Biokominki aby działać potrzebują specjalnego paliwa. Paliwem tym jest tak zwane biopaliwo. Wybór tego odpowiedniego jest niezwykle istotną kwestią. Złej jakości płyn ekologiczny lub stosowanie jego niedozwolonych “zamienników” może stanowić niebezpieczeństwo przede wszystkim dla naszego zdrowia i środowiska naturalnego. Zanim więc wybierzemy paliwo do naszego biokominka, warto przeanalizować to w jaki sposób działa, czym dokładnie jest, oraz dowiedzieć się na co zwrócić uwagę przed jego zakupem.

Czym właściwie jest biopaliwo?

Biokominki nie bez powodu zyskały miano urządzeń ekologicznych. To właśnie dzięki paliwu jakim są zasilane, możemy je nazwać bezpiecznymi, zarówno dla nas samych jak i dla naszego otoczenia. Z czego więc powinno składać się biopaliwo i co powstaje w efekcie jego spalania? Biopaliwo to substancja stworzona na bazie alkoholu, zazwyczaj etanolu. Dobrej jakości biopaliwo zawiera bioetanol, który jest naturalnym paliwem produkowanym z surowców roślinnych. Jest biodegradowalny, całkowicie odnawialny i bezpieczny dla środowiska. W efekcie spalania tego paliwa powstaje para wodna i dwutlenek węgla w bardzo niewielkich ilościach (porównywalnych do tych jaka wytwarza się w procesie oddychania). Dobrej jakości paliwo nie wytwarza żadnych zanieczyszczeń, to znaczy, że nie generuję dymu, sadzy ani popiołu. Jest także bezwonne i spala się w całości. Wytwarza ogień o ładnej, żółto - pomarańczowej barwie.

Czym jest biopaliwo?

Biopaliwo jest bezpiecznym produktem z jeszcze jednego względu. Rygorystyczne przepisy i normy bezpieczeństwa nakazują przeprowadzenie wielu specjalistycznych testów jakościowych, przeprowadzonych przez specjalistów. I tak dobrej jakości paliwo, powinno posiadać certyfikat wydany przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH. Jeżeli biopaliwo nie posiada takiego certyfikatu, powinniśmy się go bezwzględnie wystrzegać.

Jak rozpoznać złej jakości płyn ekologiczny?

Biopaliwo to jeden z tych produktów, na których nie warto oszczędzać. Tańsze paliwa do biokominków bardzo często nie zostały w żaden sposób poddane kontroli specjalistycznych jednostek badawczych co oznacza, że posiadają skład niewiadomego pochodzenia a ich użytkowanie może być zwyczajnie niebezpieczne. Producenci, którzy wytwarzają wysokiej klasy biopaliwo, sami zlecają przeprowadzenie przez odpowiednie placówki wymaganych testów, aby potwierdzić ekologiczny i bezpieczny skład swojego płynu. Brak certyfikatu wydanego na przykład przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH, powinien już na samym początku wzbudzić nasze podejrzenia. Jednak nie tylko brak odpowiedniego certyfikatu powinien zwrócić naszą uwagę, ale złej jakości biopaliwo rozpoznamy już po pierwszym jego użyciu, mówiąc inaczej - po tym co powstanie w efekcie jego spalania. Jak wspominaliśmy wcześniej, dobrej jakości paliwo jest bezdymne i nie wytwarza sadzy. Tymczasem te wątpliwego pochodzenia, owszem. Jeśli zauważymy dym lub jakiekolwiek zanieczyszczenia powstałe w wyniku spalania biopłynu, możemy mieć niestety do czynienia z gorszym biopaliwem. Ponadto nieprzyjemny zapach jaki będzie wytwarzało takie biopaliwo może świadczyć o obecności acetonu w składzie. W żadnym wypadku nie próbujmy używać tak zwanych zamienników bioapliwa, takich jak ropa czy nafta oraz inny alkohol. Takie działania mogą mieć tragiczne w skutkach konsekwencję. Biopaliwo zostało specjalnie stworzone do urządzeń jakimi są biokominki i jest zalecane przez producentów jako jedyne, bezpieczne źródło zasilania.

Jak długo pali się biopaliwo?

Długość użytkowania biopaliwa w biokominku jest zależna w głównej mierze od dwóch czynników – od rodzaju palnika oraz od stopnia otwarcia dopływu paliwa do paleniska. Zazwyczaj jeden litr biopaliwa zapewnia od 3 do 6 godzin spalania, w zależności od tego jak duży jest płomień i tym samym moc biokominka. Moc biopaliwa jest określana przez każdego producenta.

paliwo do biokominków

Musimy więc zastanowić się czy biokominek będzie nam służył jedynie jako dekoracja, gdzie zużycie paliwa będzie mniejsze, czy zależy nam na konkretnej mocy grzewczej, gdzie będziemy musieli tego paliwo zużyć nieco więcej, aby odpowiednio ogrzać pomieszczenie.

Jakie biopaliwo wybrać?

Przeanalizowaliśmy już czym powinno się charakteryzować dobrej jakości paliwo do kominka. Przede wszystkim więc czytajmy etykiety. Sprawdzajmy skład oraz wszelkie dodatkowe oznaczenia, takie jak certyfikaty potwierdzające przeprowadzenie specjalistycznych testów. Nie eksperymentujmy, chcąc zaoszczędzić możemy narazić swoje zdrowie i naszych najbliższych na niebezpieczeństwo. Wybór sprawdzonego i pewnego produktu zapewni nam bezpieczne i bezproblemowe użytkowanie biokominka.

biopaliwo Bionlov