokominek mogą pozwolić sobie również osoby, które mieszkają w bloku. Biokominek nie wydziela żadnych substancji smolistych, a w wyniku spalania powstają jedynie dwutlenek węgla oraz para wodna. Należy jednak pamiętać o tym, że biokominek nie może znajdować się w pobliżu łatwopalnych materiałów, a pomieszczenie, w którym chcemy go zamontować, powinno posiadać naturalny system wentylacji. Podobne zasady obowiązują, jeżeli chcesz, aby Twój kominek i telewizor zostały zamontowane na jednej ścianie.

Sprawdź także: Biokominek pod telewizorem

Montaż biokominka portalowego

Czy mogę samodzielnie zamontować biokominek?

W zależności od tego, jaki rodzaj biokominka wybierzemy, wymagania dotyczące montażu będą odmienne. Generalnie zamontowanie biokominka jest bardzo prostym zadaniem. Najczęściej producenci starają się, aby samodzielne wykonanie tego zadania, było w pełni możliwe. W zestawie dołączone są wszystkie elementy potrzebne do prawidłowego zamontowania lub złożenia kominka, a także szczegółowa instrukcja obsługi. Jeżeli jednak masz wątpliwości lub nie wiesz, jak zamontować biokominek, skorzystaj z pomocy fachowca.

Montaż biokominka i wkładu kominkowego

Montaż biokominka wolnostojącego, przyściennego i wiszącego

W przypadku biokominków wolnostojących właściwie nie możemy mówić o montażu. Produkt sprzedawany jest jako gotowy do postawienia w wybranym miejscu lub zawiera szczegółową instrukcję montażu gotowych elementów. Większe biokominki stawiane są najczęściej na środku pomieszczenia lub w jego rogu, natomiast modele najmniejsze można umieścić na stole czy ławie.

Jednym z kominków wolnostojących jest biokominek automatyczny Rock Laurent Planika. Dzięki oryginalnej stylistyce i obudowie wyglądem przypominającej kamień, sprawdzi się w każdym wnętrzu. Montaż biokominka jest niezwykle prosty i zajmuje niewiele czasu. Ponadto urządzenie nie wymaga podłączenia do instalacji kominowej oraz zapewnia najczystszy proces spalania bez dymu, zapachu i popiołu. Co więcej, biokominek jest w pełni automatyczny i pozwala na maksymalnie 9 h palenia. Wejdź i sprawdź szczegóły!

Odmianą modeli wolnostojących są biokominki ogrodowe i na taras – one także nie wymagają podejmowania działań montażowych. Dzięki nim można rozkoszować się przyjemnym uczuciem ciepła również na zewnątrz i to przez cały rok. Jednym z takich modeli jest biokominek Planika Chantico Glassfire. Małe urządzenie o kompaktowych wymiarach, które możesz ustawić w dowolnym miejscu. Kominek został wyposażony w technologię Commerce, która sprawia, że jest wyjątkowo bezpieczny oraz zapewnia czyste spalanie. Ponadto, możesz go używać w domu, jak i w ogrodzie.

Sprawdź także: Mały biokominek do domu

Z kolei biokominki przyścienne mogą występować w dwóch rodzajach: niektóre nie wymagają montażu, a inne przykręcane są do ściany. Te modele biokominków najbardziej przypominają tradycyjny kominek. Dostępne są zarówno biokominki przyścienne o nowoczesnym designie, jak i klasyczne biokominki portalowe w stylu angielskim lub francuskim, takie jak biokominek portalowy INPORTAL 2 marki Infire. Urządzenie zachwyca piękną obudową wykonaną z płyty MDF, z półmatowym wykończeniem lakierowanym, w odcieniu klasycznej bieli. Doskonale prezentuje się ustawiony przy ścianie i sprawdzi się zarówno w małym, jak i dużym mieszkaniu. Pojemność paleniska (1 l) pozwala na maksymalnie 4 godziny palenia. Kliknij i zobacz!

Równie łatwe w montażu są biokominki wiszące. Producenci dołączają do nich uchwyty, na których należy powiesić biokominek. W tym celu wystarczy wywiercić w ścianie otwory, następnie zamontować uchwyty i powiesić na nich biokominek. Jeżeli szukasz eleganckiego modelu o ciekawym kształcie to biokominek wiszący Infire INCYRCLE WALL jest właśnie dla Ciebie. Kominek z pewnością doskonale będzie prezentował się na ścianie w wybranym przez Ciebie pomieszczeniu. Palenisko typu fala 500 mm z włóknem chłonnym, o pojemności 1 litra, zostało wykonane ze stali nierdzewnej, szlifowanej INOX i pozwala na maksymalny czas palenia 2-4 godzin. Co więcej, urządzenie dostępne jest w różnych kolorach. Kliknij i zobacz szczegóły!

