Zastanawiasz się nad tym, jaki oczyszczacz powietrza wybrać, aby skutecznie walczyć ze szkodliwymi zanieczyszczeniami i alergenami? Sprawdź, które 8 kwestii warto wziąć pod uwagę, aby dokonać dobrego wyboru.

1. Wydajność

Wydajność oczyszczacza powietrza wyrażana jest w jednostce m³/h. Wartość ta powinna wynosić minimum trzykrotność objętości powierzchni, na której planowane jest ustawienie oczyszczacza powietrza.

Przykładowo, żeby skutecznie oczyścić powietrze w biurze o powierzchni 65 m² i wysokości 2,5 metra (objętość = 65 * 2,5 = 162,5 m³), konieczne będzie zastosowanie oczyszczacza powietrza o wydajności wynoszącej minimum 487,5 m³/h (162,5 m³ * 3).

Pamiętaj też, że takie obliczenia stosuje się w odniesieniu do jednego pomieszczenia. Jeśli posiadasz mieszkanie o łącznej powierzchni 65 m² składające się z dwóch pokoi, sypialni i salonu (czyli posiada ściany działowe), to chcąc oczyścić powietrze jednocześnie w całym mieszkaniu, konieczny będzie zakup kilku oczyszczaczy lub przenoszenie jednego urządzenia.

2. Wymiary i waga

Jeśli chcesz wyposażyć się w oczyszczacz powietrza, z którego - w zależności od potrzeb - będziesz korzystać w różnych pomieszczeniach domu, to koniecznie weź pod uwagę wielkość, wagę i łatwość transportu. W takiej sytuacji warto wybrać mniejsze urządzenie, z którego przeniesieniem nie będzie miał trudności żaden z domowników.

Spoósród najmniejszych modeli polecamy przenośne oczyszczacze powietrza marki AirFree oraz oczyszczacze powietrza Cado, które znajdziesz w naszym sklepie.

Mały oczyszczacz powietrza marki Cado

Wymiary są też istotne, jeśli w mieszkaniu posiadasz bardzo ograniczoną przestrzeń. Pamiętaj, że oczyszczacza powietrza nie można ustawiać za drzwiami, we wnękach i innych miejscach, w których swobodny obieg powietrza jest zaburzony.

3. Rodzaj filtra

Filtr to serce oczyszczacza powietrza, dlatego zadbaj o to, aby był najlepszej jakości.

Dobry oczyszczacz powietrza powinien charakteryzować się wieloetapowym procesem filtracji - im więcej poziomów, tym dokładniejsze oczyszczenie powietrza.

Przykładowo, oczyszczacz WEBBER AP9700 Wi-Fi posiada aż 7 poziomów filtracji:

  • Filtr wstępny – zatrzymuje większe cząstki takie jak kurz, włosy i inne widoczne zabrudzenia.
  • Zimny filtr katalityczny – usuwa lotne związki organiczne (formaldehyd, benzen i VOC).
  • Filtr antybakteryjny (5 mikronów) – usuwa drobne cząsteczki, roztocza, zarazki i bakterie
  • Filtr HEPA 13 – eliminuje bakterie, wirusy, grzyby, pyły PM 2.5 i inne cząstki niewidoczne dla człowieka.
  • Filtr węglowy – eliminuje formaldehydy, benzeny, ksyleny, lotne węglowodory oraz nieprzyjemne zapachy (w tym dym z papierosów).
  • Światło UV–C – niszczy wirusy i bakterie
  • Ceramiczny filtr do wody – redukuje wapń i magnez z wody, dzięki czemu wydłuża żywotność nawilżacza

Na rynku dostępne są oczyszczacze powietrza z wymiennymi filtrami, a także modele wyposażone w kasetę filtracyjną wielokrotnego użytku.

W przypadku tych pierwszych, należy regularnie wymieniać filtry do oczyszczacza powietrza. Zaleca się, aby robić to dwa razy w roku - na wiosnę (przed sezonem alergicznym) oraz na jesień (przed sezonem grzewczym). Na żywotność filtra mają jednak wpływ warunki, w których pracuje oczyszczacz.

Oczyszczacze powietrza z filtrem zmywalnym wielkorotnego użytku są  rzadziej spotykane, ale z roku na rok zyskują coraz większą popularność. Po pierwsze - koszty eksploatacji takiego oczyszczacza są znacznie niższe (nie trzeba kupować nowych filtrów, wystarczy umyć kasetę filtracyjną ręcznie lub w zmywarce), a po drugie - wpisują się w ideę zero waste i tym samym są bardziej przyjazne dla środowiska. W takie zmywalne filtry wyposażone są oczyszczacze powietrza Airdog

4. Głośność pracy

Oczyszczacze powietrza posiadają wbudowany wentylator, więc generują dźwięk. Producenci starają się jednak wpływać na głośność pracy przez zastosowanie odpowiednich technologii, konstrukcji i trybów pracy. Poziom głośności docierający do ucha podczas snu nie powinien przekraczać 30 dB, natomiast w ciągu dnia - 40 dB. Producenci w specyfikacji technicznej podają poziomy natężenia dźwięku, a taki pomiar wykonywany jest z odległości 1 metra.

