Za oknami robi się coraz bardziej jesiennie, a to oznacza, że nadchodzi najlepszy sezon na wędzenie mięs! Na rynku istnieje szeroki wybór wędzarni elektrycznych, które sprawią, że przyrządzanie wszelkiego rodzaju wędlin, ale także serów i warzyw będzie czystą przyjemnością! Bez wątpienia samodzielnie wędzone potrawy są zdrowsze, niż te kupione w sklepie i dają niesamowitą satysfakcję. Przeczytaj nasz wpis i dowiedz się, jak wędzić za pomocą wędzarni elektrycznej oraz jaki sprzęt do tego wybrać!

Wędzarnia elektryczna czy tradycyjna?

Istnieją zarówno zwolennicy wędzenia w tradycyjny sposób, jak i ci, którzy preferują robić to za pomocą wędzarni elektrycznej. Czym różnią się oba sposoby?

  • Wędzenie tradycyjne polega na przyrządzaniu potraw w specjalnie stworzonym palenisku z tunelem do komory wędzarniczej. W tej komorze umieszcza się mięso, które pod wpływem wydobywającego się z paleniska dymu, nabiera niesamowitego smaku i aromatu. Cały proces trzeba na bieżąco monitorować, aby utrzymać odpowiednią temperaturę wędzenia i zadbać o dobre efekty.
  • W przypadku wędzarni elektrycznej korzystamy ze sprzętu, który jest wyposażony w generator dymu (do którego wsypuje się zrębki wędzarnicze), grzałkę oraz termostat. Urządzenie z cyfrowym sterownikiem całkowicie automatyzuje proces wędzenia. Dzięki temu podczas przyrządzania mięs i innych specjałów można bez problemu sterować temperaturą i innymi parametrami, co nie jest już takie proste w wędzarniach tradycyjnych.

Wędzarnia elektryczna

Wybór rodzaju wędzarni nie ma wpływu na smak potraw – w obu przypadkach dzieje się to za sprawą dymu, który nadaje jedzeniu charakterystyczny, wędzony aromat.

Jednak ze względu na możliwość ustawienia i monitorowania parametrów, użycie wędzarni elektrycznej daje większą szansę przyrządzenia mięs oraz serów w poprawny sposób i uzyskania najlepszych efektów kulinarnych. Wędzarnia elektryczna pozwala także zaoszczędzić wiele godzin, które trzeba poświęcić na monitorowanie jedzenia w jej tradycyjnej wersji. Z drugiej strony przyrządzenie wyrobów tradycyjną metodą ma swój nieodparty urok i długoletnią historię, dlatego wiele osób wybiera ją także ze względów hobbystycznych.

Przeczytaj także: Niedowędzone mięso – dlaczego wędzarnia nie dowędza mięsa?

Wędzenie na zimno i na gorąco – którą metodę wybrać?

Jeśli jesteś pasjonatem wędzonek domowej roboty, to na pewno słyszałeś o dwóch podstawowych sposobach wędzenia – na gorąco i na zimno. Oprócz nich w wielu recepturach spotkamy także metodę wędzenia na ciepło. Te metody różnią się przede wszystkim temperaturą i czasem trwania całego procesu. 

  • Wędzenie na gorąco jest sztuką przyrządzania mięs, która polega na podpiekaniu potraw w krótkim czasie, przy stałym zwiększaniu temperatury. Cały proces trwa zazwyczaj od 2 do 6 godzin. Cały proces można podzielić łącznie na 3 fazy: rozpoczynamy od wędzenia rzadkim dymem przez 30 minut w temperaturze 40 stopni Celsjusza, następnie przez 2-4 godziny wędzimy mięso w 60 stopniach Celsjusza, a w końcowej fazie podpiekamy w 80-90 stopniach Celsjusza. To świetne rozwiązanie, zwłaszcza kiedy nie mamy zbyt dużo czasu, a chcemy przygotować pyszny posiłek, składający się z wędzonych przysmaków. Jednak wadą tej metody jest fakt, że nie daje tak doskonałych efektów kulinarnych, jak wędzenie na zimno.
  • Wędzenie na zimno – dużo bardziej czasochłonny sposób wędzenia, który pomimo tego jest niesamowicie popularny w Polsce. Polega na wędzeniu wyrobów w niskiej temperaturze (od około 15 do 30 stopni Celsjusza), które jest poprzedzone peklowaniem jedzenia w aromatycznej marynacie przez kilka dni. Trwa od kilkunastu godzin do kilkunastu dni. Świetnie sprawdza się zwłaszcza w przypadku wędzenia ryb takich jak łosoś, czy pstrąg. Uzyskane produkty są wyraźnie słone i odporne na psucie. Ten sposób ma także swoje minusy – w procesie peklowania ubywa spora część jedzenia (ubytki mogą wynosić nawet 20%), a samo wędzenie wymaga dużej cierpliwości.
  • Wędzenie na ciepło – w trakcie wędzenia tą metodą w komorze wędzarniczej utrzymujemy temperaturę w zakresie od 30 do 50 stopni Celsjusza. Proces trwa zazwyczaj przez 2 dni, mięso jest wędzone po 6 godzin dziennie.

Metody wędzenia na zimno, na gorąco na ciepło charakterystyka

Wybór sposobu wędzenia zależy tak naprawdę od potrzeb i preferencji! Pamiętaj o tym, że niezależnie od wybranej metody, zazwyczaj mięso należy wcześniej odpowiednio przygotować – według zaleceń większości receptur peklujemy produkty na mokro lub na sucho, następnie osuszamy je i dopiero po takim przygotowaniu przechodzimy do wędzenia aromatycznym dymem. W zależności od wybranego mięsa ten proces będzie przebiegać inaczej – postępuj według receptury, z której korzystasz.

Mięsa wędzone w wędzarni

Zobacz też: Pierwsze wędzenie w nowej wędzarni

Jak wędzić za pomocą wędzarni elektrycznej?

Wędzenie za pomocą wędzarni elektrycznej jest niezwykle proste. Wystarczy nacisnąć jeden guzik oraz stosować się do wskazówek dotyczących wędzenia, by osiągnąć znakomite rezultaty kulinarne i zachwycić rodzinę i znajomych doskonale przyrządzonymi wędlinami, rybami, a także serami. Poniżej prezentujemy wskazówki dotyczące wędzenia potraw za pomocą wędzarni elektrycznej Borniak.

Przygotowanie mięsa do wędzenia

  1. Zacznij od wybrania mięsa sprawdzonego pochodzenia. Nawet najlepsza wędzarnia elektryczna oraz podążanie za instrukcjami z przepisu niewiele dadzą, jeśli wędzone wędliny i inne mięsne wyroby nie będą świeże oraz najwyższej jakości.
  2. Z mięsa usuń wszelkie błony, ścięgna i inne tego typu części, których zwykle się pozbywamy także przed jego gotowaniem i smażeniem. Za pomocą wędzarni elektrycznej możesz bez problemu wędzić również ryby, sery, warzywa, a nawet owoce! Także w tym wypadku należy sięgać po produkty najwyższej jakości, które pozwolą Ci cieszyć się ich unikalnym, wędzonym smakiem oraz aromatem.
  3. W zależności od wędzonego produktu, możesz od razu umieścić go wewnątrz wędzarni lub wcześniej namoczyć w solance. Aby przygotować solankę, wsyp 50-85 g soli do 1 litra wody (w zależności od tego, jak tłuste jest mięso) i mieszaj do momentu jej rozpuszczenia. Na każdy kilogram wędzonego mięsa potrzebny będzie 1 l z roztworem. Mięso trzeba ponakłuwać widelcem oraz włożyć do solanki i przykryć.
  4. Tak przygotowane jedzenie odkłada się do lodówki lub do chłodnego pomieszczenia na czas 8-24 godzin do ociekania.
  5. Po upływie tego czasu trzeba wyjąć mięso, przewiązać sznurkiem i wytrzeć papierowym ręcznikiem. Następnie musi być osuszane przez okres 3-4 godzin.

Przygotowanie mięsa do wędzenia krok po kroku

Wędzarnia elektryczna – uruchomienie i właściwy proces wędzenia

  1. Przy pierwszym uruchomieniu wędzarni należy wlać do połowy miski wodę i ustawić ją na środku, pod grzałką generatora dymu. Do zasypu generatora wędzarni elektrycznej wsypujemy zrębki wędzarnicze i uchylamy nieco szyber na górze. Zrębki powstają najczęściej z okorowanego drewna, dzięki czemu nie posiadają toksycznych substancji, które mogłyby wpłynąć na smak oraz sprawić, że wędzone jedzenie stałoby się niezdrowe. Świetnie zastępują one drewno używane w tradycyjnych wędzarniach, a dym powstający podczas ich spalania, nadaje potrawom prawdziwie wędzonego smaku i aromatu.
  2. Następnie podłącza się generator i wędzarnię do sieci elektrycznej 230 V. Za pomocą przełącznika należy uruchomić generator dymu oraz szafę wędzarniczą, a na panelu termostatu ustawić temperaturę 80 stopni Celsjusza. Wędzarnia powinna być wygrzewana przez około 2 godziny
  3. Po wykonaniu powyższych czynności możemy przejść do właściwego wędzenia. Jeśli chcemy wędzić na ciepło (temp. 30-60 stopni Celsjusza), uruchamiamy sam generator dymu (ewentualnie można również szafę wędzarniczą podczas wędzenia w niesprzyjających warunkach pogodowych) i ustawiamy odpowiednią temperaturę za pomocą termoregulatora na panelu sterowania. Z kolei do wędzenia na gorąco (60-90 stopni Celsjusza) włączamy zarówno generator dymu, jak i szafę wędzarniczą i również używamy termoregulatora do ustawienia preferowanej przez nas temperatury.
  4. Po tych krokach rozpoczynamy wpuszczanie do komory odpowiedniej ilości dymu, pozostawiając jedzenie na kilka godzin wędzenia, w zależności od stosowanej receptury. 
  5. Po zakończeniu wędzenia należy odłączyć zasilanie generatora i szafy wędzarniczej i wyczyścić urządzenie wodą zmieszaną z płynem do mycia naczyń.

Obsługa wędzarni elektrycznej kork po kroku

Akcesoria potrzebne do wędzenia

Do wędzenia na zimno potrzebna będzie specjalna przystawka do zimnego wędzenia, dzięki której osiągniemy temperaturę do 24 stopni Celsjusza. To świetna metoda, która zapewni jeszcze więcej intensywnego aromatu i znacznie wydłuży świeżość mięsa.

Jeśli natomiast chcesz przyspieszyć czas osuszania produktów w wędzarni, to zamontuj we wnętrzu komory wędzarniczej osuszacz. Wystarczy wstawić go w miejsce generatora dymu przed rozpoczęciem właściwego procesu wędzenia. Osuszacz ma wentylator o mocy 17 W, dzięki czemu szybko usunie wilgoć z powierzchni mięs, gwarantując równomierne wędzenie.

Podczas wędzenia w wielu przypadkach niezbędne będą także haki. Dostępne są w różnych rozmiarach i wariantach, dzięki czemu dopasujesz je do różnego typu mięs. Haki typu S będą odpowiednie do wędzenia szynek lub schabów.

Natomiast do przygotowania ryb najlepiej sprawdzą się haki z podwójnym ostrzem.

