Wraz z rozpoczęciem sezonu grillowego stajemy przed dylematem, jakiego paliwa użyć do rozpalenia grilla. Węgiel czy brykiet? A może drewno? Sprawdźmy, czym poszczególne rodzaje opału różnią się od siebie i jaki mają wpływ na smak przygotowanych na grillu potraw.

Zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej (norma PN-EN1860-1:2005) grill rozpalany powinien być przy użyciu węgla lub brykietu drzewnego. Niektórzy twierdzą jednak, iż jedynie zastosowanie drewna nadaje potrawom wyjątkowy aromat i smak. Jeśli chcemy przekonać się, czy mają rację, pamiętajmy, że nie każdy rodzaj drewna będzie odpowiedni.

Jakie drewno do grilla?

Do grillowania nie powinno się używać drewna z drzew iglastych, ze względu na to, że zawierają one żywicę, która podczas spalania może wytwarzać toksyczne związki. Wybierzmy więc drewno liściaste, najlepiej z drzew owocowych – czereśni, jabłoni lub śliwy. Liczmy się jednak z tym, iż grillowanie na drewnie jest czasochłonne – należy odczekać 2-3 godziny zanim znikną płomienie i pojawi się odpowiednia ilość żaru.

grill , grill węglowy , brykiet , grill kraków , decofire blog

Węgiel czy brykiet? Podstawowe różnice

Zdecydowanie szybciej niż przy użyciu drewna rozpalimy grilla, stosując węgiel drzewny lub brykiet. Odpowiedź na pytanie, co będzie lepsze - węgiel czy brykiet, zależy od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć. Poznajmy wady i zalety obu rozwiązań.

Węgiel drzewny, powstały w wyniku suchej destylacji drewna, bez dostępu powietrza, spala się niemal bez płomieni. Co więcej, już po około 10-15 minutach uzyskuje idealną temperaturę do grillowania. Dodatkowo, dzięki niskiej zawartości substancji smolistych, węgiel drzewny do grilla to paliwo, które generuje najmniejszą ilość zanieczyszczeń. Decydując się na ten rodzaj opału, musimy liczyć się jednak z koniecznością dokładania nowych kawałków węgla podczas grillowania, jeśli chcemy przez dłuższy czas utrzymać odpowiednią temperaturę przygotowywanych potraw.

Sprawdź: Ranking grilli węglowych 2024

Pod tym względem brykiet do grilla, będący połączeniem sypkiego węgla drzewnego z substancjami wiążącymi i dodatkami, jest dużo wygodniejszy i ekonomiczniejszy. Mniej pyli i brudzi, a doprowadzony do żarzenia utrzymuje właściwą temperaturę nawet przez cztery godziny. Jest to szczególnie ważne, jeśli planujemy długie grillowanie w większym gronie. Ponadto kawałki brykietu mają jednakową wielkość i regularny kształt, co zdecydowanie ułatwia uzyskanie jednolitej warstwy żaru. Nie bez znaczenia jest również fakt, iż brykiet zdecydowanie łatwiej jest przechowywać. Węgiel drzewny ma duże zdolności absorpcyjne, trzeba więc odpowiednio zabezpieczyć go przed wilgocią. W przeciwnym razie będzie wydzielał dużo dymu i ciężko będzie go rozpalić.

Węgiel drzewny czy brykiet tabela

Zobacz też: Grill węglowy ceramiczny – nowoczesna wersja kamado

Brykiet – wady i zalety

Zalety brykietu:

  • Brykiet dobrej jakości zazwyczaj spala się znacznie dłużej niż węgiel drzewny.
  • Korzystając z tego paliwa, łatwiej utrzymać potrzebną temperaturę na ruszcie.
  • Wszystkie kawałki brykietu to jednolite bryły o regularnym kształcie, dzięki czemu spalanie jest równomierne, a ruszt grilla dobrze nagrzany w każdym miejscu.
  • Kosztuje mniej niż węgiel drzewny – opakowanie dobrego brykietu mieszące 8 kg kosztuje około 90 zł, podczas gdy opakowanie węgla drzewnego o podobnej wielkości to koszt około 150 zł.
  • Świetnie sprawdzi się do pośredniego grillowania metodą low&slow, ponieważ utrzymuje niższa temperaturę łatwiej niż węgiel drzewny i dłużej się spala.

Wady brykietu:

  • Wskutek spalania pozostawia sporo popiołu, przez co będziesz mieć więcej sprzątania po grillowaniu.
  • Jest trudniejszy w rozpalaniu niż węgiel drzewny.
  • Brykiety słabej jakości zawierają chemiczne dodatki, które unoszą się z dymem i przenikają do jedzenia.

