Jak dobrze przygotować żeberka wołowe? Przedstawiamy przepis i podstawowe zasady przygotowania tego pysznego dania. Jest to potrawa, która wymaga długiego pieczenia, jednak efekt jest tego wart.

Żeberka wołowe uchodzą za trudne do przygotowania danie. Gotowe mięso powinno delikatnie odchodzić od kości, być miękkie i soczyste. Często głównym powodem naszych niepowodzeń jest źle dobrany czas grillowania, przez co mięso staje się suche. Dzisiaj chcielibyśmy udowodnić Wam, że nawet początkujący kucharz jest w stanie przygotować idealny wołowy szponder. Należy jedynie uzbroić się w cierpliwość, a czas włożony w przygotowanie posiłku, wynagrodzi nam wspaniały i bogaty smak. Zapraszamy na pomidorowo-winne żeberka wołowe z pancettą i brązowymi pieczarkami.

Żeby przygotować idealne żeberka wołowe, należy się wcześniej odpowiednio przygotować. Zaczniemy od wyboru dobrego mięsa do naszej potrawy.

Zobacz inne przepisy: Co na grilla? Zaplanuj z nami idealne Barbecue Party!

Surowe żeberka wołowe ułożone na desce.

Jakie żeberka wołowe wybrać?

Podczas wybierania żeberek wołowych warto zwrócić uwagę na kilka elementów, które świadczą o dobrej jakości mięsa. Żeberka wołowe powinny być różowe z przerostami tłuszczu w kolorze białym lub kremowym. Najlepiej, jeśli nie widać kawałków kości, ponieważ jeśli prześwitują, świadczy to o złym cięciu przez rzeźnika. Grubość kawałków mięsa nie powinna być mniejsza niż 1 cm.

Warto zwrócić również uwagę na ogólny wygląd żeberek, czy nie mają połamanych lub zmiażdżonych kości albo nalotu lub krwistych plam. Te rzeczy mogą oznaczać złe przechowywanie lub ubój. Nie poleca się kupowania żeberek już zamarynowanych dlatego, że trudno ocenić ich stan. Można wybrać, żeberka paski polecane do grillowania metodą pośrednią lub trójkąty takie, z jakich będziemy przygotowywać nasze danie.

Dobór odpowiedniego wina do mięsa

W wielu krajach wino jest nieodłącznym elementem posiłków, Polska jeszcze do nich nie należy. Jednak wino jest coraz częściej wykorzystywane w kuchni zarówno podczas przygotowywania, jak i serwowania posiłków.

Dobrze jest przestrzegać kilku zasad dotyczących przyrządzania potraw z tym alkoholem. Poszczególne rodzaje mięs dobrze współgrają z różnymi rodzajami win:

  • Ryby – wina białe, w zależności od rodzaju ryby mogą być to winna delikatne lubo bogatym aromacie.
  • Mięso wieprzowe i wołowe – podajemy z winem czerwonym wytrawnym, o bogatym bukiecie smaku.
  • Mięso drobiowe – przyrządzamy z winem białym wytrawnym lub półwytrawnym, w zależności od potrawy możemy wybrać takie, które będzie uzupełniało smak dania, równocześnie nie wysuwając się na pierwszy plan.
  • Jagnięcina i cielęcina – delikatne wina tak zwane deserowe będą idealnym wyborem, do tych delikatnych mięs.

Wino do mięsa

Należy pamiętać, że wino, które dodajemy do potrawy, będzie dobrym wyborem również do picia. Wynika to z tego, że nie chcemy, aby smaki konkurowały ze sobą. Warto zaczynać od podawania win cięższych, bardziej bogatych w aromaty, a następnie lżejszych, deserowych.

W przepisie wybraliśmy czerwone półwytrawne wino, aby przygotować idealne żeberka wołowe.

Pancetta – co to jest? I skąd pochodzi?

Jest to suszony, surowy boczek, tradycyjnie pochodzący z Włoch. Każdy region Włoch ma swój własny rodzaj pancetty, różnią się przyprawami, długością suszenia lub kształtem. Boczek można suszyć zrolowany lub na płasko.

