Nie tylko stwarza niepowtarzalny klimat, ale i nadaje niezwykłego smaku wielu potrawom z grilla. Co to takiego? Przyrząd zwany - wędzarką, który został stworzony z myślą o grillach gazowych. Tak - wędzenie na nich jest możliwe! Oprócz pojemnika na drewienka, do wędzenia, będziesz potrzebował wiórek, bądź drewienek do wędzenia. Jak to działa? Poznaj temat od podszewki!

 

Dym to już tradycja - wędzenie w grillu!

Dawniej ludzie zasiadali przy ognisku, by wspólnie spędzać czas i napawać się zapachem dymu. Zapach ten kojarzony był z bliskością, beztrosko spędzanym czasem, tradycją, wspólnotą, ciepłem i w końcu z dobrym jedzeniem. Dzisiaj mało kto rozpala ogniska podczas rodzinnych spotkań. Ich rolę w dużej mierze spełniają grille. Jednak sam grill mało kiedy stwarza tak niepowtarzalny klimat i nadaje potrawom wędzarniany posmak. Zwłaszcza jeżeli mowa nie o grillu węglowym, a elektrycznym. Na szczęście z pomocą przybywa uniwersalny pojemnik na drewienka do wędzenia Weber, jak i drewienka i wiórki do wędzenia. Jeżeli należysz do miłośników wędzonych potraw - to właśnie coś w sam raz dla Ciebie!

Smak, aromat, klasa - czyli co daje odymianie jedzenia

Jeżeli posiadasz, lub planujesz zakup grilla gazowego, nie zapomnij o specjalnym urządzeniu - pojemniku na drewienka do wędzenia. To tak zwana wędzarka, do której sypiemy wiórek do wędzenia, a dym podczas grillowania wydobywa się przez dziurki pokrywki. Możesz wsypać już namoczone wiórki, bądź nasypać do jednej przegródki suchych wiórek, a do drugiej dowolnego napoju. Odymianie jedzenia z grilla nadaje im niepowtarzalny posmak i aromat. Ale to nie wszystko! Korzystanie z wędzarek i wiórek do wędzenia, pozwala nadać niezwykły klimat całej ceremonii grillowania.

Wiórki do wędzenia - wybierz ulubiony zapach!

Sklep decofire posiada w swojej ofercie mnóstwo wiórek do wędzenia. Buk, jabłko, klon, cedr, orzech, wiśnia, a nawet whisky - to tylko nieliczne ze wspaniałych aromatów wiórek do wędzenia. Na opakowaniach poszczególnych wiórek znajduje się informacja, do przyrządzania jakich potraw pasują one najbardziej. Dla przykładu: wiórki jabłkowe idealnie spisują się w przypadku wędzenia serów, warzyw, ryb czy wieprzowiny. Jednak wędzarniane zapachy nie kończą się na wiórkach. Co powiesz na kawałki beczki z rumu Broil King, czy też kawałki beczki z wina Broil King? Nastaw się na prawdziwie zapachową przygodę!