Wędzenie na gazie? Brzmi nietypowo, ale to świetna metoda przygotowywania aromatycznych potraw. Masz ochotę na kurczaka pachnącego jabłonią? Aromatycznego łososia? A może skusisz się na stek wołowy z nutą whiskey? Wypróbuj wędzenie na grillu gazowym.

Czego potrzebujesz, by wędzić na grillu gazowym?

Do przygotowywania wędzonych potraw, oprócz składników oraz oczywiście grilla gazowego, potrzebujesz:

  • wędzarki, inaczej nazywanej skrzynką do wędzenia,
  • wiórków drzewnych do wędzenia.

Z łatwością kupisz je w naszym sklepie w dziale: Akcesoria do wędzenia na grillu. A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, to zapraszamy do obejrzenia filmiku z prezentacją poszczególnych akcesoriów:

Proces wędzenia na grillu

Wędzenie na grillu gazowym nie należy do trudnych metod przygotowywania żywności, ale wymaga cierpliwości. Topowi producenci grilli gazowych proponują dwie techniki wędzenia: tradycyjną i pośrednią.

W technice tradycyjnej temperatura powinna zostać ustawiona poniżej 135 stopni C. Tak niska temperatura będzie wymagała wędzenia aż przez 3-4 godziny i lepiej stosować ją do czerwonych mięs. Cierpliwość na pewno się opłaci, bo otrzymamy kruche mięso o wyjątkowym aromacie.

Druga technika, czyli grillowanie pośrednie, jest znacznie bardziej uniwersalną i co ważne - szybką metodą. Grilla ustawiamy na ok. 135-200 stopni C. W takiej temperaturze ryby czy delikatne mięso drobiowe będzie gotowe po ok. 30-40 minutach. Grillowanie pośrednie dobrze wydobywa smak tradycyjnych pieczeni, drobiu i ryb, ale może być też wykorzystywane do przygotowania wołowiny, wieprzowiny i dziczyzny.

Wędzenie na grillu gazowym - wędzarka wypełniona wiórkami

Jak wędzić na grillu gazowym?

Zacznijmy od przygotowania mięsa. Kluczem do sukcesu jest odpowiednio długie marynowanie lub peklowanie, więc mięso trzeba przygotować dzień wcześniej.

Przed rozpaleniem grilla należy namoczyć wiórki do wędzenia. Powinny one leżeć w wodzie przez ok. 30 minut. Jeśli chcesz, by dym wytwarzał się od samego początku, to możesz dodać trochę suchych wiórek do mokrych.

By podnieść walory smakowe potrawy, warto umieścić pod mięsem brytfannę z wodą i ziołami. Na aromatyzerze kładziemy następnie jeszcze skrzynkę z wiórkami.

Podczas wędzenia nie włączamy wszystkich palników, tylko te zewnętrzne.

Wiórki do wędzenia

Wiórki jabłkowe do wędzenia na grilluBy wędzenie na grillu gazowym zakończyło się powodzeniem, musimy odpowiednio dobrać wiórki i pamiętać, że:

  • nie można dodawać zbyt dużo wiórków: lepiej na początek zacząć z małą ilością, np. wsypać pół szklanki do wędzarki,
  • przed wędzeniem trzeba przygotować wiórki, czyli je namoczyć,
  • nie wolno zbyt często otwierać pokrywy grilla, bo aromat ucieknie na zewnątrz.

Drewniane wiórki do wędzenia występują w wielu rodzajach. Odpowiedni ich dobór jest kluczem do sukcesu. Najczęściej wykorzystuje się zrębki z drzew owocowych.

Jak dobrać wiórki drewniane do rodzaju mięsa?

Producenci oferują wiele ciekawych wiórków do wędzenia. Wśród najpopularniejszych wyróżniamy:

  • Amerykański orzech biały (Hickory) - wiórki przeznaczone do wołowiny, baraniny i wieprzowiny. Nadają mięsu aromat ostry, egzotyczny i wędzony.
  • Wiśnia - wiórki przeznaczone do drobiu oraz wieprzowiny. Nadają aromat słodki, owocowy oraz wędzony.
  • Jabłoń - wiórki nadające słodkawy i owocowy aromat. Pasuje do drobiu, wieprzowiny, ryb, owoców morza oraz serów.
  • Dębowa beczka - wiórki występujące pod nazwą Whiskey, co wiele mówi o aromacie. Jest on dosyć pikantny i świetnie podkreśla smak wołowiny, wieprzowiny oraz dziczyzny.
  • Jadłoszyn (Mesquite) - wiórki z amerykańskiego drzewa, które nadaje potrawom ostrego, pikantnego oraz silnego aromatu. Nadaje się do wołowiny, wieprzowiny oraz dziczyzny.
  • Cedr - wiórki idealne do ryb, owoców morza oraz serów. Nadają subtelny i świeży aromat.

Ułatwieniem jest fakt, że na opakowaniach często znajdziemy informację o tym, do jakich potraw przeznaczone są dane wiórki. I tak możemy wybierać m.in. wiórki do wędzenia wołowiny, wieprzowiny, ryb i owoców morza.