Przygotowanie pancetty zaczyna się od moczenia w solance z dodatkiem pieprzu, trwa to przez około dwa tygodnie. Następnie mięso należy powiesić w przewiewnym i suchym miejscu, czas suszenia zależy od tradycji oraz preferencji twórców danej pancetty, jednak przeważnie czas nie jest krótszy niż dwa tygodnie.

Pancetta

Jak przygotować żeberka wołowe z grilla?

Przepis na żeberka wołowe z kociołka:

Składniki:

  • żeberka wołowe
  • oliwa
  • sól
  • pieprz
  • przecier pomidorowy
  • 1 l wina czerwonego półwytrawnego
  • czosnek
  • papryczka chilli
  • kolendra
  • kmin rzymski
  • bulion
  • brązowe pieczarki
  • wędzony boczek

Żeberka wołowe z grilla

Przepis na żeberka wołowe z grilla:

  1. Do kociołka Dutch Oven wlewamy oliwę i mocno ją rozgrzewamy. Temperatura grillowania powinna wynosić około 200 stopni.
  2. Solidną porcję wołowych żeberek umieszczamy w naczyniu i doprawiamy do smaku. Do tego celu używamy tradycyjnie soli i pieprzu. Po krótkiej chwili wszystko zacznie skwierczeć, a wytapiający się tłuszcz będzie idealną bazą pod gęsty, winny sos.  
  3. Gdy żeberka dostatecznie się obsmażą z każdej strony, do Duch Ovena dodajemy przecier pomidorowy, rozcierając go na dnie za pomocą przekrojonego na pół czosnku. W ten sposób produkty stworzą aromatyczną całość, którą następnie wzbogacimy, dodając ostre papryczki. Nie zapomnijmy także o suszonych ziołach; kolendra, kmin rzymski i ziarenka pieprzu pomogą stworzyć idealną mieszankę, doskonale podkreślającą smak mięsa.
  4. Kolejnym krokiem, jaki musimy wykonać, jest połączenie żeberek z półwytrawnym czerwonym winem, litr alkoholu w zupełności wystarczy. Kiedy wino wyparuje, do kociołka dolewamy bulion, a następnie przykrywamy Dutch Oven pokrywką i pozostawiamy w zamkniętym grillu na 2,5 godziny.
  5. W międzyczasie przygotowujemy smakowity dodatek do naszych żeberek, w postaci przysmażonej pancetty i brązowych pieczarek. Ponieważ w ogrodzie stał również grill gazowy, skorzystaliśmy z palnika bocznego dzięki czemu, udało nam się zrobić całe danie w jednym miejscu i nie było konieczności wychodzenia do kuchni. Przysmażyliśmy wędzony boczek, a do wytopionego tłuszczu wrzuciliśmy pokrojone w ćwiartki pieczarki.
  6. Po kilku minutach dodatek do mięsa jest gotowy. Po upływie zakładanego czasu sprawdzamy, czy żeberka są już gotowe. Sos, który powstał w trakcie grillowania, przecieramy przez sitko i polewamy nim potrawę. Pancetta i brązowe pieczarki będą świetnym uzupełnieniem naszego dania.

Proponujemy podawać ze świeżym pieczywem. Smacznego!

 

Zobacz przepis na żeberka wołowego z grilla w formie video:

Przepis na grillowane żeberka wołowe:

Proponujemy Wam również drugą wersję żeberek. W tym wypadku lepszym wyborem będą żeberka w formie pasków. Grillowane żeberka wołowe jest to danie, które zyskuje coraz większą popularność, a przyszło do nas z USA. Dla wielu Amerykanów jest to obowiązkowy element grilla.

Grillowane żeberka ułożone na desce z batatami.

Składniki:

  • Żeberka wołowe
  • Ulubiona marynata

Przepis na wołowe żeberka z grilla:

  1. Dzień wcześniej trzeba pokroić żeberka na kawałki oraz zamarynować. Później odstawić do lodówki na minimum 12 godzin.
  2. Kolejnego dnia rozpalamy grilla do temperatury około 110-150 stopni. Ważne jest, aby podczas grillowania żeberek wołowych utrzymywać na grillu stałą temperaturę, ponieważ zmiany temperatury mogą w rezultacie spowodować, że mięso będzie twarde. Dlatego, przez cały czas należy kontrolować temperaturę wewnątrz grilla.
  3. Żeberka wołowe potrzebują powolnego pieczenia, przez około 2,5 – 3 godziny. Świetnie sprawdzą się do tego stojaki do żeberek, dzięki temu nie trzeba będzie ich obracać.
  4. Po upływie około 2,5 godziny sprawdzamy, czy mięso jest już gotowe.

Podanie: proponujemy grillowane żeberka jeść z pieczywem lub lekką sałatką.

Możesz spróbować: Skrzydełka BBQ – marynowane i podwędzane na grillu

Przepis na żeberka wołowe w stylu St. Louis

Przedstawiamy przepis na żeberka wołowe w stylu St. Louis przyrządzone na grillu gazowym. Potrzebny będzie do tego pojemnik do wędzenia oraz drewniane zrębki do wędzenia. Żeberka będziemy przygotowywać metodą 3-2-1. To znaczy 3 godziny wędzenia, 2 godziny duszenia i 1 godzina grillowania. Czas może wydawać się długi, jednak tak przygotowane żeberka nie mają sobie równych.

Składniki:

  • 2 kg żeberek wołowych
  • BBQ marynata do mięsa
  • Sok jabłkowy
  • Ocet jabłkowy
  • Sos BBQ

1. Przygotowanie zaczynamy od usunięcia białej błony z mięsa. Najlepiej robić to za pomocą tylnej części łyżeczki, a następnie trzymając przez ręcznik papierowy, mamy wtedy lepszy chwyt, a błona się nie wyślizguje.  Przygotowanie surowych żeberek wołowych.

2. Przygotowane żeberka wołowe przyprawiamy około pół godziny przed planowanym wędzeniem. Nie ma konieczności zostawiania ich na kilka godzin lub nawet na noc w lodówce. Surowe żeberka wołowe, przed wędzeniem

3. Umieszczamy zrębki w pojemniku do wędzenia i włączamy grill na temperaturę około 110-120 stopni. Temperatura powinna być mierzona na wysokości rusztu, ponieważ przeważnie termometr na pokrywie pokaże wyższą wartość, na grillu gazowym Enders Monroe Pro4 ustawiono maksymalną moc na lewym palniku, a na kolejnym ¼ mocy. Pamiętaj, że ustawienia trzeba dostosować do warunków na zewnątrz. Przyprawienie żeberek wołowych, do wędzenia

4. Kiedy grill osiągnie wymaganą temperaturę, umieszczamy pojemnik na ruszcie. Gdy zacznie się z niego wydobywać dym, w strefie pośredniej układamy żeberka.  Ustawienia grilla gazowego Enders do wędzenia

5. Przez kolejne 3 godziny wędzimy żeberka wołowe. W między czasie sprawdzamy, czy jest wystarczająca ilość dymu i zrębek. Uzupełniamy, jeżeli jest taka potrzeba. W trakcie ostatniej godziny spryskujemy mięso co 15-20 minut mieszanką octu i soku jabłkowego w proporcji 1:1. Pojemnik do wędzenia na grillu

6. Po upływie 3 godzin delikatnie umieszczamy żeberka w stalowej blasze, na dno, której nalewamy mieszankę soku i octu, tak aby było całe przykryte. Blachę przykrywamy szczelnie folią aluminiową. Zwiększamy temperaturę do 150 stopni i umieszczamy blachę na grillu. Pozostawiamy na 2 godziny. Duszenie żeberek wołowych na grillu

7. Kiedy miną 2 godzin delikatnie przekładamy żeberka na ruszt w strefie pośredniej i zmniejszamy temperaturę do 125 stopni. Pozostały w stalowej blasze płyn mieszamy z sosem BBQ i smarujemy nim żeberka. Po czasie około 20-30 minut, glazurujemy żeberka St. Louis po raz drugi i zostawiamy na kolejne 15 minut. Gdy tylko sos przestanie być płynny, nasze żeberka są gotowe. Zdejmujemy je z grilla i możemy cieszyć się smakiem. Glazurowanie żeberek wołowych na grillu gazowym

Smacznego!

