Dzisiaj przygotujemy szybkie placki ziemniaczane, wykorzystamy nasz ulubiony i prosty przepis. Naszą potrawę zrobimy na grillu, to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą spędzić czas na świeżym powietrzu, a nie mają ochoty na typowe danie z grilla.

Przedstawiamy przepis na tradycyjne polskie danie, czyli szybkie placki ziemniaczane. Naszą potrawę przygotujemy na grillu i dodamy do niej sos jogurtowy ze szczypiorkiem. Pokażemy, że na grillu można przygotować tradycyjne placki ziemniaczane! 

Ziemniaki na szybkie placki ziemniaczane

Sprawdź także: Nietypowe dania z grilla

Placki ziemniaczane – jakie ziemniaki wybrać?

Ziemniaki możemy kupić w każdym sklepie spożywczym, jednak nie każdy rodzaj dobrze sprawdzi się na placki ziemniaczane. Po pierwsze placków nie robi się z młodych ziemniaków, takie warzywa mają w sobie dużo wody i będą się rozpadać podczas smażenia. Dobre ziemniaki to tak zwane mączyste, zawierają dużo skrobi, są suche i sypkie. W sklepach rzadko podany jest gatunek ziemniaków, jednak można znaleźć ich typ. Te, których potrzebujemy to „C”. Dzięki użyciu takich warzyw, bez problemu przygotujemy chrupiące placki ziemniaczane. Z typów spożywanych przez ludzi wyróżnia się jeszcze dwa.

  • Typ A – te warzywa zawierają najwięcej wody, dzięki temu są zwarte i nie rozpadają się po ugotowaniu. Określa się je jako sałatkowe, ale pasują również do zup. Przykładowe gatunki to: Agata, Cecile, Lord i Zenia.
  • Typ B – najczęściej spotykany rodzaj. To typ wszechstronny i nadający się do wszystkich rodzajów potraw. Przykładowe gatunki to: Gala, Roko, Arielle i Asterix.
  • Typ C – ziemniaki z dużą zawartością skrobi. Pasują do placków ziemniaczanych, frytek i na puree. Przykładowe gatunki to: Bryza, Legenda, Justa i Gawin.

Ziemniaki w worku

Placki ziemniaczane – historia

Placki ziemniaczane są popularne w wielu krajach, jedzą je Litwini, Węgrzy, Niemcy, Ukraińcy i Polacy. Niektórzy używają ich jako dodatek do mięsa, inni jako podstawę dania. Typowe dla polskich placków jest mieszanie ziemniaków z cebulą.

Ziemniaki pojawiły się w Europie w XVI wieku jako rośliny ozdobne do ogrodów. Po pewnym czasie odkryto, że są jadalne i stopniowo stały się popularne w całym kraju. Pierwsze przepisy na placki ziemniaczane pojawiły się w XVII wieku, jadali je zarówno ubodzy chłopi, jak i zamożni panowie. Jednak różnił się charakter spożywania, biedniejsi ludzie jedli je z dodatkiem kefiru lub skwarków, a bogaci jako dodatek do gulaszu. Tradycyjne placki ziemniaczane były przygotowywane tak jak obecnie: z jajkiem, cebulą, mąką, solą i pieprzem.

W Polsce jedzenie ziemniaków jest bardzo rozpowszechnione, a Polacy uwielbiają ziemniaki tak, że na pomorzu w Biesiekierzu znajduje się pomnik tego warzywa! Prawie każdy zna smak placków ziemniaczanych. Spożywa się je z różnymi dodatkami, jedni jedzą je na słodko z cukrem, inni z gulaszem lub kwaśną śmietaną. Przepis na placki również ma różne wersje, na przykład część osób zalewa starte ziemniaki mlekiem, dodaje startą marchewkę lub przyprawia majerankiem.

Ziemniaki w mundurkach na talerzu

Sprawdź także: Bakłażan z grilla – jak zrobić?

Właściwości ziemniaków

Warto jeść ziemniaki, ponieważ mają bardzo dużo wartości odżywczych, a do tego są łatwo dostępne i niedrogie. Ziemniaki stanowią dobre źródło błonnika pokarmowego, który wspomaga trawienie. Mogą być również wsparciem w odchudzaniu dlatego, że zawierają stosunkowo niewiele kalorii i dają uczucie sytości.

Jednak ugotowane ziemniaki mają wysoki indeks glikemiczny, a to może powodować szybki powrót głodu. Można go jednak obniżyć na kilka sposobów. Ugotowanie dzień wcześniej i przestudzone przez noc, mają prawie 4-krotnie niższy indeks glikemiczny, poleca się też ich spożywanie z tłuszczami, na przykład oliwą z oliwek. Ostatni sposób to jedzenie warzyw ze skórką, w ten sposób ich trawienie będzie dłuższe, a dzięki temu skok cukru w organizmie nie nastąpi aż tak gwałtownie.

Ziemniaki są bogate w witaminy i minerały. Szczególnie wyróżnia się ie jako dobre źródło potasu, oprócz niego zawierają również: cynk, wapń, żelazo, magnez, fosfor i miedź. Każdy z minerałów jest ważny dla naszego organizmu, a dostarczane podczas posiłków są najlepiej wchłaniane.
Warzywa mogą być również źródłem witaminy C. Co ciekawe, mają więcej tej witaminy niż niektóre owoce! Ziemniaki zawierają jej dużą ilość, jeden posiłek jest w stanie uzupełnić dzienne zapotrzebowanie.

Te wszystkie właściwości ziemniaków powodują, że obniżają one ciśnienie, wspomagają układ pokarmowy, redukują stres i usuwają nadmiar wody z organizmu.

Szybkie placki ziemniaczane na talerzu

Sprawdź także: Pieczarki z grilla

Szybkie placki ziemniaczane z grilla

Dzisiaj usmażymy szybkie placki ziemniaczane, do ich przyrządzenia wystarczy nam nożyk, tarka i patelnia. Dla osób przygotowujących to danie pierwszych raz, warto przypomnieć, że koniecznie trzeba odlać wodę ze startych ziemniaków, nie można ścierać ich zbyt drobno oraz olej musi być mocno rozgrzany przed nałożeniem na niego placków.

Składniki:

  • ziemniaki
  • cebula czerwona
  • jajka
  • mąka ziemniaczana
  • olej
  • szczypiorek
  • jogurt grecki
  • sól
  • pieprz

Gotowe placki ziemniaczane

Przepis

  1. Nasze grillowanie rozpoczynamy od przygotowania masy. Ziemniaki obieramy i ścieramy je na tarce o grubych oczkach lub na dużych i drobnych oczkach. Jeśli chcemy usmażyć chrupiące placki ziemniaczane, nie ścierajmy tylko na drobnych oczkach.
  2. Czerwoną cebulę obieramy i ścieramy na tarce.
  3. Do ziemniaków dodajemy startą czerwoną cebulę, jajka oraz mąkę ziemniaczaną, można też dodać mąkę pszenną, która pozwoli połączyć ze sobą wszystkie składniki.
  4. Masę solimy i pieprzymy do smaku, bardzo dokładnie mieszamy.
  5. Ziemniaki odkładamy na chwilę, żeby odpoczęły i oddały nadmiar wody. W tym czasie rozgrzewamy grilla z ułożoną na nim patelnią żeliwną.
  6. Następnie odlewamy nadmiar soku z ziemniaków i nalewamy olej na patelnię.
  7. Zaczynamy formować placki ziemniaczane, najlepiej zrobić kształt kuli i później go rozgnieść.
  8. Układamy placki na rozgrzanym oleju. Przed zamknięciem pokrywy grilla, placki dociskamy delikatnie do patelni.
  9. Podczas smażenia placków, przygotujemy sos jogurtowy.
  10. Szczypiorek siekamy na jak najmniejsze kawałki i wsypujemy go do jogurtu greckiego. Następnie dodajemy sól i pieprz, sos dokładnie mieszamy.
  11. Sos możemy również przygotować przed rozpoczęciem grillowania i włożyć do lodówki, dzięki temu smaki lepiej się połączą.
  12. Placki smażymy z obu stron, kiedy pierwsza się przyrumieni, wtedy odwracamy na drugą stronę.
  13. Usmażone placki układamy na talerzu wyłożonym ręcznikiem papierowym, aby pozbyć się nadmiaru tłuszczu.
  14. Gotowe placki ziemniaczane najlepiej podawać na ciepło z sosem i posypane szczypiorkiem. Smacznego!

Grille z miejscem na żeliwną patelnię

Pyszne placki ziemniaczane przygotowaliśmy, umieszczając w grillu na czas smażenia patelnię żeliwną. Wykorzystaliśmy do tego urządzenie z wymienną środkową częścią rusztu. Producenci oferują modele z tym rozwiązaniem: jest to np. Gourment BBQ System firmy Weber oraz Switch Grid od Endersa. Obie firmy mają w swojej ofercie modele z tymi rozwiązaniami.

Ludzie przy grillu Weber Master Touch

Grill węglowy Weber Master-Touch Premium SE E-5775 57 cm – wszechstronne urządzenie, w którym można grillować i wędzić. Jest to nowoczesny grill węglowy, wyposażony w wiele rozwiązań poprawiających komfort użytkowania. Kocioł i pokrywa są pokryte emalią porcelanową, dzięki temu grill jest odporny na warunki zewnętrzne. Pokrywa dla komfortu używania jest zamontowana na zawiasie oraz posiada otwory wentylacyjne. Dodatkowo grill wyposażony jest w gumowe kółka ułatwiające transport i rączki boczne.

Urządzenie posiada ruszt ze stali szlachetnej z systemem GBS, który pozwala na używanie środkowej części według aktualnych potrzeb. Można zamontować na przykład patelnię żeliwną, ruszt do steków lub kamień do pizzy. Dodatkowo ruszt ma uchylane klapki, aby można było z łatwością dosypywać węgla. Jeżeli chcemy grillować wolno lub wędzić, to możemy użyć Char Ring i Diffuser System, które znacznie obniżą temperaturę wewnątrz grilla.

Sprzęt ma wbudowany w pokrywę termometr, kontrola temperatury dzięki temu nie stanowi wyzwania. Producent pomyślał również o czyszczeniu grilla i wyposażył go w system One Touch, dzięki temu jednym ruchem da się wyczyścić popielnik i usunąć wszystkie zabrudzenia. Dodatkowo można nim regulować dopływ powietrza oraz temperaturę wewnątrz grilla.

Grill gazowy Enders Monroe PRO 3 SIK Turbo z palnikiem rożna infrared – urządzenie najwyższej jakości i dopracowane pod każdym względem. Wykonany został z materiałów odpornych na warunki atmosferyczne. Jest również wyposażony w rozwiązania ułatwiające grillowanie. Pierwszym z nich jest przezroczysta obudowa Pano Vision, dzięki której można kontrolować potrawy bez konieczności otwierania pokrywy. Został wyposażony w 3 palniki główne o łącznej mocy 11,7 kW oraz dodatkowy palnik umieszczony w półce bocznej.

W modelach PRO marka Enders zastosowała technologię Heat Range, która równomiernie rozprowadzi temperaturę na całej powierzchni. Ruszt żeliwny z technologią Switch Grid zapewnia nieograniczone możliwości, w środkowej części możemy umieścić na przykład kratkę do steków, kamień do pizzy lub brytfannę. Grill posiada jeszcze strefę Turbo Zone przeznaczoną do steków. Potrafi ona w krótkim czasie rozgrzać się do 400 stopni. Ostatnim palnikiem, jaki posiada ten sprzęt, jest palnik rożna infrared o mocy 4,0 kW, osiąga bardzo wysoką temperaturę, dzięki temu soki zostają zamknięte w mięsie. Kiedy skończymy grillowanie, przyda się system Simple Clean, części grilla można wymontować bez użycia narzędzi i umyć pod bieżącą wodą.

Grill gazowy Enders Monroe PRO 4 SIK Turbo – większy model z serii Monroe PRO. Tak jak poprzedni przedstawiony grill postawiony został na szafce, w której można ukryć nawet 11 kg butlę gazową. Wyposażony jest w 4 kółka, co sprawia, że łatwo go przestawić w inne miejsce. Pokrywa z wbudowanym termometrem zapewnia stałą kontrolę nad procesem pieczenia. Tym, co odróżnia go od poprzednika, jest dodatkowy palnik główny o mocy 3,5 kW oraz większa powierzchnia rusztu o 516 cm2, zapewnia mnóstwo miejsca na przygotowywane potrawy.