Niezły bigos z grilla to aromatyczne i sycące danie. Kiedy szukamy pomysłu na pyszne i rozgrzewające danie, bigos będzie idealnym rozwiązaniem. To potrawa, która wielu osobom przypomina smak świąt i domowych obiadów. Przygotowanie dobrego bigosu, nie jest wcale takie trudne! Wystarczy tylko dobrać ulubione dodatki. Zobacz naszą propozycję przygotowania pysznego bigosu z grilla.

Bigos to tradycyjna polska potrawa, goszcząca prawie w każdym domu. Jedni go uwielbiają, inni omijają z daleka, ale każdy zna jego smak i zapach. Bazę potrawy stanowią: kiszona kapusta, różne rodzaje mięsa i przyprawy. Na długie spotkanie ze znajomymi podczas chłodnego wieczoru, niezły bigos z grilla będzie smacznym i sycącym daniem.

Bigos z grilla z kiełbasą w misce

Historia i pochodzenie bigosu

Pierwsze zapisy o daniu z drobno krojonych produktów pod nazwą bigos, pochodzą z XVI wieku. Bigosem określano wtedy mieszankę siekanych mięs, ryb oraz warzyw. Tym co, łączy go z obecnymi czasami jest kwaśny smak, który pozyskiwany był z octu winnego, cytryn, agrestu lub szczawiu.

Uważa się, że kiszona kapusta pojawiła się w bigosie ze względu na cenę i dostępność. Znana i lubiana w Polsce kiszonka była pod ręką przez cały rok, a jej wytworzenie nie stanowiło problemu. Dlatego z czasem stała się bazą kwaśnej potrawy.

Bigos był wykorzystywany przez myśliwych i podróżników. Przed drogą zamykało się go w kociołku i wystarczyło podgrzać na ognisku, żeby móc cieszyć się ciepłym posiłkiem. Obecnie sposobów przygotowywania bigosu jest tyle, ilu kucharzy. Do przygotowywania używa się kiszonej, białej, czerwonej lub młodej kapusty. Mięsne dodatki również każdy dodaje według swoich preferencji, popularne są: kiełbasa jałowcowa, żeberka wieprzowe oraz wędzony boczek. A smak wzbogacany jest przez czerwone wino, wódkę, śliwki suszone, ziele angielskie i inne przyprawy.

Kiszona kapusta na bigos z grilla

Jakie składniki do bigosu?

Tradycyjny bigos przygotowywany jest na bazie kiszonej kapusty i mięsa surowego lub przerobionego, na przykład może być to kiełbasa jałowcowa oraz wędzonki. Dodaje się również suszone grzyby albo pieczarki, które nadają charakterystycznego smaku. Dodatek suszonych śliwek, ziela angielskiego, słodkiej lub wędzonej papryki, liści laurowych, majeranku i kawałków jabłka na pewno wzbogacą smak. Popularnym dodatkiem są również koncentrat pomidorowy oraz owoce jałowca, których użycie jest charakterystyczne dla tej potrawy, świetnie podkreślają one smak mięsa.

Przyprawa owoc jałowca

Spróbuj również: Żeberka z grilla z akcentem szlachetnej whiskey

Rodzaje bigosu

  • Bigos z młodej kapusty – przygotowywany wiosną jako dodatek do młodych ziemniaków z koperkiem. Delikatny w smaku i szybki w przygotowaniu.
  • Bigos z białej kapusty – idealne rozwiązanie dla osób, które nie przepadają za mocno kwaśnym smakiem. Danie z gotowanej kapusty z dodatkiem koncentratu pomidorowego.
  • Bigos wrocławski – bardziej przypomina popularną duszoną czerwoną kapustę niż tradycyjny bigos. Jest przygotowywany na bazie czerwonej kapusty z dodatkiem wina i aromatycznej kiełbasy. Smak ma delikatny i słodki.
  • Bigos wegański – na popularności zyskuje bigos wegański. Ponieważ o smaku bigosu ostatecznie decydują dodane przyprawy oraz sposób gotowania, jest tak samo smaczny, jak wersja mięsna, jednak delikatniejszy i mniej ciężkostrawny.

Bigos wrocławski z czerwonej kapusty

Jak gotować idealny bigos?

