Podczas użytkowania grilla gazowego na jego ruszcie oraz w piekarniku gromadzą się pozostałości grillowanych dań. Aby zachować urządzenie w jak najlepszym stanie, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Jedną z nich jest piroliza grilla gazowego, czyli wypalanie. Ta prosta czynność pomaga nam zachować grill w doskonałym stanie. Czym jest wypalanie grilla gazowego?

Co to jest piroliza?

W języku greckim piroliza oznacza: pyroogień oraz lysisrozpad. Piroliza to obróbka termochemiczna, którą można zastosować do dowolnego produktu organicznego. W tej obróbce materiał poddawany jest działaniu wysokiej temperatury, a przy braku tlenu przechodzi chemiczną i fizyczną separację na różne cząsteczki. Rozkład odbywa się dzięki ograniczonej stabilności termicznej wiązań chemicznych materiałów, co pozwala na ich rozpad przy wykorzystaniu ciepła. Piroliza znana jest także jako sucha destylacja lub destylacja rozkładowa. Z chemicznego punktu widzenia jest to rozpad złożonych związków do prostych form.

Czym jest piroliza na grillu?

Po zakończonym grillowaniu powinniśmy zadbać o czystość grilla gazowego. Piroliza to proces polegający na przepalaniu lub wypalaniu grilla, aby pozbyć się wszystkich resztek jedzenia. W wyniku pirolizy i działania bardzo wysokiej temperatury pozostałości na ruszcie zamieniają się w popiół, który z łatwością możemy uprzątnąć. W zależności od intensywności użytkowania grilla oraz tego, co grillowaliśmy, piroliza zajmuje od 10 do 30 minut. Jest ona także ścisle powiązana z prawidłową konserwacją aromatyzerów i rusztów.

Sprawdź także: Jak czyścić grill gazowy? Najważniejsze zasady konserwacji

Co to jest piroliza?

Jak prawidłowo wykonać pirolizę grilla gazowego?

Eksperci grillowi radzą, aby pirolizę grilla gazowego wykonywać po każdym grillowaniu. Zaschnięty, przypalony tłuszcz jest trudny do usunięcia, dlatego warto nie doprowadzać do sytuacji, w której na ruszcie znajdzie się jego kilka warstw. Nie warto więc odkładać tej czynności na później. Czyszczenie grilla na bieżąco pozwoli nam zachować urządzenie w doskonałym stanie i cieszyć się nim przez wiele lat. Likwidację zabrudzeń i resztek jedzenia powinniśmy rozpocząć od wypalania, czyli czyszczeniu grilla gazowego przy użyciu bardzo wysokiej temperatury. Aby rozpocząć ten proces, zapalamy wszystkie palniki grilla i rozgrzewamy piekarnik do maksymalnej temperatury (250-300 stopni Celsjusza). Działania wykonujemy przy zamkniętej pokrywie. Wypalanie powinno trwać około 15-20 minut – do momentu, aż z grilla przestanie wydobywać się dym.

Po przeprowadzonym procesie wypalania, gdy grill przestygnie, wyciągamy szufladkę na tłuszcz, opróżniamy ją i  myjemy za pomocą płynu do mycia naczyń i ciepłej wody. Następnie przy pomocy szczotki z włosiem ze stali nierdzewnej usuwamy zwęglone resztki z rusztu, aromatyzerów, palników oraz dolnej części piekarnika. Pamiętajmy, że wypalanie przeprowadzić należy również w przypadku, gdy po raz pierwszy uruchamiamy nowo zakupiony grill gazowy.

Sprawdź także: Jak dbać o grilla węglowego – czyszczenie i konserwacja

Jak wypalić grill gazowy?

Wypalanie grilla gazowego: instrukcja krok po kroku

Wypalanie grilla gazowego to prosty proces, który bez problemu samodzielnie wykonamy. Piroliza grilla jest zazwyczaj pierwszym etapem przed czyszczeniem urządzenia. Samo wypalanie wymaga jedynie ustawienia najwyższej temperatury w grillu oraz zamknięcia pokrywy. Tyle wystarczy, aby wypalić pozostałości tłuszczu i potraw na ruszcie. 

  1. Ruszt grilla gazowego wyczyść za pomocą ręczników papierowych. Przyspieszy to proces wypalania.
  2. Etap wypalania: pokrętła w grillu ustaw na największą moc i zamknij pokrywę.
  3. Wypalanie resztek na grillu powinno trwać około 15-20 minut, w zależności od stopnia zabrudzenia.
  4. Za pomocą czystej szczotki ze stali nierdzewnej wyczyść jeszcze ciepły ruszt. 
  5. Do czyszczenia rusztu najlepiej sprawdzą się szczotki trójstronne, które wyczyszczą również przestrzenie między żeberkami rusztu. 

Sprawdź także: Właściwa konserwacja rusztów Broil King

Piroliza

Kolejny etap pirolizy: czyszczenie grilla gazowego

Po etapie wypalania resztek z rusztu, czas na czyszczenie grilla gazowego. Pamiętaj, że warto wykonywać ten proces po każdym grillowaniu. Do czyszczenia grilla przydadzą się nam: papierowe ręczniki, rękawiczki, woda, płyn do mycia naczyń. Czyszczenie grilla ułatwią także specjalistyczne środki do stali nierdzewnej lub emalii.

  1. Pokrywę grilla z zewnętrznej strony myjemy delikatnie wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń lub mydła.
  2. Wycieramy do sucha ręcznikiem papierowym albo miękką ściereczką.
  3. Do części wykończonych stalą nierdzewną, używamy specjalistycznego środka. Możesz sięgnąć np. po preparat marki Weber: płyn do czyszczenia stali nierdzewnej Weber
  4. Za pomocą szczotki ze stali nierdzewnej czyścimy wnętrze piekarnika, czyszcząc również boczne ścianki komory. Następnie myjemy je, używając gąbki z wodą i płynem do mycia naczyń lub mydłem. 
  5. Kolejny krok to wyczyszczenie rusztu za pomocą szczotki ze stali nierdzewnej. Ruszty domywamy za pomocą gąbki, ciepłej wody i mydła. Następnie wycieramy do sucha i konserwujemy, nanosząc olej o wysokim punkcie dymienia. 
  6. Pod rusztem znajdują się aromatyzery, które również czyścimy za pomocą szczotki ze stali nierdzewnej. 
  7. Przechodzimy do palników – czyścimy je szczotką, wykonując ruch z góry na dół, prostopadle do portów w palnikach. 
  8. Sprawdzamy resztę piekarnika – w przypadku większych pozostałości jedzenia czyścimy je za pomocą szpatułki. 
  9. Wyciągamy szufladę na tłuszcz, opróżniamy z resztek jedzenia i dokładnie myjemy. 

Jakie produkty do czyszczenia grilla gazowego?

Producenci grilli gazowych oferują bardzo szeroki wybór akcesoriów do pielęgnacji urządzeń. Środki te pomogą nam zadbać o czystość grilla i znacznie ułatwią proces czyszczenia.

Zestaw do czyszczenia grilla Weber

Zestaw do czyszczenia grilla Weber zawiera wszystko, czego potrzebujesz, aby Twój grill lśnił nowym blaskiem! Zestaw zawiera wszystkie najpotrzebniejsze produkty: spray zapobiegający przywieraniu potraw, ściereczkę z mikrofibry, 2 gąbki do czyszczenia, płyn do czyszczenia emalii, płyn do czyszczenia rusztu oraz bambusową szczotkę do czyszczenia rusztu 30 cm.

Płyn do czyszczenia emalii Weber

Płyn do czyszczenia emalii marki Weber aplikujemy za pomocą spraya, dzięki czemu nad pokrywą grilla rozpylana jest drobna mgiełka, która osiada na emaliowanych elementach. Środek ten skutecznie rozpuszcza tłuszcz, resztki potraw i wszelki brud, ułatwiając perfekcyjne wyczyszczenie emaliowanych powierzchni. Innowacyjna konstrukcja butelki i pompki pozwala na spryskiwanie pod każdym kątem, dzięki czemu wyczyścisz grill jeszcze efektywniej!

Szeroka szczotka Broil King

Specjalna konstrukcja sprawia, że możesz obrócić szczotkę Broil King o 90 stopni, a tym samym dokładnie oczyścić miejsca trudno dostępne dla zwykłej szczotki. Szczotka ma skrętne włosie wykonane ze stali szlachetnej, doskonale nadaje się do rusztów żeliwnych i wykonanych ze stali nierdzewnej. Dzięki szerokości końcówki wynoszącej aż 16,5 cm, szczotka dokładnie czyści małe i duże powierzchnie, doprowadzając do porządku nawet najbardziej zabrudzony ruszt. 

Gąbki do czyszczenia, 2 szt. Weber

Gąbka sprawdzi się nie tylko do czyszczenia rusztu, ale również wnętrza piekarnika i pokrywy. Posiada 2 strony: stronę miękką do strony emalii oraz stronę chropowatą, która pomoże nam doczyścić bardziej uporczywy brud. Gąbki Weber są dużo bardziej trwałe niż klasyczne gąbki kuchenne.

Płyn do czyszczenia stali nierdzewnej Weber

Płyn pozwala zachować idealnie czyste elementy ze stali nierdzewnej. Preparat w sprayu od marki Weber pozwala rozpylić delikatną mgiełkę, która skutecznie czyści wszelkie powierzchnie ze stali nierdzewnej, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz grilla. Płyn pozostawia błyszczące i odpowiednio zakonserwowane ruszty, aromatyzery i inne części grilla.

Wszystkie akcesoria do pielęgnacji grilla znajdziesz na naszej stronie tutaj