Kupując nowoczesny, inteligentny ekspres na kawę ziarnistą (jedyny słuszny) możemy zdecydować się na prosty model automatycznie dozujący wszystkie parametry kawy, bądź na bardziej zaawansowane modele ekspresów pozwalające – poprzez zarządzanie poszczególnymi parametrami, na programowanie kawy idealnej – dokładnie takiej, jaką chcemy. Zawsze takiej samej – pysznej, aromatycznej, niezwykłej. Co można programować w zakresie parametrów w takich ekspresach jak Jura? I na które elementy smakowe, poszczególne parametry mają wpływ?

Ekspres Jura

 

Jakie parametry można definiować w nowoczesnych ekspresach do kawy?

• Temperatura wody – zazwyczaj jeden poziom, choć w niektórych ekspresach (np. Jura Impressa można ustawić dwa poziomy temperatury). Pierwszy, daje nam kawę gotową do picia, drugi – gorącą, wymagającą studzenia.

• Pojemność – maleńkie 15 ml ristretto czy może duża, biała śniadaniowa 240 ml kawa? Programator ekspresów pozwala wybrać pojemność kawy (skokowo co 5 ml). Pamiętaj, że ta sama ilość kawy, ale większa ilość wody, da w efekcie kawę słabszą, mniej esencjonalną.

• Moc kawy – oznacza liczbę gramów kawy przygotowaną do zaparzenia napoju. Z reguły jest to przedział 5-16 gramów na porcję, przy czym im większa zawartość kawy a mniejsza wody, tym bardziej esencjonalna jest kawa (choć wpływ ma na to również czas parzenia – im krótszy, tym mniej składników wyciągnie proces parzenia). Warto sprawdzić, jaką możliwą moc ma dany ekspres – przykładowo linia Impressa Jura to moc między 6-10 gramów na porcję. Ekspres J90 Briliant Silver – 5-16 gramów (skokowo na pięciu poziomach).

• Czas dozowania mleka – określa tempo, z jakim spieniane mleko będzie wlewane do kawy (od 3-120 sekund). Od tego czas zależy poziom „upiankowienia” mleka.

• Pauza – jest to czas między nalaniem zaparzonej kawy do kubeczka a czasem wlewania mleka. Pauza pozwala na „uspokojenie” kawy i rozwarstwienie się mleka na piankę i mleko – dzięki czemu, przy wlewaniu mleka, gęstsze niż kawa mleko spada na dół, a pianka osiada na kawie i uzyskujemy kawę trzywarstwową.

Programowanie

Wszystkie elementy, które można zaprogramować, decydują o tym, jak kawa będzie smakować – przykładowo grube zmielenie kawy i zaprogramowanie niewielkiej ilości kawy przy dużej pojemności napoju, da nam w efekcie zwykłą "lurkę" nawet w najlepszym ekspresie i przy najlepszej mieszance kawy. Jednocześnie, odpowiednie ustawienie parametrów nawet z kawy ze średniej półki potrafi wyciągnąć niezły aromat. Dlatego warto nie tylko znać podstawowe zasady parzenia kawy, ale również eksperymentować z ustawieniami ekspresu.

Na smak kawy ma wpływ też jakość wody (jej twardość a nawet czas, przez jaki stała w pojemniku), sama mieszanka kawy, a nawet to (przy białej kawie), jak tłuste jest mleko. Inteligentny ekspres to wspaniała nowość i świetna zabawa. Nie poprzestawaj zatem na fabrycznych ustawieniach – testuj, próbuj i zmieniaj proporcje, by uzyskać najlepszy efekt. Więcej o tym, jakich błędów unikać podczas parzenia kawy przeczytasz w naszym tekście: 4 najczęstsze błędy parzenia kawy, które być może popełniasz