Delikatny, przyjemnie kremowy, podawany na tysiąc sposobów! Bakłażan z grilla to obowiązkowy punkt każdego grilla. Możemy podawać go jako dodatek do dań mięsnych, samodzielne danie, przystawkę lub przekąskę. Przygotowanie grillowanego bakłażana nie wymaga dużo pracy, a jego smak na pewno przypadnie do gustu naszym gościom.

Grillowany bakłażan może być jednym z najlepszych przysmaków lata – kremowy środek otoczony delikatnie skarmelizowaną skórką. Sprawdzi się jako dodatek do grillowanych warzyw, a nawet jako zamiennik kotleta mięsnego w burgerach. Niestety, bardzo często jest przygotowywany zdecydowanie za krótko, bywa niedogotowany i gąbczasty. Na szczęście istnieje sposób grillowania, który pozwala otrzymać delikatnego, aromatycznego bakłażana. Proponowane przez nas przepisy kulinarne na grillowanego bakłażana pozwolą uzyskać pyszną, kremową strukturę.

Sprawdź także: Wegański grill. Przepisy na grilla dla wegan

Właściwości i witaminy w bakłażanach

Bakłażan to niezwykłe warzywo, które może występować w różnych odmianach, kolorach i kształtach. Bakłażany należą do rodziny psiankowatych i znane są również pod takimi nazwami jak: oberżyna, gruszka miłosna, jajko krzewiaste czy bakman. Pochodzą z tropikalnej Afryki, Egiptu, Arabii i Indii. Bakłażany trafiły do Europy wraz z imperium islamskim w VII i VIII wieku, a w Polsce są uprawiane wyłącznie w sprzyjających warunkach mikroklimatycznych. Ich jadalną częścią jest owoc.

Surowy bakłażan na grilla

Bakłażan ma gęste, mięsiste wnętrze, które podczas grillowania lub gotowania nabiera kremowej konsystencji. Wiele osób docenia nie tylko smak tych warzyw, ale również ich liczne właściwości zdrowotne! Oto kilka z nich:

  • Źródło witamin i minerałów – bakłażany są doskonałym źródłem witaminy C, witaminy K, witaminy B6, tiaminy, niacyny, magnezu, manganu, fosforu, miedzi, błonnika, kwasu foliowego oraz potasu. Dostarczają wielu cennych dla zdrowia składników mineralnych.
  • Wspiera funkcjonowanie przewodu pokarmowego – wysoka zawartość błonnika w bakłażanie, który jest kluczowym elementem w utrzymaniu zbilansowanej diety, to świetny sposób na poprawę zdrowia przewodu pokarmowego. Spożycie błonnika utrzymuje na dłużej odczucie sytości oraz spowolnia opróżnianie żołądka. Co więcej, większa ilość błonnika w posiłku wiąże się z mniejszą ilością zjedzonego pokarmu.
  • Poprawia pracę serca – błonnik w bakłażanach nie tylko pomaga w procesie trawienia, ale także wspiera zdrowie serca! Dzieje się tak, ponieważ błonnik zmniejsza ilość cholesterolu wchłanianego przez organizm, wiążąc go z żółcią układu pokarmowego, dzięki czemu organizm naturalnie się go pozbywa.
  • Chroni przed rozwojem nowotworów – przeciwutleniacze są jednym z najlepszych mechanizmów obronnych ludzkiego organizmu przed chorobami takimi jak rak, a także wieloma innymi potencjalnymi infekcjami. Jedną z wielu zalet jedzenia bakłażana jest to, że spożywamy również naturalny przeciwutleniacz: mangan.

