Kupiłeś świetny ekspres, a kawa mimo to nie smakuje tak, jak się spodziewałeś? Jeśli tak jak my, jesteś miłośnikiem dobrej kawy i nie wyobrażasz sobie poranka bez mocnej małej czarnej – sprawdź koniecznie, co robić, a czego unikać podczas parzenia kawowego specjału. Parzenie kawy to prawdziwa sztuka, ale wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, by uzyskać znacznie lepsze efekty. Zanim zaczniesz się irytować, sprawdź 4 najczęstsze błędy, które być może popełniasz!

1. Zbyt twarda lub zbyt miękka woda do parzenia kawy

Z reguły w kranach w naszym kraju płynie woda o odpowiedniej twardości, by możliwe było uzyskanie dobrego napoju. Jednak jeśli kawa po zaparzeniu jest zbyt kwaśna, może to oznaczać, że woda jest zbyt miękka (problem ten występuje czasem w Katowicach, ale też – jak wynika z badania Britty –  Krakowie i Zakopanem).

Niekorzystne jest także, kiedy woda do parzenia kawy jest zbyt twarda, ponieważ nie pozwala to na wyciągnięcie pełnego aromatu – trzeba wtedy nieco wydłużyć czas parzenia bądź zainwestować w kawę o silniejszym aromacie. Jednocześnie warto pamiętać, by nie mielić ziaren do zaparzenia kawy dużo wcześniej oraz nie korzystać z młynków udarowych, które podgrzewając kawę, pozwalają jej wytracić aromat. Zdecydowanie twardą wodę ma Gdańsk, a dość twardą Lublin i Poznań. Twardość wody można zniwelować poprzez filtrowanie.

parzenie kawy

2. Kawa zmielona za grubo bądź za miałko

Kolejnym ważnym aspektem jest stopień zmielenia ziaren. Za grubo zmielona kawa powoduje, że woda przepływa przez nią i nie wydobywa całości aromatu. Natomiast za miałkie zmielenie sprawia, że woda nie może przecisnąć się przez zmieloną kawę i przepala ją – napój staje się kwaśny i gorzki. Mieląc ziarna kawy, powinniśmy wziąć pod uwagę nie tylko walory smakowe, ale także sposób, w jakim będziemy ją parzyć.

W zależności od urządzenia, z którego korzystamy, ziarna zmielonej kawy będą miały różny czas styczności z gorącą wodą. Można przyjąć, że im dłużej trwa przygotowanie kawy, tym większa powinna być grubość mielenia. Długo parzona kawa z bardzo drobnych cząsteczek ziaren będzie zbyt gorzka, a z kolei, jeśli zmielimy kawę zbyt grubo i za krótko ją zaparzymy, otrzymamy kwaśny napój. Przyjmuje się, że do przygotowania Espresso należy wykorzystać drobno zmieloną kawę (proces parzenia potrwa zaledwie 30 sekund), natomiast do zrobienia kawy Cold Brew będą potrzebne grube ziarna, ponieważ proces macerowania w zimnej wodzie trwa aż kilkanaście godzin.

Rodzaje mielenia kawy

Zobacz też: Grubość mielenia kawy – dlaczego jest taka ważna, na co wpływa?

Kawa parzona w ekspresie ciśnieniowym

Warto wiedzieć, jak zmielić kawę do ekspresu ciśnieniowego, aby odpowiadała naszym preferencjom smakowym. W ekspresie ciśnieniowym zazwyczaj mamy wbudowany elektryczny młynek, dzięki któremu możemy drobno zmielić kawę. Po zmieleniu rozdrobnione ziarna trafią do kolby ekspresu. Nowoczesne ekspresy ciśnieniowe mają zazwyczaj kilka lub kilkanaście stopni mielenia kawy, które możemy określić według własnych preferencji. Jeśli planujemy przygotować aromatyczne Espresso, musimy zastosować drobno zmieloną kawę ze względu na krótki czas parzenia. Warto jednak pamiętać, aby nie mielić kawy na pył, gdyż grozi to zatkaniem ekspresu.