Jaki oczyszczacz powietrza kupić? Zwróć uwagę na to, aby posiadał minimum dwa tryby pracy - szybki i wolny (do pracy nocnej). Im więcej ustawień prędkości wentylatora, tym lepiej.

Jeśli z oczyszczacza powietrza będziesz korzystał w sypialni, to najlepiej będzie ustawić go w odległości ok. 2 metrów od ucha.

5. Rodzaj usuwanych zanieczyszczeń

Przed zakupem oczyszczacza należy dowiedzieć się, z jakimi najmniejszymi zanieczyszczeniami poradzi sobie jego filtr. Optymalna wartość powinna wynosić 0 μm - 0,3 μm.

Oznacza to, że oczyszczacz usuwa z powietrza najdrobniejsze pyłki, wchodzące w skład pyłu zawieszonego PM 2,5 (a więc cząstek o średnicy mniejszej niż 2,5 μm). To właśnie one zdaniem zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia są najbardziej szkodliwe dla zdrowia człowieka spośród wszystkich innych zanieczyszczeń atmosferycznych.

Filtry w oczyszczaczach powietrza

6. Energooszczędność

Energooszczędny oczyszczacz powietrza powinien charakteryzować się poborem mocy na poziomie 10 W w trybie nocnym i poniżej 40 W w trybie największej wydajności.

Oszczędny oczyszczacz powietrza powinien także posiadać wbudowany czujnik jakości powietrza i możliwość pracy w trybie automatycznym. Oznacza to, że urządzenie potrafi samodzielnie, na podstawie uzyskanych pomiarów, dobrać odpowiedni tryb pracy. Dzięki temu “nie marnujemy” energii na pracę w trybie maksymalnym, kiedy nie jest to potrzebne (za to używamy jej efektywnie wtedy, kiedy zanieczyszczenie powietrza w domu jest największe).

7. Łączność i sterowanie

Wygoda przede wszystkim - również przy wyborze oczyszczacza powietrza. Warto zwrócić uwagę na to, czy oczyszczacz posiada takie funkcje, jak automatyczne wyłączanie po określonym czasie lub wtedy, kiedy powietrze będzie wystarczająco oczyszczone. Producenci oferują też modele wyposażone w łączność Wi-Fi, która pozwala na sterowanie funkcjami i tworzenie automatyzacji (np. automatyczne uruchamianie po zachodzie słońca i wyłączanie po wschodzie) z poziomu dedykowanej aplikacji na smartfony.

Wygodę obsługi zwiększa też odpowiednia liczba przycisków na obudowie oczyszczacza i wyświetlacz, który w czasie rzeczywistym wskazuje najważniejsze parametry i funkcje (najlepiej jeśli będzie posiadał podświetlenie).

8. Jonizacja i nawilżanie powietrza

Jonizator i nawilżacz powietrza to najpopularniejsze funkcje dodatkowe dodawane do oczyszczaczy, które dodatkowo polepszają jakość powietrza.

Jonizacja jest procesem usuwania zarodników pleśni, grzybów i wirusów z otoczenia. Wytwarzane są jony ujemne, które neutralizują szkodliwe jony dodatnie, wytwarzane m.in. przez urządzenia elektroniczne (elektrosmog). To funkcja, którą powinni zainteresować się przede wszystkim alergicy, astmatycy i osoby podatne na migrenowe bóle głowy. Przykładem oczyszczacza powietrza wyposażonego w funkcję jonizacji jest WEBBER AP8350 o wydajności wynoszącej aż 20 000 000 jonów/cm³.

Oczyszczacze powietrza marki Webber

Za to nawilżacz powietrza jest szczególnie przydatny w sezonie grzewczym, kiedy powietrze w domu jest suche i ciepłe. Niekorzystnie wpływa to na włosy, skórę, zatoki i sen. Wysuszona śluzówka jest powodem wzmożonego pragnienia, a także spadku odporności.Prawidłowa wilgotność powietrza w pomieszczeniu powinna wahać się między 40 a 60%. Przykładem oczyszczacza powietrza wyposażonego w funkcję nawilżacza jest np. WEBBER AP9700 Wi-Fi.

Właśnie poznałeś najważniejsze funkcje, które powinien posiadać skuteczny oczyszczacz powietrza. Bogaty asortyment urządzeń i akcesoriów (m.in. filtrów) znajdziesz w naszym sklepie internetowym. Jeśli potrzebujesz porady – zadzwoń lub napisz, chętnie doradzimy. Dane znajdziesz m.in. na stronie Kontakt.