Kiedy miłośnicy kawy myślą o Latte, zazwyczaj mają na myśli charakterystyczny specjał składający się z trzech efektownych warstw, podawany w wysokiej szklance. Jednak istnieje także wersja dwuwarstwowa – z kawy i mleka w równych proporcjach. Latte Macchiato i Caffe Latte to zupełnie inne napoje! Sprawdź różnice między tymi specjałami, by uniknąć rozczarowania po podaniu zamówienia w kawiarni. A może masz ochotę przygotować popularną kawę mleczną we własnym domu? Mamy dla Ciebie również przepisy, dzięki którym dowiesz się, jak zrobić Latte!

Caffe Latte a Latte Macchiato

Zarówno Caffe Latte, jak i Latte Macchiato powstają na bazie aromatycznego, intensywnego Espresso, które uzyskujemy w ekspresie ciśnieniowym. Oba specjały są także złagodzone porcją mleka, które w języku włoskim określamy właśnie słowem "Latte". Jednak w przypadku Latte Macchciato kawę wlewamy do szklanki wypełnionej mlekiem, natomiast podczas przygotowywania Caffe Latte najpierw napełniamy naczynie porcją świeżo parzonego Espresso, a następnie mieszamy z mlekiem. Różne są również proporcje napojów:

  • Latte Macchiato – składa się z trzech warstw: mleka, Espresso oraz obfitej warstwy pianki mlecznej. Całość podawana jest w przezroczystej szklance o pojemności 300 ml i wygląda niezwykle efektywnie.
  • Caffe Latte – to połączenie Espresso z podgrzanym mlekiem. Proporcje obu składników są równe, a na powierzchni znajduje się pianka o grubości 1 cm.

W Polsce wiele osób zamawiając kawę, używa po prostu skrótu "Latte", mając na myśli trójwarstwowy specjał, jednak w wielu miejscach ważne jest doprecyzowanie. Gdy zamówisz "Latte" we włoskiej kawiarni, to otrzymasz po prostu szklankę mleka!

Latte Macchiato w wysokiej szklance

Caffe Latte – historia mlecznej kawy

Wiele osób preferuje kawy z dodatkiem mleka, które łagodzi intensywny smak napoju. Jednak co ciekawe, chociaż kawa jest znana w Europie już od XVI wieku, to specjały z dodatkiem mleka zaczęły zyskiwać popularność dopiero w początkach XX wieku! Właśnie wtedy pojawiło się włoskie Caffe Latte oraz jego odpowiedniki, czyli niemieckie Milchkaffee oraz francuskie Café au lait.

Caffe Latte, jakie znamy dzisiaj, pojawiło się po raz pierwszy w latach 50. ubiegłego wieku. Pewien barista z Włoch, Lino Meiorin, został współwłaścicielem kawiarni w Kalifornii, jednak okazało się, że Amerykanie mają zupełnie inne preferencje kawowe niż Włosi. Tradycyjne włoskie Cappuccino było zbyt mocne dla klientów tego lokalu, dlatego Meiorin zaczął zwiększać porcję mleka, by jeszcze bardziej złagodzić goryczkę wyczuwalną w stosowanych ziarnach kawy. Pozycja trafiła oficjalnie na karty menu w 1959 roku – specjał opisany jako Caffe Latte miał dokładnie taką samą ilość Espresso, jak Cappuccino, ale wyróżniał się zwiększoną ilością spienionego mleka.

Caffe Latte w wysokiej szklance

Chociaż w Polsce często rozpoczynamy dzień od intensywnej kawy, a mlecznymi specjałami delektujemy się w kawiarni, to we Włoszech jest zupełnie odwrotnie. Według Włochów Caffe Latte oraz Cappuccino to napoje, którymi należy delektować się o poranku – wypijanie ich po godzinie 11:00 uznaje się za niestosowne.

Latte Macchiato – czym się wyróżnia?

Głównym składnikiem Latte Macchiato jest mleko, które stanowi niemal 2/3 zawartości szklanki – to jeszcze łagodniejszy napój, niż Caffe Latte. Włoska nazwa specjału doskonale określa, czego można się spodziewać po zamówieniu – w tłumaczeniu na język polski oznacza "mleko splamione kawą".

Pierwszą warstwą tego napoju jest gorące mleko, natomiast na górze znajduje się warstwa puszystej pianki. Porcja Espresso jest widoczna pośrodku – aby uzyskać charakterystyczny efekt, należy wlać kawę bardzo powoli i delikatnie, po ściance naczynia.

Zobacz też: Espresso Macchiato – co to za kawa?