Większość osób wie, że im starszy bigos, tym lepszy. Gdyby spytać kilku kucharzy, każdy z pewnością powiedziałby, co innego na temat sposobów przygotowywania bigosu, a informacją o niektórych dodatkach pewnie nie chcieliby się podzielić. Jednak wszyscy zgodziliby się z tym, że jest to danie, którego smak wzmacnia się wraz z upływającym czasem. Znanymi sposobami na uzyskanie wyjątkowego smaku jest kilkukrotne gotowanie na małym ogniu i przemrożenie przed ponownym jego gotowaniem. Podobno najlepszy bigos to taki przyrządzany kilka dni.

Niezły bigos z grilla – przepis

Nasz bigos z grilla przygotowaliśmy na bazie kapusty kiszonej. Mięsne dodatki to z kolei: wędzony boczek, kawałek mięsa wołowego, żeberka wieprzowe wędzone i kiełbasa jałowcowa. Dodatek czerwonego wina sprawi, że smak będzie bogatszy, a kolor wyrazistszy. Niektórymi składnikami sprawiamy, że danie będzie słodsze – są to śliwki suszone i miód. Polskie przyprawy spowodują, że bigos będzie miał smak podobny do tego, który pamiętamy z dzieciństwa. Dlatego dodamy ziele angielskie, liście laurowe, majeranek i kminek, a smak mięsa podkreślimy owocem jałowca i słodką, czerwoną papryką. Chcemy wzmocnić bigos z grilla, charakterystycznym wędzonym aromatem dlatego podczas grillowania będziemy używać pojemnika do wędzenia.

Składniki:

  • kapusta kiszona
  • wędzony boczek
  • kiełbasa jałowcowa
  • żeberka wieprzowe wędzone
  • mięso wołowe
  • czerwone wino
  • suszone grzyby
  • suszone śliwki
  • miód
  • kminek, majeranek, owoce jałowca, ziele angielskie, liście laurowe, sól, pieprz, papryka czerwona słodka

Potrzebny będzie również żeliwny kociołek, w którym będziemy gotować jak w dużym garnku, pojemnik do wędzenia oraz wiórki drewniane.

Bigos z grilla

Przepis

Przed rozpoczęciem grillowania gotujemy i odcedzamy kiszoną kapustę oraz moczymy suszone grzyby. Można to zrobić dzień wcześniej lub tego samego dnia, jednak należy pamiętać, że grzyby potrzebują czasu, aby zmięknąć.

  1. Rozgrzewamy grilla do 110-130 stopni.
  2. Kroimy wędzony boczek, kiełbasę jałowcową, mięso wołowe i drobno siekamy cebulę.
  3. Pudełko do wędzenia ustawiamy na grillu i wsypujemy wiórki drewniane.
  4. Do garnka wrzucamy boczek i smażymy, aż będzie zarumieniony. Doprawiamy pieprzem, solą i papryką czerwoną według preferencji.
  5. Dorzucamy kiełbasę i również podsmażamy, a następnie pokrojone mięso wołowe.
  6. Na patelnię dodajemy cebulkę, przyprawiamy majerankiem i kminkiem oraz wsypujemy ziele angielskie, liście laurowe i owoce jałowca. Zamykamy pokrywę i chwilę dusimy.
  7. Dokładamy do garnka żeberka wieprzowe, uzupełniamy czerwone wino i wodę na patelni, dodajemy trochę suszonych śliwek i miód. Na sam koniec dodajemy grzyby. Zamykamy grilla i zostawiamy bigos na około 1,5 godziny, co jakiś czas mieszając.
  8. Po tym czasie nasz bigos z grilla jest już gotowy. Smacznego!

Bigos z grilla

Przepis na bigos z grilla możesz zobaczyć także w wersji video:

Akcesoria do grillowania bigosu na grillu

Żeliwny kociołek z żeliwną patelnią – dwuczęściowy zestaw do grillowania. Może być wykorzystywany do gotowania w dużym garnku z pokrywką lub jako dwa osobne naczynia. Pojemność kociołka to 6,8 l, pokryty jest emalią porcelanową, która zapewnia trwałość. Patelnia może być używana do smażenia lub jako płyta do grillowania.

