Idealne danie na spotkanie w męskim gronie. Soczysty stek Tomahawk podany ze słodką kukurydzą. Nie jest to skomplikowane ani czasochłonne danie, ale efekt będzie niesamowity!

Przepis na udany wieczór w męskim gronie? Zimne piwo i gorący stek z grilla! Tym razem przygotujemy proste, ale efektowne danie, które z pewnością zostanie docenione przez miłośników mięsnych uczt. Befsztyk, którego będziemy używać to antrykot z kością żebrową o cięciu Tomahawk. Aby uzyskać najlepszy efekt, wybierzmy mięso sezonowane. Nazwa steku nawiązuje do kształtu, który przypomina indiański toporek. Cięcie Tomahawk jest rzadko spotykane w marketach, w związku z czym powinniście wcześniej odwiedzić sprawdzonego rzeźnika, który ma je w swojej ofercie.

Grillowany stek tomahawk posypany ziolami Sprawdź też: T-Bone Stek z grillowanymi warzywami i dipem na bazie grillowanego czosnku

Rodzaje steków

Możliwości wyboru mięs na grilla są ogromne. Jednak gdy decydujemy się na stek warto wiedzieć, czym różnią się poszczególne rodzaje:

  • Rib Eye to stek z antrykotu o marmurkowej strukturze. Takie mięso zawiera stosunkowo dużo tłuszczu jak na wołowinę, jednak efektem tego jest bardzo aromatyczny i soczysty stek po usmażeniu. Jego budowa sprawia, że nadaje się do szybkiego grillowania w wysokiej temperaturze.
  • Tomahawk, a właściwie Rib Eye, wykonany przez specjalne cięcie ze środkowej części antrykotu. Takie krojenie pozostawia co najmniej 12-centymetrowy kawałek kości żebrowej. Zachowuje wszystkie walory smakowe Rib Eye, a dodatkowo wygląda bardzo efektownie.
  • Mignon to najdroższy ze steków, wycinany jest z polędwicy wołowej. Mięso wyróżnia się miękkością i delikatnym smakiem. Grilluje się je metodą bezpośrednią w wysokiej temperaturze.
  • Stek Strip jest to stek pochodzący z rostbefu. Z tego powodu mięso jest twardsze od steku z polędwicy lub antrykotu, jednak wielkość mięśnia, z którego jest wykrojony pozwala na pozyskanie większych porcji.
  • Porterhouse uznawany za klasyczny stek, wycinany z dwóch rodzajów mięs soczystego rostbefu i delikatnej polędwicy. Smażenie steku porterhouse odbywa się najpierw metodą bezpośrednią, a później pośrednią.
  • T-bone bardzo podobny do steku Porterhouse jednak z mniejszym kawałkiem polędwicy, ze względu na miejsce wycięcia. Stek T-bone jest chętnie wybierany do grillowania.
  • Sirloin odznacza się delikatnym marmurkowaniem. Wykrajany jest z cienkiego rostbefu, a jego struktura sprawia, że świetnie nadaje się do szaszłyków.

Surowy stek Tomahawk

Wysmażenie

Gdy już wybierzemy nasz stek, kolejną decyzją, jaką należy podjąć, jest wybór stopnia wysmażenia mięsa, który chcemy osiągnąć. Wyróżniamy kilka rodzajów wysmażenia:

  • Blue – stek tylko lekko podsmażony z obu stron, najbardziej krwisty rodzaj steka.
  • Rare – stek mocno krwisty o rumianych bokach i czerwonym kolorze w środku.
  • Medium rare – trochę bardziej wysmażony niż poprzedni, jednak nadal krwisty w środkowej części mięsa.
  • Medium – stek średnio wysmażony. Po nacięciu jego środkowa część pozostaje różowa, a mięso nadals oczyste.
  • Well done – stek mocno wysmażony, o kolorze brunatnym lub lekko szarym.

Metody grillowania – jaka metoda do steków Tomahawk?

