Grillowanie to doskonały sposób na wspólne spędzanie czasu w gronie rodziny lub najbliższych przyjaciół. Dla małej grupy osób wystarczy niewielka ilość miejsca, nawet taras czy balkon. Często jednak zadajemy sobie pytanie: Czy można grillować na balkonie, mieszkając w bloku? Kiedy jest to możliwe, o czym trzeba pamiętać i jaki sprzęt do grillowania najlepiej wybrać? W poniższym tekście znajdziecie odpowiedź.

Czy można grillować na balkonie?

Polskie prawo nie zabrania jednoznacznie grilla na balkonie, ale warto pamiętać o tym, że istnieje wiele ustaw, które mogą mieć zastosowanie w przypadku, jeśli zdecydujemy się na rozpalenie grilla na balkonie w bloku. Przede wszystkim, podstawową kwestią jest Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7 czerwca 2010 r., które reguluje przepisy przeciwpożarowe w nieruchomościach. Zgodnie z tym Rozporządzeniem: zabronione jest rozpalanie ognia w miejscu umożliwiającym zapalenie się materiałów palnych albo sąsiednich obiektów.

Na oficjalnej stronie Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, służby podkreślają, że znane są im przypadki, gdzie używanie grilli z otwartym paleniskiem na balkonach i tarasach przyczyniło się do stworzenia bezpośredniego zagrożenia poprzez objęcie zasięgiem płomienia elementów znajdujących się na balkonie oraz okładzin zewnętrznych, a także poprzez upadek rozgrzanych węgli na sąsiedni balkon, co doprowadziło do pożaru.

W związku z takim zagrożeniem, stosuje się tutaj ogólne przepisy przeciwpożarowe z Rozporządzenia MSWiA z dnia 7 czerwca 2010 r. Działanie wbrew tym przepisom może spowodować nałożenie na nas mandatu w wysokości 500 zł, ale warto zaznaczyć, że według Kodeksu Karnego za spowodowanie pożaru grozi nam do 10 lat więzienia.

Grill na balkonie ze znajomymi

Dodatkowo warto zwrócić uwagę, że wiele spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych reguluje te kwestie swoim wewnętrznym regulaminem, zabraniając grillowania na balkonach i nakładając odpowiednie kary na osoby, które nie zastosują się do tego przepisu.

  • Należy jednak zaznaczyć, że powyższe obostrzenia dotyczą przede wszystkim grilli węglowych, których stosowanie na balkonie w bloku rzeczywiście może być uciążliwe dla naszych sąsiadów oraz stwarzać zagrożenie pożarowe.
  • Aktualnie mamy natomiast wiele modeli grilli elektrycznych, na których bez problemu i zgodnie z prawem możemy grillować, przygotowując ulubione mięsa lub warzywa. Jest to rozwiązanie znacznie bardziej bezpieczne i mniej uciążliwe – takie sprzęty nie generują dymu.

Grill elektryczny na balkonie jest dozwolony

Potwierdzenie tego, że na balkonie możemy używać grilla elektrycznego, zachowując podstawowe zasady bezpieczeństwa przeciwpożarowego, znajdziemy na stronie Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej:

Czy można grillować na balkonie

W świetle obowiązującego prawa dozwolone jest korzystanie z grilli elektrycznych na balkonach i tarasach, pod warunkiem zachowania wymaganych odległości od materiałów palnych, a także elementów wystroju i wyposażenia wnętrz. Oznacza to, że możemy na swoim balkonie czy tarasie grillować z wykorzystaniem grilla elektrycznego, ale przestrzeń od sąsiadujących obiektów musi być odpowiednio duża – minimum 0,5 m. W pobliżu nie może być także żadnych materiałów łatwopalnych.

