Każdy użytkownik grilla gazowego powinien wiedzieć nie tylko, jak przy jego pomocy wyczarować prawdziwą kulinarną ucztę, ale również – jak czyścić grill gazowy, żeby służył sprawnie przez długie lata. Na szczęście nie jest to zbyt skomplikowane. Wystarczy przestrzegać kilku sprawdzonych zasad. Jakich? O tym w naszym artykule. Dowiedz się, jak poprawnie wykonać czyszczenie grilla gazowego krok po kroku i sprawdź, jakie środki do czyszczenia grilla będą Ci potrzebne!

Jakie akcesoria do czyszczenia grilla gazowego będą Ci potrzebne?

Do czyszczenia grilla gazowego nie potrzebujemy wielu akcesoriów – najważniejsza jest regularność i usuwanie wszystkich zabrudzeń na bieżąco.

  • Po każdym grillowaniu musisz przede wszystkim pamiętać o oczyszczeniu rusztu z resztek jedzenia za pomocą specjalnej szczotki, najlepiej z włosiem ze stali szlachetnej.
  • Równie ważne jest usunięcie zaschniętego tłuszczu z misy ociekowej – do tego przyda się skrobak.
  • Warto także regularnie czyścić zewnętrzne elementy, aby grill gazowy zachował swój świetny wygląd na długi czas – potrzebne będą płyny pielęgnacyjne i środki konserwujące rekomendowane przez producenta.
  • Jeśli sprzęt stał nieużywany przez długi czas lub generowany płomień jest mniej wydajny niż kiedyś, warto oczyścić palniki od środka, za pomocą zestawu narzędzi do ich konserwacji.
  • Miejmy również pod ręką miskę z letnią wodą oraz zestaw ściereczek do wytarcia grilla na sucho.

Wszystkie te preparaty i narzędzia znajdziesz w dziale: akcesoria do czyszczenia i pielęgnacji grilla

Akcosoria do czyszczenia grilla gazowego

Jak czyścić grill gazowy – poradnik krok po kroku

Usunięcie zaschniętego, przypalonego tłuszczu z grilla jest uciążliwe i czasochłonne. Dlatego warto posłuchać rady ekspertów, którzy na pytanie o to, jak czyścić grill gazowy, odpowiadają, że przede wszystkim najważniejsze jest, aby czyszczenie grilla gazowego odbywało się po każdym grillowaniu, na bieżąco. Będzie to wtedy znacznie łatwiejsze i szybsze, dlatego nie odkładajmy tej czynności na później. Poniżej omawiamy krok po kroku wszystkie czynności, które musisz wykonać, aby skutecznie pozbyć się wszystkich nagromadzonych zabrudzeń.

Proces wypalania

Likwidację pozostałych na ruszcie zabrudzeń i resztek jedzenia rozpoczynamy od tak zwanego wypalania – czyli czyszczenia grilla gazowego przy użyciu wysokiej temperatury. Aby zainicjować ten proces, zapalamy wszystkie palniki grilla i przekręcamy pokrętła aż do samego końca. Oczywiście robimy to przy zamkniętej pokrywie. Pamiętajmy, że wypalanie przeprowadzić należy również w przypadku, gdy po raz pierwszy uruchamiamy nowo zakupiony grill gazowy.

Dzięki temu rozgrzewamy piekarnik do maksymalnej temperatury (250-300 stopni Celsjusza), co znacznie ułatwi usuwanie brudu. Wypalanie powinno trwać około 15-20 minut – do momentu, aż z grilla przestanie wydobywać się dym. Na długość procesu wypalania wpływa to, jakie potrawy były wcześniej opiekane na ruszcie.

Proces wypalania grilla gazowego

Zobacz więcej: Piroliza grilla gazowego – czyli o tym, czym jest wypalanie grilla gazowego?

Czyszczenie misy ociekowej

Po zakończeniu procesu wypalania, gdy grill nieco ostygnie, opróżniamy oraz przemywamy wodą pojemnik, do którego podczas grillowania spływa tłuszcz – czyli misę ociekową. Jeśli pomimo opłukania wodą na jej powierzchni pozostają zaschnięte resztki tłuszczu, używamy specjalnej skrobaczki.

