Grill gazowy już kupiony, a w planach masz pierwsze barbecue? Sprawdź, w jaki sposób zadbać o bezpieczeństwo podczas grillowania, jak uruchomić grilla gazowego i dowiedz się, ile czasu potrzebujesz na prace przygotowawcze. W artykule krok po kroku opisujemy pierwsze uruchomienie grilla gazowego Broil King.

Po montażu znajdź najlepszą lokalizację dla grilla gazowego

Jeśli Twój grill dopiero czeka na złożenie, to zapoznaj się z instrukcją obsługi i sprawdź nasze porady w artykule: Montaż grilla gazowego. A jeśli nie posiadasz jeszcze butli gazowej, to zachęcamy do zapoznania się z informacjami o tym, jaką butlę gazową wybrać do grilla.

Grill złożony i gotowy na pierwsze uruchomienie? W takim razie upewnij się jeszcze, czy na pewno stoi on w odpowiednim miejscu. Wszystkie wytyczne dotyczące bezpieczeństwa będziemy podawać na przykładzie grilli gazowych Broil King.

Najważniejsze jest to, by zachować odpowiednią odległość między grillem a materiałami łatwopalnymi (ok. 80 cm np. od drewnianych elementów architektury ogrodowej czy mebli) i nie ustawiać urządzenia pod jakimkolwiek łatwopalnym zadaszeniem. Podłoże, na którym stoi grill powinno być stabilne i płaskie.

Przed pierwszym uruchomieniem grilla znajdź dla niego odpowiednie miejsce

Wybierając miejsce dla grilla w ogrodzie warto pomyśleć też nad najbardziej funkcjonalnym układem. Świetnie, jeśli grill będzie stał w niedalekiej odległości od domu, z którego przynosisz potrawy i blisko miejsca biesiadowania. Jeszcze lepiej, jeśli w dodatku miejsce to będzie osłonięte od wiatru, ponieważ intensywne podmuchy mogą mieć wpływ na proces grillowania (wydłużać czas przygotowywania potraw).

Pierwsze odpalenie grilla gazowego

Zanim położysz potrawy na ruszt, musisz pozbyć się pozostałości po procesie produkcyjnym i odpowiednio przygotować ruszty. Konieczne będzie więc wstępne “wypalenie” grilla. Robić to z rusztami umieszczonymi we wnętrzu czy wcześniej je wyjąć? Oba rozwiązania są stosowane i w artykule przedstawimy wersję rekomendowaną przez markę Broil King (najbardziej staranne przygotowanie), a w filmiku pokażemy sposób “dla leniwych”. Zaczynamy!

  1. Upewnij się, że butla z gazem jest właściwie podłączona do grilla i że reduktor jest mocno dokręcony. Jeśli butla z gazem była wcześniej używana do innych zastosowań, to oczywiście sprawdź, czy pozostała w niej wystarczająca ilość gazu.
  2. Wyciągnij ruszty i atomizery.
  3. Odpal grilla - przekręć jedno z pokręteł i wciśnij przycisk zapalarki. Po kilku sekundach powinien pojawić się płomień. Następnie przekręć pozostałe pokrętła i ustaw je na godzinę 6:00 (w połowie, czyli temperatura Medium). Pamiętaj, by zawsze odpalać grilla z otwartą pokrywą!
  4. Zamknij pokrywę i “wypal grilla”, co powinno zająć 30 minut.
  5. W tym czasie umyj ruszty i atomizery w ciepłej wodzie z dodatkiem delikatnego detergentu lub mydła, wypłukaj je w czystej wodzie i wytrzyj ściereczką do sucha.
  6. Po upływie 30 minut wyłącz grilla - zakręć zawór na butli i przekręć wszystkie pokrętła do pozycji Off.
  7. Poczekaj aż grill się wystudzi i przejdź do kolejnego etapu, czyli konserwacji rusztów.

Jak wspominaliśmy - pierwsze odpalenie grilla gazowego można wykonać też z rusztami i atomizerami umieszczonymi wewnątrz. Jest to mniej rekomendowana metoda, ale nieco szybsza i wymaga mniejszego nakładu pracy, dlatego też zyskała popularność.

W tym przypadku wypalamy grilla w najwyższej temperaturze - pozycja pokręteł na godzinę 9:00, czyli High (Pow-R-Zone™). Wysoka temperatura zabija bakterie i usuwa wszelkie zanieczyszczenia. Tego typu pierwsze uruchomienie w wersji “dla leniwych” prezentujemy w naszym filmie:

Konserwacja rusztów

Bez względu na to, którą metodę wybierzesz, konieczne będzie zakonserwowanie rusztów przed pierwszym grillowaniem. W tym celu pokryj ruszty olejem roślinnym o wysokim punkcie dymienia, np. rafinowanym olejem rzepakowym lub ryżowym.

Ruszty możesz smarować olejem za pomocą pędzelka silikonowego (polecamy zestaw Rondelek z silikonowym pędzlem Broil King) lub możesz skorzystać z tzw. rozpylacza oleju - butelki z atomizerem. Czasem sprzedawane są także oleje w spray’u, czyli już w odpowiedniej buteleczce. Pamiętaj, by ruszty posmarować olejem z dwóch stron, dlatego musisz je obrócić. Zwróć uwagę, by bardzo dokładnie rozprowadzić olej.

Olejowanie rusztu - pierwsza konserwacja

Następnie ponownie rozpal grilla - najpierw pokrętła ustaw na maksymalną temperaturę, a gdy grill będzie już nagrzany, to skręć je do połowy. Taka konserwacja przy rozpalonym grillu powinna zająć ok. 30 minut. W tym czasie na rusztach wytworzy się powłoka ochronna. Po konserwacji rusztów, grill będzie gotowy do przyjęcia potraw.

Ile czasu zajmuje pierwsze uruchomienie grilla gazowego?

Ile czasu musisz zarezerwować na pierwsze uruchomienie grilla? Zsumujmy prace przygotowawcze w wersji rekomendowanej i wersji dla “leniwych”.

  1. W przypadku “podręcznikowego” uruchomienia według marki Broil King potrzebujesz 30 minut na pierwsze odpalenie grilla, kilka minut na posmarowanie rusztów olejem i 30 minut na etap konserwacji. Musisz też poczekać aż grill się wychłodzi pomiędzy jednym a drugim rozpaleniem. Całość prac powinna więc zająć ok. 1,5 godziny.
  2. Metoda “dla leniwych” pozwala zaoszczędzić ok. 15 minut.

Oczywiście do tego czasu trzeba doliczyć kilka minut na sprawdzenie przyłącza butli gazowej i ewentualne dokręcenie zaworów. Najlepiej więc zająć się pierwszym uruchomieniem grilla około 2 godziny wcześniej przed planowanym przyjściem gości. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by działania przygotowawcze wykonać dzień czy nawet tydzień wcześniej przed planowanym barbecue, ale skoro już wykonaliśmy tyle pracy, to warto zafundować sobie nagrodę w postaci ulubionego grillowanego dania.

Różnorodne potrawy z grilla gazowego