Wraz z nadchodzącą zimą wielu miłośników spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu musi zrezygnować z wykorzystywania tarasu do spotkań towarzyskich i odpoczynku. Niskie temperatury panujące na zewnątrz skutecznie odstraszają i wydawałoby się, że niewiele można z tym zrobić. Nic bardziej mylnego! Sezon tarasowy czy ogrodowy z powodzeniem przedłużyć można za pomocą kilku pomocnych produktów. Każdy miłośnik wypoczynku czy biesiadowania na tarasie powinien zapoznać się z możliwościami, jakie posiada, a jest ich kilka. Część ogrodu, taras a nawet balkon można skutecznie ogrzać za pomocą kilku różnych urządzeń, takich jak parasole grzewcze, promienniki ciepła, biokominki zewnętrzne i paleniska ciepła. Każde z urządzeń, mimo pełnienia tej samej funkcji, różni się nieco od siebie. Przedstawiamy zestawienie, które może pomóc w wyborze najodpowiedniejszego z nich.

Parasole grzewcze i promienniki ciepła

Prawdopodobnie najpopularniejszym rozwiązaniem obecnie jest parasol grzewczy lub promiennik ciepła. Urządzenia ta dużą popularność zyskały wśród właścicieli restauracji, którzy docieplali dzięki nim ogródki restauracyjne, przyciągając tym samym większą liczbę gości. Parasole i promienniki powoli zaczęły jednak wchodzić także do prywatnych domów. Nic w tym dziwnego, ponieważ są to urządzenia bardzo skuteczne. Ogrodowe parasole grzewcze działają na gaz, natomiast promienniki ciepła to urządzenia elektryczne bądź działające na podczerwień.  

Parasole grzewcze

Parasole i promienniki są łatwe w obsłudze i działają niemalże natychmiast po uruchomieniu. Odczuwalny efekt to temperatura nawet dwukrotnie wyższa od tej panującej poza działaniem urządzenia. Istnieje możliwość skierowania promienia ciepła w dowolną stronę, tak aby ogrzać jedynie to miejsce, na którym nam zależy i nie marnować prądu czy gazu. Urządzenia te posiadają niezbędne zabezpieczenia przed deszczem i chłodem, są bardzo stabilne, dzięki czemu można swobodnie używać ich w towarzystwie najmłodszych, a także pozostawić je nieużywane na tarasie, bez obaw o ich uszkodzenie. Zarówno parasole jak i promienniki występują w różnych formach. Można zakupić model stojący, wiszący czy też taki z możliwością przytwierdzenia do ściany. Oprócz przyjemnego ciepła zapewniają one także nastrojowe światło.

Biokominek lub palenisko

Miłośnikom żywego ognia z pewnością bardziej do gustu przypadną pozostałe dwie propozycje, jakimi są biokominek i palenisko. Oba te produkty dadzą efekt przyjemnego ciepła na tarasie czy w części ogrodu, oba również raczą oczy widokiem płomieni, niemniej jednak występują między nimi znaczące różnice. Przede wszystkim, ogień w biokominkach powstaje za sprawą biopaliwa, które wystarczy jedynie wlać do odpowiedniego pojemnika. Jest to proces bardzo prosty i szybki. W kilka chwil możemy uzyskać efekt kojących płomieni, jak i pożądanego ciepła. Istnieje bardzo wiele modeli biokominków, od małych, kompaktowych, po duże, przeznaczone do bardziej rozległych miejsc. Wszystkie jednak z pewnością potrafią zachwycić swoim ciekawym designem. Doskonale pasują do nowoczesnych tarasów, ale sprawdzą się także jako oryginalny, kontrastowy element na klasycznych werandach.

ogrzewanie ogrodu zima

Dla zwolenników bardziej tradycyjnych rozwiązań najlepszym rozwiązaniem będzie prawdopodobnie palenisko ogrodowe. To ciekawa opcja, dla osób, które chciałyby oprócz ciepła cieszyć się także żywym ogniem, ale stawiają raczej na klasyczny opał, jakim jest drewno. Palenisko podobnie jak wyżej wymienione produkty daje ciepło i przyjemne, klimatyczne światło, jednak jego rozpalenie trwać może nieco dłużej, niż w przypadku biokominka czy parasola. Doskonale wiadomo jednak, że dla miłośników tradycyjnego ogniska, opalanego drewnem nie jest to dużą przeszkodą. Paleniska ogrodowe występują zazwyczaj w postaci kosza o różnym kształcie - podłużnym okrągłym bądź eliptycznym. Niektóre modele posiadają wycięte na powierzchni wzory, co daje ciekawy efekt po rozpaleniu ognia. Równie dobrze sprawdzają się na tarasie, jak i w ogrodzie. Zarówno biokominki jak i paleniska wyposażone są w skuteczne zabezpieczenia, odgradzające użytkowników od ognia, jednakże nieblokujące ciepła.

Dopasuj produkt do siebie

W przypadku tak dużego wyboru warto dobrze zastanowić się przed zakupem któregokolwiek z urządzeń grzewczych. Jeżeli posiadamy przestronny taras, bez problemu zmieścimy na nim każdy z produktów, jednak jeżeli chcemy dogrzać sobie małą werandę lub balkon należy sprawdzić, co najlepiej wpasuje się w daną powierzchnię. Wielkość, moc i rodzaj zasilania to główne kryteria, jakie powinniśmy wziąć pod uwagę przy wyborze pomiędzy parasolem, promiennikiem, biokominkiem a paleniskiem. Będzie to gwarancją dobrze dobranego sprzętu i pełnej satysfakcji z uzyskanych efektów.