Ile kalorii ma Caffe Latte i Latte Macchiato?

Kawy z mlekiem są znacznie bardziej kaloryczne niż klasyczne kawy czarne. Porcja Espresso nie powinna mieć więcej niż 6 kcal, jednak dodatek mleka zwiększa kaloryczność specjału nawet o kilkadziesiąt kalorii. Mleko 3,2% ma 153 kcal w 250 ml, natomiast mleko 2% ma 128 kcal. Lepiej wypadają mleka roślinne – przykładowo 250 ml mleka sojowego zawiera 105 kcal.

Ile kalorii ma kawa z mlekiem? Tabela

Pamiętaj o tym, że kaloryczność wzrasta po dodaniu cukru i syropów smakowych – jednak łyżeczka cukru do około 20 dodatkowych kalorii! Przeciętnie kawa Latte ma 50 kalorii w 100 ml, jednak możesz obniżyć tę wartość, stosując mleka roślinne i rezygnując z cukru.

Zobacz też: Ile kalorii ma kawa?

Cappuccino a Latte

Drugim najpopularniejszym specjałem mlecznym bez wątpienia jest Cappuccino, które również powstaje na bazie porcji esencjonalnego Espresso i podgrzanego mleka. Rozróżnienie tego specjału od Latte Macchiato jest bardzo proste, jednak czym się różni od Caffe Latte? Różnice między tymi kawami są dosyć subtelne.

  • Cappuccino ma bardziej wyrazisty smak, a pianka na jego powierzchni jest bardziej kremowa i gęstsza. Kawę podaje się w filiżance, a jej objętość jest zazwyczaj mniejsza niż Caffe Latte. Idealne proporcje do przygotowania tego specjału to 25 ml Espresso i 100 ml mleka przed spienieniem.
  • Caffe Latte jest bardziej kremowe, aksamitne i łagodniejsze, natomiast pianka mleczna mocniej spieniona i lżejsza. Napój podaje się często w przezroczystej szklance, a jego objętość jest większa niż Cappuccino.

Cappuccino z Latte Art

Zobacz też: Cappuccino – jak przygotować włoski klasyk?

Flat White a Latte

Wśród pozycji dostępnych w wielu kawiarniach możemy także znaleźć Flat White. Nazwa pochodzi z angielskiego i oznacza "płaska biała". To kolejny specjał, który powstaje na bazie Espresso i mleka, jednak uzyskana pianka mleczna nie jest tak puszysta, jak w Latte Macchiato. Ta kawa jest znacznie mocniejsza niż inne specjały z dodatkiem mleka – do jej przygotowania wykorzystuje się podwójną porcję intensywnego Espresso, a dodawane mleko jest tylko lekko spienione.

Zobacz też: Jak zrobić flat white?

Jak zrobić Latte z ekspresu?

Każdy ciśnieniowy ekspres do kawy umożliwi przygotowanie Espresso, czyli bazy do Caffe Latte lub Latte Macchiato. W przypadku ekspresu automatycznego wystarczy wcisnąć tylko jeden przycisk, by uruchomić wbudowany program ekstrakcji. Natomiast ekspresy kolbowe są nieco bardziej wymagające – musisz odpowiednio dopasować proporcje kawy i czas parzenia. Jeśli Twój ekspres nie posiada dyszy spieniającej – niezbędny będzie spieniacz do mleka. Osoby, które cenią sobie wygodę i powtarzalne efekty, powinny wybrać model automatyczny, natomiast miłośnicy kawy, którzy chcą mieć pełną kontrolę nad każdym etapem przygotowywania kawy, mogą wybrać spieniacz ręczny.

Na rynku znajdziesz także wiele ekspresów do kawy z funkcją spieniania mleka, dzięki której oferują ogromną liczbę specjałów. Wśród dostępnych pozycji znajdziesz Cappuccino, Flat White, Caffe Latte, Latte Macchiato, a nawet wersje napojów na zimno.

Mamy dla Ciebie kilka propozycji urządzeń, w których przygotujesz wyśmienite, trójwarstwowe Latte za naciśnięciem jednego przycisku!

Ekspres do kawy Jura Z10

Pierwszy na świecie ekspres do kawy, który przygotuje chłodne kawy Cold Brew, wykorzystując do parzenia zimną wodę! Oferuje łącznie aż 32 specjały kawowe, w tym Caffe Latte, Latte Macchiato i ich wersje na zimno. Posiada duży ekran dotykowy, który zapewnia wygodną obsługę i inteligentny młynek P.R.G., który automatycznie ustawia najbardziej optymalny stopień mielenia.

Ekspres do kawy WMF Perfection 890L

Ekspres, który oferuje 18 różnych kaw i zapewnia ogromne możliwości personalizacji każdej z nich, pozwalając na stworzenie aż 16 profili użytkowników. Dzięki technologii WMF Double Thermoblock przygotuje jednocześnie dwie porcje dowolnej kawy – w tym Latte Macchiato i Caffe Latte.

Ekspres do kawy Jura ENA 8

Kompaktowy ekspres do kawy o ogromnych możliwościach! Przygotuje łącznie 15 kaw, a wśród dostępnych pozycji znajdziesz Latte Macchiato. Ponadto, funkcja Extra Shot umożliwia przygotowanie mocniejszej wersji, z dwóch porcji kawy.

Kawa Latte – przepis

Esencjonalne Espresso będzie bazą zarówno dla Latte Macchiatto, jak i dla Caffe Latte, a więc pierwszym krokiem będzie zaparzenie porcji tego specjału. Jeśli chcesz wyciągnąć z kawy wszystkie najcenniejsze walory ukryte w ziarnach, skorzystaj z zaleceń Krajowego Instytutu Espresso we Włoszech. Według ekspertów najlepiej wykorzystać do parzenia 7 gramów kawy, a objętość otrzymanego napoju powinna wynosić 25-35 ml. Czas ekstrakcji nie powinien przekraczać 30 sekund, a najlepsza temperatura wody stosowanej do parzenia wynosi 90-95 stopni Celsjusza.

Jak zrobić Latte Macchiato?

Do przygotowania trzywarstwowej kawy Latte Macchiato będziesz potrzebować:

  • 1 porcję Espresso (30 ml)
  • 1 szklankę mleka 2% lub 3,2%
  • Cukier lub syrop smakowy (opcjonalnie)

Kawę podawaj w wysokiej, przezroczystej szklance do Latte – razem z długą łyżeczką. Przed wypiciem należy wymieszać warstwy.

Dwie porcje Latte Macchiato

Przepis na Latte Macchiato

  1. Na początek lekko podgrzej mleko, a następnie użyj spieniacza do mleka.
  2. Spienione mleko wlej do wysokiej szklanki i poczekaj około minutę, aż się rozwarstwi. W tym czasie przygotuj porcję Espresso.
  3. Wlej powoli kawę do szklanki z mlekiem. Rób to powoli, po ściance naczynia. Twoje Latte Macchiato powinno już mieć trzy warstwy.
  4. Możesz doprawić piankę mleczną cynamonem lub kakao.

Jeśli chcesz urozmaicić smak kawy, możesz dodać syrop orzechowy, karmelowy lub cynamonowy. Wlej go do szklanki w pierwszej kolejności, przed dodaniem mleka.

Latte Macchiato przygotowanie

Jak zrobić Caffe Latte?

Do przygotowania Caffe Latte będziesz potrzebować porcję Espresso i 1/2 szklanki mleka. Cały proces przygotowania przebiega bardzo podobnie, jak w przypadku Latte Macchiato, jednak kolejność wlewania składników do szklanki jest inna. Najpierw wlewasz porcję Espresso, a następnie stabilnym ruchem dodajesz podgrzane, spienione mleko.

Jaka kawa do Latte?

Kluczem do uzyskania wyśmienitego smaku jest wybór kawy wysokiej jakości. Poznaj nasze propozycje produktów, które idealnie sprawdzą się do przygotowania mlecznych specjałów!

COFFEED kawa ziarnista ARABICA BLEND Brazylia, Kostaryka, Gwatemala, Kolumbia

W tej paczce znajdziesz mieszankę ciemno palonych ziaren, pochodzących z aż 4 różnych krajów! Kawa cechuje się łagodnym, słodkim smakiem i będzie idealna jako baza do Latte Macchiato. Wyczujesz w niej nuty karmelu, orzechów włoskich, ciemnej czekolady i jeżyn.

LaCava Brazyliana - kawa ziarnista

Ta kompozycja składa się z ziaren Arabiki (100%) pochodzenia brazylijskiego. Klasyczna pozycja, która oferuje nuty smakowe czekolady, włoskich orzechów, migdałów oraz karmelu.

Palarnia Blend kawa ziarnista Uganda Zombo (ESP)

Mieszanka ziaren Arabiki o idealnie wyważonym smaku – pełna słodyczy, którą zbalansowano przyjemną kwasowością. Pijąc specjał zaparzony na bazie tej kawy, wyczujesz nuty orzechów włoskich, melasy i cytryny.