Surowe bakłażany na grilla

  • Dba o zdrowie kości – unikalne zabarwienie bakłażana to nie tylko kwestia ładnego wyglądu! Naturalne związki roślinne, które nadają mu kolor, mają wpływ na ochronę przed osteoporozą, zadbanie o mocniejsze kości oraz ich większą gęstość. Ponadto żelazo i wapń znajdujące się w bakłażanach mają kluczowe znaczenie dla poprawy i zachowania ogólnego stanu kości.
  • Zapobiega anemii – niedostateczna ilość żelaza w diecie może być bardzo niebezpieczna dla zdrowia. W niektórych przypadkach niedobór żelaza może prowadzić do niedokrwistości, która charakteryzuje się ogólnym uczuciem zmęczenia i osłabienia spowodowanym brakiem wystarczającej liczby czerwonych krwinek do transportowania tlenu w organizmie. Jedzenie pokarmów, takich jak bakłażan, które są bogate w żelazo, może pomóc w walce z anemią.
  • Poprawia pamięć – bakłażany są bogate w naturalne substancje chemiczne, które poprawiają zdrowie psychiczne, zwiększają przepływ krwi w całym ciele i mózgu. Dostarczając więcej krwi do mózgu, fitoskładniki pomagają poprawić pamięć, stymulując rozwój ścieżek nerwowych.

Co zrobić z bakłażanem, żeby nie był gorzki?

Gorzki smak nadają bakłażanowi związki fenolowe, które występują w tym warzywie. Jeśli obawiasz się, że bakłażan może być gorzki, pokrój go w plasterki lub kostki, a następnie posól obficie i pozostaw na około 30 minut przed grillowaniem. Posolenie bakłażana uruchamia proces, który wyciąga z bakłażana nadmiar wilgoci, a wraz z nią gorycz. Po 30 minutach usuń nadmiar soli i wilgoci z powierzchni bakłażana za pomocą ręcznika papierowego. 

Co zrobić, żeby bakłażan nie było gorzki?

Sprawdź także: Cukinia z grilla – jak grillować cukinię?

Jeżeli chcesz smażyć bakłażana, dociśnij dokładnie warzywo, dzięki temu wchłonie mniej tłuszczu podczas smażenia. Po podgrzaniu części bakłażana na ogół szybko zmniejszają swoją objętość ze względu na wysoką zawartość wilgoci, która odparowuje. Kiedy plastry bakłażana są smażone, ich gąbczasta konsystencja wchłania duże ilość oleju. Jak wiadomo, tłuszcz jest nośnikiem smaku, a olej pozostały w tkankach bakłażana przyczynia się do miękkiej, maślanej konsystencji, którą tak lubimy. Tłuszcz niesie ze sobą również smak dodanych ziół i przypraw, dzięki czemu dania z bakłażana mogą stać się bogate w rozmaite aromaty.

Jak długo grillować bakłażana?

Warto wiedzieć, jak właściwie grillować bakłażany, aby zyskały cudowną, kremową konsystencję oraz zachowały pełnię smaku i aromatu. Poniżej przedstawiamy wykaz orientacyjnego czasu, temperatury i metody grillowania w zależności od grubości kawałków, na jakie został pokrojony bakłażan na grilla.

Najczęstszą metodą grillowania bakłażanów jest metoda bezpośrednia, która polega na układaniu warzywa bezpośrednio nad źródłem ciepła. Metodą pośrednią będziemy za to grillowali te warzywa, których przygotowanie trwa dłużej, ponieważ bardzo łatwo mogłyby się przypalić.

Plastry o grubości 1 cm grillujemy w temperaturze 160-180 stopni metodą bezpośrednią przez 5-8 minut.

Temperatura grillowania bakłażana

Połówki bakłażana najpierw grillujemy metodą bezpośrednią przez 5 minut w temperaturze 170 stopni – po 2,5 minuty z każdej strony. Następnie zwiększamy temperaturę na grillu na maksa i grillujemy bakłażana po 8 minut z każdej strony, również metodą bezpośrednią.

Sprawdź także: Jak grillować – o metodzie bezpośredniej, pośredniej i 50/50 

Jak zrobić bakłażana na grillu?

