Czy oczyszczacz powietrza skutecznie poradzi sobie z eliminowaniem szkodliwych alergenów? Na jakie funkcje i parametry techniczne powinni zwrócić uwagę alergicy i astmatycy? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule.

Skuteczny system filtrów

Oczyszczacze powietrza dla alergików powinny być wyposażone w filtry EPA/HEPA, które zostały dodatkowo sklasyfikowane ze względu na skuteczność filtracji. Alergicy powinni wyposażyć się w oczyszczacz powietrza z filtrem przynajmniej klasy E12:

  • E10: usuwa min. 85% zanieczyszczeń;
  • E11: usuwa min. 95% zanieczyszczeń;
  • E12: usuwa min. 99,5% zanieczyszczeń;
  • H13: usuwa min. 99,95% zanieczyszczeń;
  • H14: usuwa min. 99,995% zanieczyszczeń.

Filtry HEPA zatrzymują większość zanieczyszczeń mechanicznych o rozmiarze 0,3 µm. Należą do nich popularne alergeny:

  • Pyłki roślinne (5-200 μm) - to główna przyczyna alergii wziewnych. Małe rozmiary i waga ułatwiają im swobodne rozprzestrzenianie się z wiatrem na bardzo dużych obszarach. Przez różne okresy pylenia wielu roślin, są obecne w powietrzu prawie przez cały rok.
  • Sierść (0,5-200 μm) - w rzeczywistości alergenem są białka przenoszone na złuszczonym naskórku zwierząt.
  • Pleśń (3-12 μm) - zarodniki pleśni rozwijają się w miejscach o zbyt dużej wilgotności powietrza.
  • Roztocza (20 μm) - alergenem są białka zawarte w odchodach roztoczy. Ich rozwojowi sprzyjają miejsca ciepłe i wilgotne.

Oczyszczacz powietrza dla alergików powinien posiadać też filtr wstępny oraz filtr węglowy, który niweluje nieprzyjemne zapachy i lotne związki organiczne (dym papierosowy, nieprzyjemne zapachy, zapach zwierząt).

Kasety filtrujące w oczyszczaczach powietrza

Praca w trybie automatycznym

Alergicy powinni wybrać oczyszczacz, który posiada funkcję pracy w trybie automatycznym. Oznacza to, że urządzenie na bieżąco monitoruje jakość powietrza i na tej podstawie aktywuje tryb pracy.

Przykładowo, gdy zostanie wykryte duże stężenie zanieczyszczeń, to oczyszczacz automatycznie uruchomi najwydajniejszy tryb, aby szybko wyeliminować szkodliwy alergen. Dzięki takiemu rozwiązaniu skuteczność filtracji jest wysoka, a zużycie energii elektrycznej niewielkie.

Aby skutecznie uchronić się przed alergenami, oczyszczacz powietrza powinien być włączony całą dobę. Dzięki temu będą one na bieżąco usuwane z powietrza, co zapobiega ich osadzaniu m.in. na dywanach i meblach.

Koszty eksploatacji

Filtry HEPA wymagają regularnej wymiany. W przeciwnym wypadku oczyszczacz zacznie stopniowo tracić swoją efektywność. Niestety, w przypadku przypadku oczyszczaczy o wysokiej wydajności, koszty filtrów są wysokie. Rozwiązaniem tego problemu mogą być oczyszczacze powietrza Airdog z tzw. filtrem zmywalnym.

Wbudowana kaseta filtracyjna usuwa z powietrza pyły zawieszone PM10, PM2.5, wirusy, pyłki i zarodniki grzybów, ale - w przeciwieństwie do filtrów HEPA - można ją regularnie myć wodą, a następnie używać ponownie. Dzięki temu filtr może być czyszczony częściej, więc jego wydajność nie będzie spadać.

Jonizator powietrza

Oczyszczacze z jonizacją powietrza jeszcze lepiej radzą sobie z eliminowaniem wirusów, alergenów i zarodników grzybów, ponieważ są one niszczone zanim dotrą do oczyszczacza (przez emisję niewidocznych dla oka jonów ujemnych). Obecnosć takich jonów ma również wpływ na komfortowe oddychanie (powietrze jest świeże) i lepsze samopoczucie.

Oczyszczacze z funkcją jonizacji znajdziesz m.in. w ofercie marki Webber. Przeglądnij naszą kategorię: oczyszczacze powietrza Webber.

Oczyszczacze powietrza Webber z jonizacją - dobry wybór dla alergików

Oczyszczacz powietrza dla astmatyka

Oczyszczacz powietrza jest też skutecznym rozwiązaniem dla astmatyków. Napady tej choroby wywoływane są m.in. przez opisane wyżej alergeny, a także przez zanieczyszczenia gazowe - dym tytoniowy, spaliny samochodowe i inne.

Z tego powodu, wybierając oczyszczacz powietrza dla astmatyka, nie wystarczy jedynie dobrej klasy filtr HEPA. Równie ważny jest filtr węglowy, który poradzi sobie z neutralizacją zapachów.

Oczyszczacze powietrza LIFAair znane są z zastosowania dużych, bardzo skutecznych filtrów z węglem aktywnym. W oczyszczaczu LA 500V jeden taki filtr zawiera aż 325 gramów węgla aktywnego, a podwójne zestawienie filtrów to aż 650 gramów węgla.

Oczyszczacz powietrza LIFEair LA 500V - dobry wybór dla alergików

Przy wyborze oczyszczacza powietrza dla alergików i astmatyków sprawdzą się również ogólne zasady, o których pisaliśmy w artykule: Jaki oczyszczacz powietrza wybrać? Zwróć uwagę na 8 kwestii.

Oczyszczacz powietrza może być jednym z najlepszych sposobów na walkę z alergiami, ponieważ usuwa przyczynę – szkodliwe pyłki, pleśnie, roztocza i zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu. Jeśli potrzebujesz porady, to skontaktuj się z nami. Nasi eksperci chętnie doradzą Ci wybór najbardziej odpowiedniego sprzętu. Dane znajdziesz m.in. na stronie Kontakt