Grillowany burger wołowy przygotowany na grillu sprawdzi się na każdej imprezie! Przygotowany w innej niż klasycznej wersji zaskoczy i zachwyci wszystkich gości. Wypróbuj wersję z serem cheddar, sałatką z ogórków i chlebkiem żytnim zamiast tradycyjnej bułki.

Burger wołowy to popularne i uwielbiane przez wiele osób danie, często obecne na spotkaniach przy grillu. Pojawił się również u nas, jednak nie jest to burger w klasycznej odsłonie. Danie, które przygotowaliśmy zamiast tradycyjnej bułki pszennej, będzie zamknięte w chlebku żytnim, a sałatę zastąpi połączenie ogórków konserwowych z ostrym dodatkiem musztardy francuskiej. Domowe burgery to świetne danie na grillową imprezę.

Skąd pochodzą burgery?

Na całym świecie można spotkać setki, jeśli nie tysiące odmian burgerów. Różnią się one rodzajem bułki, kotleta lub dodatków. A kucharze nadal wyszukują nowych połączeń smaków, żeby zaskoczyć i zachwycić ludzi.

Wszystko zaczęło się od emigrantów z Europy, którzy na początku XIX w. wypływali z portu w Hamburgu w kierunku Nowego Jorku. Jedna z historii powstawania burgerów wołowych mówi, że w Nowym Jorku, do którego płynęli, czekały na nich tanie dania sprzedawane na ulicy, zawierające Hamburg Steak, czyli kotlet z siekanej wołowiny, który był podawany z cebulą i sosem gravy.

Inni uważają, że to dopiero niemieccy imigranci przywieźli ze sobą takie danie. Jako pierwszy podobno przyrządził hamburgera Fletcher Davis, jednak wielu innych Amerykanów uważa, że to oni byli pionierami.

Burger wołowy z serem cheddar

Burger wołowy – jaki rodzaj mięsa wołowego wybrać? 

Wybierając mięso do przygotowania mielonej wołowiny na burgery, warto wybrać odpowiedni kawałek. Ponieważ rodzaje mięs różnią się między sobą zawartością tłuszczu i strukturą.

• Szyja – stosunkowo tłuste mięso, które nawet po pieczeniu pozostaje soczyste, nadaje się także na bulion wołowy. Również często wykorzystywane jest do mielenia.
• Karkówka – kawałek mięsa, który ma różne zastosowania. Sprawdzi się do bulionu, duszenia lub na grilla. Przed duszeniem i grillowaniem warto zamarynować karkówkę na 24 godziny.
• Rozbratel – uznawany jest za jeden z najsmaczniejszych kawałków wołowiny. Wchodzi w skład żebra, z którego wycinane są różne kawałki mięsa, między innymi właśnie Rozbratel. Nadaje się również do smażenia, pieczenia lub do gulaszu.
• Antrykot – rodzaj mięsa, również wycinany z żebra. Jest to chude mięso popularne na steki. Świetnie sprawdza się podczas grillowania, smażenia lub duszenia.
• Rostbef – mięso, które idealnie sprawdza się do pieczenia. Jego struktura powoduje, że podczas obróbki termicznej nie traci delikatności i soczystości. Nawet jego nazwa na to wskazuje, gdyż pochodzi od angielskiego wyrażenia RoastBeef, czyli pieczona wołowina.
• Krzyżowa – wycinana z górnej części udźca wołowego. Jest kawałkiem delikatnego mięsa, które wymaga tylko krótkiego obsmażenia z obu stron. Może być również wykorzystywana do zrazów lub potraw gotowanych.
• Polędwica – jest to najdroższy kawałek wołowiny. Wymaga tylko, krótkiego smażenia lub pieczenia. Możliwe jest wykorzystanie go na surowo, dlatego cenią go wielbiciele tatara.

Do przygotowania burgerów, najlepsza będzie mielona wołowina z rostbefu, antrykotu lub łopatki.

Rysunek krowy z zaznaczonymi poszczególnymi fragmentami.

Spróbuj też: Burgery wołowe z sosem miętowo - majonezowym, szpinakiem i serem feta

Burger wołowy – jaką musztardę wybrać? 