Grillowany bakłażan możesz przygotować na bardzo wiele sposobów! Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie: jak kroić bakłażana na grilla? Warzywo możemy pokroić zarówno na okrągłe plastry, najlepiej o grubości około 1 cm, jak i wzdłuż podłużne plasterki możemy zawinąć w smaczne rolki, posmarować je kremowym serkiem i nadziewać dowolnymi dodatkami. Bakłażana warto także pokroić w grube słupki lub przekroić na pół, jeżeli chcemy przygotować bakłażana faszerowanego.

Jak pokroić bakłażana na grilla?

Bakłażan grillowany w całości doskonale sprawdzi się jako baza do kremowych past albo orientalnego baba ganoush (przepis na idealny baba ghanoush znajdziesz poniżej).

Ile kcal ma grillowany bakłażan?

100 g grillowanego bakłażana ma 32 kcal, 6 g węglowodanów, 1 g tłuszczów oraz 1 g białka. Natomiast plaster grillowanego bakłażana, który waży 15 g ma odpowiednio 5 kcal, a sztuka bakłażana z grilla, która waży 240 g77 kalorii. Jak widać, jest więc to warzywo niskokaloryczne, które dietetycy polecają osobom będącym na diecie.

Ile kcal ma grillowany bakłażan?

Bakłażan z grilla – najprostszy przepis

Najprostszy przepis na bakłażana z grilla wymaga tylko kilku składników. Ważne jest, aby nie grillować warzyw za krótko – wtedy będą miały jeszcze gąbczastą strukturę, a chodzi nam o to, by otrzymać jak najbardziej kremową konsystencję. Jeżeli chcesz uzyskać dodatkowo smak umami, możesz użyć soli morskiej. Sól Maldona doskonale sprawdza się do grillowania warzyw, wydobywając z nich jeszcze bardziej aksamitny i wyrazistszy smak. 

Składniki:

  • 1 średni bakłażan
  • 2 łyżki oliwy z oliwek
  • pietruszka
  • sól, pieprz

Przepis:

  1. Bakłażana pokrój na plasterki o grubości 1 cm.
  2. Plasterki bakłażana posyp solą i odczekaj około 20 minut. Po tym czasie zetrzyj wilgoć i sól za pomocą papierowego ręcznika. Warzywa posmaruj oliwą z oliwek. Dopraw świeżo zmielonym pieprzem.
  3. Grill rozgrzej do temperatury 160 stopni.
  4. Układaj plastry na rozgrzanym grillu. Grilluj przez 4 minuty z każdej strony bezpośrednio nad źródłem ciepła.
  5. Pietruszkę drobno posiekaj i posyp grillowanego bakłażana.

Najprostsze bakłażany z grilla

Bakłażan z grilla z sosem pomidorowym

Kolejny szybki i prosty przepis na grillowaną oberżynę. Aby wzbogacić smak warzywa, dodamy do niego nieco passaty pomidorowej i kolendrę. To doskonały dodatek np. do grillowanych mięs lub jako przystawka. Możesz też spróbować tej wersji dania z pomidorami. 

Składniki:

  • bakłażan
  • oliwa z oliwek
  • pieprz czarny
  • passata pomidorowa
  • kolendra

Przepis:

  1. Bakłażana pokrój na okrągłe 1-centrymetrowe kawałki. Posyp je solą i odczekaj około 20 minut, a następnie ręcznikiem papierowym ściągnij nadmiar wilgoci, która się wytrąciła.
  2. Plasterki posmaruj delikatnie oliwą. Dopraw pieprzem czarnym, najlepiej świeżo mielonym.
  3. Grill rozgrzej do temperatury 160 stopni. Na ruszcie ułóż warzywa.
  4. Grilluj 4 minuty z jednej strony, przełóż na drugą stronę. Na zgrillowaną część nałóż 1 łyżeczkę passaty pomidorowej. Grilluj kolejne 4 minuty.
  5. Bakłażana posyp posiekaną kolendrą. Smacznego!