Brykiet w kominie na grillu węglowym

Węgiel drzewny – wady i zalety

Zalety węgla drzewnego:

  • Ma naturalny skład, bez chemicznych dodatków, dzięki czemu nie stanowi zagrożenia dla zdrowia.
  • Podczas spalania zostawia mniej popiołu niż brykiet, co ułatwia czyszczenie grilla.
  • Czas rozpalania węgla drzewnego jest krótszy niż brykietu.
  • Ma aż trzykrotnie większa wydajność energetyczną niż drewno.
  • Łatwo rozgrzewa się do wysokich temperatur, dzięki czemu bez problemu przygotujesz wymagające steki metodą bezpośrednią.

Wady węgla drzewnego:

  • Kawałki węgla drzewnego mają nieregularny kształt, co utrudnia uzyskanie równomiernie nagrzanej powierzchni.
  • Zazwyczaj wypala się szybciej niż brykiet, przez co w trakcie grillowania często musisz dokładać dodatkowe kawałki węgla, aby utrzymać temperaturę. Wyjątkiem są węgle drzewne wyprodukowane z najtwardszych kawałków drzew – takie produkty znajdziesz w ofercie marki Kamado Joe.
  • Utrudnia utrzymanie wysokiej temperatury – to skutek szybszego spalania.
  • Wymaga odpowiedniego przechowywania – jeśli pozostawisz go w wilgotnym miejscu, to rozpalenie będzie znacznie trudniejsze, a w trakcie spalania powstanie znacznie więcej dymu.

Węgiel drzewny

Czy brykiet jest zdrowy?

Wiele osób decyduje się na zakup brykietu, ponieważ to łatwo dostępne paliwo do grilla, które kupimy niemal w każdym supermarkecie czy stacji benzynowej. Jednak należy pamiętać, że to produkt uboczny ze sprasowanego drewna, podczas gdy węgiel drzewny jest produkowany z całych kawałków drewna o nieregularnych kształtach. W składzie brykietu znajdziemy węgiel drzewny, torf, trociny, słomę, substancje palne związane żywicą, klejem, mąką kukurydzianą lub skrobią ziemniaczaną. W produktach, które kuszą niską ceną, dodatki zazwyczaj są słabej jakości – składniki, które gwarantują szybkie rozpalanie, są szkodliwe, ponieważ wydzielają chemiczny zapach i przenikają do przysmaków grillowanych na ruszcie.

Jeśli zależy Ci na zdrowym grillowaniu, wybieraj wyłącznie brykiety wysokiej jakości, od sprawdzonych producentów, którzy dbają o jakość składników. Zwróć uwagę przede wszystkim na lepiszcze, czyli dodatki pomagające w rozpalaniu – wybieraj te naturalnego pochodzenia, na przykład z mąki kukurydzianej. Rekomendujemy wybór brykietów od producentów, którzy mają w swojej ofercie grille węglowe wysokiej jakości – takie produkty oferuje m.in. amerykańska marka Weber.

grill , brykiet , grill węglowy , paliwo do grilla , kraków grill , decofire blog

Jak poznać brykiet dobrej jakości?

Jeżeli chcesz zadbać o to, by przygotowywane posiłki były smaczne i bezpieczne dla zdrowia – nie kupuj brykietów od niezaufanych producentów. Po czym poznać, że stosowany produkt jest dobrej jakości? Okazuje się, że jego rozpalanie jest trudniejsze, ponieważ ma wyższą gęstość i lepiszcze lepszej jakość. Ponadto, wysokokaloryczny, wydajny brykiet drzewny spala się nawet przez 3-4 godziny, dzięki czemu unikniesz dokładania paliwa w trakcie grillowania. Słabsze jakościowo brykiety z dodatkiem chemikaliów zajmują się żarem niemal od razu, ale to ich jedyna korzyść.

Warto wybrać brykiet firmy Weber, która jest znana na całym świecie jako wiodący producent grilli węglowych, gazowych i elektrycznych. W ofercie marki dostępne jest opakowanie zawierające 4 kg wysokokalorycznego brykietu z drewna buku, dębu, grabu oraz brzozy, które połączono skrobią pszeniczną. Rozpalony brykiet zapewni około 3 godziny grillowania.

Marka Weber ma w swojej ofercie również opakowanie zawierające 8 kg brykietu. Jeśli grillujesz dosyć często, to ta opcja będzie lepszym wyborem.

Produkty z dobrym, naturalnym składem zapewnia również kanadyjska marka Napoleon. Ma w swojej ofercie brykiet z mieszanki drewna klonowego, brzozowego oraz bukowego, który spala się powoli i równomiernie. Jest dostępny w opakowaniach zawierających 5 kg lub 10 kg.