Metoda pośrednia określana też jako gotowanie za pomocą grilla. W tym przypadku ciepło odbija się od pokrywy urządzenia i otacza grillowaną potrawę z każdej strony. Taki sposób sprawdzi się dla dużych kawałków mięs lub nawet dla kurczaka smażonego w całości. Przy zamkniętej pokrywie grill działa jak piec konwekcyjny oraz powstrzymuje rozprzestrzenianie dymu. Tę metodę uzyskuje się poprzez rozmieszczenie węgla po bokach rusztu i ułożenie mięsa w części środkowej. Dobrze pamiętać o ułożeniu pomiędzy węglami tacki wypełnionej wodą, przeznaczonej do zbierania ściekającego tłuszczu.

Metody grillowania Sprawdź także: Grillowanie pośrednie na grillach Broil King: metoda ociekowa i metoda jednopalnikowa

Metoda bezpośrednia jest przeznaczona do małych kawałków mięsa, warzyw, owoców i innych produktów, których przygotowanie wymaga mniej niż 30 minut. W tej sytuacji węgiel rozkładamy pod całą powierzchnią rusztu, a wysoka temperatura oddziałuje bezpośrednio na mięso. Taki sposób jest również stosowany w grillach bez pokrywy, jednak używanie pokrywy przyspiesza smażenie oraz ogranicza dostęp tlenu, co z kolei zapobiega zapaleniu skapującego tłuszczu.  

Metoda 50/50 polega na równoczesnym stosowaniu metody pośredniej i bezpośredniej na jednym urządzeniu. Tę metodę wykorzystuje się podczas jednoczesnego grillowania dań, które wymagają różnej temperatury. W tym celu na jednej połowie paleniska ustawiamy tackę z wodą, a na drugiej układamy brykiet. Dzięki temu możemy przygotować warzywa oraz duże kawałki mięsa na jeden posiłek.

Sprawdź także: Jak grillować – o metodzie bezpośredniej, pośredniej i 50/50

Coraz większą popularnością cieszą się grille gazowe. Jednak jak zastosować w nich powyżej opisane metody? W przypadku obu metod rozpoczynamy od rozgrzania grilla. Następnie, gdy chcemy grillować metodą bezpośrednią, układamy produkty nad palnikami, a pokrywę według preferencji możemy zostawić otwartą lub zamkniętą. W przeciwieństwie do metody bezpośredniej, metoda pośrednia wymaga ułożenia produktów w innych miejscach niż palniki i koniecznie zamknięcie grilla.

Surowy tomahawk stek

Przepis na idealny stek Tomahawk Ribeye

Naszym dzisiejszym wyborem jest stek Tomahawk, który przygotujemy razem ze słodką kukurydzą. Do przygotowania Tomahawk potrzebujemy mieszanki przypraw, ponieważ chcemy uzyskać efekt aromatycznej skórki i soczystego wnętrza. Dlatego nie bójmy się sięgnąć po dużą ilość ziół!

Składniki:

  • sezonowany stek Tomahawk
  • olej
  • świeżo starty kumin
  • sól gruboziarnista
  • rozmaryn
  • sól czosnkowa
  • pieprz cayenne
  • cukier brązowy
  • świeżo zmielony pieprz

Stek Tomahawk przepis

  1. Sięgamy po świeżo starty kumin, sól gruboziarnistą, rozmaryn, sól czosnkową, pieprz cayenne, brązowy cukier, oraz świeży pieprz. Całość mieszamy, uzyskując naprawdę ciekawy dodatek do mięsa.
  2. Antrykot polewamy olejem, po czym obtaczamy go z obu stron w mieszance z przypraw. Tworzymy w ten sposób grubą panierkę z ziół na mięsie.
  3. Rozpalamy grilla, tylko pamiętajmy o dobrym rozgrzaniu urządzenia, ponieważ steki podczas smażenia wymagają wysokiej temperatury.
  4. Układamy stek Tomahawk na ruszcie. Możemy to zrobić, trzymając za długą kość.
  5. Rozpoczynamy grillowanie metodą bezpośrednią. Dzięki obecności specjalnej kratki do grillowania steków Sear Grate, nie musimy przekładać mięsa na zakładki, wystarczy jedynie 2,5 – 3 minuty smażenia z obu stron, aby befsztyk był perfekcyjnie usmażony.
  6. Kiedy befsztyk jest prawie gotowy, odkładamy go na strefę pośrednią, aby doszedł w środku. W celu kontroli stopnia wysmażenia i temperatury, używamy elektronicznego termometru. Naszym celem jest osiągnięcie 50 stopni. Jest to kwestia 10 – 15 minut.
  7. W międzyczasie, ugotowaną kukrydzę cukrową układamy na grillu i równomiernie ją opiekamy. 
  8. Kiedy wszystko jest już gotowe, musimy dać mięsu nieco odpocząć, aby wszystkie soki równomiernie się rozłożyły. Po 10 minutach stek Tomahawk jest gotowy do podania!