Bakłażan z grilla z sosem pomidorowym

Sprawdź także: Sałatka na grilla. 8 przepisów na oryginalne sałatki do grilla

Bakłażan z grilla z serem mozzarella

Błyskawiczny, a zarazem super smaczny przepis na bakłażany z grilla z serem. Rodzaj sera, jaki dodasz, zależy wyłącznie od Ciebie. Proponujemy ser mozzarella albo pleśniowy. Możesz też posmarować bakłażany serem feta lub posypać parmezanem. To idealne danie dla całej rodziny!

Składniki:

  • bakłażan
  • oliwa z oliwek
  • pieprz czarny
  • ser mozzarella (lub ser pleśniowy)
  • sos balsamiczny
  • pesto
  • rukola
  • zioła prowansalskie (bazylia, oregano)

Przepis:

  1. Bakłażana pokrój wzdłuż na cienkie paski. Posyp je solą i odczekaj około 20 minut, a następnie ręcznikiem papierowym ściągnij nadmiar wilgoci, która się wytrąciła.
  2. Plasterki posmaruj delikatnie oliwą. Dopraw pieprzem czarnym, najlepiej świeżo mielonym.
  3. Grill rozgrzej do temperatury 160 stopni. Na ruszcie ułóż warzywa.
  4. Grilluj 4 minuty z jednej strony, przełóż na drugą stronę. Na zgrillowaną część nałóż plasterki sera. Grilluj kolejne 4 minuty.
  5. Na talerzu ułóż rukolę, posyp ją mielonym pieprzem. Dodaj zioła prowansalskie (bazylia i oregano), polej oliwą.
  6. Obok sałatki z rukoli ułóż zgrillowanego bakłażana z serem. Polej delikatnie octem balsamicznym i zielonym pesto.

Bakłażan z grilla z serem

Rewelacyjny grillowany bakłażan z pastą miso – przepis

Aby wzbogacić smak bakłażana, dodamy do niego pastę miso, która składa się z fermentowanej soi. To nieodłączny składnik kuchni azjatyckiej, w szczególności japońskiej i koreańskiej. Pasta miso wyróżnia się słono-karmelowym smakiem i jest dodawana do tradycyjnej, japońskiej zupy miso-shiru. Poniżej prezentujemy przepis, który pozwoli Ci przygotować chrupiące i kremowe warzywo.

Składniki

  • bakłażan
  • 3 ząbki czosnku
  • sos sojowy do smaku
  • 2 łyżki jasnej pasty miso
  • 2 łyżki miodu

Bakłażan z pastą miso

Przepis:

  1. 3 ząbki czosnku przeciśnij przez prasę. W naczyniu wymieszaj sos sojowy, jasną pastę miso i miód.
  2. Bakłażana przekrój na pół, wzdłuż. Następnie nacinaj jego środek w kratkę, ale uważaj, aby nie przeciąć warzywa.
  3. Pastą posmaruj warzywo tak, aby masa weszła we wszystkie nacięcia.
  4. Bakłażana połóż na rozgrzanym do 160 stopniach ruszcie. Po 5 minutach podkręć temperaturę grilla do maksimum. Obróć warzywo.
  5. Gotowe!

Obejrzyj także nasz przepis w wersji video:

Grillowany bakłażan w miodzie

Tym razem bakłażana pokroimy w grube słupki i przyprawimy marynatą na bazie miodu oraz cytryny. Idealny słodko-kwaśny smak nada bakłażanowi nowego charakteru! Poznaj wszystkie nasze przepisy kulinarne! Wypróbuj także ten sposób na przygotowanie bakłażanów!

