Polędwica wołowa w sosie winno-cebulowym to danie, które zachwyci wielbicieli prostych potraw. Mimo szybkiego przygotowania, jest to bardzo aromatyczna potrawa, która wspaniale komponuje się ze szparagami.

Dziś proponujemy danie, które idealnie sprawdzi się na obiad z grilla. Kiedy myślimy o grillowaniu, często jako pierwsze przychodzą nam do głowy kiełbaski oraz karkówka. Jednak, gdy chcemy podać bardziej wyszukane, a równocześnie proste danie, to polędwica wołowa w sosie balsamicznym, podana ze szparagami lub lekką sałatką, będzie idealnym wyborem. Dodatkowo warto zaserwować pieczone ćwiartki ziemniaków. Mimo tego, że może wydawać się skomplikowana, jest szybka i prosta.

Polędwica wołowa w sosie.

Zobacz także: Idealny stek z grilla – mięso, temperatura, metoda Ten and Two. Porady od Broil King

Właściwości wołowiny

Temat spożywania wołowiny wzbudza wiele wątpliwości. Wynika to z kilka powodów. Po pierwsze jest to mięso czerwone. Według zaleceń należy całkowicie unikać czerwonych mięs przetworzonych. Takie produkty zawierają duże ilości kwasów tłuszczowych nasyconych oraz cholesterolu. Jednak uważa się, że mięsa takie jak polędwica wołowa mogą być spożywane 1-2 razy w tygodniu.

Wołowina, mimo niektórych swoich niekorzystnych właściwości, ma również zalety. Stanowi dobre źródło białka oraz żelaza. W mięsie znajdziemy również witaminy z grupy B, które są konieczne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Warto wybierać mniej tłuste fragmenty mięsa, takie jak rostbef lub polędwica wołowa.

Jako drugi powód niezbyt częstego spożywania wołowiny przez Polaków można wymienić cenę i słabą dostępność dobrej jakości mięsa. W naszym kraju przeważa hodowla krów mlecznych, których mięso nie jest takiej jakości jak gatunków mięsnych. W państwach, z których pochodzi najlepsza wołowina, bydło jest wypasane całorocznie, a u nas ten sposób hodowli dopiero się popularyzuje. Większość mięs dostępnych sklepach jest sprzedawana na świeżo, czyli kilka dni po uboju. Wołowina natomiast bardzo zyskuje na walorach smakowych podczas sezonowania, ponieważ wtedy jej włókna się rozluźniają. Dlatego, jeżeli mamy ochotę na przyrządzenie dania z wołowiną, warto wybierać mięso najwyższej jakości, dzięki temu będzie kruche i bardzo smaczne.

Surowa polędwica wołowa.

Jak wybrać polędwicę wołową?

Kupując polędwicę wołową, musimy zwrócić uwagę na jej wygląd. Kolor mięsa powinien być od czerwonego do ciemnoczerwonego z jasnymi żyłkami tłuszczu. Struktura ma być sprężysta – to oznacza, że mięso po przyciśnięciu palcem powinno szybko wrócić do poprzedniego kształtu. Zapach dobrego kawałka jest przyjemny. Warto zwrócić uwagę, czy fragmenty są czyste, bez wypływających soków.

Czerwone wino do polędwicy wołowej
Jakie wino do polędwicy wołowej?

Do wołowiny najlepiej pasuje czerwone wino wytrawne. Chcemy, aby alkohol uzupełnił smak mięsa, dlatego należy unikać win lekkich, owocowych i słodkich. Takie połączenie mogłoby przyczynić się do nadmiernego nagromadzenia różnych smaków. Polędwica wołowa jest to mięso aromatyczne, dlatego należy wybrać taki sam rodzaj wina – gęsty i aromatyczny. Alkohol, który dodamy do przyrządzanej potrawy, będzie również pasował do picia.

Spróbuj też: Żeberka wołowe pomidorowo–winne na grillu

Polędwica wołowa w sosie cebulowo - winnym

Składniki:

  • 4 kawałki 300-gramowe polędwicy wołowej
  • 4 cebule szalotki
  • szklanka czerwonego wina
  • pół szklanki octu balsamicznego
  • sól
  • pieprz
  • ziemniaki
  • szparagi zielone
  • łyżka masła

Polędwica wołowa w sosie cebulowo-winnym

  1. Polędwicę kroimy na plastry grubości około 1 cm, trzeba je oprószyć solą i posmarować oliwą z obu stron.
  2. Grill rozgrzewamy i przygotowujemy do grillowania bezpośredniego na kratce do steków.
  3. Ruszt musi się nagrzewać przez około 10 minut, zanim położymy na nim mięso.
  4. Grube plastry polędwicy wołowej układamy na kratce do steków.
  5. Polędwice grillujemy po 3 minuty z każdej strony, tak aby obsmażyć mięso, następnie odkładamy je na bok, żeby odpoczęło przez 10 minut.
  6. Na patelni rozpuszczamy masło i podsmażamy do zeszklenia pokrojoną w pióra cebulę. Następnie wlewamy szklankę czerwonego wina oraz ćwierć szklanki octu balsamicznego. Doprawiamy solą i pieprzem.
  7. Sos redukujemy przez około 2 minuty. Plastry polędwicy doprawiamy tak, aby zwiększyć nieco ostrość pieprzu, następnie dokładamy na patelnię.
  8. Mięso dusimy przez minutę w sosie balsamicznym z każdej strony, jednak czas należy dostosować do preferowanego stopnia wysmażenia mięsa.
  9. Zdejmujemy polędwicę i odkładamy na talerz, sos przecedzamy przez sito.
  10. Mięso można polać sosem, a następnie podać wybrane dodatki.

Polędwica wołowa w sosie

Ziemniaki

  1. Przed rozpoczęciem grillowania możemy podgotować ziemniaki, dzięki temu później znacznie krócej będą musiały się piec.
  2. Warzywa kroimy w ćwiartki, smarujemy oliwą, doprawiamy pieprzem i solą.
  3. Ziemniaki układamy na papierze do pieczenia na strefie pośredniej.
  4. Ziemniaki pieczemy przez około 20 minut.

Pieczone ziemniaki

Szparagi

  1. Szparagi zielone myjemy i odłamujemy zdrewniałe końce.
  2. Doprawiamy solą, pieprzem i smarujemy oliwą.
  3. Grillujemy przez około 10 minut, kilka razy obracając.

Ruszt Sear Grate Weber ze stekiem

Sprawdź: Zielone szparagi z soczystym melonem i szynką parmeńską

Akcesoria do grillowania

Gourmet BBQ System Patelnia żeliwna Weber – akcesorium, które sprawdzi się do smażenia mięs, ryb, jajek lub warzyw. Patelnia została wykonana z żeliwa oraz pokryta emalią porcelanową. Jej zaletą jest równomierne rozprowadzanie ciepła. Pasuje do grilli z BBQ System Weber oraz Switch Grid Enders.

Gourmet BBQ System ruszt na steki Sear Grate Weber – stworzony z myślą o stekach z charakterystycznym wzorem kratki. Pokryty powłoką zapobiegającą przywieraniu. Ruszt mocno się rozgrzewa, dzięki temu steki wołowe przypiekają się błyskawicznie.

Zestaw akcesoriów trzyczęściowy Weber linia Better – zestaw, który ucieszy każdego GrillMastera, w jego skład wchodzą łopatka, szczypce oraz pędzel z włosem silikonowym. Każde z tych narzędzi będzie pomocne podczas grillowania.

Grill Weber Spirit z palnikiem bocznym

Grille do przygotowania polędwicy

Weber to firma, która od ponad 70 lat zajmuje się produkcją grilli. Oferowane produkty wykonane są z materiałów wysokiej jakości. Każdy kolejny model jest wzbogacany o elementy, które projektowane są na podstawie wieloletniego doświadczenia i obserwacji potrzeb klientów.

Seria Weber Spirit Premium wyróżnia się umieszczeniem osłony na butlę gazową z boku grilla, dodatkowo każdy model jest wyposażony w skrętne kółka z możliwością blokady oraz dwie półki boczne. Seria posiada również flagowe elementy firmy takie jak:

  • Gourment BBQ System – czyli ruszt z wymiennym środkiem, w którym możemy umieścić na przykład kratkę do steków, kamień do pizzy lub patelnię żeliwną. To rozwiązanie powoduje, że grill staje się urządzeniem bardzo wszechstronnym.
  • Szyny aromatyzujące Flavorizer – celem tego rozwiązania jest wyłapywanie i odparowanie skapujących marynat i tłuszczów, nadając daniu jeszcze więcej aromatu. Poza tym szyny powodują równomierne rozprowadzenie ciepła pod całym rusztem oraz ochraniają palniki przed zabrudzeniami.

Grill gazowy Weber Spirit SP-335 Premium GBS – urządzenie z 3 palnikami głównymi o łącznej mocy 9,38 kW oraz dodatkowym palnikiem do steków Sear Station o mocy 2,2 kW. Duży solidny ruszt o wymiarach 60 × 45 cm, wraz z dodatkowym miejscem do podgrzewania pozwalają na równoczesne gotowanie dla wielu osób. Pomyślano również o palniku bocznym, który idealnie sprawdza się do sosów i zup. Aby grillowanie było jeszcze łatwiejsze, model ma wbudowany termometr oraz elektroniczny zapłon Crossover – po rozpaleniu pierwszego palnika pozostałe rozpalają się bez iskrownika.

Grill Weber Spirit EPX-315 Premium GBS – model jest wyposażony w pokrywę, pokrytą emalią porcelanową i odporną na zarysowania. Duży żeliwny ruszt o powierzchni 2745 cm2 i przestrzeń do podgrzewania umożliwiają przygotowanie posiłku z wielu składników. Tym, co wyróżnia ten model, jest technologia Weber Connect, dzięki której możemy kontrolować przebieg grillowania z naszego smartfona.