Jednak nigdy nie można pozostawiać grilla bez nadzoru osoby dorosłej, ponieważ stanowi to zagrożenie. Zgodnie z zapisem w Kodeksie wykroczeń (art. 82 § 1 pkt 4 Kodeksu wykroczeń (Dz.U. z 2010 r. nr 46, poz. 275), pozostawienie urządzeń energetycznych lub cieplnych w stanie mogącym doprowadzić do pożaru, podlega karze grzywny lub nagany. Niedopuszczalne jest także korzystanie ze sprzętów w sposób inny niż zalecenia producentów. Jeśli wskutek zaniedbania zasad bezpieczeństwa dojdzie do pożaru, który stanowi niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia innych osób lub mieniu wielkich rozmiarów, to jego sprawca musi się liczyć z karą pozbawienia wolności od 1 roku do 10 lat, na mocy art. 163 Kodeksu Karnego.

Grill na balkonie

Czy grill gazowy na balkonie jest dozwolony? 

Czy można grillować na balkonie na grillu gazowym? Skonsultowaliśmy tę kwestię z rzecznikiem prasowym komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej. Poniżej prezentujemy otrzymaną odpowiedź, z której jednoznacznie wynika, że przepisy przeciwpożarowe w tym. rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów nie zawierają zapisów dotyczącego jednoznacznego zakazu użytkowania grillów na balkonach i tarasach budynków

Czy można grillować na balkonie na grillu gazowym

Państwowa Straż Pożarna odnotowuje przypadki pożarów spowodowanych używaniem na balkonach lub tarasach grillów. Rozpalanie grilla na balkonie stwarza zagrożenie pożarowe zarówno w bezpośrednim otoczeniu, jak i w lokalach sąsiednich. Ponadto, przepisy prawa miejscowego, określonych np. przez zarządców wspólnot mieszkaniowych mogą zakazywać stosowania palenisk lub grilla na balkonach i tarasach z uwagi na uciążliwość dla sąsiadów.

Bardzo ważne, aby każde urządzenie eksploatować zgodnie z zaleceniami producenta, co dotyczy również grilla z paleniskiem, elektrycznego lub gazowego. Pozostawienie urządzenia tego typu bez dozoru lub wykorzystanie w niewłaściwy sposób może spowodować pożar.

Biorąc pod uwagę aspekty prawne z zakresu prawa budowlanego oraz przepisów przeciwpożarowych, akty prawa miejscowego, zasady współżycia społecznego oraz aspekt odpowiedniej eksploatacji urządzeń typu grill elektryczny lub gazowy straż pożarna stoi na stanowiska, że rozpalanie grilla na balkonie lub tarasie nie jest zalecane oraz może prowadzić do zagrożenia zdrowia, życia lub mienia poprzez powstanie pożaru.

Z wyrazami szacunku

bryg. Karol Kierzkowski

tel. 783 934 786

rzecznik prasowy komendanta głównego

Państwowej Straży Pożarnej

Jeżeli decydujemy się na to, żeby grillować na grillu gazowym na balkonie, powinniśmy pamiętać o tym, żeby chronić butlę gazową przed bezpośrednim nasłonecznieniem. W takiej sytuacji bardzo dobrym wyborem będzie grill gazowy, który posiada szafkę, gdzie możemy schować 5-, 8- lub 11-kilogramową butlę gazową. Należy wiedzieć, że przechowywanie butli gazowej na balkonie lub loggi w budynkach wielorodzinnych jest zabronione. Poniżej fragment artykułu opublikowany w serwisie Administrator24.

Grillowanie na balkonie

Grill na balkonie – robić czy nie?

Jak widzisz, grill na balkonie to dosyć skomplikowana kwestia – z jednej strony przepisy tego nie zabraniają, ale z drugiej strony urządzanie grillowania w takim miejscu w wielu przypadkach nie jest zalecane. Co więc robić?