Składniki:

  • średni bakłażan
  • 4 łyżeczki soku z cytryny
  • 4 łyżeczki miodu
  • 2 łyżki oleju smakowego z czosnkiem i listkami bazylii
  • sól, pieprz

Przepis:

  1. Przygotuj mieszankę z miodem, sokiem z cytryny, olejem smakowym i przyprawami. W sklepach kupisz gotowe oleje smakowe, proponujemy wersję opartą na czosnku i bazylii, ale możesz wybrać inny, dowolny smak, np. olej pomarańczowy.
  2. Bakłażana pokrój na grube słupki. Posyp je solą i odczekaj około 20 minut, a następnie ręcznikiem papierowym ściągnij nadmiar wilgoci, która się wytrąciła.
  3. Za pomocą silikonowego pędzelka, nasmaruj warzywo przygotowaną wcześniej marynatą. Odstaw na 15 minut.
  4. Grilla rozgrzej do 160 stopni. Ułóż na ruszcie słupki bakłażanów. Grilluj 6 minut z dwóch stron.

Grillowany bakłażan z miodem i cytryną

Faszerowane bakłażany z grilla

Prezentujemy przepis na faszerowanego bakłażana z grilla w wersji wegańskiej. Jeżeli wolisz, możesz także dodać grillowanego kurczaka lub ser żółty. My przygotowaliśmy danie w pełni roślinne. Ta wersja potrawy doskonale pasuje nie tylko do kuchni roślinnej, ale także jako przystawka lub kolacja. Warzywa możesz podawać np. z sosem tzatziki.

Składniki:

  • 4 niewielkie bakłażany
  • 1 papryka czerwona
  • 1 papryka żółta
  • 1 cebula
  • olej
  • natka pietruszki

Faszerowany bakłażan z grilla

Przepis:

  1. Bakłażany natnij nożem przez środek. Za pomocą łyżki wyciągnij po bokach miąższ, tak, aby powstało wgłębienie na nadzienie.
  2. Miąższ i wnętrze bakłażanów zasyp solą. Odczekaj 20 minut, po czym przetrzyj ręcznikiem papierowym.
  3. Papryki, wydrążony miąższ bakłażana i cebulę pokrój w kostkę.
  4. Na żeliwnej patelni rozgrzej olej, dodaj papryki i miąższ, przesmażaj, aż będą przyjemnie skarmelizowane. Dodaj cebulkę i również skarmelizuj.
  5. Do wydrążonych bakłażanów przełóż nadzienie.
  6. Grill rozgrzej do temperatury 160 stopni. Bakłażany w całości grilluj pod zamkniętą pokrywą przez 45 minut. Po tym czasie będą przyjemnie kremowe i maślane.
  7. Warzywa posyp posiekaną natką pietruszki. 

Faszerowany bakłażan z grilla

Nadziewany bakłażan z grilla elektrycznego na słodko

Jeżeli chcesz przygotować bakłażana z grilla elektrycznego, pamiętaj, żeby zaopatrzyć się w dobrej jakości urządzenie. Nie wszystkie modele osiągają na tyle wysoką temperaturę, by przygotować na nich większe porcje warzyw. W tym przepisie bakłażana nadziewamy za pomocą ugotowanych wcześniej batatów. Wiele grilli gazowych ma w swoim wyposażeniu palnik boczny, gdzie możesz ugotować dowolne produkty. W przypadku grilli elektrycznych, możesz ugotować je wcześniej w kuchni i zabrać na grilla już przygotowane. Bakłażan z grilla elektrycznego podamy w wersji słodkiej: dodamy do niego garść rodzynek. 

