Dla wielu osób kominek jest synonimem przytulności, ponieważ potrafi nadać każdemu wnętrzu niepowtarzalnego klimatu, stworzyć ciepłą i miłą atmosferę. Niestety nie jest to rozwiązanie ekologiczne i istnieje wiele przeciwwskazań prawnych do montażu kominka (m.in. w blokach czy też zakaz palenia drewnem). Bezpieczną alternatywą jest wybór biokominka, który posiada właściwie wszystkie zalety tradycyjnych kominków.

Najważniejsze zalety biokominków, czyli dostępność i bezpieczeństwo

Główną zaletą biokominków jest fakt, że nie wymagają one posiadania specjalnego przewodu kominowego, a jedynym wymogiem jest sprawnie działający system wentylacyjny. I tak oto w prosty sposób każdy z nas może cieszyć się widokiem i ciepłem naturalnego ognia, w efektownej oprawie.

Nie mniej ważne są kwestie bezpieczeństwa i ekologii. Efektem spalania biopaliwa jest w głównie para wodna, dzięki czemu biokominki świetnie poprawiają wilgotność powietrza. Sam biokominek nie wydziela żadnego zapachu, jednak większość modeli biokominków posiada specjalny zbiornik, przeznaczony na zaaplikowanie olejków eterycznych. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy cenią właściwości aromaterapii. Z tego też względu biokominki są często stosowane w saunach.

Biokominki są także przyjazne dla środowiska. Efektem spalania biopaliwa jest alkohol etylowy, jedynymi produktami spalania są para wodna i dwutlenek węgla w bezpiecznej ilości. Biokominki nie generują dymu ani popiołu, dzięki temu są bezpieczne i dla środowiska i dla osoby przebywającej w otoczeniu, gdzie pali się biokominek.

Generowane ciepło kolejną zaletą biokominków

Biokominki to również dobre źródło ciepła. Należy podkreślić, że ciepło emitowane przez biokominki jest automatycznie uwalniane do pomieszczenia. Co prawda nie mogą one stanowić jedynego źródła ogrzewania, ale odczuwalnie podnoszą temperaturę we wnętrzu. Więcej o tym pisaliśmy w artykule: Czy biokominek grzeje i daje ciepło?

Mobilność, czyli zaleta biokominków wolnostojących

Mobilność biokominków wolnostojących to ich kolejny ogromny atut. Nie ma żadnych wytycznych co do tego, gdzie biokominek powinien znaleźć swoje miejsce, poza jednym ograniczeniem: musi być zachowana odpowiednia odległość od materiałów łatwopalnych.

Wolnostojące biokominki możemy łatwo przestawić w dowolne miejsce, w zależności od naszych preferencji czy nastroju danego dnia. Warto także wspomnieć, że biokominki świetnie prezentują się także jak element dekoracyjny ogrodów, a ich obsługa ogranicza się jedynie do uzupełnienia biopaliwa. Co więcej - z tego samego biokominka możemy latem korzystać w ogrodzie, a zimą - w domu.

Różnorodny design biokominków

Ostatnią z najważniejszych zalet biokominków jest ich wygląd. Producenci oferują modele biokominków o bardzo różnych designie - począwszy od klasycznych, portalowych, przez nowoczesne biokominki, industrialne, aż do odważnych awangardowych form.

Dzięki temu biokominek można dopasować do wnętrza urządzonego w każdym stylu. Bez względu na to, czy preferujesz aranżację minimalistyczną, klasyczną, retro, skandynawską, postindustrialną czy glamour biokominek świetnie się w niej odnajdzie i będzie stanowił niebanalną ozdobę wnętrza.