Grillowanie to nieodłączny element słonecznych dni spędzonych w gronie rodziny i znajomych. Obecnie cieszy się coraz większą popularnością, a zakres potraw, jakie możemy przygotować na ruszcie, jest naprawdę szeroki. Choć jeszcze jakiś czas temu grillowaniem mogli cieszyć się jedynie posiadacze działek i domów z ogrodem, obecnie miejsce i czas przestały być ograniczeniem dzięki rozwiązaniu, jakim jest grill bezdymny.

Grill bezdymny –  sposób działania

Jaka jest różnica między tradycyjnym grillem a grillem bezdymnym? Używając tego drugiego, można znacznie zredukować wytwarzanie dymu. Należy jednak stosować się do odpowiednich wytycznych: wybierać wysokiej jakości podpałkę, dobrej jakości węgiel oraz regularnie czyścić ruszt. Przede wszystkim należy wspomnieć, że główną przyczyną powstawania dymu jest spalanie się węgla, który niestety w połączeniu z kapiącym na niego tłuszczem z grillowanych potraw, tworzy reakcję chemiczną, w wyniku której powstają substancje szkodliwe dla naszego zdrowia.

Grill bezdymny doskonale radzi sobie z tym problemem dzięki konstrukcji, w której palenisko jest oddzielone od obszaru spalającego się tłuszczu. Stalowa misa zbiera tłuszcz, podczas jego wytapiania się z przygotowywanych potraw i tym samym zapobiega powstawaniu szkodliwych oparów. Tym sposobem również eliminuje się ryzyko zapalenia węgla pod wpływem wytapianego tłuszczu i tym samym przypalenia jedzenia.

 

Budowa grilla bezdymnego

Instrukcja obsługi grilla bezdymnego na przykładzie LotusGrill

  1. Należy pamiętać, aby przed pierwszym użyciem grilla, przemyć wszystkie jego metalowe elementy (ruszt, misę, tackę na żel oraz pojemnik na węgiel) ciepłą wodą z płynem, by usunąć warstwę oleju, którą są fabrycznie pokryte.
  2. Na tacce umieszczamy żel, który aplikuje się tuż przed zapaleniem. Należy uważać, by nie wycisnąć żelu zbyt blisko końcówki wentylatora. Żel zapala się przy wyłączonym wiatraku. Następnie odczekujemy kilka sekund, aż całość równomiernie zapłonie.
  3. Po rozpaleniu ognia przekręcamy pokrętło wiatraka do maksymalnego nadmuchu i wkładamy pojemnik z węglem. Następnie nakładamy ruszt i zapinamy zatrzaski.
  4. Grill powinien być w pełni rozpalony po ok. 3-5 min.
  5. Potrawy na grillu powinno nakładać po jego pełnym rozpaleniu.
  6. LotusGrill utrzymuje najwyższą temperaturę w centrum rusztu, dlatego w tym miejscu najlepiej kłaść najbardziej tłuste mięsa, natomiast warzywa ułóżmy na najbardziej zewnętrznych częściach rusztu.
  7. Aby uzupełnić ilość węgla w trakcie grillowania należy: wyłączyć wiatrak, zdjąć ruszt (korzystając ze ścierki lub rękawicy), podnieść daszek pojemnika (najlepiej czubkiem noża) i dosypać węgiel. Potem należy ponownie włączyć nawiew.
  8. Zaleca się stosowanie dobrej jakości węgla drzewnego zamiast brykietu. Warto zadbać, by węgiel przechowywać w suchym pomieszczeniu.

Czy grill bezdymny jest zdrowy?

Choć z grillem tradycyjnym wiąże się niepowtarzalny klimat, to warto przestrzegać zasad zdrowego grillowania i dbać o to, aby wytopiony tłuszcz nie skapywał bezpośrednio na rozgrzany węgiel lub brykiet. Ochroni to nasze potrawy przed szkodliwymi substancjami, które wytwarzają się, kiedy tłuszcz ma kontakt z rozgrzanym węglem (więcej znajdziesz tutaj: Fakty i mity na temat grillowania). Dzięki swojej konstrukcji grill bezdymny chroni nas przed emisją szkodliwych substancji. Pozwala w pełni cieszyć się grillowaniem oraz smażeniem potraw w zdrowy sposób i bez wyrzutów sumienia. Co więcej, jedzenie przygotowane na grillu bezdymnym nie odbiega pod względem walorów smakowych od tego przyrządzonego za pomocą tradycyjnego grilla.

Jedna z niezaprzeczalnych zalet grilla bezdymnego to jego ekologiczność. Sprzęt jest wydajny, co sprawia, że nie zużywa dużej ilości węgla, wydziela mniej CO2 i innych substancji. Dzięki temu można nie tylko cieszyć się grillowaniem niemal w każdym miejscu, ale także dołożyć cegiełkę do ochrony środowiska naturalnego, co w przypadku dzisiejszych zmian klimatycznych jest ważnym krokiem w kierunku bardziej świadomej konsumpcji. Korzystając z tego rozwiązania, nie narażamy się również na otrzymanie mandatu za emitowanie zbyt dużych ilości dymu, co jest niedozwolone w przypadku zamieszkiwania bloku (czytaj także: Grill na balkonie. Czy można grillować na balkonie?)

Grill bezdymny na balkonie

Uniwersalne zastosowanie grilla bezdymnego

Grill bezdymny ma mnóstwo zalet, ale z pewnością jedną z największych z nich jest jego kompaktowość i mobilność. Nie ma przeszkód, by zabrać go praktycznie wszędzie: na wakacje, wycieczkę, czy na imprezę do znajomych. Z drugiej strony można go również używać na tarasie czy balkonie. Dzięki odpowiednim zabezpieczeniom, takim jak klamry, nie ryzykujemy zniszczenia podłogi, a grillowanymi potrawami możemy cieszyć się także w deszczowy dzień.

Grillowanie w plenerze

Wady i zalety grilla bezdymnego

Jakie są wady i zalety grilla bezdymnego?

Zalety:

  • Możliwość grillowania na balkonie, bez przeszkadzania sąsiadom,
  • Brak pochłaniania zapachu dymu przez ubrania, włosy, a także przedmioty w pobliżu,
  • Łatwość ustawiania i kontrolowania temperatury podczas grillowania,
  • Mobilność, która pozwala grillować na kempingu,
  • Kompaktowe wymiary,
  • Krótki czas gotowości do użycia (ok. 3-5 min),
  • Przyciągający wzrok, nowoczesny i stylowy design,
  • Łatwość demontażu i czyszczenia,
  • Łatwość i szybkość rozpalania,
  • Wydajność i małe zużycie węgla.

Wady:

  • Wytwarzanie niewielkiej ilości dymu podczas rozpalania i grillowania – brak stuprocentowej bezdymności (bardzo wiele zależy od jakości węgla, na którym grillujemy, wybieraj tylko dobrej jakości węgiel!),
  • Konieczność regularnej i wymiany baterii.

Jaki grill bezdymny wybrać?

Doskonałą propozycją grilla bezdymnego jest LotusGrill Standard dostępny w różnych wersjach kolorystycznych np. w szarej, żółtej, czerwonej, czy srebrnej. Poza ogromną funkcjonalnością tego małego i praktycznego sprzętu do jego zalet należy również stylowy wygląd, który przykuwa uwagę. Rozpalenie grilla zajmuje dosłownie kilka minut, dzięki wbudowanemu wentylatorowi zasilanemu przez baterie i ciągłej cyrkulacji powietrza, pozwalającej utrzymać stałą temperaturę podczas grillowania. Ponadto użytkowanie grilla jest proste i bezpieczne, dzięki wbudowanym klamrom zabezpieczającym kosz z gorącym węglem przed przewróceniem.

Grill ten można również w dowolnym momencie przemieszczać, nawet w trakcie użytkowania, dzięki izolowanej zewnętrznej obudowie, która nie przepuszcza ciepła i chroni przed poparzeniem. Urządzenie jest także łatwe w czyszczeniu, bez problemu można je rozłożyć na części i włożyć do zmywarki. Ruszt standardowej wersji ma średnicę 32 cm. Natomiast dla entuzjastów grillowania w większym rozmiarze świetnym wyborem będzie LotusGrill XL, który również jest dostępny w różnych wariantach kolorystycznych i posiada te same zalety, co standardowa wersja, z tą różnicą, że średnica rusztu grilla XL wynosi 43,5 cm.

Dostępne są także modele Lotus XXL o jeszcze większej średnicy rusztu, która wynosi 57 cm.

Grill bezdymny = grill elektryczny

Wiele osób, decydując się na grill bezdymny, sięga również po grill elektryczny, który swoją funkcjonalnością nie ustępuje węglowym odpowiednikom. Można go również używać w domu i na balkonie, nie martwiąc się o uwagi sąsiadów dotyczące dymu i nieprzyjemnego zapachu. Nowoczesne grille elektryczne są przede wszystkim bezpieczne nie ma ryzyka pożaru, jeśli tylko zastosujemy się do zasad BHP. Są one także niezwykle praktyczne i proste w obsłudze, a przygotowanie bardziej wymagających dań nie sprawia problemu nawet początkującym. Dania przygotowane tą metodą nie odbiegają smakiem od tych grillowanych tradycyjnie, są zdrowe i pozbawione tłuszczu. Do użycia grilla elektrycznego wystarczy prąd, znika problem ciągłego kupowania i przenoszenia butli z gazem czy brykietu. Jednak nie sprawdzi się on na wyjazdy, gdzie dostęp do elektryczności jest utrudniony. 

grill elektryczny