Składniki:

  • 2 bakłażany
  • 1 batat
  • 0,5 opakowania sera feta
  • 1 garść orzechów włoskich
  • 1 garść rodzynek
  • natka pietruszki
  • sól, pieprz
  • olej

Przepis: 

  1. Bataty obierz ze skórki i pokrój na mniejsze kawałki. Ugotuj je na palniku bocznym grilla albo wcześniej w domu. Rozgnieć na puree.
  2. Bakłażana posyp solą, odczekaj 20 minut, za pomocą papierowego ręcznika ściągnij nadmiar wilgoci.
  3. Na patelni żeliwnej rozgrzej olej. Dodaj pokrojone kawałki wydrążonego miąższu. Przesmażaj, aż będą miękkie.
  4. Przesmażony miąższ bakłażana wymieszaj z puree z batatów. Dopraw solą i pieprzem. Dodaj orzechy włoskie i rodzynki.
  5. Tak przygotowanym farszem nadziewaj wnętrze bakłażanów.
  6. Posyp serem feta, rodzynkami i orzechami.
  7. Grill rozgrzej do temperatury 160 stopni. Grilluj przez 35 minut pod zamkniętą pokrywą.

Nadziewany bakłażan z grilla elektrycznego

Sprawdź także: Pieczarki z grilla – 5 sposobów na podanie

Grillowany bakłażan z sosem wietnamskim

Grillowany bakłażan w bardzo orientalnej wersji. Delika tną goryczkę warzywa bardzo łatwo jest wyeliminować dzięki posypaniu solą i odczekaniu, aż wyciągnie ona z produktu gorzki posmak. Prezentujemy odważny przepis z kontrastującym smakiem, w postaci dodatku sosu wietnamskiego – Nuoc Cham Winegret. Jest pyszny i prosty w przygotowaniu, świetnie sprawdzi się również jako dressing do sałatek.

Składniki:

  • 3 bakłażany przecięte wzdłuż na pół
  • Olej o wysokim stopniu dymienia (np. z pestek winogron lub ryżowy)
  • Sól morska
  • 2 łyżki posiekanych, prażonych orzeszków ziemnych
  • Garść posiekanej mięty, bazylii lub kolendry
  • Podsmażona szalotka lub czosnek (opcjonalnie)

Sos Nuoc Cham Winegret

  • 3 łyżki oleju z pestek winogron
  • 1 łyżka sosu rybnego lub sojowego
  • 1 łyżka soku z limonki
  • 1 łyżka syropu klonowego
  • 1 łyżeczka oleju sezamowego
  • 1 łyżeczka musztardy z gorczycą

Bakłażan orientalny

Przepis:

  1. Przygotuj sos Nouc Winegret, mieszając wszystkie składniki razem.
  2. Bakłażana posyp solą, odczekaj 20 minut, za pomocą papierowego ręcznika ściągnij nadmiar wilgoci.
  3. Grilla rozgrzej do średniej temperatury. Za pomocą silikonowego pędzelka posmaruj bakłażany olejem sezamowym.
  4. Grilluj bakłażany przez 4-6 minut, do czasu aż ładnie się przyrumienią, a ich środek będzie miękki.
  5. Pokrój bakłażana na drewnianej desce w plasterki ok. 1 cm, następnie ułóż na talerzu z ziołami, posiekanymi orzeszkami i szalotką lub czosnkiem. Skrop łyżeczkami sosu Nouc Winegret i podawaj z ulubionymi przysmakami z grilla. 

Orientalny bakłażan z grilla

Baba ganoush – kremowa pasta z bakłażana z grilla

Baba ganoush to śródziemnomorski dip z pieczonego lub grillowanego bakłażana, pasty tahini, oliwy z oliwek, soku z cytryny, czosnku i soli. Podobnie jak hummus, jest pyszny z pitą lub świeżymi warzywami, ale wyróżnia go jedwabista konsystencja i delikatny smak dymu. Ten przepis to obowiązkowy letni dip!