Do godnych uwagi ekspresów do kawy należą m.in.:

  • Ekspres do kawy Jura E8 Dark Inox (EB) – to urządzenie, które łączy w sobie jakość premium z kompaktowym rozmiarem, umożliwiającym korzystanie z niego nawet w niewielkiej kuchni. Charakteryzuje się szeregiem nowoczesnych funkcjonalności, takich jak Proces Ekstrakcji Pulsacyjnej, funkcja One-Touch, czy system ogrzewania Thermoblock. Ponadto urządzenie wyposażone jest w młynek Professional Aroma Grinder, który gwarantuje wysoką jakość mielenia i jeszcze więcej aromatu!

  • Ekspres do kawy Jura E4 Piano Black (EA) - to model, który sprawdzi się zwłaszcza dla miłośników aromatycznego Espresso. Dzięki nowoczesnym technologiom, takim jak system ogrzewania Thermoblock oraz kompatybilności z J.O.E, korzystanie z urządzenia jest niezwykle komfortowe. Młynek Professional Aroma Grinder zapewnia doskonałe zmielenie ziaren kawy i wydobycie z niej niesamowitego aromatu.

Kawa parzona we french pressie

Zaparzanie we french pressie to niedoceniana metoda, która pozwala jednak osiągnąć znakomite rezultaty smakowe, pod warunkiem jego odpowiedniego użycia. Przede wszystkim do przygotowania kawy za pomocą tego akcesorium potrzeba grubo zmielonych ziaren ze względu na dość długi czas parzenia kawy, by móc spowolnić ekstrakcję i zapobiec powstaniu goryczy. Co prawda, zaparzona kawa nie będzie aż tak aromatyczna, jak ta z ekspresu ciśnieniowego, ale wiele osób wybiera french press ze względu na jego kompaktowe rozmiary i przystępną cenę. To naczynie sprawdzi się także do parzenia liściastych herbat oraz ziół.

Jak parzyć kawę tą metodą? Zmiel kawę na grube cząsteczki, a dwukrotnie następnie zalej gorącą wodą. Za pierwszym razem zachowaj proporcję 1:2 (60 gramów wody na 30 gramów kawy) i poczekaj przez 30 sekund – to etap preinfuzji, podczas którego ziarna uwalniają swoje najcenniejsze walory. Za drugim wlej pozostałą część wody, nałóż pokrywkę i zostaw na około 4 minuty. Po tym czasie możesz opuścić tłoczek, aby sprasować fusy po kawie. Przelej od razu całą zawartość do filiżanek – inaczej dojdzie do przeparzenia i kawa będzie niesmaczna.

Kawa parzona w french press

Kawa parzona w kawiarce

Z pomocą kawiarki możesz w szybki i prosty sposób zaparzyć kawę, wydobywając z niej wszystko, co najlepsze. Należy jednak pamiętać, by ziarna do przygotowania kawy zmielić drobno tak, aby rozmiarem przypomniały zmielony cukier, którego drobinki są dostrzegalne po rozsypaniu na kartce. Tutaj również należy uważać na zbyt drobne zmielenie ziaren – mogą wtedy zatkać sitko i zaburzyć cały proces parzenia kawy.

Do polecanych przez nas kawiarek należą: 

  • Kawiarka Bialetti New Venus 2tz – to jeden z najpopularniejszych modeli marki Bialetti. Wykonana została z wysokiej jakości stali nierdzewnej, która gwarantuje wieloletnie użytkowanie. Charakteryzuje się nie tylko wydajnością, ale też stylowym i nowoczesnym designem, który pięknie wkomponuje się w wystrój każdej kuchni. Przygotujesz w niej 2 filiżanki Espresso. Świetnie sprawdzi się także jako prezent dla każdego miłośnika kawy!

  • Kawiarka Bialetti Rainbow 3tz Błękitna – to doskonały wybór dla osób uwielbiających nowoczesny design i ciekawą kolorystykę. Seria Rainbow charakteryzuje się wysoką jakością wykonania oraz dużą praktycznością. Możesz przygotować w kawiarce 3 filiżanki napoju. Model dostepny jest w kilku wersjach kolorystycznych, dzięki czemu każdy entuzjasta parzenia kawy znajdzie coś dla siebie.

Kawa parzona w tradycyjny sposób

Kawa nazywana często zalewajką lub kawą po turecku powstaje poprzez zalanie zmielonych ziaren wrzącą wodą. Tutaj podobnie, jak w przypadku french pressa, warto sięgnąć po grubo mielone ziarna kawy. Dzięki temu podczas zaparzania wydobędziesz z niej doskonały smak z mniejszą goryczą niż w przypadku drobniej zmielonych ziaren.

parzenie kawy

Alternatywne metody parzenia kawy

Powyżej opisaliśmy najczęściej stosowane metody parzenia kawy, ale istnieje wiele innych sposobów wyciągania ukrytego aromatu ze zmielonych drobinek kawy. Jeśli chciałbyś poeksperymentować ze sposobem przygotowywania swojego ulubionego napoju, sprawdź następujące metody:

  • Chemex – to urządzenie w kształcie klepsydry, w którym uzyskasz kawę parzoną metodą przelewową. Jak wykonać proces parzenia? Potrzebne będą grubo zmielone ziarna oraz filtr do kawy ułożony w naczyniu na kształt stożka. Później należy zalać ziarna gorącą wodą w stosunku 1:2, wykonując okrężne ruchy. Po odczekaniu 60 sekund trzeba zalać kawę po raz drugi, nie przekraczając poziomu ziaren. Gdy cała zaparzona kawa znajdzie się na dnie naczynia, napój będzie gotowy do picia. Chociaż obecnie częściej sięgamy po kawę z ekspresu przelewowego lub ciśnieniowe, to warto spróbować kawy z Chemexu, chociażby dlatego, że został zamieszczony na liście 100 najlepiej zaprojektowanych produktów współczesnych, opracowanej przez Instytut Technologii w Illinois.
  • AeroPress – niewielkie naczynie, które przypomina wielką strzykawkę, wymyślone stosunkowo niedawno – w 2005 roku. Idealnie sprawdzi się do przygotowania kawy w trakcie podróży. Konstrukcja AeroPressu składa się z 3 elementów – cylindra, sitka oraz tłoka. Jak zaparzyć kawę tym sposobem? Cylinder wypełniasz zmieloną kawą (15-18 g), a później dolewasz wodę w stosunku 2:1. Równomiernie namaczasz porcję kawy, czekasz 30 sekund, dolewasz jeszcze więcej wody i pozostawiasz na kolejną minutę. Później wystarczy użyć tłoczka i przecisnąć kawę do filiżanki.
  • Drip – kolejny sposób na parzenie kawy metodą przelewową. Uzyskane napoje mają konsystencję zbliżoną do herbacianej i są bogate w owocowe aromaty. W tej metodzie wykorzystuje się grubo zmieloną kawę, potrzebny będzie także papierowy filtr. Zalecane proporcje na początek to około 20 g kawy na 300 ml wody. Parzenie kawy potrwa około 4 minuty, a w tym czasie potrzebne będzie kilkukrotne dolewanie kawy do zbiornika okrężnymi ruchami – od zewnętrznej krawędzi do środka. Zaparzacz przez cały czas powinien być umieszczony na wadze kuchennej. Zaczynamy od dolania 60 gramów wody i odczekania 30 sekund. Przy następnej dolewce waga powinna wskazywać 150 gramów, a po upływie 60 sekund wlewamy następną porcję wody, by waga wynosiła 250 gramów. Po 20 sekundach dolewamy ostatnie 100 g wody. Początkowo jest to dosyć skomplikowane, ale kawa zaparzona w ten sposób ma wyjątkowy smak, który wszystko wynagradza.

Kawa z drippera

Przeczytaj także: Najlepsza kawa ziarnista

3. Zbyt niska lub wysoka temperatura parzenia kawy

Kolejnym ważnym czynnikiem wpływającym na końcowy efekt parzenia kawy jest temperatura. Po doprowadzeniu do wrzenia jest ona zdecydowanie za wysoka. Jeśli wlejemy do zmielonej kawy wrzątek lub przekroczymy o kilka stopni dopuszczalną temperaturę,  to otrzymamy gorzką kawę. Wrzątek pozbawi kawę walorów smakowych, a my nie wyczujemy w niej żadnej aromatycznej nuty. Espresso parzy się w temperaturze 95 stopni. Dopuszczalne obniżenie temperatury wody na wyjściu to 88 stopni. Parzenie kawy w chłodniejszej wodzie zwyczajnie się nie uda – kawa nie zaparzy się do końca, a napój będzie za kwaśny. Taka kawa nie smakuje dobrze i efekt z pewnością nas nie zadowoli. Warto pamiętać, że ta sama kawa przygotowana w wodzie o różnej temperaturze będzie smakować inaczej. 

Jeżeli chcemy mieć kontrolę nad temperaturą parzenia kawy, możemy zaopatrzyć się w specjalny termometr, który pomoże nam określić aktualną temperaturę wody. Dobrym pomysłem będzie także zakupienie czajnika ze wskaźnikiem temperatury. 

Filiżanka kawy

4. Za dużo wody do parzenia kawy

Istotną kwestią mającą wpływ na smak kawy jest także użycie odpowiedniej proporcji wody podczas zaparzania. Chcesz, by kawa była dobra? Dopasuj ilość kawy do ilości wody – jeśli przez 7 gramów kawy (Espresso) przelejesz 200 ml wody, to oczywistym jest, że kawa będzie słaba i pozbawiona smaku. Esencjonalna kawa potrzebuje odpowiedniej ilości wody, byśmy mogli wydobyć z niej wszystkie najlepsze aromaty. Jaka jest więc idealna proporcja? Według National Coffee Association, by przygotować doskonały napój, należy użyć 1-2 łyżeczek kawy na 6 uncji wody. Z kolei według profesora Lockharda z Coffee Brewing Institute na 1 litr zaparzanej kawy potrzeba 55 g zmielonych ziaren. Przede wszystkim warto jednak pamiętać o nietrzymaniu się sztywno zasad – najlepsza kawa to taka, która nam smakuje. Warto więc indywidualnie starać się znaleźć idealną proporcję, dopasowaną do gustów smakowych i preferencji.

parzenie kawy za pomocą ekspresu

Dobra kawa ziarnista – polecane produkty

Jeśli zależy Ci na tym, aby uzyskać wysoko rozwinięty smak i aromat, nigdy nie wybieraj pierwszej lepszej kawy z supermarketu. Zwróć uwagę na etykietę produktu – znajdziesz tam informacje o pochodzeniu ziaren, wysokości uprawy, metodzie obróbki, dacie wypalania ziaren oraz profilu smakowym. Postaw na produkty oferowane przez rzemieślnicze palarnie kawy – ich producenci korzystają wyłącznie ze starannie wyselekcjonowanych ziaren i dbają o najwyższą jakość.

Pamiętaj także o tym, by za każdym razem mielić ziarna tuż przed rozpoczęciem parzenia kawy – z czasem ich aromat się ulatnia, dlatego nie warto przygotowywać większej porcji na zapas. Możesz odmierzyć jej ilość za pomocą wagi kuchennej. Warto wiedzieć, że ogromne znaczenie ma także odpowiednio dobrany stopień mielenia ziaren. Zadbaj także o to, aby opakowanie z kawą zawsze było szczelnie zamknięte – inaczej wyjątkowy aromat szybko zwietrzeje. Najlepiej pozostaw ziarna w oryginalnym opakowaniu z silikonowym zapięciem i wentylem.

Parzenie kawy wybór ziaren

Nie znasz się na kawach speciality i nie wiesz, na jakie palarnie warto zwrócić uwagę? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka propozycji produktów, które zachwycają miłośników kawy swoimi walorami.

COFFEED kawa ziarnista ARABICA BLEND Brazylia Cerrado, Indie Malabar

Uniwersalna kawa, która będzie dobrze smakować zarówno z klasycznymi kawami czarnymi, jak i specjałami z dodatkiem mleka. Wyróżnia się niskim poziomem kwasowości, jej smak jest pełen przyjemnej słodyczy. Starannie wyselekcjonowane ziarna łagodnej Arabiki pochodzą z Brazylii oraz Indii, a w zaparzonej kawie wyczuwalne są nuty orzechów włoskich i prażonych migdałów, przełamane śliwką węgierką.

The White Bear kawa ziarnista KOLUMBIA MEDELLIN

Stuprocentowa Arabika pochodząca z kolumbijskiego miasta Medellin, które nazywane jest miastem wiecznej wiosny. Ziarna wyrastały na żyznych glebach wulkanicznych i charakteryzują się cytrusowym posmakiem. W jej smaku wyczujesz także nuty kakao, wanilii oraz pomarańczy. Najlepsze efekty parzenia uzyskasz, korzystając z ekspresu.

Zobacz także: Kawa z cykorii – zdrowa alternatywa bez kofeiny