  1. W pierwszej kolejności sprawdź zapisy zarządców spółdzielni mieszkaniowych i upewnij się, czy nie ma w nich zakazu grillowania.
  2. Jeśli nie, zadbaj o to, aby grill był umieszczony z daleka od przedmiotów łatwopalnych i korzystaj tylko z bezpiecznego grilla elektrycznego, który nie wytwarza prawdziwego ognia. Największe ryzyko pożarowe stwarzają grille węglowe z otwartym paleniskiem.
  3. Pamiętaj o tym, że używany grill nigdy nie może pozostawać bez nadzoru, a opiekanie posiłków na ruszcie nie powinno nikomu przeszkadzać. Najlepiej upewnij się, czy sąsiedzi nie mają nic przeciwko, nawet jeśli w zapisie spółdzielni nie ma jednoznacznego zakazu.
  4. Balkon, na którym chcesz urządzić grillowanie, powinien mieć odpowiednio dużą powierzchnię. Jeśli jest na nim ciasno, to lepiej urządź grill w przestrzeni miejskiej, która jest do tego przystosowana.

Mieszkańcy miast wcale nie muszą rezygnować z grillowania, ale czasem znacznie lepszym pomysłem będzie spędzenie czasu z bliskimi w plenerze. W wielu miastach znajdziesz strefy wyznaczone specjalnie do grillowania, gdzie możesz przynieść własny sprzęt lub skorzystać z udostępnionego paleniska. Takie przestrzenie znajdziesz m.in. w wybranych parkach miejskich oraz plażach nad rzekami lub zalewami.

Sprawdź także: Czy można grillować na plaży?

Jak grillować na balkonie

Jak uruchomić grilla elektrycznego na balkonie?

Aby uruchomić grilla elektrycznego, potrzebujesz przede wszystkim źródła prądu. Uruchomienie grilla elektrycznego to więc tylko kwestia podłączenia wtyczki do gniazdka i włączenia urządzenia, łatwość użytkowania jest więc ich ogromną zaletą. Funkcjonalne kable oferują kable o długości około 2 metrów, dzięki czemu podłączenie sprzętu nie stanowi problemu.

Nie potrzebujesz żadnego węgla, rozpałki czy źródła ognia. Nie musisz rozpalać brykietu ani martwić się o butlę gazową, żeby zasilić grilla. Pamiętaj także o zachowaniu właściwych odległości od materiałów łatwopalnych, nigdy nie zostawiaj też grilla na balkonie bez opieki. 

Jak grillować na balkonie? Najważniejsze zasady, o których musisz pamiętać

Sprawdziłeś już regulamin spółdzielni mieszkaniowej i wiesz, że urządzanie grilla na balkonie jest dozwolone? Jak już wcześniej wspominaliśmy, najważniejszą zasadą jest stałe nadzorowanie uruchomionego sprzętu i zachowanie bezpiecznej odległości od przedmiotów łatwopalnych. Oprócz tego musisz zadbać o to, by przyrządzanie posiłków w taki sposób nie przeszkadzało żadnego sąsiadowi. Przestrzegaj poniższych zasad:

  • Grilluj na sprzęcie wyposażonym w szczelną pokrywę, dzięki której grille elektryczne emitują minimalną ilość dymu, a zapachy potraw nie są aż tak intensywne.
  • Zawsze przestrzegaj ciszy nocnej – nie dopuść do tego, by impreza zbytnio się przeciągnęła. Po godzinie 22.00 zakończ grillowanie i zaproś gości do środka.
  • Ustaw grill na równym podłożu, najlepiej na stabilnym stojaku przystosowanym do utrzymywania sprzętu w trakcie grillowania.
  • Po skończonym grillowaniu nie odkładaj sprzątania pozostałych resztek na później – wiatr mógłby je rozwiać na sąsiednie balkony, a to z pewnością nie spodobałoby się sąsiadom. Przygotuj worek na śmieci i wszystko posprzątaj.

Grill na balkonie

Zalety grilla elektrycznego na balkonie?