Przygotowanie baba ganoush nie jest trudne, ale zajmuje trochę czasu, ponieważ musimy bardzo dokładnie zgrillować bakłażana. Należy to robić około 1 godziny w temperaturze 180 stopni. Chcemy, aby bakłażan z zewnątrz był lekko zwęglony. Dzięki temu, kremowy środek warzywa nabierze przyjemnego, dymnego aromatu. Gdy zgrillowany bakłażan ostygnie, należy obrać i wyrzucić skórę. Następnie przenieść miąższ bakłażana na sitko umieszczone nad dużą miską lub zlewem i oddcedzać przez 20 minut – ten krok jest niezbędny do stworzenia gęstego, kremowego dipu, który nie będzie wodnisty.

Bakłażan grillowany w całości

Składniki:

  • 2 średnie bakłażany
  • ¼ szklanki tahiny
  • 3 łyżki świeżego soku z cytryny
  • 2 łyżki oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia
  • 2 ząbki czosnku
  • ½ łyżeczki soli morskiej
  • Mięta do dekoracji
  • Szczypta wędzonej papryki
  • Płatki chilli do dekoracji
  • Pita i świeże warzywa do podania

Przepis:

  1. Rozgrzej grilla do 180 stopni i piecz bakłażana w całości pod zamkniętą pokrywą przez 50 do 60 minut lub do momentu, aż będzie miękki i zapadnie się po dotknięciu. Skórka bakłażana powinna być czarna i delikatnie zwęglona. Wyjmij z grilla i odstaw.
  2. Gdy ostygnie, obierz bakłażana ze skóry. Miąższ przełóż na sitko nad miskę i odstaw na 20 minut, aby odsączyć nadmiar wody.
  3. Umieść miąższ bakłażana, tahini, sok z cytryny, oliwę z oliwek, czosnek i sól w blenderze i zmiksuj, aż otrzymasz gładki krem.
  4. Baba ganoush z grilla przełóż do naczynia, udekoruj miętą, wędzoną papryką i płatkami chilli. Podawaj z pitą i świeżymi warzywami.

Baba ganoush z grilla

Jakie przyprawy do bakłażana z grilla?

Tak naprawdę bakłażan z grilla nie wymaga żadnych przypraw, wystarczy nieco soli i pieprzu. Jeśli jednak chcemy poeksperymentować ze smakami, możemy wybrać rozmaite, gotowe mieszanki lub przyprawić go takimi dodatkami jak: pasta miso, miód, syrop klonowy, sos sojowy, sos rybny, czosnek, pietruszka, kolendra, curry, papryka wędzona, papryka słodka i wiele innych. Ogranicza nas tylko wyobraźnia! Poniżej przygotowaliśmy zestawienie mieszanek przypraw, które najlepiej pasuję do bakłażana z grilla. 

Przyprawa Mediterranean Roast

Mediterranean Roast to aromatyczny mix ziół ogrodowych oraz czosnku. Znajdziesz tu ciekawe połączenia przypraw, które doskonale pasują do grillowanych bakłażanów. W skład mieszanki wchodzą m.in. rozmaryn, szałwia, pietruszka, liście laurowe i suszone oliwki. Doskonale komponują się z kremowym, grillowanym bakłażanem.

Marynata Louisiana Cajun Rub 140 g Not Just BBQ

Połączenie dla tych, którzy wolą nieco bardziej wyraziste smaki. Pikantna papryczka chilli, cebula, czosnek, a do tego klasyka gatunku, czyli: oregano, tymianek, majeranek i kminek. Mieszanka wyposażona jest w przydatny dozownik. Louisiana Cajun Rub to idealna kompozycja smaków, która wzbogaci smak oberżyny!

Marynata Garlic & Herb

Marynata Garlic & Herb przyjemnie podkreśla smak grillowanego bakłażana. Czosnek i zioła doskonale uzupełnią kremową i maślaną konsystencję warzywa. Marynata Garlic & Herb to idealna przyprawa również do ryb, jagnięciny czy kurczaka. Możesz ją także dodać do dressingu sałatkowego, aby uzyskać ziołowo-czosnkowy smak.

Przyprawa Madras Curry Rub

Kolejna propozycja dla osób, które lubią wyraziste i pikantne smaki to przyprawa Madras Curry Rub. Madras to czerwone, ostre curry na bazie pomidorów Madras z południowych Indii. Ogniste curry idealnie sprawdzi się do neuralnego smaku warzyw, w tym bakłażana. Pastę najczęściej serwuje się z ryżem, świeżą kolendrą i jogurtem.

Jakie dodatki do bakłażana z grilla? Dobierz akcesoria

Bakłażan z grilla z mozzarellą i pomidorami to doskonały pomysł na smaczne danie. Inne dodatki, które świetnie się sprawdzą to np. parmezan, orzechy włoskie, pestki dyni, orzechy laskowe, ciecierzyca, soczewica, passata pomidorowa. Możemy grillować go samego lub w towarzystwie innych warzyw. np. cukinii, papryki, marchewki, ziemniaków, cebuli. To doskonały sposób na danie kuchni wegańskiej, wegetariańskiej albo mięsnej. Bakłażany możesz przygotować na bardzo wiele różnych sposobów!

Aby grillowanie tego warzywa stało się dla nas jeszcze przyjemniejsze, warto zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria do grilla

Pędzel silikonowy Imperial Broil King

Podczas grillowania bakłażana bardzo często nakładamy na niego marynatę lub oliwę. Profesjonalny pędzel silikonowy z linii Imperial pomoże nam równomiernie rozprowadzić tłuszcz na całej powierzchni warzywa. Pędzelek został wykonany z najwyższej jakości stali nierdzewnej, której  grubość wynosi prawie 2 mm. Dzięki silikonowej końcówce akcesorium jest odporne na wysokie temperatury sięgające 260°C. Rączka pędzla ma uchwyt do zawieszenia na półce grilla. 

Taca do grillowania Enders

Taca do grillowania Enders sprawdzi się do przygotowania mniejszych plastrów bakłażana. Dzięki zabudowanemu spodowi, mamy pewność, że fragmenty warzyw nie wpadną między żeberka rusztu.  Taca sprawdzi się także do grillowania delikatnych potraw, takich jak ryby, owoce morza lub delikatne mięso.

Zestaw narzędzi 3-częściowy Executive Napoleon

Zestaw akcesoriów do grilla Napoleona Executive jest wykonany z trwałej stali szlachetnej. Materiał ten pozwala na użytkowanie narzędzi przez wiele lat. Każdy element zestawu został wyposażony w ergonomiczne uchwyty, które gwarantują pewny chwyt. Duża łopatka sprawdzi się do przewracania większych kawałków bakłażana, dzięki ostrej końcówce i ząbkowanej krawędzi. Szczypce ze stali nierdzewnej z łatwym blokowaniem są zawsze gotowe do działania, a ich wygodny uchwyt ułatwia trzymanie i przenoszenie grillowych przysmaków. Silikonowy pędzelek pozwoli równomiernie nałożyć na warzywo marynatę. 

Płyta ceramiczna płaska Weber

Ceramiczna płyta do grillowania marki Weber świetnie sprawdzi się do przygotowania bakłażana. Płyta ceramiczna jest pokryta nieprzywierającą powłoką ceramiczną, która zapobiega przywieraniu potraw do jej powierzchni. Płyta ma także specjalne uchwyty, które ułatwiają przenoszenie akcesorium na grilla i zdejmowanie z niego, kiedy ostygło.

Premium Broil King: szczypce do grilla Imperial

Szczypce do grilla marki Broil King Imperial zostały wykonane z wysokiej jakości stali szlachetnej. Pomogą w odwracaniu plastrów bakłażana na drugą stronę. Dzięki specjalnemu uchwytowi można zawiesić je na dowolnym haczyku na akcesoria, znajdującym się przy półce grilla. Rączka z bakelitu zapewnia bezpieczny chwyt. Szczypce mają także mechanizm blokujący. 

Sprawdź także nasze rankingi grilli gazowych: