Wiedeń to miasto, w którym tradycja picia kawy jest głęboko zakorzeniona – już w XIX wieku w tym mieście istniało ponad 1200 kawiarni! Stolica Austrii słynie na całym świecie z miejsc o niepowtarzalnym klimacie, w których można się delektować niezwykle pysznymi specjałami. W menu wiedeńskich kawiarni można znaleźć wiele unikalnych kaw, których nie spotkamy w innych miejscach! Najbardziej znanym specjałem jest kawa po wiedeńsku, czyli słodki napój z dodatkiem bitej śmietany i czekolady. Dowiedz się, jak przygotować ten wyjątkowy specjał i wypróbuj nasz przepis.

Kawa w Wiedniu – jak to się zaczęło?

Okazuje się, że ogromny wpływ na spopularyzowanie zwyczaju picia kawy w Wiedniu miał żołnierz z Polski – Jerzy Franciszek Kulczycki! Wszystko zaczęło się od wygranej pod Wiedniem w 1683 roku – nasz rodak przysłużył się do pokonania tureckiego wroga i został uznany za austriackiego bohatera.

W ramach nagrody za swoje dokonania, Kulczycki mógł wybrać dowolny przedmiot z obozu nieprzyjaciela – ku dziwieniu wszystkich zdecydował, że zabierze ze sobą kilkaset worków z ziarnami kawy. Wiele osób nie zdawało sobie sprawy, jak wielka wartość kryje się w ziarnach kawy, ale przedsiębiorczy Kulczycki, znał kulturę turecką i doskonale wiedział, co zrobić z otrzymaną kawą. Wykorzystał zapas ziaren, aby otworzyć w Wiedniu pierwszą kawiarnię – Dom pod Błękitną Butelką.

Kawa po wiedeńsku rodzaje

Początki nie były łatwe – wiele osób nie mogło się przekonać do gorzkiego smaku kawy. To skłoniło Kulczyckiego do kolejnych eksperymentów, dzięki którym został zapamiętany, jako pomysłodawca serwowania słodkich kaw z dodatkiem mleka oraz miodu! Aromatyczne napoje wzbogacone różnymi dodatkami szybko stały się ulubionym napojem wiedeńczyków – pod koniec XIX wieku w Wiedniu działało już ponad 1200 kawiarni! Pamięć o Jerzym Kulczyckim jest celebrowana do dziś – co roku w październiku właściciele kawiarni świętują Kolschitzky Fest, wieszając na oknach kawiarni portrety Polaka, który spopularyzował kawę. Ponadto, spacerując po Wiedniu, można natknąć się na pomnik naszego rodaka oraz ulicę nazwaną jego imieniem.

Kawa po wiedeńsku – czym się wyróżnia?

Wiedeńskie kawiarnie zaskakują ilością oryginalnych specjałów kawowych – to prawdziwy raj dla każdego miłośnika kawy. Można tam skosztować napojów, których nie spotkamy w innych miejscach na świecie.

Kawa po wiedeńsku serwowana w kawiarniach stolicy Austrii, najczęściej jest dostępna w dwóch wersjach. Szukaj w menu następujących pozycji:

  • Einspänner – podwójna porcja espresso z obfitą porcją bitej śmietany
  • Franziskaner – duża porcja czarnej kawy z dodatkiem mleka i bitej śmietany

Największa popularność na całym świecie zyskała jednak alternatywna wersja tego specjału wzbogacona dodatkami – kawa po wiedeńsku, która jest połączeniem mocnej kawy z porcją czekolady i dużą ilością bitej śmietany. Zwieńczeniem tego specjału jest posypka na bitej śmietanie – można użyć cynamonu, startej czekolady lub kakao.

Kawa po wiedeńsku z bitą śmietaną i czekoladą

Kawa po wiedeńsku to idealna propozycja na chłodne, jesienne i zimowe popołudnia – niezwykły aromat w połączeniu z dużą dawką słodyczy, dostarcza zmysłom pozytywnych wrażeń i działa rozgrzewająco. Szczególnie przypadnie do gustu miłośnikom czekolady. Pamiętaj o tym, że kawa podana z wieloma dodatkami to prawdziwa bomba kaloryczna – zachowaj umiar w jej piciu.

