Płyta żeliwna to przedmiot, bez którego możemy się obejść podczas grillowania, ale jednocześnie bez niego jesteśmy w stanie o wiele mniej wskórać, zaś grillowanie warzyw, owoców morza, ryb, czy drobnych kawałków mięs może okazać się o wiele bardziej skomplikowane.

 

Skoro możemy ułatwić sobie życia, a przynajmniej grillowanie, dlaczego nie mielibyśmy z tego skorzystać? Niedawno pisaliśmy na temat płyty żeliwnej WeberJednak jeżeli posiadasz grila Broil King, zapewne będziesz poszukiwać płyty żeliwnej u producenta swojego grilla. Być może wiesz już na temat płyt żeliwnych niemal wszystko, lub przynajmniej miałeś ją w rękach. Jednak jeśli nie, koniecznie obejrzyj filmik Michała, na którym odpowie na podstawowe pytanie: “Co daje płyta żeliwna?”. Dowiedz się po co Ci to!

 

Niezależnie od tego czy wybierzesz płytę żeliwną Broil King: Royal, Baron, czy Signet, Sovereign, chodzi o to samo. Aby grillować łatwiej, smaczniej i przyjemniej! Połowę rusztu zastępujesz jedną ze stron płyty żeliwnej. Na stronie gładkiej świetnie wychodzą steki, mięso na burgery, owoce morza, czy ryby. Z kolei na stronie karbowanej świetnie wychodzą warzywa. Należy pamiętać o tym, że każdy grill ma inaczej dopasowaną płytę, dlatego przy zakupie warto przeczytać, czy dana płyta żeliwna nadaje się do twojego modelu grilla. Marka Broil King zadbała o to, aby posiadać płyty żeliwne dopasowane do każdego z produkowanych przez nich grilli.