Kurz to gość niechciany, ale obecny w każdym domu i mieszkaniu. Poza względami estetycznymi, jest częstą przyczyną alergii i złego samopoczucia. Skąd się bierze? Czy można go zwalczyć? Jak może pomóc w tym pochłaniacz kurzu? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Skąd się bierze kurz?

Chociaż kurz na pierwszy rzut oka zawsze wygląda tak samo, to w rzeczywistości jest to połączenie wielu różnych cząsteczek. Skład jest inny w zależności od pomieszczenia, wysokości, na jakiej znajduje się mieszkanie, jak i mieszkańców - nikt w domu nie ma takiego samego kurzu i można nawet zaryzykować stwierdzenie, że badając kurz, dowiemy się wiele o osobach zamieszkujących dane miejsce.

Najczęściej jednak w skład kurzu wchodzą: włosy, naskórek, sierść zwierząt, roztocza, grzyby, bakterie, pyłki, jaja, odchody i szczątki owadów, a także cząsteczki piasku i wiele innych. Najwięcej kurzu gromadzi się tam, gdzie powietrze jest nieruchome - dlatego w dużych ilościach znajdziemy go pod łóżkiem i za meblami.

Jak pozbyć się kurzu?

Regularne odkurzanie, mycie podłóg, wycieranie półek i mebli to najlepsze sposoby na walkę z kurzem, który już osiadł na powierzchni. Niestety, po sprzątaniu kurz najczęściej unosi się w powietrzu, a następnie ponownie osiada na meblach. Rozwiązaniem jest oczyszczacz powietrza, nazywany też pochłaniaczem kurzu.

Takie urządzenie składa się z wentylatora, który zasysa powietrze do środka obudowy, aby przepuścić je przez specjalne filtry, które zatrzymują kurz i inne mikroskopijne zanieczyszczenia. Tak oczyszczone powietrze jest później ponownie wydmuchiwane do pomieszczenia.

Oczyszczacz Webber - widoczne filtry

Oczyszczacz powietrza potrafi wyłapywać i eliminować składniki kurzu, które unoszą się w powietrzu - zanim jeszcze osiądą na powierzchni. Oznacza to, że jest to sposób na aktywną walkę z przyczynami, a nie tylko efektami (kurz zbierający się na meblach). Co więcej, takie rozwiązanie nie wymaga dodatkowej pracy - wystarczy tylko włączyć oczyszczacz powietrza.

Czy kurz jest potrzebny? Okazuje się, że tak. Jego obecność wzmacnia układ odpornościowy. Gdybyśmy wyeliminowali go całkiem i przebywali wyłącznie w sterylnym pomieszczeniu, to organizm zacząłby reagować na niego alergicznie.

Jednocześnie nadmiar kurzu jest zagrożeniem, szczególnie dla alergików i astmatyków. Negatywnie wpływa też na samopoczucie. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem: Oczyszczacz powietrza dla alergików – czy działa?, w którym omówiliśmy to zagadnienie bardziej szczegółowo.

Oczyszczacz powietrza Webber w salonie

Jaki pochłaniacz kurzu? Istotne cechy

Jeśli chcesz kupić oczyszczacz powietrza, który skutecznie poradzi sobie z kurzem, to powinieneś wziąć pod uwagę poniższe parametry.

Wieloetapowy proces filtracji

Najczęściej spotykane połączenie filtrów to:

  • Filtr wstępny - zatrzymuje większe, widoczne dla oka cząstki, m.in. kłęby kurzu, włosy.
  • Filtr węglowy - usuwa intensywne zapachy (np. dym papierosowy lub zapachy podczas gotowania) i neutralizuje lotne związki organiczne.
  • HEPA - eliminuje nawet 99,995% bakterii, wirusów, grzybów, pyłów zawieszonych i innych niewidocznych cząstek, z których część wchodzi później w skład kurzu.

Filtr wstępny wymaga regularnego czyszczenia, natomiast węglowy i HEPA zużywają się i co jakiś czas konieczna jest ich wymiana. Okres przydatności zależy od warunków, w których pracuje oczyszczacz powietrza. W sprzedaży dostępne są też urządzenia z filtrem zmywalnym wielokrotnego użytku, czyli oczyszczacze powietrza Airdog

Filtry w oczyszczaczach powietrza Airdog

Dowiedz się więcej o filtrach z naszego artykułu: Rodzaje filtrów stosowanych w oczyszczaczach powietrza.

Jonizacja plazmowa

Przydatną funkcją w walce z roztoczami jest jonizacja plazmowa. Jest to technologia zastosowana m.in. w oczyszczaczach powietrza Webber, wspominanych już urządzeniach Airdog czy oczyszczaczu powietrza GREE Aqua.

Polega na generowaniu niewidocznych dla ludzkiego oka jonów ujemnych, które niszczą wirusy, alergeny i zarodniki grzybów zanim te dotrą do oczyszczacza powietrza. Jonizator plazmowy z łatwością usuwa z powietrza mikroskopijne cząstki kurzu, a także dym papierosowy, intensywne zapachy, bakterie i pyłki. Filtr można myć w ciepłej wodzie, a następnie wykorzystać ponownie.

Tryb automatyczny

Wybrany przez Ciebie oczyszczacz powinien mieć możliwość pracy w trybie automatycznym. Oznacza to, że urządzenie na bieżąco monitoruje jakość powietrza w pomieszczeniu i w zależności od odczytów, dostosowuje swoją pracę. Dzięki temu zagrożenia zostają usunięte szybko, a oczyszczacz nie zużywa energii pracując na pełnych obrotach wtedy, kiedy nie jest to konieczne.

Masz pytania? Skorzystaj z porady naszych ekspertów. Pomożemy Ci wybrać oczyszczacz powietrza dostosowanych do Twojego potrzeb. Numer telefonu i adres email znajdziesz w zakładce Kontakt.

Sprawdź też artykuł: Jaki oczyszczacz powietrza wybrać?, w którym omawiamy 8 kwestii, na które warto zwrócić uwagę, by wybrać dobry oczyszczacz.