Warto wiedzieć, że wiele modeli ma wysuwane misy, wykonane ze stali nierdzewnej, które nadają się do opłukiwania pod bieżąca wodą. Ponadto, niektórzy producenci opracowują konstrukcje, które nadają się do mycia w zmywarkach. Wszystkie informacje dotyczące czyszczenia znajdziesz w instrukcji do swojego grilla.

Czyszczenie misy ociekowej

Czyszczenie rusztu, aromatyzerów i palników

Następnie przy pomocy szczotki z włosiem ze stali szlachetnej usuwamy zwęglone resztki z rusztu, aromatyzerów, palników oraz dolnej części piekarnika. Jej kształt powinien być odpowiednio wyprofilowany, tak aby włosie dotarło również do trudniej dostępnych zakamarków.

Gdy ruszt będzie już oczyszczony ze wszystkich resztek, warto zabezpieczyć jego pręty warstwą oleju roślinnego. Ten zabieg konserwacyjny znacząco zmniejszy problem jedzenia przywierającego do rusztu, a tym samym wydłuży jego żywotność.

Czyszczenie rusztu grilla gazowego

Czyszczenie pokrywy i zewnętrznych elementów

Odpowiednia pielęgnacja wewnętrznych części grilla pozwala zachować jego wydajność i sprawne działanie, ale warto także dbać o zewnętrzne części. Dzięki temu sprzęt wykonany z trwałych materiałów będzie wyglądać jak nowy, pomimo upływu lat.

Na zewnętrznych elementach grilla czasem mogą się pojawić przebarwienia od dymu lub plamy z tłuszczu. Usuwamy je za pomocą dedykowanych płynów pielęgnacyjnych, które posiada w swojej ofercie każdy uznany producent grilli. Nie warto oszczędzać na tych preparatach – producenci dbają o to, by środki w ich ofercie były odpowiednie do materiałów, z których wykonano sprzęt – dostępne są m.in. oddzielne produkty do emalii lub stali nierdzewnej.

Gdy już mamy odpowiedni płyn, nasączamy nim ściereczkę, a następnie przecieramy pokrywę, panel sterowania, drzwiczki od szafki oraz półki boczne.

Płyny do pielęgnacji grilla

Niezbędna konserwacja grilla gazowego

Czyszczenie grilla gazowego to pierwszy etap dbałości o sprzęt. Nie należy jednak na nim poprzestać. Równie ważna jest bowiem odpowiednia konserwacja. Nie zapominajmy więc, aby po każdym czyszczeniu zaimpregnować ruszt grilla gazowego – niezależnie od tego, czy jest żeliwny czy ze stali szlachetnej – warstwą oleju roślinnego.

W ten sposób nie tylko zabezpieczymy go przed korozją, ale również stworzymy nieprzywierającą powłokę na kolejne grillowanie. Do impregnacji użyć możemy rozpylacza oleju.

Dobrze sprawdzi się także pędzel z silikonowym włosiem.

Jak wyczyścić ruszt grilla z rdzy?

Jeżeli na ruszcie zauważysz rdzę, to nie jest to jeszcze powód do paniki. Zazwyczaj pojawia się ona, gdy resztki jedzenia na powierzchni prętów nie były usuwane na bieżąco lub grill stał nieużywany przez dłuższy czas. Na ten problem są narażone w szczególności żeliwne ruszty, które nie były odpowiednio czyszczone i zabezpieczane.

Nie musisz od razu wymieniać rusztu na nowy, ale oczywiście przed grillowaniem musisz się pozbyć rdzawego nalotu. Jak to zrobić? Poniżej znajdziesz instrukcję.

  1. Na samym początku zabierz się do czyszczenia rusztu specjalną szczotką do czyszczenia rusztów. Postaraj się usunąć jak najwięcej zalegającego osadu.
  2. Kolejna czynność to rozgrzanie rusztu do wysokiej temperatury i wypalanie przez 10-15 minut. W tym celu ustaw wszystkie palniki na najwyższą moc i zamknij pokrywę.
  3. Poczekaj, aż ruszt się wychłodzi.
  4. Po tych krokach po prostu umyj ruszt wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń.
  5. Po zakończeniu czyszczenia rdza powinna całkowicie zostać usunięta. Na koniec możesz osuszyć ruszt ręcznikiem papierowym.