Podanie: Mięso rozkrajamy nożem do steków, na wierzchu układamy kawałek masła i świeże zioła, obok natomiast pieczoną kukurydze. Danie idealne!

Grillowany stek tomahawk, podany ze słodką kukurydzą na desce.

Spróbuj również: Stek New York na sałacie z dressingiem z niebieskiego sera pleśniowego

Zobacz przepis na stek Tomahawk w formie video!

Jaki grill sprawdzi się do steków?

Stek przygotowaliśmy na grillu węglowym marki Weber. Ze względu na rozwiązanie stosowane w grillach Weber, polegające na rozdzieleniu stref grillowania bezpośredniego i pośredniego, świetnie sprawdził się w przypadku przygotowania steku Tomahawk. Wynika to z tego, że na początku smażenia ważna jest wysoka temperatura smażenia, a następnie stek może dochodzić w niższej temperaturze.

mężczyzna grillujący na grillu weber master touch

Świetnym modelem do grillowania będzie kulisty grill węglowy Weber Master-Touch GBS E-5750, który został wyposażony w wygodne rozwiązania. Między innymi są to: uchwyt na pokrywę Tuck-Away, usuwanie popiołu przy wykorzystaniu systemu One-Touch oraz wbudowany termometr. Ciekawym systemem jest ruszt Gourment BBQ System, w którym możemy wymienić środkową część w zależności od potrzeb.

W tym wypadku użyliśmy rusztu do steków Sear Grate Weber, który podczas grillowania zostawia wzór kratki na mięsie.

Polecamy także: Żeberka wołowe pomidorowo-winne na grillu

Warty uwagi jest również grill gazowy Napoleon Freestyle z palnikiem do steków, który będzie idealnym rozwiązaniem dla miłośników steków. Dzięki bocznemu palnikowi na podczerwień, zapewnia on możliwość szybkiego przygotowania befsztyka bez konieczności rozgrzewania całego grilla. Dostępne są dwa modele posiadające to nietypowe rozwiązanie.

Para przy grillu gazowym napoleon freestyle 365

Grill gazowy Napoleon Freestyle 365 z palnikiem do steków 800°C – był projektowany z myślą o osobach, które potrzebują dużej wydajności na małej przestrzeni. Wyposażony jest w charakterystyczny dla marki ruszt Wave, wbudowany termometr Accu-Probe, 3 palniki główne o łącznej mocy 12 kW, system zapłonu Jetfire i specjalny palnik boczny Sizzle Zone zaprojektowany z myślą o grillowaniu steków. Projektanci pamiętali również o ustawieniu go na zabudowanym wózku, w którym można ukryć butlę gazową, dodatkowo ma wbudowany otwieracz butelek.

Grill gazowy Napoleon Phantom Freestyle 425 z palnikiem do steków 800°C – został wyposażony we wszystkie elementy, które posiada Freestyle 365, jednak tym, co go odróżnia od modelu Freestyle 365, jest większa powierzchnia rusztu o wymiarach 60 x 45 cm oraz 4 palniki o łącznej mocy aż 16 kW. Tak duże możliwości, będą wspaniałym rozwiązaniem, jeśli lubisz grillować dla dużej grupy osób.