Fantastyczna przystawka na grilla. Przepis na zielone szparagi z szynką parmeńską, melonem i posypką z orzechów brazylijskich będzie świetnym wyborem na spotkanie przy grillu. Jest to szybkie, smaczne i zdrowe danie, o wyjątkowym smaku.

Zielone szparagi z szynką parmeńską, melonem i orzechami brazylijskimi przygotowane na grillu to lekka, zdrowa i pyszna przekąska. Idealna przystawka podczas ciepłych dni: wartościowa, szybka w przygotowaniu i bez zbędnych kalorii. Połączenie smaków szynki, melona i szparagów zachwyci każdego, kto czeka na dania z grilla. Trzy rodzaje szparagów na czarnym tle.

Szparagi rodzaje i właściwości

Szparagi z roku na rok stają się coraz bardziej popularne. W sklepach są dostępne przeważnie dwa rodzaje: białe oraz zielone szparagi, jednak jest jeszcze trzecia odmiana, o nietypowym fioletowym kolorze. Poszczególne typy różnią się między sobą smakiem i wyglądem. 

  • Białe szparagi – zawdzięczają swój kolor metodzie uprawy. Pędy rosną w specjalnych kopcach, które nie dopuszczają światła, dlatego rośliny nie zawierają chlorofilu. Jest to najdelikatniejsza odmiana szparagów, występują one głównie w formie grubych pędów.
  • Zielone szparagi – odmiana bardzo popularna w USA. Uprawia się je w miejscach nasłonecznionych, dzięki temu są pięknie wybarwione na zielono. Pędy przeważnie rosną cienkie, a ich smak jest ostrzejszy niż szparagów białych.
  • Fioletowe szparagi – ze względu na trudne warunki uprawy, są najmniej popularne. Ich łodygi są grube, a kolor mają w różnych odcieniach fioletu. Często wykorzystywane w kuchni francuskiej i angielskiej.

Koniecznie wypróbujecie: Papryka z grilla - 5 sposobów na podanie

Właściwości orzechów brazylijskich

Żeby zwiększyć wartość odżywczą dania, dodaliśmy do niego orzechy brazylijskie. Orzesznica wyniosła, której nasionami są właśnie orzechy brazylijskie, rośnie wzdłuż wybrzeży Amazonki. Nasiona zbiera się po spadnięciu na ziemię, ponieważ drzewo osiąga nawet 60 m wysokości i niemożliwe jest zbieranie ich ręcznie.

Orzechy brazylijskie są źródłem wielu mikro i makroelementów. Zawierają witaminy, nienasycone kwasy tłuszczowe oraz błonnik, dzięki czemu wspomagają układ nerwowy, krążenia i trawienny. Tym, z czego słyną, jest wysoka zawartość selenu, który wspiera działanie tarczycy, układu odpornościowego i obniża ryzyko nowotworów. Spożycie jedynie dwóch orzechów, dostarcza równowartość dziennego zapotrzebowania na selen.

Orzechy brazylijskie

Szynka parmeńska

Znana jest od ponad 2000 lat, jej oryginalna nazwa brzmi Prosciutto di Parma. Nad jej produkcją czuwa specjalnie utworzone konsorcjum, a wyjątkowy smak zawdzięcza niezwykłym terenom, z których pochodzi, wybranym świniom hodowanym we Włoszech i tradycyjnej recepturze, która jest ściśle kontrolowana.

Produkcja szynki parmeńskiej odbywa się jedynie we włoskiej prowincji Parma, z zachowaniem ścisłych zasad, na jakim terenie może być wytwarzana. Zasady dotyczą między innymi odległości od drogi i wysokości nad poziomem morza. Jej produkcja przebiega całkowicie naturalnie, bez dodatków konserwantów.

Szynka parmeńska pozyskiwana jest ze świeżych udźców wieprzowych, których waga nie może być mniejsza niż 10 kg. Kontroli podlega również stosunek tkanki mięśniowej do tłuszczowej. W pierwszej kolejności mięso poddawane jest zasoleniu i umieszczane na kilka miesięcy w chłodni, następnie przez kolejne miesiące suszy się je na świeżym powietrzu. To właśnie ten etap jest najważniejszy w produkcji, ponieważ wiejące wiatry: słone i wilgotne od morza tyrreńskiego i suche z Apenin nadają szynce parmeńskiej jej wyjątkowy aromat.

Szynka parmeńska na desce

Przed sprzedażą produkt podlega ocenie, czy może otrzymać specjalny znak królewski. Kontroli podlegają: kształt, struktura, kolor oraz smak. Prawdziwa szynka parmeńska jest słodka i delikatna. Bardzo dobrze komponuje się z warzywami oraz słodkimi owocami, nadając im wyjątkowy aromat. Dlatego nasz wybór padł na zielone szparagi z melonem i szynką parmeńską.

Przepis na szparagi z szynką parmeńską

Surowe szparagi i szynka parmeńska

Składniki:

  • Szynka parmeńska
  • Szparagi zielone
  • Melon miodowy
  • Orzechy brazylijskie
  • Oliwa z oliwek
  • Sól i pieprz

Przepis: 

  1. Na początku szparagi myjemy i przygotowujemy, czyli odłamujemy z nich zdrewniałe końce. Melona obieramy, usuwamy z niego pestki i kroimy w paski trochę krótsze od szparagów. Wybraliśmy melona miodowego, ponieważ jest to najsłodszy gatunek, który idealnie komponuje się ze smakiem szynki parmeńskiej. Melona odkładamy na bok.
  2. Na rozgrzanym grillu układamy szparagi zielone skropione oliwą oraz doprawione solą i pieprzem. Wstępnie przypiekamy przez kilka minut.
  3. Warzywa i owoce układamy na plastrach szynki. Zawijamy melona i szparagi w szynce parmeńskiej. Tak przygotowane roladki umieszczamy na grillu. W międzyczasie siekamy orzechy brazylijskie.
  4. Roladki grillujemy kilka minut, tak aby się zarumieniły, następnie układamy szparagi w szynce na talerzu i posypujemy orzechami.

Proponujemy podawać szparagi w szynce parmeńskiej, posypane orzechami i polane octem balsamicznym. Smacznego!

Szparagi z szynką parmeńską na talerzu.

Zobacz, jak przygotowaliśmy szparagi z szynką parmeńską:

Jak grillować szparagi z szynką parmeńską i inne warzywa?

Gdy chcemy przygotować zdrowe dodatki do grilla, często myślimy o grillowaniu warzyw. Poniżej przedstawimy kilka zasad, aby warzywa były jak najlepsze! Przed grillowaniem warzyw takich jak cukinia, bakłażan należy pokroić je na plastry o grubości 1 cm. Zapobiegnie to przypaleniu i zachowa ich naturalny smak. 

Grillowanie warzyw w koszu

Warzywa do grillowania wystarczy przyprawić oliwą i solą, jednak jeżeli lubimy, można również dodać zioła. Jeżeli chcemy, aby danie nadal pozostało lekkostrawne, kawałki warzyw powinny być pokryte cienką warstwą tłuszczu. Najlepiej wybierajmy oliwę z pierwszego tłoczenia, mamy wówczas gwarancję doskonałego smaku. 

Gdy chcemy grillować mniejsze rośliny, takie jak brukselka, małe papryczki lub pomidorki warto używać koszyka do warzyw, który zapobiega wpadaniu kawałków warzyw pod ruszt.

Sprawdź także: Grill wegetariański: pomysły na przepisy bez mięsa

Niestety nie można jednoznacznie określić metody i temperatury grillowania warzyw. Wszystko zależy od rodzaju warzywa, jego wielkości, a czasami także stopnia dojrzałości. Pomocna może okazać się poniższa grafika.

Metody i temperatura grillowania różnych warzyw.

Akcesoria do grillowania warzyw

Taca do grillowania Enders – zapobiega wpadaniu małych kawałków pod ruszt. Wykonana ze stali nierdzewnej, zabezpieczy warzywa podczas grillowania.

Kosz do warzyw z powłoką nieprzywierającą Enders – duży kosz, w którym można na raz grillować wiele warzyw oraz owoców morza. Dzięki rączkom można łatwo potrząsać produktami, aby upiekły się równomiernie.

