Żywopłot może ożywić wystrój każdego ogrodu i stworzyć ciekawy element dekoracyjny. Nudne, monotonne ściany i ogrodzenia, możemy zastąpić zielonymi krzewami i tym samym odgrodzić się od sąsiadów bądź ukryć mniej urodziwe miejsca w naszym ogrodzie. Aby jednak żywopłot rósł tak, jak powinien, wymaga odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych. Najważniejszym z nich jest właściwe przycinanie żywopłotów. Kiedy i w jaki sposób przycinać żywopłoty? Jakie narzędzia będą do tego celu najlepsze?

Kiedy i jak przycinać żywopłot?

Przycinanie żywopłotów jest czynnością pracochłonną, która aby odniosła zamierzony efekt, musi być wykonywana regularnie. Zasady przycinania żywopłotów różnią się w zależności od tego, czy są to żywopłoty formowane czy nieformowane. Przy żywopłotach formowanych ważny jest ich regularny i równy kształt, a więc musimy często przycinać to, co wyrośnie poza wyznaczoną linię żywopłotu. Czynność tę powinno się wykonywać nawet raz w miesiącu. Żywopłoty nieformowane rosną w sposób naturalny i ich przycinanie może odbywać się nawet co kilka lat.

nożyce do żywopłotu , nożyce , decofire blog , nożyce kraków , greenworks

Kolejną istotną rzeczą jest rodzaj żywopłotu. Żywopłoty liściaste przycina się inaczej niż iglaste. Te pierwsze należy przycinać zaraz po posadzeniu, czyli wczesną wiosną. Zabieg ten gwarantuje nam odpowiednie zagęszczenie żywopłotu w jego dolnej części i pobudza jego fazę wzrostu. Aby żywopłot posiadał odpowiednie zagęszczenie na całej swojej wysokości, należy go przycinać co najmniej dwa razy w roku - na wiosnę oraz jesienią. Jeśli chodzi o przycinanie żywopłotów iglastych, to pierwsze przycinanie wykonujemy w roku ich posadzenia, natomiast w kolejnych latach usuwamy 20-30% długości przyrostów rocznych. Żywopłoty iglaste nie regenerują się tak łatwo jak liściaste, dlatego przy ich przycinaniu należy być ostrożnym. Szczególnie warto pamiętać o tym, że nie przycina się ich jesienią, gdyż rany po cięciu nie będą miały wtedy czasu na zabliźnienie się przed zimą.

nożyce do żywopłotów , nożyce greenworks , greenworks kraków , decofire blog

Właściwa forma żywopłotu

Odpowiednią formę żywopłotu dobieramy pod względem jego rodzaju oraz miejsca, w którym się znajduje. Jeśli w miejscu, gdzie uprawiamy naszą roślinę jest dużo cienia, to korzystne będzie uformowanie jej w kształt trapezu. W tym celu wierzchołki krzewów przycinamy na takiej samej wysokości, z kolei boki formujemy w taki sposób, aby zwężały się ku górze. Dzięki temu światło słoneczne dotrze do wszystkich partii żywopłotu i zapewni mu równomierny wzrost.

Nożyce do żywopłotów, czyli jaki sprzęt będzie najlepszy?

Wybór odpowiednich narzędzi do przycinania żywopłotów gwarantuje nam nie tylko wysoki komfort pracy, ale także możliwość uzyskania precyzyjnego i równego cięcia, co przy formowaniu żywopłotów jest niezwykle istotne. Aby nie uszkodzić gałęzi, narzędzie do przycinania musi być także odpowiednio ostre. Obecne na rynku coraz większą popularność zyskują akumulatorowe nożyce do żywopłotów. Jakie są ich zalety?

nożyce do żywopłotu , nożyce greenworks , narzędzia greenworks , greenworks kraków

Przy wadze zaledwie 6 kg łącznie z akumulatorem,  tego typu nożyce do żywopłotów są niezwykle lekkie.  W porównaniu z urządzeniami elektrycznymi, narzędzia akumulatorowe charakteryzują się mniejszą częstotliwością wibracji, co ułatwia uzyskanie precyzyjnego cięcia. Akumulatorowe nożyce do żywopłotu są także bezpieczne i wygodne dla użytkownika. Tylny uchwyt, który obraca się o 180 stopni, umożliwia łatwe przycinanie pod wieloma kątami, a baterie nie emitują szkodliwych spalin. Nowoczesne nożyce do żywopłotu nie wymagają skomplikowanej konserwacji. Wycinane laserowo podwójne stalowe ostrza tną na głębokość 33 mm z szybkością 3400 cięć na minutę, z kolei ostrze o długości 61 cm pozwala na efektywną pracę.