Jeśli zamierzasz włożyć do wędzarni wędliny lub sery, będziesz potrzebować także rozciągliwej siatki wędliniarskiej, dzięki której wędzonki pozostaną zwarte. Siatka dostępna w ofercie marki Borniak występuje w czterech rozmiarach: S, M, L oraz XL.

Zobacz też: Jakie drewno do wędzenia?

Wędzarnia elektryczna – jaką wybrać?

Przy wyborze wędzarni elektrycznej należy kierować się przede wszystkim swoimi potrzebami i preferencjami. Na rynku istnieje szeroki wybór urządzeń i akcesoriów do wędzenia, dzięki którym każdy miłośnik aromatycznych potraw znajdzie coś dla siebie. Na pewno warto wziąć pod uwagę wielkość urządzenia w zależności od ilości jedzenia, jaką planujemy wędzić. Wędzenie w wędzarni elektrycznej należy do najprostszych sposobów obróbki termicznej mięs, dlatego wybierając wędzarnię, warto kierować się przede wszystkim jej pojemnością. Do wędzarni elektrycznych, które sprawdzą się zarówno dla początkujących, jak i wieloletnich pasjonatów wędzenia należą:

Wędzarnia elektryczna domowa Cyfrowa Borniak Simple UWD-70 v1.4

Sprzęt posiada aż 70 litrów pojemności, dzięki czemu możesz w nim umieścić nawet do 10 kg wsadu! W ścianki urządzenia wbudowane są praktyczne uchwyty, dzięki którym możesz wędzić swoje mięsa aż na 6 poziomach. Za sprawą pojemnego generatora dymu urządzenie jest w stanie wytwarzać go nawet przez 8 godzin, bez konieczności dosypywania zrębków. Zainstalowany szyber pozwala regulować gęstość wydzielanego dymu i dopasowywać do potrzeb i preferencji użytkownika. Dzięki wbudowanemu termostatowi można także bez problemu kontrolować i uzyskiwać pożądaną temperaturę podczas wędzenia mięs, dla jeszcze lepszych efektów kulinarnych. Cyfrowy sterownik Borniak Simple zapewni prostą obsługę.

Smoker BBQ Cyfrowy Borniak BBDS–70 v1.4

To niesamowity sprzęt, który pozwoli Ci wędzić nawet najbardziej wymagające mięsa i wędliny. Dzięki specjalnie zaprojektowanej podwójnej grzałce pozwala osiągnąć temperaturę nawet do 150 stopni Celsjusza. Dym uwalniany jest w sposób automatyczny, a zasobnik jest w stanie pomieścić dużą ilość zrębków, zapewniających aż 8 godzin wydzielania dymu, bez konieczności dosypywania. Z tym urządzeniem będziesz w stanie zwędzić do 10 kg mięsa, dzięki uchwytom na półki aż na 6 poziomach! Za pomocą panelu sterowania cyfrowego Borniak Simple możesz bez problemu dostosowywać temperaturę w komorze wędzarniczej do jedzenia, które przyrządzasz oraz swoich własnych preferencji.

Wędzarnia elektryczna domowa Borniak Timer UWDT-150 v1.4

Jeśli szukasz sprzętu o jeszcze większej pojemności, to zwróć uwagę na model UWDT-150 v1.4, w którym uwędzisz do 20 kg mięsa. Atutem tego urządzenia jest jeszcze bardziej intuicyjny panel sterowania – Borniak Timer, na którym w prosty sposób zmienisz czas pracy grzałki, generatora dymu oraz osuszacza, a także temperaturę wędzenia. W szczelnie izolowanej komorze wędzarniczej można osiągnąć temperaturę do 120 stopni Celsjusza, a 2-litrowy zasobnik na zrębki drewna zapewni aż 8 godzin wędzenia, bez konieczności ponownego uzupełniania.

Zasadę działania wędzarni Borniak przedstawiliśmy na poniższym filmie:

Sprawdź także: Jaka wędzarnia elektryczna? Przegląd najciekawszych modeli