Przed kupnem kosiarki musimy wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak: powierzchnia naszego trawnika, częstotliwość koszenia, ukształtowanie terenu czy dostęp do źródeł zasilania. Dopiero wtedy możemy podjąć decyzję o tym, jaką kosiarkę kupić. Przyjrzyjmy się zatem kilku typom najpopularniejszych kosiarek i przeanalizujmy ich zastosowanie.

Kosiarka spalinowa

Kosiarki spalinowe dobrze sprawdzają się przy dużych powierzchniach terenu. Nie wymagają one dostępu do źródeł zasilania i z łatwością radzą sobie z wysoką i mokrą trawą. Moce silników kosiarek spalinowych wahają się przeważnie od 3,5 do 5,5 KM, co przekłada się na szerokość roboczą kosiarek – ponad 50 cm. Dzięki temu dość szybko poradzimy sobie z koszeniem dużych powierzchni. Jednak kosiarki spalinowe mają również kilka wad. Chodzi tutaj przede wszystkim o generowanie szkodliwych spalin, które są niebezpieczne dla zdrowia i dla środowiska, a przy okazji wytwarzają nieprzyjemny zapach.

jaką kosiarkę kupić?

Ponadto praca z kosiarką spalinową nie należy do najcichszych. Urządzenia te generują bardzo wysoki poziom hałasu, co może być uciążliwe zarówno dla nas, jak i dla naszych sąsiadów. Warto także pamiętać o tym, że konserwacja i eksploatacja kosiarki spalinowej jest skomplikowana i kosztowna, a urządzenia te same w sobie są dość drogie.

Kosiarka elektryczna

Kosiarka elektryczna dobrze sprawdzi się w przypadku średnich i małych powierzchni terenu. W przeciwieństwie do kosiarek spalinowych, kosiarki elektryczne nie generują spalin i są ciche. Są także proste w obsłudze, łatwo się je uruchamia, więc poradzi sobie z nimi właściwie każdy. Dodatkowo są one również znacznie tańsze i prostsze w konserwacji niż kosiarki spalinowe.

wybierz odpowiednią kosiarkę dla siebie

Należy jednak pamiętać o tym, że kosiarki elektrycznie do działania potrzebują źródła zasilania, więc warunkiem koniecznym jest posiadanie w pobliżu gniazdka elektrycznego. Ważną informacją jest to, że wraz ze wzrostem długości kabla spada napięcie. Z tego względu nie należy pracować kosiarką elektryczną w odległości większej niż 40 m od źródła zasilania, a optymalna długość kabla zasilającego to ok. 25 m. Problem stanowić może również przewód ciągnący się za nami podczas koszenia. Po pierwsze należy uważać, aby go nie przeciąć. Po drugie - przewód może zahaczać o wszelkiego rodzaju krzewy czy drzewa, a nawet zniszczyć znajdujące się w ogrodzie rośliny. Jeśli w naszym ogrodzie znajduje się dużo elementów ozdobnych, kwiatów czy krzewów, to kosiarka elektryczna nie jest najlepszym wyborem.

Kosiarka akumulatorowa

Jeżeli chcemy cieszyć się możliwością koszenia naszego trawnika urządzeniem, które jest ciche, nie emituje szkodliwych spalin a przy okazji nie wymaga dostępu do źródła zasilania, zdecydowanie powinniśmy zainwestować w kosiarki akumulatorowe.

Kosiarka GreenWorks

Nowoczesne kosiarki akumulatorowe potrafią dorównać mocą silnika kosiarkom spalinowym, a jednocześnie są urządzeniami w pełni ekologicznymi. Nie generują szkodliwych substancji, nie wytwarzają wibracji i nie potrzebują zasilania prądem, dzięki czemu unikniemy uciążliwych przewodów ciągnących się za nami i będziemy mieli możliwość swobodnego manewrowania między roślinami w naszym ogrodzie. Dobrej jakości kosiarki akumulatorowe umożliwiają wielogodzinną pracę bez konieczności ładowania urządzenia. Mimo, że nie jest to sprzęt należący do najtańszych, to komfort użytkowania oraz ekologiczne rozwiązania sprawiają, że to właśnie urządzenia bezprzewodowe są uważane za najlepsze rozwiązania w kwestii pielęgnacji ogrodów.

Jaką kosiarkę kupić - krótkie podsumowanie

Osoby posiadające małe ogrody najczęściej decydują się na wybór kosiarek elektrycznych, których główną zaletą jest niska cena. Jednak jeżeli nasz ogród jest sporych rozmiarów, to koszenie trawy tego typu urządzeniem może stanowić spore wyzwanie. Zostajemy więc postawieni przed wyborem: kosiarka spalinowa czy akumulatorowa. Ekologia, waga sprzętu i poziom hałasu przemawiają za kosiarką akumulatorową. A jak kształtują się ceny obu urządzeń? Dobrej jakości kosiarki spalinowe i akumulatorowe posiadają dosyć zbliżone ceny. W zależności od potrzeb możemy wybierać urządzenia z przedziału cenowego od ok. 800 zł do ponad 2000 zł.