Rodzaj filtrów zastosowanych w oczyszczaczach powietrza ma wpływ na to, jakie zanieczyszczenia (i z jak dużą skutecznością) będą usuwane z powietrza. Podpowiadamy, czym charakteryzują się dostępne na rynku rozwiązania.

Filtr wstępny

Jest pierwszym filtrem, do którego wpada zassane przez oczyszczacz powietrze. Jego zadaniem jest wyłapywanie największych, widocznych gołym okiem zanieczyszczeń (kurz, sierść, włosy, naskórek). Zatrzymuje największe zabrudzenia, dzięki czemu pozostałe, bardziej specjalistyczne filtry, nie zużywają się tak szybko.

Jego czyszczenie powinno odbywać się minimum raz w tygodniu. Taki filtr można czyścić ręcznie, odkurzać i myć pod wodą (należy pozostawić do wyschnięcia przed włożeniem do oczyszczacza). Filtr wstępny jest obecny w większości oczyszczaczy powietrza.

Filtr węglowy

Filtr węglowy zbudowany jest z granulek węgla aktywnego (nazywanego też węglem aktywowanym) i wyglądem przypomina plaster miodu. Podobnie jak filtr wstępny, nie występuje samodzielnie, lecz wspiera inne filtry w skutecznym oczyszczaniu powietrza.

Zadaniem filtra węglowego jest neutralizacja lotnych związków organicznych (emitowane podczas palenia papierosów lub podczas używania farb i klejów) i intensywnych zapachów (powstających np. podczas gotowania).

Regularne czyszczenie pozwala na skuteczniejsze działanie, jednak co jakiś czas konieczne jest zastąpienie go nowym egzemplarzem - częstotliwość wymian jest uzależniona od warunków, w których pracuje oczyszczacz powietrza.

Filtr węglowy w oczyszczaczu powietrza

Przed zakupem warto sprawdzić, jak dużo węgla aktywnego posiada filtr węglowy. Przykładowo, oczyszczacz powietrza LIFAair LA500V posiada filtr węglowy zawierający aż 325 gramów węgla aktywnego. Możliwe jest też podwójne zestawienie filtrów, co daje aż 650 gramów węgla. Im więcej węgla aktywnego w filtrze, tym większa skuteczność oczyszczania powietrza.

Filtr EPA/HEPA/ULPA

Filtr HEPA (High Efficiency Particulate Air) jest jednym z najważniejszych filtrów stosowanych w oczyszczaczach powietrza. Pochłania pyły zawieszone (m.in. PM 2.5 i PM10), roztocza kurzu, pyłki, bakterie i wirusy.

Skuteczność jest zależna od klasy filtra:

  • EPA E10 – usuwa min. 85% zanieczyszczeń
  • EPA E11 – usuwa min. 95% zanieczyszczeń
  • EPA E12 – usuwa min. 99,5% zanieczyszczeń
  • HEPA H13 – usuwa min. 99,95% zanieczyszczeń
  • HEPA H14 – usuwa min. 99,995% zanieczyszczeń

Na rynku dostępne są też filtry klasy ULPA (Ultra Low Penetration Air) nazywane filtrami absolutnymi. Cechują się jeszcze większą dokładnością usuwania zanieczyszczeń, ale ich używanie w domowych oczyszczaczach powietrza nie jest uzasadnione. Wystarczająco skuteczne są filtry klasy E12, H13 i H14.

Filtry HEPA do oczyszczacza LIFEair LA500V

Filtry HEPA wymagają regularnej wymiany. Podobnie jak w przypadku filtra węglowego, częstotliwość uzależniona jest m.in. od pory roku, miejsca zamieszkania, częstotliwości używania i producenta oczyszczacza powietrza.

Filtr zmywalny

Największą wadą standardowych filtrów HEPA jest konieczność ich wymiany. Jest to rozwiązanie nieekologiczne, które generuje dodatkowe wydatki. Niektóre oczyszczacze powietrza, np. Airdog X5 i Airdog X8, zostały wyposażone w filtr zmywalny wielokrotnego użytku.