Akcesoria do przygotowania idealnych żeberek wołowych

Dutch Oven 2 w 1 żeliwny kociołek z żeliwną patelnią Weberkociołek, którego używamy podczas przygotowania żeberek wołowych na grillu Weber. Ma pojemność 6,8 litra i świetnie sprawdza się do dań, które potrzebują długotrwałej, równomiernej temperatury. Pokrywka może być wykorzystywana również jako patelnia, dzięki temu mamy urządzenie 2 w 1. Można w nim dusić mięso, gotować zupy lub przygotować pyszny gulasz. Pasuje do systemu  Gourmet BBQ System marki Weber oraz do systemu Switch Grid firmy Enders.

Zestaw akcesoriów dwuczęściowy Weberw skład zestawu wchodzą łopatka i szczypce. Oba narzędzia zostały wyposażone w ergonomiczne rączki oraz wieszaki do powieszenia na grillu. Na pewno przydadzą się przy przygotowywaniu wielu potraw na grillu.

Brytfanna Switch Grid Enders – naczynie wykonane z myślą o żeberkach, wyposażone w stojak do żeberek ułatwi przygotowanie idealnego mięsa. Jednak sprawdzi się również w przypadku innych dań, a nawet przy pieczeniu własnego chleba. Może być używana również na grillach bez systemu Switch Grid.

Stojak do żeberek weber z pieczenią.

Stojak na żeberka i pieczeń Weber – wykonany ze stali nierdzewnej stojak, który zapewni żeberkom równomierne wysmażenie z obu stron. Po odwrotnym zamontowaniu uchwytów, zamienia się w doskonały kosz do pieczeni.

Napoleon rozkładany stojak na żeberka ze stali szlachetnej – zaletą tego akcesorium jest możliwość złożenia. Dzięki temu do jego przechowywania potrzebujemy bardzo mało miejsca. Konstrukcja pozwala na wygodne ułożenie na nim żeberek, dzięki temu wytapiający się tłuszcz równomiernie spływa.

Spróbuj również: Żeberka z grilla z akcentem szlachetnej whiskey

Jaki grill wybrać?

Grill węglowy Weber Master-Touch GBS E-5750 – klasyczny grill węglowy, jednak w nowoczesnej wersji. Wyposażony w kółka, pokrywę z rączką oraz uchwyty boczne. Ma termometr i system One-Touch do łatwego usuwania popiołu. Pokrycie emalią porcelanową sprawia, że jest odporny na warunki pogodowe. Tym, co wyróżnia grille węglowe Weber, jest Gourment BBQ System, dzięki któremu można wymieniać środkową część rusztu, dostosowując go do potrzeb GrillMastera.

Grill gazowy Enders Monroe Black PRO 3K Turbo – wyposażony w element najwyższej jakości. Posiada palnik boczny, dzięki któremu łatwo możemy przyrządzić dodatki do naszego dania. System Switch Grid, który polega na zastosowaniu rusztu z wymiennym środkiem oraz strefę Turbo Zone idealną do steków. Dodatkowo został wbudowany termometr, dzięki któremu można łatwo pilnować temperatury, zmniejszając lub zwiększając moc na 3 palnikach głównych.

Firma pomyślała również o równomiernym i szybkim nagrzewaniu grilla dzięki zastosowaniu technologii Heat Range. Na koniec grillowania na pewno ucieszy nas system Simple Clean, marka tak skonstruowała urządzenia, aby poszczególne części można było wymontować bez użycia narzędzi.

Grill gazowy Enders Monroe Black PRO 3K turbo

Grill gazowy Enders Monroe PRO 4 SIK Turbo z palnikiem rożna infrared – to model z niezwykle popularnej serii Monroe. Ciekawym rozwiązaniem jest częściowo przezroczysta obudowa Piano Vision, która zapewnia łatwy podgląd do wnętrza grilla. Urządzenie posiada dodatkowy palnik główny oraz palnik rożna infrared o mocy 4 kW, który błyskawicznie przysmaży mięso.