Pojemnik do wędzenia – jest to wykonany ze stali szlachetnej pojemnik z otworami, przez które będzie wydobywał się dym. Grillowanie z jego użyciem jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które chcą dodać swoim potrawom więcej aromatu.

Wiórki do wędzenia – są to czyste zrębki drewniane, dostosowane do używania przy wędzeniu. W zależności od potrzeb można wybrać wytworzone z jabłoni, buka, białego orzecha lub innego drzewa, które podkreśli smak grillowanych dań.

Nóż szefa kuchni – najwyższej jakości sprzęt, który świetnie pokroi wędzony boczek, cebulkę oraz mięso wołowe. Kto choć raz próbował pokroić mięsne dodatki kiepski nożem, wie jak bardzo potrzebne i pomocne jest to narzędzie.

Zobacz także: Pstrąg z grilla faszerowany aromatycznymi dodatkami

Grille gazowe – idealne na bigos z grilla

Grille gazowe są dobrym wyborem do dań, przy których potrzebujemy przez dłuższy czas stałej temperatury. Ze względu na prostą regulację mocy za pomocą pokręteł oraz wbudowanym termometrom, grillowanie wcale nie jest skomplikowane.

Grille Enders

Niemiecka firma Enders specjalizuje się w grillach gazowych. Jej doświadczenie jest gwarancją funkcjonalności i jakości proponowanych urządzeń. Enders idzie z duchem czasu, proponując nowoczesny design i technologie. W swojej ofercie ma zarówno niewielkie grille turystyczne, jak i rozbudowane sprzęty, które stanowią samodzielną kuchnię.

Grill gazowy Enders Kansas PRO 3 SIK Turbo z palnikiem rożna infrared

Grill wyposażony w 3 palniki główne, palnik boczny, który można w każdej chwili odsłonić oraz palnik rożna infrared. Żeliwny ruszt z systemem Switch Grid oraz przezroczysta obudowa Pano Vision sprawiają, że grillowanie jest niezwykle proste. Dodatkowo wyposażono go w strefę Turbo Zone, zaprojektowaną specjalnie do steków. Simple Clean czyli tak opracowane wnętrze, aby można było wyjąć i umyć elementy bez odkręcania, ułatwia pielęgnację i zachowanie higieny.

Grill gazowy Enders Monroe Black PRO 4 IK Turbo z palnikiem rożna infrared

Jest to grill o łącznej mocy palników głównych, która wynosi aż 14,7 kW. Dodatkowy palnik boczny pozwoli natomiast przyrządzić sosy lub zupy. Zastosowane rozwiązania takie jak Switch Grid – czyli ruszt z wymiennym środkiem, strefa Turbo Zone – która osiąga temperaturę do 800 stopni oraz Simple Clean – możliwość łatwego wymontowania elementów sprawiają, że przyrządzane potrawy są pełne smaku. W celu jeszcze lepszego wysmażenia mięs, grill jest wyposażony w palnik na podczerwień.

Przeczytaj także: Kurczak z rożna – jak przygotować na grillu i jaki rożen wybrać?

Grille Napoleon

Napoleon to kanadyjska firma, która zapewnia wysoką jakość i przemyślaną konstrukcję. Charakterystycznym dla marki elementem jest ruszt Wave, który zostawia na mięsie wzór w kształcie fali. Grille tej marki mają nowoczesny wygląd i ergonomiczne rozwiązania. Kiedy spojrzymy na te urządzenia, widać, że są projektowane przez osoby, które znają się na grillowaniu!

Grill gazowy Napoleon Legend 365

Nieduży grill, który sprawdzi się w niewielkim ogrodzie lub na tarasie. System zapłonu Jetfire błyskawicznie rozpala wszystkie palniki, dzięki czemu już po chwili urządzenie jest rozgrzane i gotowe do użycia. Sprzęt został wyposażony w dwie półki boczne i otwieracz do butelek.

Grill gazowy Napoleon Legend 365 SIB z palnikiem bocznym na podczerwień

Porównując do poprzedniego, jest to urządzenie, które zostało wyposażone w palnik do zadań specjalnych. Umieszczony w bocznej półce palnik Sizzle Zone zapewnia bardzo wysoką temperaturę do smażenia steków, dodatkową zaletą jest to, że możemy szybko przysmażyć mięso bez rozgrzewania całego grilla.