Szukasz dobrego fotela do biurka lub do pracy przy komputerze? Dużo czasu spędzasz w pozycji siedzącej i chcesz zapewnić sobie wysoki komfort, a jednocześnie zadbać o zdrowie kręgosłupa? Podpowiadamy, na jakie elementy koniecznie trzeba zwrócić uwagę, gdy szukasz fotela do pracy w biurze lub domu.

Jaki fotel do biurka? Koniecznie z dobrym oparciem

Oparcia foteli mogą być bardzo różne i to zarówno, jeżeli chodzi o wysokość, jak i inne właściwości. Zacznijmy od tego, że oparcie powinno mieć kształt profilowany do kształtu kręgosłupa. Dobrze, jeżeli posiada specjalne podparcie na lędźwie.

Jeżeli chodzi o wysokość oparcia, powinno ono (oprócz kręgosłupa lędźwiowego) podpierać przynajmniej 2/3 kręgosłupa piersiowego. Jak przekonać się, czy dany fotel biurowy posiada dobre dla nas oparcie? Najlepiej nim po prostu usiąść, zwracając uwagę na to, czy nasz kręgosłup przylega do oparcia i czy fotel daje nam poczucie komfortu.

Możliwość regulacji, by dopasować fotel do wysokości biurka

Regulacja może mieć wiele poziomów. Podstawowa to regulacja wysokości. Jest ona ogromnie istotna. Podczas siedzenia nasze nogi powinny pozostawać zgięte w kolanach pod kątem 90 stopni. Zbyt niskie, ale i zbyt wysokie krzesło nie pozwala na prawidłowe rozłożenie ciężaru wzdłuż kręgosłupa, co może powodować dolegliwości bólowe.

Gropsol Ioo - jeden z lepszych foteli biurowychNa zdjęciu: Fotel biurowy Ioo BS dostępny w kolorze czarnym

Możliwość odchylania oparcia okazuje się bardzo przydatna, jeżeli chcemy odciążyć plecy w czasie przerw w pracy, a nie mamy możliwości zrobienia tego chodząc.

Wygodny fotel biurowy pozwala też na oparcie się w każdym momencie i zapobiega niepotrzebnemu pochylaniu się do przodu. Im więcej opcji regulacji posiada dany fotel, tym łatwiej będzie dostosować go do indywidualnych potrzeb. Największe możliwości w tej kwestii posiadają fotele ergonomiczne.

Siedzisko idealne do pracy przy komputerze

Miękkie, lecz niezbyt głębokie, to cechy dobrze opisujące idealne siedzisko. Fotel ze zbyt płytką częścią do siedzenia nie będzie w pełni podpierać ud na całej ich długości. Z kolei zbyt głębokie siedzisko, podczas opierania się plecami o oparcie, może wymusić nieprawidłową pozycję kręgosłupa lędźwiowego.

Na zdjęciu: fotel biurowy Ergohuman Plus Elite BT w kolorze czarnym

Jednak znaczącą rolę odgrywają tutaj potrzeby użytkownika. Są osoby, które wolą siedzieć na siedzisku miękkim, a inne na nieco twardszym. Jedno jest pewne - siedzenie nie powinno nikogo męczyć, więc należy fotel dobrać tak, aby pozbyć się wszelkiego dyskomfortu.

Podłokietniki w fotelach biurowych

Wygodne podłokietniki w fotelu to na pewno duża zaleta, gdyż pomagają one odciążyć barki i ręce nie tylko w trakcie odpoczynku, ale podczas całej pracy. Dlatego w fotelach biurowych pełnią tak istotną rolę, a ich dobre dopasowanie do swoich potrzeb to jedno z podstawowych kryteriów wyboru fotela.

Najlepsze fotele posiadają podłokietniki z możliwością ustawienia nawet w 4 płaszczyznach, między innymi ich wysokość, szerokość, długość i kąt podparcia. Jednak najistotniejsza jest w tym wszystkim wysokość.

Fotel biurowy Futura 4 S marki Grospol Na zdjęciu: fotel biurowy Futura 4 S marki Grospol z podłokietnikami, które są regulowane w 4 płaszczyznach 

Podłokietniki powinny być ustawione tak, aby ręce swobodnie zgięte w łokciach do kąta około 90 stopni miały podparcie na jak największej powierzchni przedramion. Chociaż konkretne i szczegółowe ustawienie podłokietników wybiera się w zależności od aktualnie wykonywanej czynności.

Zagłówek jako element opcjonalny

Zagłówek nie jest co prawda koniecznym elementem, by zachować prawidłową postawę kręgosłupa, jednak na pewno temu sprzyja, dając spory komfort, zwłaszcza dla szyjnego odcinka kręgosłupa. Powinien być on ustawiony w taki sposób, aby linia poprowadzona pomiędzy czubkiem głowy a środkiem szyi była równoległa do reszty tułowia. Wielkość i kształt zagłówka zależą od naszych indywidualnych preferencji.

Chcesz poznać modele, które szczególnie polecamy do biura i komputera? Zobacz nasz ranking najlepszych foteli biurowych.