Zestaw akcesoriów trzyczęściowy Weber – w skład zestawu wchodzą: wysokiej jakości łopatka, szczypce oraz pędzel z silikonowym włosiem. Takie narzędzia są niezbędne podczas grillowania, ułatwią przekładanie, obracanie oraz podawanie potraw.

Rondelek z silikonowym pędzelkiem Broil King – zestaw, który przyda się, kiedy poza grillowaniem chcemy ugotować sos. Rondelek został wykonany ze stali szlachetnej, pędzel ma silikonowe włosie, którym bez problemu rozprowadzimy sos lub oliwę na warzywach.

Kosz do grillowania warzyw Weber Style – nadający się do grilli już od średnicy 47 cm, jest to mały, ale głęboki kosz, w którym zmieści się wiele warzyw. Opatentowany kształt zapobiega odkształcaniu, a specjalne otwory umożliwiają przenikanie aromatu.

Grill do przygotowania zielonych szparagów z szynką parmeńską

Do przygotowania naszej potrawy użyliśmy grilla gazowego. Wybraliśmy go ze względu na szybkość rozpalania i nagrzewania, łatwą obsługę i równomierne rozprowadzenie temperatury. Jednak to nie jedyne zalety grilli gazowych! Takie urządzenia są lepsze dla środowiska niż tradycyjne grille węglowe, a jak wiadomo w wielu miejscach jakość powietrza stanowi problem. Również zasilanie gazem jest tańsze niż używanie węgla.

Grille gazowe to tak naprawdę całoroczne kuchnie polowe. Użytkownicy grilla gazowego nie muszą czekać do wiosny z rozpoczęciem sezonu, mogą cieszyć się smakiem grillowanych potraw nawet w zimie. Urządzenia oferują kontrolę temperatury, którą łatwo zmniejszyć lub zwiększyć w zależności od potrzeb. Grill gazowy to również powtarzalność efektów. Kiedy uda nam się przygotować pyszną potrawę, często chcemy ją powtórzyć, jednak na grillu węglowym trudno uzyskać dokładnie takie same warunki smażenia. Sprzęty gazowe zawsze pozwalają na kontrolę temperatury i równomiernie ją rozprowadzają.

Napoleon Legend

Proponujemy nowość na rynku grille gazowe marki Napoleon z serii Legend. Wszystkie grille z tej serii wyposażone zostały w panel główny z kółkami i miejscem na butlę gazową, półki boczne ułatwiające przygotowanie potraw oraz wbudowany otwieracz do butelek. Zastosowany ruszt to charakterystyczny dla marki wzór Wave w wersji dwustronnej, jedna strona to ostre krawędzie jak na klasycznym ruszcie, druga strona jednak dodatkowo posiada wąskie rowki, które są szczególnie przydatne podczas smażenia tłustszych rodzajów mięs. Marka wykorzystała system Jetfire, który odpowiada za automatyczne i osobne odpalanie każdego z palników, dzięki temu znacznie skraca się czas przygotowania grilla do użytku. Wbudowano również termometr Accu-Probe do precyzyjnej kontroli temperatury.

Grill gazowy Napoleon Legend 425 – podstawowy model z serii Legend. Wyposażony w cztery palniki główne, każdy o mocy 3,4 kW. Jego ergonomiczna konstrukcja, nowoczesny design i wysoka jakość sprawiają, że sprawdzi się podczas grillowania w ogrodzie i na tarasie.

Grill gazowy Napoleon Legend 425 SB z palnikiem bocznym – model do mniejszej przestrzeni, jednak wyposażony w dodatkowy palnik boczny. Wyposażony w trzy palniki główne o łącznej mocy 12 kW. Dodatkowy palnik jest ukryty pod półką boczną, gdy chcemy ugotować sos, wystarczy go odsłonić i jest gotowy do użytku.

Grill gazowy Napoleon Legend 425 SIB z palnikiem bocznym na podczerwień – model z czterema palnikami głównym oraz strefą Sizzle Zone. Boczny palnik na podczerwień pozwala na osiągnięcie temperatury do 800 stopni. Dzięki czemu jest to palnik do zadań specjalnych, idealny dla każdego wielbiciela steków.