Kawa po wiedeńsku – przepis

Słodka kawa po wiedeńsku dostarczy uczty dla podniebienia, a jej przygotowanie wcale nie jest trudne! Realizując krok po kroku wszystkie wskazówki zawarte w przepisie, uzyskasz smakowity napój, który świetnie sprawdzi się jako deser. Aby uzyskać jak najlepszy smak, wybierz kawę wysokiej jakości i przygotuj napój ze świeżo zmielonych ziaren. Kluczowe znaczenie ma także sposób parzenia specjału – do przygotowania napoju najlepiej sprawdzi się kawiarka lub ciśnieniowy ekspres do kawy– zapoznaj się z proponowanymi modelami: Jura E8, ENA 4 Jura, Jura S8

Do przygotowania kawy po wiedeńsku będziesz potrzebować:

  • 150-200 ml mocnej kawy, zaparzonej ze świeżo zmielonych ziaren. Najlepiej sprawdzi się Arabica z wyczuwalnymi nutami karmelu, czekolady lub orzechów.
  • 2-4 kostki rozpuszczonej czekolady (opcjonalnie możesz użyć 1-2 łyżeczki czekolady w proszku).
  • 50 ml mleka (jeśli preferujesz kawy bezmleczne, możesz pominąć ten składnik).
  • Bitej śmietany lub spienionego mleka.
  • Posypki – możesz użyć np. cynamonu lub startej czekolady. Do dekoracji możesz także użyć syropu czekoladowego.

Przygotuj także odpowiednie naczynie do podania wiedeńskiego specjału – najlepiej sprawdzi się szeroka filiżanka lub wysoka, przezroczysta szklanka. Będziesz także potrzebować niewielkiego rondelka, w którym podgrzejesz mleko i rozpuścisz czekoladę. Z podanych składników przygotujesz porcję napoju dla jednej osoby.

Kawa po wiedeńsku w szklance

Przepis na kawę po wiedeńsku

  1. Rozpocznij od podgrzania w małym rondelku 50 ml mleka, a następnie dodaj do naczynia kostki czekolady i poczekaj, aż się rozpuszczą. Mieszaj dokładnie wszystkie składniki do momentu, aż się połączą. Podczas podgrzewania cały czas kontroluj zawartość rondla – nie dopuść do wrzenia mieszanki.
  2. Przygotuj mocną kawę ze świeżo zmielonych ziaren. Najlepszy efekt uzyskasz, korzystając z kawiarki lub ekspresu do kawy.
  3. Zdejmij z ognia dokładnie wymieszaną mieszankę mleka z czekoladą, a następnie przelej do ogrzanej filiżanki lub szklanki i wlej przygotowaną porcję kawy.
  4. Przejdź do udekorowania kawy obfitą porcją bitej śmietany, która zapewni dodatkowe walory smakowe oraz imponujący efekt wizualny.
  5. Na samym końcu posyp bitą śmietanę ulubioną posypka lub syropem.
  6. Przepyszny deser gotowy. Pij powoli i delektuj się każdym łykiem. Smacznego!

Kawa po wiedeńsku przepis

Jak podawać kawę po wiedeńsku?

Kawa po wiedeńsku to smakowity specjał – nigdy nie pij go w pośpiechu, delektuj się powoli każdym łykiem. To napój, który najlepiej przygotowywać jesiennymi popołudniami – usiądź w salonie z kubkiem pysznego deseru i odpocznij po ciężkim dniu. Kawa z bitą śmietaną i czekoladą może być traktowana jako deser –  to porcja, która zawiera dużo kalorii. Pomimo swojej kaloryczności, często jest podawana razem z kawałkiem ciasta – najlepiej komponuje się z sernikiem po wiedeńsku, czekoladowym tortem Sachera lub kruchymi ciasteczkami. Możesz również zainspirować się z tradycją – Jerzy Franciszek Kulczycki, założyciel pierwszej kawiarni w Wiedniu – podawał gościom napoje z dodatkiem ciasteczek w kształcie półksiężyców.

Sprawdź także: Kawa po irlandzku – jak pić?

Kawę najlepiej serwować w wysokich szklankach z przezroczystego szkła – w ten sposób wyeksponujesz dwie warstwy napoju, które wraz z obfitą porcją bitej śmietany wyglądają niezwykle efektownie. Możesz także użyć szerokich filiżanek.

Kawa po wiedeńsku – z jakich ziaren?

Aby przygotowany specjał był doskonały w smaku, warto zdecydować się na zakup kawy wysokiej jakości, o odpowiednich cechach. Kawa po wiedeńsku najczęściej jest przygotowywana z ziaren typu Arabika, w których można wyczuć dodatkowe nuty smakowe – czekolady, orzecha czy karmelu. Sprawdź nasze propozycje kaw wysokiej jakości, z których przyrządzisz pyszną kawę po wiedeńsku, a także wiele innych specjałów kawowych!

  • Kawa ziarnista San Antonio 250g Jura – zawiera 100% ziaren Arabiki, zebranych z krzewów rosnących w tropikalnym klimacie północnych krańców Hondurasu. To łagodna kawa o bardzo niskiej kwaskowatości. W jej smaku można wyczuć nuty ciemnej czekolady oraz arbuza – idealnie sprawdzi się do przygotowywania specjałów deserowych.

  • Kawa ziarnista Kimbo Aroma Gold – kawa o średniej zawartości kofeiny, składająca się ze 100% ziaren Arabiki. Jest delikatna w smaku, a pijąc kawę przygotowaną z jej ziaren można wyczuć nuty czekolady i karmelu. Jej aromat jest intensywny, a crema na powierzchni kawy utrzymuje się długi czas.

  • HAYB Speciality Coffee kawa ziarnista Brazylia Cerrado Patrocinio – składa się ze starannie wyselekcjonowanych ziaren Arabiki pochodzących z Brazylii. Dzięki nutom karmelu, czekolady oraz rodzynek zawiera w sobie dużo słodyczy. Kawa świetnie się sprawdzi zarówno przygotowywania Espresso, jak i specjałów mlecznych.

  • Palarnia Blend kawa ziarnista Czorna Pantera – mieszkanka składająca się z dwóch gatunków ziaren. Przewagę stanowią ziarna brazylijskiej Arabiki, których jest w składzie aż 80%, ale 20% to wietnamska Robusta. W tej kawie można wyczuć słodkie nuty czekoladowo-kakaowe oraz nuty orzechów laskowych. Delikatnej kwaskowatości dodają cytrusy.

  • The White Bear kawa ziarnista Brazylia/Indie – kawa składająca się z mieszanki ziaren brazylijskich i indyjskich w proporcji 80% ziaren Arabiki oraz 20% Robusty. W jej smaku dominuje gorzka czekolada, ale można wyczuć także orzechy włoskie, kakao oraz karmel. To kawa o intensywnej słodyczy, idealna do przygotowania mlecznych kaw z bitą śmietaną.

Rodzaje kaw wiedeńskich

Wiedeń jest znany na całym świecie z pysznych kaw i wyjątkowych kawiarni. W 2011 roku tradycyjne kawiarnie wiedeńskie zostały wpisane na listę UNESCO jako niematerialne dziedzictwo kulturowe. W lokalach serwujących specjały wiedeńskie charakterystycznymi elementami wystroju wnętrza są stoły z marmurowymi blatami oraz krzesła Thonet. Czas płynie tam znacznie wolniej, a goście mogą delektować się filiżanką kawy przez długie godziny – bez żadnej presji. Kawiarnie oferują szeroki wybór nietypowych kaw, które można znaleźć tylko w Wiedniu! Do najczęściej wybieranych specjałów należą:

  • Melange – napój, który przypomina Cappuccino. To mieszanka mocnej kawy z podgrzanym mlekiem. Na powierzchni znajduje się warstwa mlecznej pianki z dodatkiem cynamonu, kakao lub wanilii.
  • Kleiner Schwarzer – wiedeńska wersja klasycznego Espresso.
  • Brauner – filiżanka wiedeńskiego Espresso podawana wraz z dzbanuszkiem spienionego mleka. Każdy dozuje proporcje mleka i kawy zgodnie ze swoimi preferencjami.
  • Einspänner – czarna kawa z dodatkiem dużej porcji bitej śmietany.
  • Maria Theresia – kawa z dodatkiem likieru pomarańczowego, przygotowywana na bazie podwójnego Espresso. Najczęściej z dodatkiem bitej śmietany.
  • Fiaker – podwójne Espresso z dodatkiem alkoholu, najczęściej rumu lub brandy.
  • Wiener Eiskaffee – kawa na zimno, idealna dla orzeźwienia w upalne dni. Podawana z dodatkiem bitej śmietany oraz lodów waniliowych.

Rodzaje kaw wiedeńskich

Sprawdź także: Kawa po koreańsku – co to jest kawa Dalgona?