Masz zamiar kupić grilla elektrycznego, ale obawiasz się, że jego czyszczenie będzie uciążliwe? A może właśnie skończyłeś/aś pierwsze elektryczne grillowanie i zastanawiasz się, jak przywrócić urządzeniu nienaganny wygląd? Zapraszamy do naszego poradnika o czyszczeniu grilla elektrycznego marki Weber. Znajdziesz w nim same praktyczne wskazówki.

Budowa grilla elektrycznego

W artykule będziemy odnosić się do poszczególnych części składowych grilla, dlatego na początku je przedstawimy i wyjaśnimy, które elementy mogą wymagać czyszczenia. Grille elektryczne Weber z serii Q lub Pulse składają się z:

  • pokrywy,
  • rusztu do pieczenia,
  • spirali grzejnej, której nie będziesz czyścić, ponieważ najczęściej nie osiada na niej tłuszcz, a jeśli już się do zdarzy, to spirala czyści się samoistnie (wysoka temperatura),
  • kotła do pieczenia, do którego podczas grillowania skapują soki lub tłuszcz z potraw (w grillach z serii Pulse w kotle znajduje się wyjmowana misa),
  • jednorazowej miski na tłuszcz,
  • tacki na tłuszcz, do której wkłada jest wyżej wymieniona jednorazowa miska,
  • niektóre modele posiadają również stand, czyli stolik albo wózek.

Na poniższej grafice możesz zobaczyć wnętrze grilla elektrycznego Weber Pulse 1000. W grillach z serii Pulse można zdemontować wewnętrzną część pokrywy i misę, do której skapuje tłuszcz, a następnie oba te elementy umyć w zmywarce. 

Wnętrze grilla Pulse 1000 - grill elektryczny bardzo łatwy do czyszczenia

Gdy już wiesz, z czego (w uproszczeniu) składa się grill elektryczny Weber, to możemy przejść do informacji o czyszczeniu urządzenia. 

Czyszczenie grilla elektrycznego po każdym użyciu

Po każdym użyciu grilla, należy go wyczyścić. Jest to czynność bardzo łatwa i zajmuje dosłownie kilka minut. Jak powinna przebiegać?

  1. Zaraz po skończonym gotowaniu - gdy grill jest jeszcze ciepły - ustaw pokrętło na maksymalną moc i zamknij pokrywę. W ten sposób wypalisz ruszt, czyli oczyścisz go z pozostałości tłuszczu. Proces wypalania powinien trwać ok. 10 minut (w zależności od stopnia zabrudzenia). Jeśli na ruszcie zostały kawałki potrawy, to najlepiej jest usunąć je papierowym ręcznikiem jeszcze przed uruchomieniem wypalania. Dzięki temu proces czyszczenia będzie szybszy. 
  2. Przy pomocy szczotki wyczyść ruszt, gdy jest jeszcze ciepły. Najbardziej praktyczna do tego celu jest trójstronna szczotka do czyszczenia rusztu. Wystarczy dosłownie kilka razy przeciągnąć nią po ruszcie.
  3. Usuń jednorazową miskę na tłuszcz i w razie potrzeby wyczyść metalową tackę. Możesz to zrobić ręcznikiem papierowym lub szmatką na mokro. Jeśli chcesz przygotować grilla do kolejnego grilla, to na tackę połóż od razu nową jednorazową miskę.

Jednorazowe miski na tłuszcz ułatwiają utrzymanie grilla elektrycznego w czystości

To już wszystkie kroki potrzebne do wyczyszczenia grilla elektrycznego po każdym użyciu. 

Gruntowne, okresowe czyszczenie grilla elektrycznego

Przynajmniej dwa razy w roku oraz wtedy, gdy grill ulegnie większym zabrudzeniom, konieczne będzie gruntowne czyszczenie urządzenia. Na szczęście poszczególne elementy grilli elektrycznych Weber są bardzo łatwe w montażu i na pewno nie sprawi Ci to problemu. Co więcej - niektóre części składowe możesz umyć w zmywarce. Przedstawimy teraz - krok po kroku - przebieg okresowego czyszczenia grilla:

  1. Po skończonym grillowaniu wypal ruszt i wyczyść go szczotką. O tym jak to zrobić, pisaliśmy we wcześniejszej części artykułu.
  2. Odłącz grill od zasilania i poczekaj aż urządzenie ostygnie. W przypadku grilli z serii Pulse usuń panel kontrolny, który znajduje się na froncie grilla i na czas czyszczenia przechowaj go w suchym miejscu. Regulator temperatury (albo panel kontrolny) możesz wyczyścić szmatką namoczoną w wodzie z dodatkiem delikatnego środka do mycia. Nigdy nie zanurzaj tych części w wodzie i upewnij się, że wyschły zanim je ponownie zamontujesz.
  3. Wyciągnij ruszty i w razie potrzeby umyj je w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła lub skorzystaj z płynu do czyszczenia rusztu Weber. Uwaga: rusztów żeliwnych nie należy myć w zmywarce.
  4. Wyciągnij spiralę grzewczą. By ją zdemontować, wystarczy użyć śrubokręta. Jak wcześniej wspominaliśmy - spirala posiada właściwości samoczyszczące, więc nie wymaga czyszczenia.
  5. Teraz masz łatwy dostęp do misy/kotła grilla. Gromadzą się w niej resztki tłuszczu, skapujące na tackę, więc misa co jakiś czas na pewno będzie wymagała czyszczenia. Użyj skrobaka do czyszczenia grilli z serii Q Weber. Jest on odpowiedni również do czyszczenia grilli elektrycznych z serii Pulse. Skrobak wykonany został z materiału, który nie niszczy powierzchni wykonanych z emalii porcelanowej. W żadnym wypadku nie używaj skrobaków metalowych.
  6. Gdy usuniesz pozostałości tłuszczu z misy, to - w przypadku grilli z serii Pulse - możesz ją wyciągnąć i umyć w wodzie z dodatkiem mydła/delikatnego detergentu albo w zmywarce. Wewnętrzna część pokrywy wykonana jest z takiego samego materiału, więc również możesz umyć ją w zmywarce. Kolejnym elementem, któremu nie zaszkodzi taki rodzaj czyszczenia, jest metalowa tacka na tłuszcz.
  7. Wyciągnij metalową tackę z jednorazową miską na tłuszcz, tę drugą wyrzuć, a tackę wyczyść w razie potrzeby (mycie ręczne lub w zmywarce).
  8. Zewnętrzne części grilla - pokrywę, stolik czy wózek wyczyść miękką szmatką lub gąbką z dodatkiem delikatnego detergentu.
  9. Gdy wszystkie elementy są czyste i suche, możesz przystąpić do składania grilla i kolejnego grillowania. 

Jak już wspominaliśmy - tego typu gruntowne czyszczenie grilla elektrycznego zalecane jest dwa razy w roku lub częściej, gdy widzisz, że urządzenie jest zabrudzone. Oczywiście poszczególne kroki możesz wykonywać też osobno (w zależności od potrzeb), np. czyścić tylko zewnętrzne elementy grilla.

Grillowanie na grillu elektrycznym Weber Pulse 1000 Stand

Czym czyścić grilla elektrycznego? Środki i akcesoria marki Weber

Niezwykle ważne jest, by z grillem elektrycznym obchodzić się delikatnie, dlatego na początku wyjaśnimy, czym nie wolno go czyścić. Przede wszystkim nie używaj żadnych metalowych skrobaków i ostrych przyrządów. Grilla elektrycznego nie należy szorować. Do czyszczenia rusztów wybierz odpowiednią szczotkę, a do innych elementów miękką szmatkę lub gąbkę.

Jeśli chodzi o preparaty czyszczące, to producent ostrzega, by nie korzystać ze środków, które zawierają kwas, spirytus nieorganiczny lub ksylen. Tym samym lepiej nie stosować środków przeznaczonych do czyszczenia piekarników czy tzw. “trudnych zabrudzeń kuchennych”. W takim razie: czym czyścić grilla elektrycznego? Jeśli chcesz wybrać odpowiedni preparat, to najlepiej skorzystać z produktów marki Weber - płynu do czyszczenia rusztu i płynu do czyszczenia emalii porcelanowej, który można stosować na wewnętrzną część pokrywy oraz misę, do której skapuje tłuszcz.   

Wszystkie rekomendowane akcesoria oraz środki czyszczące prezentujemy poniżej.