Ten filtr, podobnie jak HEPA, usuwa z powietrza pyły zawieszone PM10, PM2.5, wirusy, pyłki i zarodniki grzybów. Można go jednak myć (ręcznie lub w zmywarce), a następnie używać ponownie.

Nie trzeba pamiętać o zakupie nowego filtra i wydawać na niego pieniędzy. Korzystając z takiego rozwiązania, zmniejszasz liczbę odpadów i troszczysz się o środowisko.

Filtr termodynamiczny

To technologia stosowana m.in. w oczyszczaczach powietrza AirFree, które cieszą się dużą popularnością w naszym sklepie internetowym. Urządzenia te posiadają ceramiczny rdzeń sterylizujący, który rozgrzewa się do temperatury 200°C, oczyszczając powietrze z kurzu, alergenów, bakterii, wirusów, pleśni, pyłków, łupieżu zwierzęcego i zapachów organicznych. Po oczyszczeniu, powietrze jest chłodzone, więc sprzęt nie emituje ciepła na zewnątrz.

Działania filtra termodynamicznego w oczyszczaczach AirFree

Największymi zaletami tego rozwiązania jest brak konieczności wymiany i zakupu nowych filtrów, bezgłośna praca (urządzenie nie posiada wentylatorów) oraz kompaktowe rozmiary. Do minusów należy niezdolność do oczyszczania powietrza z pyłów zawieszonych wchodzących w skład smogu.

Filtr elektrostatyczny (jonowy)

Najczęściej jonizator powietrza występuje jako dodatkowy filtr zwiększający skuteczność oczyszczacza powietrza. Urządzenie generuje niewidoczne dla oka jony ujemne, które po zetknięciu z kurzem, bakteriami, wirusami i roztoczami, niszczą ich strukturę, przez co te opadają na ziemię, a następnie zostają zassane przez oczyszczacz powietrza lub odkurzacz.

Takie rozwiązanie można spotkać w oczyszczaczach powietrza firmy WEBBER i oczyszczaczach Meaco, które są dostępne w ofercie naszego sklepu internetowego. W jonizator plazmowy wyposażone są także wspomiane wcześniej oczyszczacze marki Airdog. 

Filtr fotokatalityczny

Technologia wykorzystywana m.in. w oczyszczaczach powietrza firmy Cado jako dodatkowy filtr zwiększający skuteczność urządzenia. Bakterie i związki chemiczne, które osiadają na powierzchni specjalnej powłoki fotokatalitycznej, w wyniku zachodzących reakcji chemicznych są rozkładane do substancji nieszkodliwych - dwutlenku węgla i wody.

Najskuteczniejsze połączenia

Najczęściej oczyszczacze powietrza wyposażone są w kilka niezależnych filtrów, które można czyścić lub wymieniać osobno. Zarówno filtry HEPA, jak i kasety filtracyjne (filtry zmywalne) wielokrotnego użytku, przeznaczone są do usuwania z powietrza najdrobniejszych zanieczyszczeń. Do tych filtrów nie powinny docierać duże cząstki zanieczyszczeń, stąd wskazana jest obecność filtra wstępnego.

Specjalistyczne filtry nie radzą sobie również z usuwaniem zanieczyszczeń gazowych, dlatego dobry oczyszczacz powietrza powinien posiadać również filtr węglowy.

Niektórzy producenci dodają też filtr elektrostatyczny lub fotokatalityczny - ich obecność nie jest niezbędna, ale poprawia ogólną skuteczność. Przykładowo - w oczyszczaczach Airdog stosowane są następujące rodzaje filtrów:

Rodzaje filtrów stosowanych w oczyszczaczach AirdogNiektórzy producenci umieszczają w jednym oczyszczaczu jeszcze więcej filtrów, np. oczyszczacz WEBBER AP9700 Wi-Fi posiada aż 7 poziomów filtracji.

Jeśli ten artykuł nie rozwiał wszystkich Twoich wątpliwości, masz pytania dotyczące rodzajów filtrów stosowanych w oczyszczaczach powietrza – napisz lub zadzwoń. Dane znajdziesz m.in. w zakładce Kontakt.