By ogrodowy taras spełniał swoje funkcje, musi być odpowiednio i spójnie wyposażony. Czym kierować się przy wyborze mebli? Jakie oświetlenie wybrać? Kiedy warto ustawić na tarasie biokominek i na jaki model się zdecydować? Tym razem urządzamy taras i dajemy Wam garść inspiracji.

Urządzamy taras jak ogród

Myśląc o urządzaniu ogrodowego tarasu, musimy się zastanowić, w jakich celach będziemy z niego korzystać. Czy chcemy, aby było to miejsce do wypoczynku, wspólnych posiłków, a może zamierzamy na tarasie ogrodowym pracować?

Idąc tym torem myślenia musimy odpowiednio wybrać meble ogrodowe. Będą to wygodne sofy, krzesła, leżaki czy stół, przy którym możemy spożywać posiłki lub pracować. Meble ogrodowe powinny stylem nawiązywać do mebli w naszym domu. Oczywiście bardziej odważne osoby mogą decydować się na nietypowe połączenia, np. nowoczesny salon łączyć z tarasem w stylu retro, ale jest to znacznie trudniejsze i bardziej ryzykowne niż niejako "przedłużanie" stylu aranżacyjnego na ogród.

Kolejnym niezbędnym elementem wyposażenia tarasu będzie oświetlenie. Może być ono elektryczne. Wówczas stawiamy w ogrodzie lampy lub latarnie. Także te zasilane energią słoneczną. Możemy też zdecydować się na biokominek ogrodowy, który da światło naturalne. Taki biokominek na tarasie może mieć formę pochodni, być podwieszony pod sufitem lub wbudowany w stolik. Świetnym wyborem są również wolnostojące biokominki zewnętrzne, które jesienią i zimą można przenieść do wnętrza, np. do salonu lub sypialni. Kolejną inspiracją na wyposażenie ogrodowego tarasu są promienniki ciepła lub paleniska ogrodowe.

Na tarasie powinny znaleźć się również rośliny. Będą one jeszcze bardziej łączyć dom z ogrodem. Jeśli nasz taras znajduje się od strony południowej lub zachodniej, pomyślmy o markizie lub innej ochronie przed słońcem.

Jaki biokominek na taras? 

Wybór biokominków ogrodowych jest bardzo szeroki. Najwięcej znajdziemy modeli wolnostojących, mobilnych i tym samym łatwych do przenoszenia. Ciekawe są również te, które możemy wmontować w meble.

Warto pamiętać, że większość modeli biokominków ogrodowych można używać również we wnętrzach. Dzięki temu jeszcze łatwiej połączymy styl salonu ze stylem tarasu czy balkonu, jeśli jeden biokominek będzie nam służył w domu, a drugi model z tej samej serii, ale na przykład innej wielkości, postawimy w ogrodzie.

Szczególnie polecamyprzyjrzeć się linii Decoflame Outdoor. Znajdziemy tu biokominki z serii Monaco Round dostępne trzech kolorach (biały, czarny, szczotkowana stal nierdzewna) i dwóch rozmiarach. Mają one kształt kolumn.

Wszystkie kominki z serii Decoflame Outdoor mają elementy wykonane ze stali szlachetnej bądź hartowanego szkła i nie wymagają połączenia z przewodami kominowymi. Zostały tak zaprojektowane, aby chronić płomień przed wiatrem. Ponadto są bardzo stylowe i z powodzeniem mogą stanowić element wyposażenia zarówno salonu, jak i tarasu.

Wielbicielom bardziej awangardowych form polecamy natomiast niezwykle oryginalne biokominki zewnętrzne Infire z serii INCORTEN (np. model Infire INOCRTEN 2). W skład serii wchodzą trzy biokominki o nietypowych kształtach i wspaniałym kolorze, która przypomina zardzewiały metal, ale tak naprawdę jest to stal corten o wysokiej odporności na warunki atmosferyczne.

Więcej inspiracji przedstawiamy w artykule: Jaki biokominek do ogrodu lub na taras?

Taras z ozdobnym biokominkiem - hit czy kicz?

Zdecydowanie hit. W kilka sekund dzięki biokominkowi możemy wytworzyć nastrój, oświetlić taras. Nie wydobywa się z niego nieprzyjemny zapach czy dym, ponadto biokomiek nie generuje popiołu.

Ogrodowy biokominek może stanowić element małej architektury, jeśli wybierzemy model stojący. Warto też pamiętać, że wybór biokominka to rozwiązanie ekologiczne, więc tym bardziej możemy uznać go za hit.