Grill elektryczny przede wszystkim nie wytwarza dymu, co jest jego kolejną ogromną zaletą. Uruchamiając takiego grilla, nie będziesz przeszkadzał sąsiadom w ich codziennych czynnościach, ponieważ nikt nawet nie zorientuje się, że grillujesz. Dodatkowo polecane przez nas grille elektryczne marki Weber i Enders posiadają pokrywy, które wykonane zostały z odlewu aluminiowego, co jest niezwykle istotne, ponieważ pozwala utrzymać właściwą temperaturę w piekarniku grilla. 

Grzałki w grillu elektrycznym pozwalają na osiągnięcie bardzo wysokich temperatur, nawet 300 stopni, dzięki czemu mamy pewność, że grillowane mięso będzie idealnie wysmażone. Żeliwny ruszt grilla zapewnia równomierną dystrybucję ciepła, co pozwala osiągnąć idealne walory smakowe.

Kolejną zaletą grilla elektrycznego jest to, że grillowane produkty są bardzo zdrowe. Tłuszcz, jaki wytapia się z mięsa na grillu, spływa do specjalnej miseczki, co sprawia, że potrawy są wyjątkowo smaczne, a Ty cieszysz się doskonale wysmażonym mięsem lub chrupkimi warzywami.

Grillowanie na balkonie - czy można

Na co zwrócić uwagę przy wyborze grilla na balkon?

Warto zwrócić uwagę, czy grill elektryczny, na którego zakup się decydujemy, jest wyposażony w kilka elementów, które zdecydowanie ułatwią nam później jego użytkowanie:

  • System zbierania skapującego tłuszczu – odprowadza tłuszcz do jednego miejsca, dzięki czemu czyszczenie grilla jest dla nas później łatwiejsze.
  • Kontrola temperatury – ułatwia nam uzyskanie właściwego stopnia wysmażenia grillowanych potraw.
  • Pokrywa górna – grill elektryczny z pokrywą pozwoli nam ograniczyć ilość pryskającego tłuszczu, pozwoli na lepszą kontrolę temperatury oraz ograniczy rozchodzące się zapachy, co jest zwłaszcza istotne, jeśli decydujemy się na grillowanie na balkonie.
  • Możliwość demontażu płyty górnej i dolnej oraz nieprzywierająca powierzchnia – pozwala w szybkim i sprawnym wyczyszczeniu grilla elektrycznego.
  • Uchwyty do przenoszenia grilla – pomogą nam sprawnie wnieść grilla z powrotem do wybranego pomieszczenia.

Jaki grill elektryczny na balkon wybrać? 

Grill elektryczny na balkonie jest doskonałym pomysłem na spędzenie czasu z domownikami – zapewni nam rozrywkę, a przy tym smaczny i zdrowy posiłek. To, jaki model wybierzesz, zależy przede wszystkim od wielkości Twojego balkonu. W ofercie sklepów z grillami znajdziesz zarówno mniejsze grille elektryczne, takie jak Weber Q 1400 idealne na niewielką powierzchnię, jak również grille elektryczne ze standem i stolikami roboczymi np. Weber Q 2400 Stand, który potrzebuje nieco więcej miejsca ze względu na solidną podstawę i boczne stoliki. Dostępne są również pełnowymiarowe grille elektryczne Enders eFlow, wyposażone w dwa pokrętła.

Kiedy zastanawiasz się nad wyborem modelu odpowiedniego dla siebie, przede wszystkim rozważ więc zakres miejsca, jakim dysponujesz. Zwróć również uwagę na mobilność grilla, jeśli planujesz zabierać ze sobą grill na różne wyjazdy. Warto również sprawdzić dodatkowe funkcjonalności, takie jak stabilny stojak, system wymiennych wkładów oraz termometr w pokrywie.