Jak szybko rozpalić grill węglowy?

Na szczęście nawet stosując brykiet dobrej jakości, proces rozpalania nie powinien zająć więcej niż 15 minut, jeśli zastosujesz komin do rozpalania węgla drzewnego. W dolnej części tego akcesorium umieszczasz rozpałkę, a w górnej brykiet lub węgiel drzewny – po rozpaleniu powstanie mocny ciąg, który pobudzi płomień i zapewni szybkie, równomiernie rozpalenie całego paliwa w środku.

Rozpałkę z naturalnych surowców oferuje marka Weber – w opakowaniu znajdziesz 48 kostek, które wystarczą na dłuższy czas. Wystarczy podpalić kilka sztuk kostek, a następnie ustawić na nich komin z brykietem, aby znacznie przyspieszyć proces rozpalania grilla.

Ponadto, producenci oferują także zestawy do rozpalania, w których znajdziesz brykiet drzewny wysokiej jakości, ekologiczną rozpałę oraz komin. Jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę z grillowaniem, to warto zdecydować się właśnie na taką opcję.

Jak rozpalić grill węglowy?

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z grillowaniem, to musisz uzbroić się w cierpliwość – proces rozpalania wymaga wprawy i początkowo może Ci zajmować nieco więcej czasu. Warto wykorzystać komin do węgla i brykietu, który znacznie ułatwi cały proces. Niezależnie od tego, co wybierasz do rozpalania – brykiet czy węgiel – pamiętaj o tym, aby wybierać dobre jakościowo produkty o naturalnym składzie. Poniżej znajdziesz film instruktażowy, który przeprowadzi Cię krok po kroku przez cały proces rozpalania grilla.

Jaki węgiel drzewny na grilla wybrać?

Ogromnym atutem węgla drzewnego jest jego skład – z reguły to produkty w 100% naturalne, dzięki czemu unikniesz chemicznego posmaku na grillowanych przysmakach. W produktach wysokiej jakości nie ma żadnych wypełniaczy, azotanów, produktów ropopochodnych, czy impregnowanego drewna. Do jego produkcji są wykorzystywane różne gatunki drzew liściastych – m.in. jabłoń, klon, buk, grab oraz dąb. Warto zwrócić uwagę na to, jakie drewno ostało wykorzystane do produkcji węgla, ponieważ wpływa to na właściwości spalania i późniejsze wrażenia smakowe. 

Zazwyczaj przyjmuje się, że węgiel drzewny wypala się szybciej niż brykiet, ale na rynku dostępne są także produkty o dużej wydajności, które zagwarantują wiele godzin grillowania. Warto zwrócić uwagę na węgiel dostępny w ofercie marki Kamado Joe, która do produkcji wykorzystuje najtwardsze gatunki drzew z Ameryki Południowej – m.in. White Quebrach oraz  Guayacan (Gwajakowiec). To drewno może się spalać nawet przez 18 godzin, dzięki czemu przewyższa wiele brykietów!

Warto zwrócić również uwagę na węgiel drzewny marki Big Green o czystym i naturalnym składzie, z certyfikatem jakości FSC. To mieszanka z drzewa bukowego i grabu, która zapewni wiele godzin grillowania.

Kolejną propozycją jest węgiel drzewny Masterbuilt pozyskiwany w sposób naturalny i wypalany w piecach rzemieślniczych. To twarde drewno premium, które sprawdzi się zarówno do utrzymywania niskich, jak i wysokich temperatur.

Jeśli grillujesz stosunkowo rzadko, możesz wybrać opakowanie 3 kg, dostępne w ofercie marki Napoleon. To mieszanka różnych gatunków twardego drewna.

Brykiet czy węgiel – wybór dostosowany do potrzeb

Podsumowując – jeśli zależy nam na tym, aby błyskawicznie rozpalić grilla, postawmy na węgiel drzewny. Gdy natomiast kluczowe jest dla nas utrzymanie wysokiej temperatury na ruszcie przez dłuższy czas, najlepszym wyborem będzie zakup brykietu.

Nic nie stoi  na przeszkodzie także, aby rozpalić węgiel drzewny jako pierwszy, a na jego rozżarzonej warstwie umieścić brykiety. Niezależnie od tego, na którą z powyższych opcji się zdecydujemy, pamiętajmy, że dostępne na rynku produkty znacząco różnią się jakością, postawmy więc na węgiel i brykiet od sprawdzonych producentów.

Zobacz też: Grill bezdymny – czy warto kupić?