Na grillu gazowym można przyrządzać potrawy dosłownie przez cały rok - późną jesienią, podczas mroźnej zimy, a także wczesną wiosną. Okresy te mogą kojarzyć się miłośnikom grillowania z martwym sezonem, ale wcale nie musi tak być. Sprawdź, co warto przyrządzić na grillu poza sezonem letnim.

Co przygotować na zimowym grillowaniu?

Co możemy grillować w zimie? Wszelkiego rodzaju mięsa będą tak samo pyszne, jak te przygotowane w bardziej sprzyjającej aurze. Największa rewolucja może dotyczyć dodatków. Zimne napoje zamienimy pewnie na ciepłą herbatę lub grzańca, a świeże warzywa z ogródka zastąpią te grillowane na grillu gazowym. W tej kwestii mamy dużo większe pole do popisu niż latem. Nasze polskie warzywa korzeniowe łatwo dostępne zimą, odpowiednio przyprawione, będą hitem zimowego grilla. Buraki i ziemniaki w plastrach, grillowana marchewka wzbogacą nasz posiłek o niezbędne i tak trudno dostępne zimą witamy. Do tego dołożymy pieczarki czy inne grzyby, paprykę, cebulę i wszystko to, co lubimy zjadać z grilla. A na deser? Pieczone jabłko z cynamonem czy grillowany banan to kolejne posiłki, które możemy serwować wprost z grilla.

Potrawy z grilla gazowego serwowane w zimie

Warto też powiedzieć, jakie są różnice grillowania w zimie. Pierwsza to taka, że na potrawy będziemy raczej czekać w domu ze względu na niską temperaturę na zewnątrz, a druga, że trochę inaczej przygotujemy nasz grill gazowy do pracy. Zanim położymy potrawę na ruszt, musimy go najpierw mocno rozgrzać, nawet do 250 stopni. Dopiero wtedy ustawiamy docelową temperaturę. I pamiętamy, żeby zbyt często nie otwierać pokrywy urządzenia, co nie będzie trudne, skoro czekamy na finał grillowania w domu. Więcej praktycznych porad znajdziesz w artykule: Grill zimą.

Wszelkiego rodzaju mięsa będą tak samo pyszne, jak te przygotowane w bardziej sprzyjającej aurze. Największa rewolucja może dotyczyć dodatków. Zimne napoje zamienimy pewnie na ciepłą herbatę lub grzańca, a świeże warzywa z ogródka zastąpią te grillowane na grillu gazowym. W tej kwestii mamy dużo większe pole do popisu niż latem. Nasze polskie warzywa korzeniowe łatwo dostępne zimą, odpowiednio przyprawione, będą hitem zimowego grilla. Buraki i ziemniaki w plastrach, grillowana marchewka wzbogacą nasz posiłek o niezbędne i tak trudno dostępne zimą witamy. Do tego dołożymy pieczarki czy inne grzyby, paprykę, cebulę i wszystko to, co lubimy zjadać z grilla. A na deser? Pieczone jabłko z cynamonem czy grillowany banan to kolejne posiłki, które możemy serwować wprost z grilla.

Jesienne grillowanie - pomysły na potrawy

Jeśli chodzi o wybór mięs czy ryb, to jest on taki sam przez cały rok. Podczas jesiennego grillowania warto jednak dobrać do nich sezonowe dodatki, takie jak:

  • dynia,
  • bakłażan,
  • cukinia,
  • karczochy,
  • ziemniaki,
  • kukurydza,
  • różnego rodzaju grzyby.

Jesienią smakują nam najczęściej nieco cięższe warzywa, świetnym wyborem będzie więc też grillowana papryka. A na deser idealne będą aromatyczne jabłka.

Jesienne grillowanie

Wiosenne grillowanie - nowalijki i nie tylko na grillu

Wczesną wiosną zazwyczaj mamy ochotę na zastrzyk witamin i składników odżywczych, powoli zaczynami sięgać po coraz lżejsze dania. Dobrym wyborem będzie więc grillowanie ryb z zielonymi dodatkami w postaci świeżych ziół czy np. roszponki i cukorii.

Warto sięgnąć również po nasze warzywa korzeniowe, o których już wspominaliśmy (np. marchew, buraki). Wiosna to też sezon na wspaniałe szparagi, które z grilla smakują wybornie. Natomiast jako podstawę deseru znowu można wykorzystać jabłka lub ugrillować rabarbar. Roślina ta bardzo dobrze sprawdza się też jako składnik sosów do grillowanych mięs.

Wiosenne grillowanie - zielone szparagi

Po więcej inspiracji odsyłamy do naszego działu: Przepisy na dania z grilla.

Zabezpieczenie grilla poza sezonem letnim

Jeśli chcemy, żeby grillowanie od jesieni do wiosny było możliwe i przyjemne, musimy zadbać o właściwie zabezpieczenie sprzętu i przestawić grill gazowy bliżej drzwi domu lub na balkon. Gdy temperatura spada, to urządzenie (w te dni, w których go nie używamy) musimy nakryć pokrowcem na grilla. Nie szyjemy go raczej sami, ponieważ po pierwsze pokrowce muszą być odpowiednio zaprojektowane, a po drugie uszyte z materiałów odpornych na jesienno-zimową aurę.

Miejsce do grillowania jesienią, zimą i wiosną

Wybierając miejsce do grillowania, postawmy grill gazowy tak, aby był chroniony przed wiatrem, w miejscu, w którym nie będzie padał na niego śnieg czy deszcz. Zachowajmy jednak bezpieczeństwo. Grill gazowy nie powinien być używany w zamkniętych pomieszczeniach.

Zadbajmy też o siebie i ubierzmy się ciepło. Nawet jeśli wychodzimy tylko na chwilę, żeby sprawdzić, czy nasz posiłek jest już gotowy.