Niektóre biokominki wiszące montowane są do sufitu i w takim przypadku rura montażowa (jej długość często ustalana jest indywidualnie) dołączana jest przez producenta do kupionego biokominka. To propozycja dla osób, które chcą stworzyć ciekawe i nowoczesne wnętrze o wyjątkowym charakterze.

Montaż biokominka z rurą

Montaż biokominka do zabudowy

Proces montażu biokominków do zabudowy wbrew pozorom również nie jest zbyt skomplikowany. Z reguły sprowadza się do przygotowania wnęki o odpowiednich wymiarach i osadzenia w niej biokominka lub wkładu biokominkowego. Zanim kupimy i zainstalujemy biokominek, zastanówmy się, w jaki sposób chcemy go zaaranżować, aby jak najlepiej współgrał z wnętrzem naszego mieszkania lub domu. Możliwości jest naprawdę wiele. Możemy zdecydować się na przykład na postawienie dodatkowej ścianki działowej, której głównym punktem i niewątpliwą ozdobą będzie wybrany przez nas biokominek.

Montaż biokominka do zabudowyWarto pomyśleć także o nieco bardziej oryginalnych rozwiązaniach. Możesz zamontować biokominek w meblach, na przykład w stole, nowoczesnej wyspie kuchennej lub regale. W tym przypadku należy pamiętać, iż przy montażu biokominka w zabudowach meblowych ważne jest wyizolowanie go ognioodpornym materiałem. W ten sposób zyskasz pewność, że urządzenie jest zamontowane poprawnie i w pełni bezpiecznie. Dodatkowo Twoje wnętrze nabierze wyjątkowego charakteru i nowoczesnego wyglądu. Biokominek z pewnością będzie przyciągał wzrok zaproszonych gości i stanie się atrakcją wieczoru. Jednym z takich modeli jest biokominek do zabudowy Infire INSERT 1000 INOX – idealny do montażu w szafce lub na płycie meblowej z zachowaniem odpowiedniej odległości od materiału palnego (minimum 50 cm). Urządzenie jest w pełni bezpieczne i wyposażone w specjalistyczny system odpowietrzający, który chroni przed efektem niepożądanym, czyli powstaniem ciśnienia pod palnikiem w momencie przelania biopaliwa. Ponadto, palenisko o pojemności 2 l wystarcza na około 2-3 h palenia.

Jak zamontować biokominek w ścianie

Decydując się na klasyczny wariant, czyli wbudowanie biokominka w ścianę, kolejnym krokiem powinno być obudowanie go odpornymi na ogień materiałami takimi jak: płyty gipsowo-kartonowe, które następnie wystarczy otynkować i pomalować. Jeśli jednak nie chcemy, aby biokominek „wtopił się” w ścianę, postawmy na nieco inne rozwiązania. Obudujmy biokominek na przykład płytkami klinkierowymi imitującymi cegłę. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że są bardzo łatwe do utrzymania w czystości, a także występują w kilku wersjach kolorystycznych.

Montaż biokominka w ścianie w salonie

Biokominek wiszący Simple Fire FRAME 1500 biały 1500x490 mm

To nowoczesne urządzenie przeznaczone do zawieszenia na ścianie lub zabudowania w specjalnie przygotowanej wnęce. Korpus biokominka został wykonany ze stali o grubości 1,5 mm, a jego wnętrze ze stali lakierowanej farbą termoodporną w kolorze czarny mat. Kominek dostępny jest również w wersji z szybą. Wejdź i sprawdź szczegóły!

Biokominek wiszący Simple Fire FRAME 900 INOX

To model, który doskonale prezentuje się w każdym pomieszczeniu. Palnik o szerokości 450 mm ma pojemność 1 litra i biopaliwo spala się w zależności od warunków w czasie około 2 godzin. Kominek jest bardzo bezpieczny, dzięki wykorzystaniu wewnątrz paleniska unikalnego wkładu chłonnego, zabezpieczającego paliwo przed ewentualnym wylaniem się ze zbiornika. W zestawie otrzymasz kołki rozporowe umożliwiające zawieszenie biokominka i znacznie ułatwiające jego montaż.

Podobają Ci się nasze kominki? Chcesz uzyskać więcej informacji na temat wybranego rodzaju biokominka? Odwiedź nas w sklepie stacjonarnym lub napisz na czacie. Nasi eksperci pomogą Ci w wyborze idealnego modelu i odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania. Zapraszamy!