O smaku przygotowywanych burgerów nie stanowi tylko dobra wołowina. Równie ważnymi elementami potrawy są bułka, dodatki i sosy. To właśnie pozostałe elementy decydują, w jakim stylu będzie nasz burger: klasyczny, meksykański, a może jeszcze inny? Ważnym elementem burgerów jest musztarda – czyli sos przygotowany na bazie gorczycy i octu z przyprawami. Poszczególne rodzaje musztardy różnią się od siebie smakiem i konsystencją. Do najpopularniejszych należą:

  • Musztarda stołowa – wytwarzana z ziaren białej gorczycy. Stworzona dla osób, które lubią potrawy o delikatnym, ale podkreślonym smaku. Jest łagodna, o gładkiej konsystencji.
  • Musztarda sarepska – jej smak pochodzi z gorczycy sarepskiej, czyli specjalnie wyselekcjonowanych ziaren gorczycy białej i czarnej. Ten rodzaj pasuje do większości dań. W pierwszej chwili można odnieść wrażenie, że jest to musztarda ostra, jednak po chwili łagodnieje, pozostawiając charakterystyczny dla niej smak.
  • Musztarda rosyjska – o gęstej konsystencji z widocznymi ziarnami gorczycy. Jej bardzo ostry smak inspirowany jest kuchnią rosyjską. Bardzo dobrze współgra z daniami mięsnymi.
  • Musztarda francuska – jako jedyna jest wytwarzana z całych ziaren gorczycy, dzięki temu może być również używana w celach dekoracyjnych. Posiada łagodny, ale bogaty smak spowodowany zestawem francuskich przypraw.
  • Musztarda Dijon – jest to bardzo ostra musztarda. Taki smak nadaje jej dodatek wina, które wyostrza smak gorczycy. Pasuje jako dodatek do sosów, wzmacniając ich smak w szczególności jako dodatek do wieprzowiny. Doceniana jest również jako element sosu winegret w sałatkach.
  • Gorczyca oraz powstała z niej musztarda ma właściwości prozdrowotne. Jest źródłem witamin, przeciwutleniaczy oraz wspomaga układ trawienny. Dlatego jest sosem docenianym w wielu kuchniach.

Musztarda w słoiku

Sprawdź: Co na grilla? Zaplanuj z nami idealne Barbecue Party!

Jak przyrządzić wyśmienite burgery wołowe z grilla?

WAŻNE! Najlepszym wyborem mięsa będzie antrykot lub rostbef wołowy ze względu na odpowiednią zawartość tłuszczu.

Składniki:

• mielona na grubych oczkach wołowina
• ser cheddar
• ogórki konserwowe
• musztarda francuska
• sos barbecue
• chlebek żytni

Durowe burgery wołowe, ułożone na desce.

Burger wołowy z grilla – przepis:

  1. Zaczniemy od przygotowania sałatki. W tym celu kroimy ogórki konserwowe i mieszamy je z musztardą francuską. Dla podkreślenia smaku dodajemy również sól i pieprz. Dzięki temu nasza sałatka nabierze lekko pikantnego smaku i stanie się wyrazistym dodatkiem do burgerów wołowych.
  2. Następnie, użyjemy mielonej wołowiny, formując średniej wielkości burgery. Podczas przygotowania kotletów, należy pamiętać o tym, że pod wpływem temperatury mięso się skurczy, aby temu zapobiec, pozostawia się wgłębienie na środku. 
  3. Bułki do burgerów zastąpiliśmy chlebkiem żytnim, który będziemy piec w strefie pośredniej. Po rozgrzaniu grilla burgery wołowe układamy w strefie bezpośredniej, a bułki w pośredniej. Zostawiamy oba składniki na 3 minuty, następnie przewracamy na drugą stronę za pomocą łopatki.
  4. Gotowe burgery wołowe doprawiamy solą oraz pieprzem. Następnie na każdym układamy plaster sera i pozostawiamy na grillu do czasu roztopienia. Ser żółty cheddar to najpopularniejsza odmiana do burgerów ze względu na jego ostry smak i sposób, w jaki się roztapia. Stanowi świetne uzupełnienie soczystego burgera wołowego.
  5. Na dolnej części grillowanego pieczywa układamy sałatkę z ogórków konserwowych i musztardy, całość doprawiamy ulubionym sosem barbecue. Kładziemy je do podgrzania na grillu.
  6. Kiedy burgery wołowe będą gotowe, układamy je na wcześniej przygotowanych i podgrzanych bułkach oraz przykrywamy drugim kawałkiem. Gotowe burgery stabilizujemy patyczkami i układamy na talerzach.

Domowe burgery z grilla będą idealne na rodzinny obiad lub spotkanie ze znajomymi!

Burger wołowy, z ogórkiem, musztardą i serem cheddar

Obejrzyj także nasz przepis na burgera wołowego z grilla w formie video: 

Zobacz także: Domowy cheesburger z grilla

Grill gazowy dealny do burgerów wołowych

Grille gazowe wyróżniają się łatwym sterowaniem temperaturą wewnątrz grilla oraz szybkim rozpalaniem. Grille marki Enders zostały dopracowane pod każdym względem. Urządzenia z serii Monroe zostały ustawione na szafce na kółkach, w której można ukryć nawet 11 kg butlę gazową. Jednak to, co sprawia, że domowe burgery wyjdą idealnie to wnętrze grila. Trwały żeliwny ruszt, który mocno się rozgrzewa i długo oddaje ciepło, gwarantuje jakość przyrządzanych potraw.

Palniki główne, które są nie zależne, o bezstopniowej regulacji, pozwalają na szybkie ustawienie strefy bezpośredniej oraz pośredniej. Podczas przyrządzania domowych burgerów jest to szczególnie istotne, ponieważ mięso smażymy bezpośrednio nad palnikiem, a bułki chcemy przypiec, nie przypalić, dlatego układamy je nad wyłączonym palnikiem. Palniki są skonstruowane w technologii Heat Range, który zapewnia optymalny rozkład ciepła. Dzięki temu w piekarniku możemy uzyskać zakres temperatur od 80 stopni do 300 stopni, a nad palnikiem nawet 400 stopni. Dodatkowo możemy skorzystać z takich technologii jak Turbo Zone i Simple Clean, które uprzyjemnią grillowanie.

Grill gazowy do burgerów wołowych

Grill gazowy Enders Monroe Black PRO 3K Turbo – został wyposażony w 3 palniki główne o łącznej mocy 11,2 kW i dodatkowy palnik boczny o mocy 3,15 kW. Posiada również, jak inne urządzenia marki, system Switch Grid, który pozwala dostosować grilla do potrzeb użytkowników. Środkową część rusztu można wymienić na przykład na: patelnię żeliwną, ruszt do steków lub kamień do pizzy.



Grill gazowy Enders Monroe PRO 4 SIK Turbo – posiada nietypową pokrywę Pano Vision, ponieważ jest ona częściowo przezroczysta, można kontrolować potrawy bez otwierania grilla. Jest to duże urządzenie o 4 palnikach głównych, ich moc to, aż 14,7 kW. Model został także wyposażony w dodatkowy palnik boczny oraz palnik rożna infrared, dzięki wysokiej temperaturze mięso zachowuje soczystość i aromat.



Jeśli chcemy grillować na tradycyjnym grillu węglowym, dobrym wyborem będzie:

Grill węglowy Weber Master-Touch GBS E-5750 – nowoczesny grill węglowy wyposażony w wiele wygodnych rozwiązań. Rozwiązania firmy Weber pozwalają rozdzielić strefę bezpośrednią i pośrednią. Jest to grill, który spełni potrzeby początkujących oraz doświadczonych GrillMasterów.

Akcesoria do grilla 

Kiedy przygotowujemy dania dla większej ilości osób, przydadzą się akcesoria do grillowania, które ułatwią nam sprawne obsłużenie spotkania oraz szybkie sprzątanie po jej zakończeniu.

Łopatka do grillowania – zapewni szybkie i efektowne obracanie burgerów wołowych. Wykonana ze stali szlachetnej, wyposażona w otwieracz do butelek oraz uchwyt do powieszenia na grillu. 

Szczypce do grilla ze stali nierdzewnej – proste i bardzo przydatne. Mają możliwość blokady, a rączka pokryta jest antypoślizgowym materiałem.

Rękawice do grilla aramidowe Enders – wykonane z tkaniny aramidowej z silikonowymi elementami antypoślizgowymi. Sprawdzą się podczas obracania i przesuwania potraw oraz gdy jest potrzeba wymiany elementu w systemie Switch Grid.

Szczotka do grilla Premium Enders – wyposażona w wygodny uchwyt. Szczotka z włosiem ze stali nierdzewnej zapewnia szybkie i skuteczne czyszczenie.