Połowa kwietnia to już zdecydowanie najwyższy czas by się zabrać za wiosenne porządki. Ogród i taras wymagają odświeżenia i przygotowania do nowego sezonu. Wprawdzie pogoda kwietniowa nie rozpieściła nas jak dotąd w zakresie ilości bezpośredniego słońca, ale nie ma co narzekać – przynajmniej nie ma śniegów i mrozów. O czym pamiętać i co trzeba koniecznie zrobić w ten weekend?

Pielęgnacja trawnika po zimie

Trawnik – być może zupełnie bezproblemowy a być może tak zniszczony po zimie, że konieczne będzie założenie nowego. Jeśli jedynym problemem jest warstwa filcu (połamane, zbutwiałe, zżółknięte korzenie i pędy) to wystarczy trawnik zagrabić, filc usunąć, napowietrzyć glebę, nieco ją zluzować i ewentualnie uzupełnić braki w trawniku oraz czekać na czas pierwszego koszenia. Jeśli jednak widać, że na trawie pojawił się grzyb (jest niekiedy efektem zalegania pokrywy śnieżnej i braku wentylacji) bądź pożółkniętej trawy jest dużo (a dodatkowo w wielu miejscach nie rośnie ona wcale) trzeba będzie założyć nowy trawnik (to bardziej ekonomiczne niż ratowanie starego).

Pielęgnacja roślin

Pielęgnacja ogrodu

Kwiecień to również czas intensywnych prac ogrodowych - przycinania krzewów, nasadzeń - zwłaszcza roślin cebulowych i bulwiastych - nawożenia. Jeśli praca w ogrodzie cię relaksuje, zrób to samemu – jeśli nie, lepiej zlecić to profesjonalnej firmie. Uporają się z ogrodem w dzień lub dwa i będziesz mieć pewność, że wszystko zostało wykonane prawidłowo.

Odświeżanie małej architektury i sprzątanie

Zielone elementy to nie wszystko o co trzeba zadbać po zimie. Konieczny jest przegląd tzw. małej architektury – ławeczek, huśtawek czy nawet ogrodzenia tarasu. Słońce w kwietniu nie jest jeszcze zbyt ostre, dlatego to dobry czas na odmalowywanie drewnianych elementów i zabezpieczanie drewna (pamiętaj, że koniecznie musisz usunąć stare warstwy farby i lakieru a nie uzupełniać braki nakładając nową warstwę!) Zrób też przegląd krzeseł i stołów, których używasz na ogrodzie w czasie grillowania czy imprez. Warto je wyciągnąć z pokrowców i sprawdzić czy na poszczególnych elementach nie pojawiła się rdza bądź pleśń. Czyszczenie powinno też objąć bruk i wszelkie kamienne elementy – do tego świetnie nadaje się myjka ciśnieniowa do kupienia za małe pieniądze.

Przegląd sprzętu do grilla

Wreszcie to, co lubimy najbardziej – sprawdzenie stanu naszego grilla. Wyciągamy go z pokrowca, doczyszczamy (jeśli byliśmy na tyle nieuważni, by pominąć to jesienią) i sprawdzamy szczelność i sprawność. Nie zapomnij też odwiedzić naszego sklepu – mamy całą masę nowych akcesoriów – od aromatyzerów, przez stojaki do udek, kosze do warzyw czy żeberek, po zestawy do przyrządzania pizzy z grilla!