Grill elektryczny na balkon

Grill elektryczny Enders eFlow PRO 2 Turbo Shadow Series

To największy grill elektryczny dostępny w naszej ofercie – będzie idealny na balkon o dużej powierzchni lub przydomowy taras. Ten sprzęt jest w stanie osiągnąć aż 400 stopni Celsjusza na strefie Turbo Zone, opracowanej specjalnie z myślą o grillowaniu steków. Łączne wymiary rusztu żeliwnego to 50 x 39 cm, a dodatkowym udogodnieniem jest system wymiennych wkładów – okrągły element rusztu zastąpisz patelnią żeliwną, kamieniem do pizzy albo stojakiem na kurczaka. W zamykanej szafce schowasz potrzebne przybory i naczynia, a dzięki kółkom sprzęt jest mobilny. Ponadto, wewnętrzne elementy ze stali nierdzewnej nadają się do mycia w zmywarce – szybko pozbędziesz się zabrudzeń.

Ten model dostępny jest w dwóch wersjach kolorystycznych. W czarnej wersji Shadow oraz w wersji srebrnej.

Grill elektryczny Weber PULSE 2000 Stand

Nowoczesny grill elektryczny z cyfrowym termometrem iGrill, który pozwoli mieć pod kontrolą cały proces grillowania – w zestawie znajdziesz dwie sondy do pomiaru temperatury wewnątrz mięs. Ruszt żeliwny o wymiarach 49 x 39 cm pomieści sporo przysmaków, a dzięki dwóch grzałkom o łącznej mocy 2200 W stworzysz dwie strefy do grillowania. Ponadto, do modelu możesz dokupić wózek, który zapewni stabilność i mobilność urządzenia. Dzięki dodatkowym akcesoriom oferowanym przez producenta możesz przygotować na grillu pizzę z kamienia, potrawkę z patelni żeliwnej, a nawet kurczaka z rożna.

Grill elektryczny Weber PULSE 1000

Model o niedużych wymiarach, który zmieści się nawet na bardzo niewielkiej przestrzeni. Posiada jedną grzałkę o mocy 1800 W, która zapewni nawet 300 stopni Celsjusza pod pokrywą, natomiast żeliwny ruszt ma wymiary 41 x 31 cm. Dzięki kompaktowym wymiarom będzie doskonały na balkon, a dwa uchwyty z nylonu pozwolą bez problemu przenosić sprzęt w inne miejsce. Podobnie jak Weber PULSE 2000, posiada cyfrowy termometr iGrill, dzięki któremu efekty grillowania będą perfekcyjne. Ten grill elektryczny doskonale sprawdzi się nawet na wyjeździe, a jeśli zamierzasz grillować w jednym miejscu, to możesz dokupić stand zapewniający stabilność.

Grill przenośny elektryczny Napoleon TravelQ PRO285E-BK-CE

Na balkonie świetnie sprawdzi się także grill Napoleon TravelQ PRO285E. Urządzenie produkowane w Kanadzie zostało wykonane z czarnego odlewu aluminium. Żeliwne ruszty Wave doskonale kumulują i rozprowadzają ciepło, zapewniają równomierne wypieczenie potraw. Trwała konstrukcja zapewnia odpowiednią izolację cieplną, a wysoka pokrywa pozwala przygotować jeszcze więcej smacznych posiłków – w tym całego kurczaka! Termometr Accu-Probe, wbudowany w pokrywę, pozwala precyzyjnie kontrolować temperaturę na grillu. 

Grill elektryczny Weber Q 1400 ciemnoszary

Grill Weber Q 1400 doskonale nadaje się na balkony i tarasy oraz tam, gdzie jest ograniczone miejsce. Urządzenie zostało wyposażone w samoczyszczącą grzałkę o mocy 2200 W, która zapewnia równomierny rozkład ciepła i wydajne grillowanie. Wyjmowana misa ociekowa pozwala zachować grill w czystości oraz w łatwy sposób pozbyć się wytopionego podczas grillowania tłuszczu. Trwały, żeliwny  ruszt pozwola na uzyskanie doskonałych rezultatów podczas grillowania i idealne wypieczenie potraw. 

Więcej o grillach na balkon znajdziesz na naszym blogu: