Grillowanie kurczaka choć dosyć popularne, nierzadko przysparza wiele problemów. Delikatne mięso łatwo jest spalić z zewnątrz, jednocześnie nie dopiekając w środku. Pozwólcie, że zdradzimy Wam kilka tajników, jak zrobić by kurczak był chrupiący, miękki i smakował najlepiej, jak tylko się da.

Idealny kurczak z grilla a marynata

Zacznijmy od tego, że mięso z kurczaka można przyrządzać na wiele sposobów. Marynowane kawałki fileta, nóżki, udka, szaszłyki czy kurczak z rożna - opcji jest wiele. Jednak wszędzie obowiązują podobne zasady. Nasze porady dotyczą przyrządzania kurczaka na grillu gazowym, grillu elektrycznym oraz grillu węglowym.

Punktem wyjścia jest odpowiednia marynata. Nie wystarczą w niej same przyprawy. Świetnie, jeżeli składa się w dużej mierze z oliwy, masła czy innego rodzaju tłuszczu. Możemy tylko posmarować nią mięso, ale znacznie lepiej, jeżeli będziemy moczyć w marynacie kawałki kurczaka przez kilka godzin. Tak nasiąknięte mięso ma o wiele większe szanse na to, by nie tylko smakować lepiej (dzięki przesiąknięciu przyprawami), ale i zachować idealną chrupkość. Nie musimy się obawiać, że chrupiąca skórka będzie jednocześnie oznaczała suchy środek, ponieważ marynata zabezpieczy mięso przed nadmiernym wysychaniem.

Jak grillować kurczaka na rożnie?

Grillując kurczaka w całości niezastąpiony jest rożen. Wiele grilli dostępnych w naszym sklepie jest od razu wyposażonych w rożen elektryczny, który sam na bieżąco obraca mięso, tak że nie trzeba co chwilę go doglądać. Do wielu pozostałych modeli możesz łatwo zakupić i zamontować potrzebny sprzęt.

Kurczak grillowany w całości

Nie masz rożna? Nic straconego, możesz kupić bowiem stojaki na kurczaka (np. stojak do kurczaka Weber GBS), na których osiągniesz efekt niemal taki sam, jak z rożna. Jednak tutaj musisz pilnować, by obracać kurczaka i sprawdzać jego temperaturę. Tego typu stojaki świetnie się spiszą na każdym rodzaju grilla, co więcej - są bardzo łatwe w obsłudze.

Jak zabezpieczyć mięso przed wysychaniem i jak grillować pierś z kurczaka?

Jeśli nie kusi Cię grillowanie całego kurczaka, a wolisz przyrządzać go w kawałkach, ogromnie przydatne mogą okazać się brytfanny na grilla, chroniące mięso przed zbytnim wysuszeniem. Zapewne docenisz też kosze do grillowania, bądź specjalne wieszaki np. na podudzia (wieszak na podudzia z brytfanną Broil King). Wszystkie praktyczne narzędzia znajdziesz w naszym dziale: Akcesoria do grillowania drobiu.

Podudzia kurczaka grillowane na stojaku

Jednym z najbardziej "suchych" elementów kurczaka jest filet z piersi. Wiele osób rezygnuje więc z przyrządzania grillowanej piersi kurczaka, a wystarczy tylko poznać pewną tajemnicę, by przygotować naprawdę pyszne danie.

Przede wszystkim filet trzeba posmarować oliwą z oliwek albo np. suszonych pomidorów i odlożyć przynajmniej na godzinę do lodówki. Soczystość filetów możemy dodatkowo wzmocnić poprzez ich nafaszerowanie, np. serem (świetnie sprawdza się mozzarella). A jak grillować pierś z kurczaka? Kluczem do sukcesu jest smarowanie mięsa oliwą po każdym przewróceniu na ruszcie. Pierś kurczaka grillujemy krótko - ok. 12-15 minut, ale w tym czasie powinniśmy przewrócić mięso przynajmniej 3 razy.

3 porady, by idealnie ugrillować kurczaka

Co prawda grillowanie kurczaka to temat rzeka, a w samej sztuce jego przyrządzania można się wiecznie doskonalić. Jednak na koniec podamy 3 rady, które być może właśnie przyczynią się do tego, że Wasze grillowanie nabierze zupełnie innego smaku?

1. Tuż przed końcem pieczenia/grillowania posmaruj kurczaka masłem lub skrop zimną wodą.
2. Na 10 minut przed końcem pieczenia/grillowania posmaruj kurczaka lekko osoloną wodą.
3. Na 2 godziny przed wstawieniem do piekarnika lub umieszczeniem na grillu, natrzyj kurczaka miodem lub cukrem i wstaw do lodówki.

Grillowane, soczyste kawałki kurczaka

Sekret chrupiącej skórki kurczaka

Chcesz, aby kurczak posiadał bardzo chrupiącą skórkę? W takim wypadku polej go wrzącą wodą i odstaw do wyschnięcia na 8-12 godzin. Jest to metoda zapożyczona z kuchni chińskiej. Oczywiście wymaga przygotowania mięsa dzień wcześniej, ale efekt końcowy jest tego wart.

Wrząca woda może być też z dodatkiem przypraw czy ziół, dzięki czemu sam kurczak również nabierze aromatu. Stosując tą metodę, nie zapomnijmy, by przed samym pieczeniem natrzeć kurczaka olejem i solą.