Dobrze jest również od razu zakonserwować ruszt, smarując go warstwą oleju. Dzięki temu prawdopodobieństwo ponownego pojawienia się rdzy na naszym ruszcie w przyszłości będzie o wiele mniejsze.

Czyszczenie grilla gazowego – palniki

Zastanawiasz się, co jeszcze warto zrobić na początku nowego sezonu grillowania? A może zauważyłeś, że Twój sprzęt nagrzewa się wolniej, a płomień nie jest tak wydajny jak wcześniej? Zdarza się, że wewnątrz palników gromadzą się pajęczyny, zaschnięty tłuszcz oraz inne zanieczyszczenia, które utrudniają przepływ gazu. Wtedy warto oczyścić je wewnątrz.

Czyszczenie palników wewnątrz

Jeżeli chcemy wyczyścić kompleksowo naszego grilla gazowego, to pierwszą rzeczą o której powinniśmy pamiętać, jest odłączenie go od zasilania gazem. Następnie należy wyjąć każdy z palników, aby oczyścić go wewnątrz – informacje o tym, jak zdemontować tę część znajdziesz w instrukcji do grilla.

Do oczyszczenia palników wewnątrz będziesz potrzebować długiej, wąskiej szczotki, która pozwoli dotrzeć w każdy zakamarek. Należy również odetkać zewnętrzne otwory na całej długości – sprawdzi się do tego szczotka z wysuwaną igłą. Producenci oferują specjalne narzędzia do konserwacji palników.

Na końcu nie zapomnijmy też o wyczyszczeniu elementów doprowadzających gaz. I na tym właściwie kończy się pielęgnacja grilla gazowego.

Czym wyczyścić ruszt od grilla?

Dobra szczotka do czyszczenia rusztu to akcesorium, które powinien zakupić każdy właściciel grilla – nie tylko gazowego (np. grill Napoleon), ale także węglowego lub elektrycznego. To właśnie dzięki niej usuniesz resztki jedzenia z powierzchni do grillowania, ale dobra szczotka sprawdzi się również do czyszczenia aromatyzerów, czy dna piekarnika. Najczęściej polecane szczotki posiadają włosie ze stali szlachetnej, ale możesz również wybrać model z włosiem nylonowym lub palmowym. Poniżej prezentujemy kilka szczotek, na które warto zwrócić uwagę.

  • Trójstronna szczotka do czyszczenia grilla Weber – o szerokości 18 cm, z włosiem ze stali nierdzewnej, które zapewni trwałość na długi czas. Ma idealnie wyprofilowaną rączkę i pozwala dotrzeć w każdy zakamarek grilla.

  • Szczotka do czyszczenia rusztu potrójna Premium Barbecue Enders – posiada aż 3 głowice z włosiem ze stali szlachetnej, dzięki czemu czyszczenie grilla przebiega szybko, a przy tym jest bardzo precyzyjne. Nadaje się zarówno do rusztów żeliwnych, jak i ze stali nierdzewnej.

  • Lodowa szczotka do rusztu Broil King – alternatywne rozwiązanie, które umożliwia czyszczenie jeszcze nagrzanego rusztu. Wykorzystuje działanie parujących kostek lodu, aby skutecznie usunąć wszystkie zabrudzenia.

Zobacz też: Właściwa konserwacja rusztów Broil King

Płyny do czyszczenia grilla

Skuteczny płyn do pielęgnacji bez problemu usunie plamy od tłuszczu, kurz, odciski palców i pozostały zalegający brud. Warto wybrać płyn opracowany przez producenta z myślą o materiałach, z których wykonano grill. Dzięki pielęgnacji specjalistycznymi środkami będzie się on świetnie prezentować przez cały czas.

Jeśli dopiero niedawno zakupiłeś nowy grill gazowy i jeszcze nie posiadasz akcesoriów do jego czyszczenia, możesz się także zdecydować na zestaw zawierający wszystkie niezbędne produkty Znajdziesz w nim szczotkę, odpowiednie płyny, ściereczki oraz gąbki. Takie rozwiązanie proponuje m.in. marka Weber.

Zobacz też: Najciekawsze akcesoria do grillowania

Sprawdź także nasze rankingi grilli gazowych: