Masz już kupionego grilla? Być może nawet go już zmontowałeś? Teraz stoisz przed nim i myślisz: "jak by go rozpalić?". Czynność ta, w przypadku grilla gazowego nie należy do trudnych. Nie potrzebujesz długich zapałek, brykietu, czy specjalnych narzędzi. Nowoczesne grille gazowe są wyposażone w specjalny, elektryczny piezozapalnik, a ich rozpalenie przychodzi nadzwyczajnie łatwo.

Rozpalanie grilla gazowego na butlę gazową

Jeżeli posiadasz grilla na butlę gazową, pierwszym krokiem jest jej odpowiednie podpięcie do grilla. Robimy to za pomocą reduktora, który często jest w zestawie z większymi grillami. Przed odkręceniem butli należy upewnić się, czy została ona odpowiednio mocno dokręcona do reduktora, tak że gaz się nie ulatnia. Zaznaczmy tutaj, że warto w pobliżu mieć drugą, pełną butlę gazową na wymianę, w razie gdyby gaz w pierwszej się skończył. Po podłączeniu reduktora do butli, odkręcamy zawór na butli. Pamiętamy tylko, by nie robić tego zbyt mocno. I na tym kończy się cała filozofia przygotowania grilla gazowego do rozpalenia. Następnie naciskami piezozapalnik i przekręcamy pokrętło w zależności od palnika, który chcemy rozpalić. Zanim jednak położysz potrawy na ruszcie, nie zapomnij o zamknięciu pokrywy grilla i poczekaniu aż nagrzeje się on do odpowiedniej temperatury.


ciekawostka:

Snap Jet to system polegający na tym, że każdy palnik posiada osobne rozpalanie. Natomiast większość grilli gazowych posiada system Cross Over, gdzie jednemu pokrętłu odpowiada kilka palników.

Obejrzyj film instruujący jak rozpalić grilla gazowego:

Zasady o których należy pamiętać

Podczas rozpalania grilla ważne jest, by pokrywa grilla była otwarta. Dzięki temu nie tylko widzimy intensywność płomienia, ale gdyby cokolwiek poszło nie tak i ulatniałby się gaz, ważne by nie zbierał się pod pokrywą, gdyż mogłoby to spowodować wybuch grilla. Dopiero gdy rozpalimy grilla i widzimy, że wszystko poszło po naszej myśli, możemy zamknąć pokrywę, by zapewnić wyższą temperaturę potrawom na ruszcie. Kolejna rzecz, o której należy pamiętać przed rozpaleniem grilla, to wyczyszczenie rusztu (jeżeli jest brudny po ostatnim grillowaniu). Jeżeli posiadamy specjalną szczotkę do czyszczenia rusztu, możemy najpierw rozpalić grilla i kiedy ruszt delikatnie się nagrzeje, zabrać się za jego czyszczenie gdyż pod wpływem ciepła tłuszcz będzie schodził szybciej.

Uwaga!

Jeżeli kładzie potrawy na nowy ruszt na nowym grillu, pamiętaj by wcześniej przez minimum kilkanaście minut zostawić rozpalony grill tak, by wypaliły się z niego wszelkie fabryczne pozostałości. Dobrze także wtedy wyczyścić ruszt szczotką i ewentualnie nasmarować go specjalnym olejem, zapobiegającym przyleganiu potraw.

Obejrzyj jak rozpalić profesjonalny grill gazowy marki Broil King po raz pierwszy:

Jak widzisz, rozpalenie grilla to coś z czym poradzi sobie niemal każdy. Nie brudzi, nie wymaga wysiłki i jest całkowicie bezpieczne, oczywiście jeżeli pamiętamy o podstawowych zasadach.