Kiedyś myjka ciśnieniowa kojarzyła się z towarem luksusowym. Obecnie już za około 500 złotych możemy kupić bardzo dobry model myjki do domowego użytku, który będzie nam służył przez lata. Do czego możemy ją wykorzystać i czy warto ją mieć?

Do czego myjka ciśnieniowa?

Najczęstszą motywacją do zakupu myjki ciśnieniowej jest chęć samodzielnego mycia samochodu. Akurat w przypadku karoserii musimy kupić taki model myjki i wybrać taką technikę mycia, żeby nie uszkodzić lakieru. Chcąc usunąć trudne zabrudzenia z kół czy lakieru, lepiej użyć gąbki do mycia niż zwiększać ciśnienie, bo nie powinno ono przekraczać 150 barów. Myjkę ciśnieniową możemy też wykorzystać do mycia roweru i kosiarki, przy czym w przypadku kosiarki ograniczymy się do noży i kół, z ominięciem silnika i zbiornika na paliwo. Kolejne zastosowanie myjki to czyszczenie obszaru wokół domu - mycie chodników, kamienia, kostki brukowej czy cementowych podjazdów. Z łatwością pozbędziemy się mchu czy zbutwiałych liści. Jeśli nasz model podgrzewa wodę, to z czyszczonej powierzchni usuniemy również tłuste plamy po smarze samochodowym czy pamiątki wieczorów przy grillu.

myjka cisnieniowa , greenworks , narzędzia greenworks , greenworks kraków , decofire blog , ogród

Myjkę ciśnieniową można też wykorzystać do mycia płytek ceramicznych na balkonach i tarasach, a nawet podłogi z twardego drewna. Urządzenie świetnie sprawdzi się do czyszczenia drzwi garażowych, bramy wjazdowej, ogrodzenia i małej architektury ogrodowej. Jeśli fasada naszego domu stała się ofiarą graficiarzy, to myjka ciśnieniowa w połączeniu z odpowiednim detergentem przywróci naszej elewacji pierwotny wygląd. Usuniemy z niej także standardowe zabrudzenia, jak kurz czy ślady po deszczu. Myjka ciśnieniowa polecana jest też do czyszczenia basenów. Szybko upora się z brudem, a ręcznie mycie basenu to zajęcie bardzo czasochłonne. Możliwości myjek ciśnieniowych są ogromne i nie sposób wymienić wszystkiego, co można nimi umyć. Możemy je w niektórych przypadkach wykorzystać nawet do udrażniania rur, a część modeli poradzi sobie nawet z usunięciem farby lub rdzy.

Co lepiej umyć ręcznie?

Niewiele jest przypadków, kiedy myjka się nie sprawdza. Jednak czasem warto z niej zrezygnować. W przypadku mycia okien i luster można się zastanowić, czy myjka ciśnieniowa będzie dobrym wyborem. Duże ciśnienie wody może sprawić, że oprócz umytych okien, będziemy mieć zachlapane brudną wodą ściany wokół nich. Lepiej do ich mycia zastosować myjkę parową. Oczywiście nie dotyczy to okien na wysokościach, których nie da się otworzyć. W tym przypadku myjka z przedłużoną lancą będzie niezastąpiona. Jeśli chodzi o zastosowanie myjki ciśnieniowej do mycia naszego domu, to trzeba podkreślić, że nie każdy dach umyjemy pod wpływem ciśnienia. Na przykład ten z dachówek należy myć z góry na dół, a to może być po prostu niebezpieczne. Lepiej też nie myć fasady budynku, jeśli pokryta jest farbą. Ponadto myjki ciśnieniowej raczej nie używamy wewnątrz domu czy mieszkania. Zastosowanie myjki ciśnieniowej do sprzątania wokół domu jest bardzo dobrym i przy okazji sprzyjającym środowisku pomysłem. Dzięki ciśnieniu wiele rzeczy umyjemy bez użycia detergentów. Również zaoszczędzimy na czasie. Myjka dużo szybciej wykona pracę za nas i to bez użycia szczotek i szorowania. A jeśli chcemy być bardzo eko, możemy wykorzystać wodę deszczową.